Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  #EH: Československé normy elektrotechnické ... (1930)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: #EH: Československé normy elektrotechnické ... (1930)  (Přečteno 1414 krát)
Vilém Gracias
*
Offline Offline




« kdy: 04.02.2024, 08:02 »

#EH: Československé normy elektrotechnic ké ... (1930)
    Mnozí z nás možná znají malá kapesní černá vydání prvních předpisů v kolibřím, respektive vydání ve formátu A6. Ale pozoní badatelé snadno z textu vytuší, že byly i další. Kapesní vydání bylo shrnující, povrchně informující. V tomto článku si můžeme udělat lepší představu jaká byla struktura prvních elektrotechnic kých norem. Jsem si vědom, že tyto informace zajímají naprosto marginální část odborné populace, ale je mi líto nechat ladem počátek našeho oboru ...
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
   



   
Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
#EH: Československé normy elektrotechnic ké ... (1930)
   
Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 05.02.2024, 10:51 »

Vcelku som prekvapený rozsiahlosťou medzivojnovej normalizácie.

Ale čo ma prekvapilo najviac bol tento odsek a v ňom zvýraznený text:

Všechny tyto předpisy jsou ministerstvy schváleny a musí se jich dbát při elektrických zařízeních. Jenom díky nim se dosáhlo rychlého rozšíření elektřiny u nás, a také toho, že elektrická zařízení jsou dostatečně bezpečná, přestože po válce byl u nás, jako jinde, velký sklon k nedbalé práci, ba často i k podvodné. ESČ velmi podrobně sleduje všechny úrazy elektřinou, neboť dostává o nich úřední zprávy. V každém případě zkoumá odborný referent – Ing. F. Žitný – příčinu úrazu a zejména kriticky prověřuje, zda v Předpisech není nějaká vada. Dosud se zjistilo, že ve všech případech úrazů vznikly buď nešťastnou náhodou nebo nedbáním předpisů. Přesto se předpisy každý rok stále zdokonalují a doplňují stejně jako ve státech jiných, takže by se jistě zabránilo úrazům a i škodám obecně, kdyby byla kontrola elektrických zařízení přísnější než dosud.


Ani po takmer 100 rokoch sme sa nepoučili a opakujeme stále tie isté chyby:

- vedome a s radosťou platíme za nekvalitu, lebo sme "ušetrili"
- nemáme rešpekt pred elektrinou, hoci všetci vieme, že "cesty božie a elektrického prúdu sú nevyspytateľné"
- tvrdošijne odmietame poctivé kontroly a revízie, hoci nám môžu zabezpečiť vyššiu mieru bezpečnosti a spoľahlivosti eletkrických zariadení a inštalácií.
Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 05.02.2024, 11:42 »

Stejně tak, jak píše Miro Revús.
Stojí za to přečíst celé pojednání od neúnavného historika Viléma Graciase ( vzdávám tímto poklonu ),  protože je to k zamýšlení. Hlavně nad tímto tématem, který je stále aktuální:

"velký sklon k nedbalé práci, ba často i k podvodné".
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #3 kdy: 06.02.2024, 08:08 »

....
Všechny tyto předpisy jsou ministerstvy schváleny a musí se jich dbát při elektrických zařízeních. Jenom díky nim se dosáhlo rychlého rozšíření elektřiny u nás, a také toho, že elektrická zařízení jsou dostatečně bezpečná, přestože po válce byl u nás, jako jinde, velký sklon k nedbalé práci, ba často i k podvodné...

Já nepochopím, proč se tenhle text "neokopíruje" do hlaviček NV a norem "na věčné časy a nikdy jinak" a že vůbec některé základní požadavky nejsou uvedeny zcela jasně. A situace se vlastně spíše trvale zhoršuje.
Viz vedle běžící nanicovatá diskuze na téma v zásuvce povinné fáze vlevo. Pokud by v nějaké "základní" normě (např. ČSN 33 2130 v platné edici a to někde na začátku, ne v informativních přílohách) byl obrázek zásuvky s L vlevo, N vpravo a PE na kolíku a text "takto se musí zapojovat 1f zásuvky, jiné zapojení je nepřípustné a jiný vzor zásuvce (např. Schuko) je v ČR nepřípustný" (nebo naopak - s tím bych osobně nesouhlasil - text "na pozici L a N nezáleží a přípustné jsou obě varianty",  tak by bylo aspoň jasno...

Třeba v tom vláknu publikovaný názor (Radim Strycharski)
...Nařizuje. Výraz "Zásuvky se připojují tak..." je totéž jako "Zásuvky se musí připojovat tak...".
já bych si tímto výkladem jistý nebyl (a to jsem v ČR rodilý mluvčí - prostě bych tu větu tak striktně nepochopil). Proč normotvůrci nemohou používat slova musí/nesmí a k tomu obrázky?

Trochu podobně je to s celou řadou dalších základních věcí (každý si doplňte sami)
Takhle si akorát dělá každý, co chce...

Zaznamenáno
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.02.2024, 10:15 »

Třeba v tom vláknu publikovaný názor (Radim Strycharski)
...Nařizuje. Výraz "Zásuvky se připojují tak..." je totéž jako "Zásuvky se musí připojovat tak...".
já bych si tímto výkladem jistý nebyl (a to jsem v ČR rodilý mluvčí - prostě bych tu větu tak striktně nepochopil). Proč normotvůrci nemohou používat slova musí/nesmí a k tomu obrázky?

