Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o vyhláškách
| | |-+  Víte o nějaké nové vyhlášce ohledně Al vodičů v umakartových jádrech?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Víte o nějaké nové vyhlášce ohledně Al vodičů v umakartových jádrech?  (Přečteno 114372 krát)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 19.03.2013, 23:13 »

Dnes jsem na stanici ČRo Region Vysočina vyslechl nějakého stavaře pana Vladimíra Mráčka z Jihlavy kde tvrdí, že by podle jakési nové vyhlášky měly být byty s hliníkovými vodiči ve starých umakartových bytových jádrech neobyvatelné.  Šok

Ví někdo o jakou vyhlášku se má jednat?  Jsem v rozpacích

Podrobnosti v přílohách.


* Al_v_jadrech.jpg (107.49 KB, 642x702 - prohlédnuto 1179 krát.)
* AL_v_jadrech.mp3 (575.27 KB - staženo 369 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 20.03.2013, 18:09 »

Tak to dopadá, když chce za každou cenu napsat článek někdo, kdo problému až tak moc nerozumí. Klasika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 20.03.2013, 18:21 »

To bude nějaká ptákovina!! Škleb Škleb Škleb Škleb
U nových zařízení je to něco jiného !!
Ale staré byty nikdo nedonutí předělat, tak jako třeba udělat revizi!! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 20.03.2013, 18:31 »

Totéž bylo i na Radiožurnálu, dokonce i s telefonickým vstupem s p.Vozobule, který to viceméně ohleduplně nevyvrátil, ale ani nepotvrdil. Přiznal obecné riziko, které existuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 20.03.2013, 21:05 »

Stavím sa, že pán stavebník robí aj novú elektriku v tých murovaných jadrách. A za dvadsať rokov sa určite o elektrike dosť naučil, tak tomu rozumie.

Súhlasím, že s starom bytovom jadre sú hliníkové rozvody často v katastrofálnom stave, ale ani v Čechách a ani na Slovensku neexistuje predpis, ktorý by priamo nariaďoval ich výmenu.

Takže mám dojem, že pán niečo započul od elektrikárov na stavbe a zle si to vyložil. Alebo robí Bu-bu-bu pre laikov a naháňa si kšefty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 20.03.2013, 21:11 »


Súhlasím, že s starom bytovom jadre sú hliníkové rozvody často v katastrofálnom stave, ale ani v Čechách a ani na Slovensku neexistuje predpis, ktorý by priamo nariaďoval ich výmenu.


To by sme si aj par telefonnych ustredni museli odstavit potom:D
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #6 kdy: 21.03.2013, 08:20 »

Přímo něco podobného nařídit by bylo dost zásadním zásahem do statutu soukromého vlastnictví.
Stav elektroinstala ce v panelových domech je všeobecně špatný, souvisí to kromě jiné i se způsobem používání elektroinstala ce.
Počet spotřebičů v domácnostech se několikanásobn ě navýšil, dříve nebyly běžné spotřebiče jako mikrovlnné trouby, rychlovarné konvice atd.
Velmi často dochází také k výměně původních "celoplynových" sporáků (plynové hořáky a plynová trouba) za sporáky s plynovými hořáky a elektrickou troubou, bez úpravy elektroinstala ce.
Co se týká praček v bytech, původně tam vůbec něměly být, v domech byly společné prádelny.

Elektroinstala ce v panelových bytech je tedy soustavně přetěžována, což jí určitě neprospívá.
Situaci nezlepšují ani různé poloamatérské zásahy do elektroinstala cí - typicky výměna "slabého" jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 21.03.2013, 17:33 »

Osobně jsem přesvědčen, že ten umakart od spáleného Al drátu při přetížení nebo zkratu nechytne. Chodím po panelácích dost často a nikdy jsem neviděl náznak požáru v jádru od elektriky. Pokud hořelo, bylo to způsobeno primárně něčím jiným, převážně vadným spotřebičem. Jsou daleko palčivější problémy na řešení v tomto typu výstavby.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 21.03.2013, 17:47 »

Asi největší průšvih jsem řešil u souseda. Manželka žehlila a při tom se linul smrad a občas vypadnul jistič. Identifikoval jsem vytopenou krabici (událost cca měsíc). Vnitřek silně zkorodovaný, opálené vodiče. Stačilo krabici vyčistit, vodiče dotáhnout a hotovo. Instalace stará 30 let. Umakart lehce očouzený, jinak v pohodě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 21.03.2013, 18:36 »

Asi největší průšvih jsem řešil u souseda. Manželka žehlila a při tom se linul smrad a občas vypadnul jistič. Identifikoval jsem vytopenou krabici (událost cca měsíc). Vnitřek silně zkorodovaný, opálené vodiče. Stačilo krabici vyčistit, vodiče dotáhnout a hotovo. Instalace stará 30 let. Umakart lehce očouzený, jinak v pohodě.

