Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč nesvítí na vánočním stromě žárovky různého napětí v sérii?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč nesvítí na vánočním stromě žárovky různého napětí v sérii?  (Přečteno 16952 krát)
Karelxxx
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 16.12.2015, 18:32 »


16 žárovek v serii zapojených.
Žárovky mají 15V a 2,28W .

Koupil jsem v obchodě náhradní žárovky které mají na sobě napsáno 14V a 0.1A.
Vyměnil jsem staré vadné za nové, ale obvod stále nesvítí, čím to? Úsměv
Jsem veliky laik Úsměv


PS: z archivu na tomto webovém portálu jsem našel jen to, že se žárovky počítají 16x15 ( počet žárovek krát napětí),  což dělá 240V . S novými žárovkami by takový výpočet byl: 7x15 = 105 + 9x14 = 126 = 231V ..
Zaznamenáno
Martin Hroudný
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 17.12.2015, 10:36 »

Možné důvodu jsou dva:
a) Elektrický obvod je někde stále přerušen - u nějaké lucerničky je naškubnutý vodič
b) Přepálila se prakticky okamžitě nějaká z dalších 14V/0,1A žárovek. Ony totiž tyto žárovky budou při kombinování s žárovkami 15V/2,28W zjevně přetíženy. Konkrétně asi o polovinu svého jmenovitého výkonu.

Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 17.12.2015, 12:32 »

Trochu vysvětlení
Pokud si trochu pamatujete fyziku základní školy. Pro zjednodušení pomineme přechodové děje.

P=U*I (výkon w;napětí V;proud A)
U=R*I (napětí V;odpor Ohm;proud I)
žárovka 15V 2,28W = 0,152mA odpor vlákna  při jmenovitých parametrech cca 98,7Ohm
žárovka 14V 0,1mA = 1,4W odpor vlákna  při jmenovitých parametrech cca 140Ohm

žárovky jsou v serii, takže odpory se sčítají
9*140+7*98,7=1950Ohm takže při tomto odporu poteče obvodem proud 230V/1950Ohm = 0,117A

P=R*I*I (výkon W;opor Ohm;proud A)
Žárovky na 14V budou přetíženy (1,95W ) a žárovky na 15V budou málo svítit (1,35W).

Celá věc není tak jednoduchá jak jsem spočítal, žárovka má proměnlivý odpor podle teploty vlákna ta závisí na proudu.

Takže pokud jste něco "neodpálil" tak to nebude dlouho trvat a "odpálíte" (možná i podpálíte) a pokud už jste něco "odpálil" tak pořiďte všechny žárovky stejné.

Pokud obvod kdekoli přerušíte přestane svítit vše (nemůže téct proud) zapojení žárovek je sériové (za sebou).
 
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 17.12.2015, 13:36 »

Omlouvám se ve svém předchozím příspěvku mám špatně jednotky místo mA mají byt A.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #4 kdy: 17.12.2015, 15:26 »

Jestliže jsou žárovky zapojené do série, tak je potřeba, aby byly pokud možno stejné nebo alespoň co nejvíce podobné (především hodnoty napětí V,  výkonu W,  proudu A,  potom i provedení, tvar, výrobce, stáří, ...) jinak budou špatně svítit nebo se hned některé přepálí, případně může docházek k častému přepalování některých žárovek. Přičemž součet napětí (Volty) všech žárovek by měl odpovídat hodnotě napájecího napětí. Součet napětí všech žárovek může být i o něco větší než je napájecí napětí, ale ne příliš jinak by žárovky málo svítily.

Jestli vánoční osvětlení ani nebliklo, tak to vypadá, že je nějaká žárovka přepálená nebo je někde špatný kontakt, případně přerušený vodič.
Výměnu žárovek, jejich kontrolu i kontrolu izolace vodičů a celého osvětlení je potřeba provádět při odpojeném osvětlení ze zásuvky jinak hrozí úraz elektrickým proudem.
Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 17.12.2015, 21:07 »

Ke všem celkem pravděpodobným příčinám přidám ještě jednu.
Často se používají plastové objímky, které mají "boční" kontakt poměrně malý a křehký a při výměně žárovky se může stát, že se tak trochu "pochroumá"...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 17.12.2015, 21:29 »

Často se používají plastové objímky, které mají "boční" kontakt poměrně malý a křehký ...

