Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jaká je životnost jisticích prvků?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká je životnost jisticích prvků?  (Přečteno 13415 krát)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« kdy: 29.12.2006, 18:55 »

V provozovaných instalacích je stále ještě dost jističů starých 30-50 let (JD, IJV...apod.).

Zajímal by mne názor výrobců, zda je stanovená životnost jističů, tj. do kdy je garantována vypínací charakteristik a podle původní výrobní normy.

Dále by mne zajímalo, zda některý z výrobců provádí namátkové (ať už podle zákona nebo ze zvědavosti) kontroly jističů po 20-30-40-50 letech provozu.

Byla by to určitě zajímavá informace pro revizní techniky, aby byli schopni objektivně posoudit bezpečnost z hlediska ochrany před nebezpečným dotykovým napětím (NDN) a navrhnout výměnu stávajících jističů.

Princip ochrany před NDN je zcela založen na faktu a spolehnutí se na to,  že použité jističe fungují stále tak, jak fungovaly při výrobě před xxx roky. Jejich ověření při pravidelných revizích však není možné. Nerozhodný Nerozhodný Nerozhodný

P. S.  Chránič je chránič! Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 29.12.2006, 20:45 »

To: Beláň
Moje řeč.
Je mi taky naprosto proti mysli, že musíme měřit impedanci smyčky kalibrovaným měřícím přístrojem, do výpočtu započítat veškeré chyby přístroje, dosadit bezpečnostní koeficient 1.5 (čímž chybu měření započtu dvakrát),  abych posoudil, že předřazený jistící prvek vypne v předepsaném čase a při bezpečném dotykovém napětí, přestože těsně před tímto měřím, při měření izolačních stavů jsem ho musel vypnout kladivem, protože byl ještě od malty z doby zazdívání rozvaděče.
Naprosto přesně změříme nějaké veličiny a pak jenom věříme, že odpojovací prvek odpojí, neboť ho nemáme, jak odzkoušet a navíc nemáme ani povinnost ho odzkoušet.
Právě i z důvodů, které uvádíte píši u rozvaděčů starších 12 let (odpisová doba),  že mají prošlou životnost.  Je potom na provozovateli, jak se k tomu postaví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 30.12.2006, 00:04 »

... píši u rozvaděčů starších 12 let (odpisová doba),  že mají prošlou životnost.
Kde se prosím tento údaj dá vyčíst ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 30.12.2006, 17:49 »

To: Novák
Například v našem nejmilovanější m zákoně 586/1992.
Nebo v publikaci pro soudní znalce pro oceňování (neznám z hlavy přesný název, ale je to strašně tlustá kniha).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 30.12.2006, 22:42 »

Tak příručku pro oceňování bych nechal stranou. Stanovování cen soudními znalci je kapitola sama o sobě a sem to asi nepatří.

A dávat do souvislosti odpisovou dobu podle vámi zmiňovaného zákona O dani z příjmu a životnost (čehokoli) bych si rozhodně netroufl. To je tanec na mimořádně tenkém ledě.
Tyto dva pojmy spolu opravdu nesouvisí.

Aby bylo jasno, já taky nemám zvláštní potěšení z toho, přehrabovat se v hystorických rozvaděčích a litinových skříních, dotahovat tam při revizi svorky s vyhřátými Al vodiči a přesvědčovat provozovatele, že když jistič IJ nejde ani shodit, tak že bude asi sotva funkční.

Ale přes účetnictví asi cesta nevede.
To je stejné, jako by mi na STK po 4 letech oznámili, že už mám auto účetně odepsané a tudíž mi zelenou nálepku nevylepí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 30.12.2006, 23:41 »

To: Novák
Já vám svůj názor nevnucuji, ale na tento postup mě přivedl pracovník "tehdejšího" krajského IBP, který tvrdil, že u zařízení s prošlou životností je nutno komisionálně stanovit, za jakých podmínek bude provozováno dále.
Také někteří provozovatelé to příjímají s pochopením, že se dozvědí kam mají směřovat své plány na opravy nebo rekonstrukce.
Mít řadu revizí s výsledkem vyhovuje a najednou revizi z výsledkem nevyhovuje je pro ně podstatně méně příjemné.
A když už používáte srovnání s autem, tak pokud si koupíte v bazaru auto za cenu 0 Kč, tak vám na STK zcela určitě ty známky na auto nevylepí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 31.12.2006, 01:20 »

Bylo by dobré vědět, o co se onen pracovník "tehdejšího" IBP opírá (norma, vyhláška, NV, a nejlépe zákon). Jestliže jde jen o jeho soukromý názor,tak to sotva obstojí. Požadavek na komisionální posouzení mi připadá v tomto případě absurdní. Kdo by měl být členem takové komise?
Vzhledem k tomu, že soukromé vlastnictví je dle Ústavy nedotknutelné, by měl této komisi velet zástupce majitele.
A ten jistě nebude bez boje souhlasit s tím,že má investovat, jestliže mu to nepřikazuje zákon. A jak víme, tak žádný předpis nižší právní síly mu to přikázat nemůže. S tím nic nenadělá ani pracovník "tehdejšího" krajského IBP.

PS: nevím, kdy jste naposled absolvoval STK s vozidlem starším čtyř let, ale věřte, že na STK je vůbec nezajímá jakou má kontrolované vozidlo účetní hodnotu. Jestliže svítí, brzdí, troubí a nečoudí, tak projdete.
Co by jinak dělali majitelé veteránů ?  ajoooo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 31.12.2006, 10:15 »

Z katalogu jističů např. LSN: trvanlivost je 10 tisíc vypnutí
50 vypnutí za rok, trvanlivost 200 let  Škleb
Ani se mi tomu nechce věřit.  bojim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Zdeněk Hruška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 31.12.2006, 16:12 »

No myslím si,že zkouška je jednuduchá(vyrobit "náhodou" zkrat není takový problém) a přetížení-tak s tím si pár rozdvojek ve spolupráci se spotřebiči typu přímotop,rychliovarná konvice... jistě lehce poradí(u nízké ampéráže).
Pak je tu taky selektivita jištění(i když to problém zdaleka neřeší).

PS:
U jističů je taky zajímavá hodnota zkratové odolnosti-že by jistič vydržel 10kA,tomu se mi nechce věřit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 22 dotazů.