A jste si jistý, zda musíte jezdit po pravé straně?


* Musí - nesmí.png (21.34 KB, 1336x265 - prohlédnuto 82 krát.)
Zaznamenáno
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #5 kdy: 06.02.2024, 11:32 »

Já osobně vpravo jezdím (a když jednou do roka zapojuji zásuvku, fázi vlevo dám). To ale nic nemění na tom, co jsem napsal. Obrázek a text musí/nesmí v něčem, co (snad) každý aspoň jednou za 3 roky uvidí na školení, by situaci narovnal.
A Vámi ilustrovaná situace je objektivně jiná - zatímco vlevo bych moc daleko nedojel, zásuvka s fází vpravo může desítky let fungovat, aniž by to někdo zjistil.
Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 06.02.2024, 12:37 »

Malá exkurze trochu vedle :první dokument RFC byl vydán téměř před 57 lety a v průběhu let byl - asi jak sílila potřeba dát slovům jednoznačný význam - pro případ kreativních šťouralů,  napsán tento dokument:https://www.ietf.org/rfc/rfc2119.txt

Něco podobného by se hodilo v českém jazyce i pro oblast elektrotechnik y.
Otázka je, jestli jsou na něco takového texty v našich normách připravené - tedy jestli někdy dané slovo znamená opradu povinnost (ať už  pozitivní nebo zákaz) nebo jestli se stejnou slovní konstrukcí jinde dovoluje i volitelná možnost.
Zaznamenáno
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 06.02.2024, 13:01 »

A Vámi ilustrovaná situace je objektivně jiná - zatímco vlevo bych moc daleko nedojel, zásuvka s fází vpravo může desítky let fungovat, aniž by to někdo zjistil.

Mnou ilustrovaná situace je ve vztahu k Vaší narážce na tvrzení pana Radima, naprosto shodná.
To znamená, že formulace "zásuvky se připojují tak a tak" je významově totožná jako formulace "na pozemní komunikaci se jezdí vpravo",  a vůbec k tomu nepotřebuji dodávat slůvko "musí",  abych pochopil, že je skutečně povinností každého jezdit vpravo.

Nebavil jsem se o důsledku toho, kdy nějaký myslitel nepochopí psaný text.
Zaznamenáno
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #8 kdy: 06.02.2024, 15:33 »

Nebavil jsem se o důsledku toho, kdy nějaký myslitel nepochopí psaný text.
Nezlobte se na mě, já se za myslitele nepovažuji, ale věta "Zásuvky se zapojují takto" prostě nevylučuje, že se nemohou zapojit jinak a podle mého názoru není ekvivalentní větě "Zásuvky je možno zapojit pouze tímto způsobem a jiný je nepřípustný".
Oba jsme technici a máme na to jiný pohled (a to oba nejspíš máme desítky let praxe).
Není vyloučeno, že se objeví další technik ještě s jiným pohledem, nedej Bože právník.
Já se s tím setkávám ve své práci často a pokud chci, aby bylo v projektu po mém, napíšu explicitně co se musí, navíc co se nesmí a doplní se to obrázky (jako zadání např. pro další zúčastněnou stranu). Jinak to málokdy dopadne podle představ všech zúčastněných (ani výše popsané výsledek nezaručuje, ale obvykle lze žádat nápravu). To je pro mě prostě fakt, i když nevylučuji, že Vaše zkušenosti mohou být jiné.
Zaznamenáno
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 06.02.2024, 20:44 »

Nezlobte se na mě, já se za myslitele nepovažuji, ale věta "Zásuvky se zapojují takto" prostě nevylučuje, že se nemohou zapojit jinak a podle mého názoru není ekvivalentní větě "Zásuvky je možno zapojit pouze tímto způsobem a jiný je nepřípustný".
Oba jsme technici a máme na to jiný pohled (a to oba nejspíš máme desítky let praxe).
Není vyloučeno, že se objeví další technik ještě s jiným pohledem, nedej Bože právník.
Já se s tím setkávám ve své práci často a pokud chci, aby bylo v projektu po mém, napíšu explicitně co se musí, navíc co se nesmí a doplní se to obrázky (jako zadání např. pro další zúčastněnou stranu). Jinak to málokdy dopadne podle představ všech zúčastněných (ani výše popsané výsledek nezaručuje, ale obvykle lze žádat nápravu). To je pro mě prostě fakt, i když nevylučuji, že Vaše zkušenosti mohou být jiné.

Podle Vaší logiky je tedy nezbytné, aby například v NV 190/2022 byly provedeny následující opravy:

§6(1) - Montáž vyhrazeného elektrického zařízení se musí provádět podle projektové dokumentace...
§6(3) - Po dokončení montáže vyhrazeného elektrického zařízení musí obdržet přebírající odběratel od dodavatele montáže...
§6(5) - Provozovatel vyhrazeného elektrického zařízení musí zajistit zaznamenání změn do průvodní nebo provozní dokumentace.
§7(3) - Při revizi vyhrazeného elektrického zařízení se musí provést prohlídka a zkouška v rozsahu podle přílohy č. 1 k tomuto nařízení...
§7(4) - Po provedené revizi vyhrazeného elektrického zařízení musí zpracovat revizní technik zprávu o revizi podle § 10.
§7(5) - V řádu prohlídek, údržby a revizí pro provoz vyhrazeného elektrického zařízení musí být stanoveny...


* 190-2022.png (143.88 KB, 951x1029 - prohlédnuto 62 krát.)
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 22 dotazů.