Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  PROFI zóna.
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musí být popisy na rozvaděči v češtině?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být popisy na rozvaděči v češtině?  (Přečteno 22214 krát)
H
« kdy: 26.06.2012, 23:49 »

Musí mít rozvaděč, vyrobený mimo ČR, instalovaný a provozovaný v ČR, veškeré popisy ovládacích prvků a výstražné tabulky v češtině?

Nedaří se mi najít oporu v žádném předpisu, který by toto požadoval.
Jediné, co jsem našel, je požadavek Zákona č. 101/2001 Sb. o obecné bezpečnosti výrobků:
Citace
§ 3 Obecné požadavky na bezpečnost výrobku

   (1)  Bezpečným  výrobkem  je  výrobek,  který  za  běžných nebo rozumně
   předvídatelnýc h   podmínek   užití  nepředstavuje  po  dobu  stanovenou
   výrobcem nebo po dobu obvyklé použitelnosti nebezpečí, nebo jehož užití
   představuje  pro  spotřebitele  vzhledem k bezpečnosti a ochraně zdraví
   pouze  minimální  nebezpečí  při  užívání výrobku, přičemž se sledují z
   hlediska  rizika  pro  bezpečnost a ochranu zdraví spotřebitele zejména
   tato kritéria:

   a)   vlastnosti   výrobku,  jeho  životnost,  složení,  způsob  balení,
   poskytnutí  návodu  na  jeho  montáž  a uvedení do provozu, dostupnost,
   obsah a srozumitelnost návodu, způsob užívání včetně vymezení prostředí
   užití,  způsob  označení, způsob provedení a označení výstrah,  návod na
   údržbu  a  likvidaci, srozumitelnost a rozsah dalších údajů a informací
   poskytovaných  výrobcem;  údaje  a  informace  musí  být vždy uvedeny v
   českém jazyce

Neumím ale posoudit, zda je možno rozvaděč považovat za výrobek?
Pokud by nebylo možné považovat rozvaděč za výrobek, existuje nějaký jiný předpis, který by vyžadoval údaje v českém jazyce?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Robert Jedek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 27.06.2012, 07:18 »

Neumím ale posoudit, zda je možno rozvaděč považovat za výrobek?

rozvaděč je výrobkem ve smyslu zákona 22/1997Sb.
Takže se na něj vztahuje jak NV 17/2002 Sb.,  tak i vámi zmiňovaný zákon 102/2001Sb.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #2 kdy: 27.06.2012, 08:15 »

Jaj, ano máte pravdu, zákon 102/2001 Sb.,  omlouvám se za překlep.

Tudíž rozváděč je výrobkem a dle citovaného musí mít při instalaci v ČR veškeré popisy a výstražné tabulky v češtině.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #3 kdy: 27.06.2012, 09:06 »

Pokud je mi známo, tak zákon 102/2001 Sb. dle paragrafu 1 odstavce 2 se použije pouze tehdy, jestliže se na výrobek nevztahuje žadné nařízení vlády dle zvláštního právního předpisu jako například zákon 22/1997 Sb.. Takže dle mého názoru se na rozvaděč použít nedá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Pája Hadrava
« Odpověď #4 kdy: 27.06.2012, 09:10 »

Jenže co když dorazí stroj + rozvaděč z - třeba - Itálie, popisky půl italsky, půl špatně anglicky... ?

Dodavatel debatu ukončí "má to C E, tak co si stěžujete?". U nás to nikdo nevyrábí, není kde jinde nakoupit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Robert Jedek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 27.06.2012, 10:07 »

Pokud je mi známo, tak zákon 102/2001 Sb. dle paragrafu 1 odstavce 2 se použije pouze tehdy, jestliže se na výrobek nevztahuje žadné nařízení vlády dle zvláštního právního předpisu jako například zákon 22/1997 Sb.. Takže dle mého názoru se na rozvaděč použít nedá.
Zákon 22/1997 Sb. plnění zákona 102/2001 Sb. vyžaduje, nikoli ruší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #6 kdy: 27.06.2012, 11:44 »

Právě ... dorazil rozvaděč z Portugalska, popisky německo anglicky.
Ten, kdo to dodává se samozřejmě brání, že mu nic nepřikazuje dodávat popisy v češtině (viz ono CE).
Ten, kdo to má přebírat se brání, že to chce v češtině.

A teď babo raď, jak z toho ven ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 27.06.2012, 11:52 »

Citace
A teď babo raď, jak z toho ven ...

