Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Dotazy k ČSN 34 1390? Je možné připojit jímací vedení na okap, ...... ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Dotazy k ČSN 34 1390? Je možné připojit jímací vedení na okap, ...... ?  (Přečteno 17696 krát)
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 11.02.2007, 15:36 »

Předem se omlouvám za název tématu ale vzhledem k položeným otázkám  nevím jak bych ho pojmenoval.  Nerozhodný A nechtěl jsem zakládat pro každou otázku téma zvlášť.  Mrknutí

Prosím o Vaše názory na níže uvedené otázky. Předem diskuze uvádím, že jsem normu ČSN 34 1390 prostudoval (několikrát) a jsou to otázky, na které jsem nedostal z této normy „jasné“ odpovědi.
Zároveň také vím, že již vyšla nová norma ČSN EN 62305-1,2,3,4 (kterou jsem si pořídil),  která je již platná ale zatím bych chtěl projektovat dle ČSN 34 1390, protože si myslím, že bez důkladného školení a hloubkového prozkoumání nastudování této normy není možné pracovat (na prostudování pracuji). K níže uvedeným dotazům jsou z větší části vypracovány též obrázky. Pokud se budete chtít vyjádřit i k dotazům vůči ČSN EN 62305 budu rád, ale pokud možno bych se prozatím držel ČSN 34 1390.
1.   Je možné připojit jímací vedení na okap a po-té  na druhé straně svést toto vedení pomocí svodu č.1 popř. svodu č.2  bez toho aby musel vést další vodič vodorovně u hrany střechy a po-té byl připojen na svod? Toto jsem viděl v publikaci Hromosvody a zemniče od ing. Zdeněk Rous, CSc. např. na straně 12 Obr. 6 – je pravda, že obrázek je nekvalitní a vodorovný vodič je tam možná zakreslen.
2.   musí být připojeno odvětrávání výtahové šachty když tento "výstup" nad střechu je v ochranném pásmu pomocného jímače u VZT. Vede totiž kolem tohoto odvětrávání svod od pomocného jímače u VZT.
3.   musí být připojeny (spojeny vodivě mezi sebou) vývody odvětrávání když je u nich umístěn pomocný jímač a jsou v ochranném pásmu (tohoto jímače)?
4.   Jaká je maximálně vzdálenost od okna, parapetu aniž bych musel připojit svod na toto „zařízení“ tj. parapet apod. Já jsem na tento objekt toto spočítal dle ČSN 34 1390 odst. 112. A vyšlo mě, že a musí být větší nebo rovno než 3,4m. To znamená, že je třeba parapet připojit (dle tohoto výpočtu) ale dle čl. 111 v ČSN 34 1390 nepovažuje za velké kovové předměty rámy oken,zábradlí balkónů, oplechování oken kratší než 5m apod. Je tedy potřeba provést spojení?
5.   střecha má tak malý sklon (15stupňů),  že nevím zda je potřeba umístit na vrchol střechy pomocný jímač (ikdyž je pravda, že v normě je napsáno, že je potřeba umístit ochranný jímač tam kde je největší pravděpodobnos t zásahu bleskem). Nevím zda je tedy střecha-objekt dostatečně ochráněna tím, že žádné jímací vedení není dál než 10m.
6.   je možno vést svod v podlaze na balkóně ?
7.   mohu udělat na svodu úhel 90 stupňů?
8.             Jestli, že je střecha tvořena z vodivého materiálu z Al. plech (PREFALC) tl. 1mm kotvený do plného dřevěného bednění, je možné plech použít jako jímací vedení a pouze na koncích střechy napojit svody? V normě je totiž napsáno pokud jsem to správně pochopil, že je možné toto využít ale jen pokud nebude střecha nebo krytina poškozena – a to skutečně neumím říct „jedině, že bych se toho blesku zeptal“
9.   jaké by jste zvolili řešení pro uzemnění objektu?
a)   vedení kolem objektu
b)   vedení pod objektem pod izolační vrstvou mezi zeminou a betonem
c)   vedení pod objektem v betonu spojeno s armováním apod.


Některé věci mě totiž dle ČSN EN 62305 jsou proti srsti tj. např. u této budovy by museli být svody po 15 metrech, - nebudu toto zatím posuzovat nemám důkladně prostudováno ale bude to boj.