Česky je to pojmenováno "kurvítko".  Mrknutí
Zaznamenáno
Karelxxx
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.12.2015, 14:22 »

Děkuji za odpovědi a osvětlení problému Úsměv
Zaznamenáno
Karelxxx
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 18.12.2015, 17:47 »

Mám ještě jeden dotaz a sice jak poznám kolik musím mít žárovek které jsou 14V 0.1A na 230V.
Zaznamenáno
Vítězslav Vaněk
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 18.12.2015, 18:06 »

Tolik aby to v součtu dělalo 230V.Ale hlavně všechny aby byly stjné na 0,1A.
Zaznamenáno

Sláva
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 18.12.2015, 19:11 »

 Sady se 14 V žárovkami mívají 16 kusů.

Jednoduchý výpočet 14V x 16ks = 224V, což je pozůstatek napájecího napětí 220V, dnes by bylo vhodnější jich dát 17ks (238V) - žárovky budou méně stárnout.

Sady s 20V žárovkami mívají 12 ks. (20V x 12ks = 240V)
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Josef Tomek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 01.01.2016, 19:43 »

P. Žabko, výborná odpověď, leč hlodá ve mě stále nejistota. Mám obdobný problém jako tazatel, jen v opačném směru. Mám světla na vánoční stromek, původní žárovky jsou 14 V 0,1 A. Koupil jsem v obchodě náhradní žárovky, které mají 20V a 0.1A, tj. nahrazuji vícevoltovými. Z Vaší odpovědi mi není úplně zřejmé, jestli se mi stane pouze to, že ty 20 V budou svítit méně než by měly (svítí pro mě dostatečně),  nebo jestli ty 20 V žárovky zapojené v obvodu budou nějak (negativně) ovlivňovat i ty 14 voltové. Když tedy v obvodu s 14 voltovými žárovkami vyměním některé za 20 voltové, plyne mi z toho nějaké riziko (např. zkrácení životnosti těch 14 voltových nebo větší zátěž na trafo a podobně)?
Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 01.01.2016, 19:53 »

Ve mě hlodá nejistota, že si tady někdo dělá srandu. Tohle se přeci učilo na základní škole, tu snad máme všichni, nebo ne?
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 03.01.2016, 17:37 »

Odpověď je jednoduchá.
odpor vlákna spočítáte podle Ohmova zákona R=U/I, takže pro žárovky 20V bude 20/0,1 tedy 200Ohm a pro 14V 14/0,1 tedy 140Ohm.

Potom musíte spočítat celkový odpor řetězu, tedy podle toho kolik tam máte jakých žárovek.
YxR20+ZxR14= R (Y a Z je počet žárovek)

Pak vypočítáte proud obvodem I=U/R U=230V

No a když budete znát proud tak uvidíte o kolik budou přetíženy a nebo odlehčeny všechny žárovky.

Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #14 kdy: 03.01.2016, 18:21 »

Čím více bude vyměněných původních žárovek (14V/0,1A) za koupené žárovky (20V/0,1A),  tím méně budou všechny žárovky svítit.
Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Josef Tomek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 06.01.2016, 08:24 »

Už tomu rozumím. Takovéhle pěkné vysvětlení by mohli dávat do návodu k použití.  Úsměv Díky.
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 06.01.2016, 11:04 »

 
 Do návodu na použití dávají informaci, že žárovky se mají měnit  za kusy se stejnými parametry a to je informace postačující a nejsprávnější.

 A to co zde napsali kolegové nejsou žádné složité úvahy, lze k nim dojít se znalostí fyziky ze základní školy, jen to tenkrát chtělo dávat pozor. Snahu kolegů nechci zlehčovat, jen si vzpomínám na dávné doby školních let a spolužáky, kteří tenkrát rušili nebo spali v hodinách fyziky a jiných předmětů a říkali si, že to v životě potřebovat nebudou.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Josef Tomek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 15.01.2016, 14:07 »

Uvědomte si, že tazatele na tomto fóru může od základní školy dělit klidně i 30-40-50 let. Ne každý má tak dobrou paměť jako Vy, aby si za tak dlouho ještě vzpomněl, co se učilo na základní škole. Vy jste asi elektrikář a tyto znalosti vám připadají samozřejmé, tazatelé elektrikáři nejsou. Stejně arogantně jako Vy by mohli argumentovat proti vám lékaři, právníci, chemici nebo biologové!
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 23 dotazů.