To je problém velkého nadnárodního seskupení...
ČSN taky vycházení (některé) v angličtině a málo kdo si je může pročíst (zejména starší elektrikáři..) .... Nerozhodný
Ale jsou vydány pod hlavičkou ČSN EN............ ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už přes 40 let praxe RT....
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 27.06.2012, 12:21 »

A proč v objednávce rozvaděče nebyl důrazný požadavek na české popisy? Co je psáno, to je dáno


* česky.jpg (185.04 KB, 1920x1028 - prohlédnuto 945 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
H
« Odpověď #9 kdy: 27.06.2012, 12:23 »

To nevím, do objednávky nevidím ... ono abych to ještě upřesnil ... rozvaděče dodává německá firma, rozvaděče byly vyrobeny v Portugalsku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 27.06.2012, 12:40 »

Tak dopátrat objednatele a nechat mu to přeložit a opravit. To je samý senior manager, junior manager a neumí ani ošetřit takovou blbost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #11 kdy: 27.06.2012, 13:05 »

to: Jedek
Ano, máte pravdu, teď jsem se do zákona mrknul. Budu si to muset zopáknout. Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Pája Hadrava
« Odpověď #12 kdy: 27.06.2012, 13:36 »

Tak dopátrat objednatele a nechat mu to přeložit a opravit. To je samý senior manager, junior manager a neumí ani ošetřit takovou blbost.
Dopátrat nebude třeba tak těžké - objednávky dělá centrála firmy v Německu pro všechny pobočky v Evropě.  Alespoň v mnou popisovaném případě.
On byl už vůbec problém prosadit ve zdejším sídle zásuvky dle ČSN, matka v rámci sjednocení jinak požaduje všude schuko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #13 kdy: 27.06.2012, 14:17 »

Máte smůlu.
Pokud stroj koupila vaše "matka" v SRN a jen ho převezla do ČR, máte dokonce smůlu i co se týká řeči ve které je návod k obsluze.
Pokud produkt zakoupil český subjekt a dodavatel je z EU, MUSÍ být dokumentace v jeho národním jazyce, pokud smlouva nestanoví jinak.
O popiskách na rozvaděči nařízení evropské komise nic neříká.
Vyžaduje se ES prohlášení o shodě v českém jazyce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #14 kdy: 27.06.2012, 14:41 »

A co onen citovaný zákon 102/2001 Sb.?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #15 kdy: 28.06.2012, 06:20 »

To je legislativa národní.
Pokud to není smluvně ošetřeno, těžko pak můžete nutit zahraničního výrobce k jeho dodržování.
Jak může výrobce vědět, jestli jeho výrobek v dané zemi skončí, či zda objednatel není jen "překupník" a nevyveze výrobek jinam ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 30.06.2012, 23:55 »

Jak může výrobce vědět, jestli jeho výrobek v dané zemi skončí, či zda objednatel není jen "překupník" a nevyveze výrobek jinam ?
Výrobci to může být fuk, ale zákon 22/1997 uvádí povinnosti toho, kdo výrobek uvede na trh v ČR.
Co vše se považuje za uvedení na trh viz onen zákon.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde v Praze koupit návlečky značení vodičů v rozvaděči?
 Může být v revizi chybějící popis vodičů jako závada?
 Zná někdo nejjednodušší způsob popisování slaboproudé kabeláže?
 Jak tvoříte štítky s čárovými kódy spotřebičů?
 Kde sehnat popisovač bužírek?
 Kde a pod jakým názvem hledat popisovací návlečku?
 Co říkáte odstraněnou závadu po revizi falešným přepisem potisku jističe?
 Existuje "nacvakávací" popisovací bužírka?
 Čím esteticky a trvanlivě popsat okruhy v rozváděči?
 Jaký software používáte pro tištění popisů rozvodnic?
 Pracujete s popisovači bužírek?
 Je nějaká norma nebo obecná dohoda popisek vodičů v rozbočovacích krabicích?
 Máte vyřešeno označování vodičů a svorek?
 WAGO IN#4: Tiskárna WAGO Smart Printer
 Jak mají vypadat popisky jističů v rozvaděči?
 PARTEX ARIANE: Popisovače laminovaných štítků Brother PT-E550WVP
 Kdo vyrábí návlečky s popiskami na vodiče?
 Jaký používáte software k popisu jističů v rozvodnici?
 Aké popisovače používate na zmršťovacie bužírky?
 Inovované pásky do popisovačů Brother
 WAGO: Testování popisu 100 kusů řadových svorek
 Jak tvoříte popisky elektrických zařízení vy?
 Navrhujte jakékoli etikety v terénu pomocí telefonu
 Znáte praktické tiskárny BROTHER pro elektrotechniku?
 Návlečky PCT jsou nacvakávací návlečky pro potisk na termotransferových tiskárnách
 Dáte tip, kde zakoupit klasické PVC bužírky?
 Čím popisujete kabely při instalaci?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 22 dotazů.