* hromosvod.pdf (100.47 KB - staženo 874 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 11.02.2007, 16:27 »

TO: Matějka

To nemyslíte vážně, že chcete stále projektovat podle ČSN 34 1390! Víte vůbec co říkáte?  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #2 kdy: 11.02.2007, 17:37 »

Zkusím to jen stručně s odkazy a možná, že né na všechno:
1. čl.76 ; 111. - 113.
2. 3. čl. 111.- 113.
4. čl. 62 ; 63
5. pomocným jímačem dle čl.50  nic nezkazíte
6. čl. 63, v podlaze? to by byl skrytý svod dle čl.74
7. čl.61
8. čl. 51 zejména dokázat a),  splnit c) [sehnat si nějaký atest od dodavatele krytiny a jeho vyjádření ke spojům a použití dle čl.51]
9. dle ČSN 332000-5-54, nejlépe základový

dále je hodný pozornosti čl. 137
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 11.02.2007, 18:11 »

TO: Štefan Beláň

Vím co říkám ono je to snad zakázané? Vy už máte celou novou normu nastudovanou tak, že by jste byl schopen bez sebemenších problému a detailů vše zakreslit a vyprojektovat? Vím, že někomu toto může být proti srsti ale přeci jen potřebuji čas na to abych mohl vše nastudovat. Proto jsem si také nové normy zakoupil, a jestli je nějaký velice závažný důvod proč bych nemohl dle ČSN 34 1390 cokoliv udělat rád se přiučím a přečtu si váš názor! Pokud máte chuť budu rád když mě odpovíte na otázky dle nové normy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 11.02.2007, 18:34 »

K dotazu č1.  p.Matějky: čl.39 hřebenová soustava umožňoval v původním znění normy mimo jiné toto:
Okapní žlaby, oplechování římsy a jiné náhodné jímače, vyhovující čl.51 se považují za jímací vedení.

V poslední elektronické verzi normy toto chybí, nevím však, která změna toto zrušila. Snad pan Beláň napoví?  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Zdeněk Pikhart
OSVČ - Tábor
*
Offline Offline



revizní technik-E2/A , elektromontáže


WWW
« Odpověď #5 kdy: 11.02.2007, 18:41 »

Podle mě má pan Beláň pravdu. Norma je platná od 12/2006 a od té doby se musí projektovat podle nových norem. Já je zatím nemám nastudovaný (nejsem určitě sám) a tak doufám, že se k revizi nového hromosvodu dostanu co nejdéle. Jediná možnost jak použít starou normu je projekt, který má starší datum než 1.12.2006. Čas ale strašně rychle letí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize, montáže a opravy převážně v občanské výstavbě a průmyslových provozech
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 11.02.2007, 19:01 »

TO Pikhart :
Proč byste se měl obávat revize hromosvodu "po novém" ?
Provedení jímací části a ochranných prostorů bude možné posoudit jedině podle projektu.
Bez něj to prostě nepůjde. Takže když budete mít projekt, zjistit jeho shodu se skutečností by neměl být problém.
No a na části svodů a uzemění se bude měřit jako dosud.  vegeeet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 11.02.2007, 19:02 »

TO: Rozmahel> mám 7. vydání z r. 1985 a už to tam také není, nicméně platí podmínky v čl.51

 pozor Od kdy se má nebo nemá projektovat podle souboru nových ČSN se řeší zde: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4047.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Zdeněk Pikhart
OSVČ - Tábor
*
Offline Offline



revizní technik-E2/A , elektromontáže


WWW
« Odpověď #8 kdy: 11.02.2007, 19:28 »

TO Novák:
A kde máte jistotu, že projektant nakreslil projekt dobře? Každý dělá chyby.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize, montáže a opravy převážně v občanské výstavbě a průmyslových provozech
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 11.02.2007, 19:58 »

Jistotu nemám, ale to je jeho problém a hlavně ODPOVĚDNOST.
Jestli je projekt v pořádku nepřísluší reviznímu technikovi hodnotit. nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 11.02.2007, 20:06 »

Pánové v ČSN EN 62305-3 je napsáno že: S účinností od 2009-02-01 se nahrazuje ČSN 34 1390 z 1969-01-29, která do uvedeného data platí souběžně s touto normou a s normami ČSN EN 62305-1 z listopadu 2006. Myslím, že toto se již probíralo http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4047.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 11.02.2007, 20:10 »