Běžná závada. Acidurky za dvířky stoupačky vyhřáté a zkorodované. Pak se ještě občas zkroutí teplem krabička pod zásuvkou, do níž je zapojena automatická pračka.
" Lepší už to nebude"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 21.03.2013, 20:16 »

...
" Lepší už to nebude"
Když se tyhle rozvody "projektovaly",  měl vařič 600W, velký možná i 900W a suterénu byla prádelna... Úsměv

Dnes je v koupelně automatická pračka, starý "infrapanel" je nahrazen přímotopem většího výkonu, v kuchyni je v lepším případě rychlovarná konvice a mikrovlnka, v horší i nějaká trouba,...
A všechno to visí na jednom dvoudrátovém hliníkovém přívodu... zle

A dokud to moc často "nepadá",  spoustu lidí nic nenutí to řešit.
Vypálených krabic, upálených vodičů už jsem pár viděl, ale "zapálený umakart" zatím ne. A "panel" nehoří...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 21.03.2013, 20:40 »

Taky mám takový poznatek z bytů, respektive garsonek cca z 70 kusů....
Někdy jsou zásuvky pod linkou vyhořelé na campr... Škleb ale umakart je OK!!
Nic se nechytne, nic neohoří....
To bych takovou vyhlášku asi uplatnil jinde...např. na dřevěním obložení a podobně z měkkého dřeva ... Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jaromír Urbanec
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 23.03.2013, 16:22 »

Taky mám takový poznatek z bytů, respektive garsonek cca z 70 kusů....
Někdy jsou zásuvky pod linkou vyhořelé na campr... Škleb ale umakart je OK!!
Nic se nechytne, nic neohoří....
To bych takovou vyhlášku asi uplatnil jinde...např. na dřevěním obložení a podobně z měkkého dřeva ... Nerozhodný

No někdy je to o fous, kdo viděl kolik sazí a smradu, který dusí stačí vyprodukovat izolace z 1 m vodiče, tak ani primárně nejde o ten umakart, ale nad jádrem bývá pěkný svinčík, prach zbytky ze stavby i hořlavé ap. Při zahoření se lidé spíše udusí než uhoří. prostupy mezi byty bývají nedodělané nebo již po výměnách stoupaček neopravené, takže by hořely byty nad sebou. Ale je jasné, že tady v tom státě je to neřešitelné.  Takže ani žádná norma, či vyhláška nemůže existovat.


* PICT0283.JPG (853.24 KB, 2272x1704 - prohlédnuto 1049 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 23.03.2013, 16:47 »

Umakart samotný je těžce hořlavý (stupeň hořlavosti C1, třída reakce na oheň B).
Konstrukce jádra v panelácích byla ze složených desek, ve kterých je mezi mezi dvěma umakarty polystyren (EPS - expandovaný polystyrén). Nejenže v něm nic nedrží, ale navíc je to typ lehce hořlavý (stupeň hořlavosti C3, třída reakce na oheň E/F).
Poznámka:
Dnešní expandovaný polystyrén, kterým se nyní obalují paneláky a vůbec všechno, je údajně podle polystyrénové lobby (Sdružení zpracovatelů zpěňovatelného polystyrenu) těžce hořlavý, samozhášivý a vlastně zcela neškodný (no - když tak méně škodlivý než cokoliv jiného). Skutečnost při požáru bývá zcela odlišná.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 23.03.2013, 16:53 »

...
Dnešní expandovaný polystyrén, kterým se nyní obalují paneláky a vůbec všechno, je údajně podle polystyrénové lobby (Sdružení zpracovatelů zpěňovatelného polystyrenu) těžce hořlavý, samozhášivý a vlastně zcela neškodný (no - když tak méně škodlivý než cokoliv jiného). Skutečnost při požáru bývá zcela odlišná.   [/i]
A proto se do něj schovávají svody hromosvodů...  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 23.03.2013, 16:58 »

Poznámka:
Dnešní expandovaný polystyrén, kterým se nyní obalují paneláky a vůbec všechno, je údajně podle polystyrénové lobby (Sdružení zpracovatelů zpěňovatelného polystyrenu) těžce hořlavý, samozhášivý a vlastně zcela neškodný (no - když tak méně škodlivý než cokoliv jiného). Skutečnost při požáru bývá zcela odlišná.  


Při požáru v paneláku bych se opravdu víc bál toho zateplení než jader. Doufám že nikdy nezažiji potvrzení těchto obav, pokud je ten polystyren schopen hořet tak jak si myslím, tak je to docela hnusná past. Materiál, kterým je zateplen objekt ve kterém žiji, jsem zkoušel zapalovačem a hoří celkem v pohodě. Je mě houby platné, že bez příměsí sám zhasne, při opravdovém požáru totiž bez příměsí nikdy nebude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 23.03.2013, 17:02 »

S žádostí o sdělení kontaktu na toho pana Mrázka jsem se samozřejmě obrátil přímo do redakce ČRo Region do Jihlavy. Zatím bez úspěchu - viz odpověď zde :
Citace
,  určitě se vám pokusím kontakt na pana Mrázka zjistit. Natáčela jsem s nám u majitele bytu, ve kterém přestavba probíhá a tak na něj kontakt nemám. Ale poptám se. Děkuji za trpělivost. ....

Olga Štrejbarová
redaktorka ČRo

mobil: 737 274 845

Český rozhlas Region
Masarykovo nám. 42
58601 Jihlava

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jaromír Urbanec
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 23.03.2013, 17:16 »

Při požáru v paneláku bych se opravdu víc bál toho zateplení než jader. Doufám že nikdy nezažiji potvrzení těchto obav, pokud je ten polystyren schopen hořet tak jak si myslím, tak je to docela hnusná past. Materiál, kterým je zateplen objekt ve kterém žiji, jsem zkoušel zapalovačem a hoří celkem v pohodě. Je mě houby platné, že bez příměsí sám zhasne, při opravdovém požáru totiž bez příměsí nikdy nebude.

já mám víc obavy z požáru uvnitř než vně zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.