Zároveň vás prosím zda můžete odpovědět na výše uvedené dotazy, pokud je váš názor, že se musí projektovat již dle nové normy ČSN EN 62305-1,2,3,4 budu rád když mě odpovíte dle nové normy (jen prosím napiště, že odpovídáte dle již nově zpracované normy). Panu Karvánkovi děkuji a ostatním, kteří již reagovali na mé dotazy, jen poprosím zda můžete odpovědět ano nebo ne (pokud je možno na dotaz takto odpovědět),  znám totiž normu ČSN 34 1390 ale něco mi z této normy není jasné a proto se ptám otázkou. Pokud mě odkážete přímo na číslo článku budu určitě rád ale přidejte prosím i odpověď. Nechci být za rejpala  Smích Děkuju moc mi Vaše odpovědi pomáhají  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #12 kdy: 11.02.2007, 20:30 »

Dovolím si zopakovat nabídku pane Matějko, cinkněte mi  a mohu vám udělat rychlé prolítnutí ochrany před bleskem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #13 kdy: 11.02.2007, 21:00 »

Podle 341390: Na střeše bych vytvořil v podstatě mřížovou soustavu, možná doplněnou pomocným jímačem na vrcholu, všechny pomocné jímače (splnit čl.47) na střeše spojit s mřížovou soustavou, svody nejlépe v rozích budovy, vyvarovat se ostrým úhlům, splnit čl.61, svody přímé dolů bez zatáček a úhlů! Okapy viz čl.76. Splnit čl.137. Spoje a odbočky na střeše řeší čl.80, hlavně drobný text na str.18.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Musí být revize i na provizorní zapojení?
 Lze použít CYKYlo 3x2.5 do montážní lišty?
 Vedení lištou
 Lze vést kabely v upevněných plastových lištách těsně nad podlahou?
 Jak udělat spoj (přechod) lišta krabice v lištovém rozvodu na hořlavých materiál
 Nevíte o hezké malé liště, do které by se vešly dva vodiče?
 Máte zkušenosti s nějakými nůžkami na střih DIN lišt?
 Jaký je váš názor na umístění svítidla nad kuchyňským dřezem?
 Jak vytvořit odbočku v liště bez instalační krabice?
 Lze na základě použití kabelu CYKYLo bez lišty zpochybnit revizní zprávu?
 Doporučíte do lišt použít samostatné vodiče CY?
 Lepíte elektroinstalační lišty?
 Máte také svůj katalog ukládacích systémů OBO LFS?
 KOPOS: Mars a Jupiter z Koposu mají Českou kvalitu
 Jaké krytí (IP) má vkládací lišta LV 40x40mm?
 Lze dát pohyblivý přívod do lišty?
 Jak vyresit oblouk pod stropem pro vkladaci listu?
 Ako vkládať kabely do stropnej instalačnej lišty aby nepadaly?
 KOPOS: Ochranná fólie na lištách
 Může vyhovět při revizi poškozená lišta na přívodu do bytového rozvaděče?
 Odstraňujete ochrannou fólii ze vkládacích lišt? Nebo je tam necháváte na zvážení investorem?
 Kdo vyrábí soklové instalační lišty pro vestavěné přístroje?
 Už jste použili soklovou lištu QUEEN při rekonstrukci?
 Kanály pro ukládání vedení LKM od OBO
 Katalog systémů ukládání vedení LFS 2019-20
 Jak řešíte nedobytnost elektroinstalační lišty?
 KOPOSline#14: Měkčené přístřiky na podlahové a rohové liště
 Katalog elektroinstalačního materiálu MALPRO
 Může být použita krytka na podlahovou lištu jako zásuvka na 230V?
 Jak zavíčkovat lištu Kopos LP35?
 Portfólio elektroinstalačních lišt a kanálů KOPOS
 Podle čeho se při návrhu velikosti lišty může projektant orientovat?
 Jak uvažujete zaplněnost lišty pokud jsou na trase pravoúhlé tvarovky?
 Vyrábí se ještě protahovací lišty?
 Kam se hodí instalační lišta v černé barvě?
 Jak se k tvarovkám u lišt a kanálů stavíte vy?
 Není málo antenní stožár přizemnit pouze na okap?
 Musi byt k hromosvodu pripojeny vsechny okapove zlaby?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.074 sekund, 24 dotazů.