Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musí být popisy na rozvaděči v češtině?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Musí být popisy na rozvaděči v češtině?  (Přečteno 12345 krát)
H
« kdy: 26.06.2012, 23:49 »

Musí mít rozvaděč, vyrobený mimo ČR, instalovaný a provozovaný v ČR, veškeré popisy ovládacích prvků a výstražné tabulky v češtině?

Nedaří se mi najít oporu v žádném předpisu, který by toto požadoval.
Jediné, co jsem našel, je požadavek Zákona č. 101/2001 Sb. o obecné bezpečnosti výrobků:
Citace
§ 3 Obecné požadavky na bezpečnost výrobku

   (1)  Bezpečným  výrobkem  je  výrobek,  který  za  běžných nebo rozumně
   předvídatelnýc h   podmínek   užití  nepředstavuje  po  dobu  stanovenou
   výrobcem nebo po dobu obvyklé použitelnosti nebezpečí, nebo jehož užití
   představuje  pro  spotřebitele  vzhledem k bezpečnosti a ochraně zdraví
   pouze  minimální  nebezpečí  při  užívání výrobku, přičemž se sledují z
   hlediska  rizika  pro  bezpečnost a ochranu zdraví spotřebitele zejména
   tato kritéria:

   a)   vlastnosti   výrobku,  jeho  životnost,  složení,  způsob  balení,
   poskytnutí  návodu  na  jeho  montáž  a uvedení do provozu, dostupnost,
   obsah a srozumitelnost návodu, způsob užívání včetně vymezení prostředí
   užití,  způsob  označení, způsob provedení a označení výstrah,  návod na
   údržbu  a  likvidaci, srozumitelnost a rozsah dalších údajů a informací
   poskytovaných  výrobcem;  údaje  a  informace  musí  být vždy uvedeny v
   českém jazyce

Neumím ale posoudit, zda je možno rozvaděč považovat za výrobek?
Pokud by nebylo možné považovat rozvaděč za výrobek, existuje nějaký jiný předpis, který by vyžadoval údaje v českém jazyce?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Robert Jedek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 27.06.2012, 07:18 »

Neumím ale posoudit, zda je možno rozvaděč považovat za výrobek?

rozvaděč je výrobkem ve smyslu zákona 22/1997Sb.
Takže se na něj vztahuje jak NV 17/2002 Sb.,  tak i vámi zmiňovaný zákon 102/2001Sb.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #2 kdy: 27.06.2012, 08:15 »

Jaj, ano máte pravdu, zákon 102/2001 Sb.,  omlouvám se za překlep.

Tudíž rozváděč je výrobkem a dle citovaného musí mít při instalaci v ČR veškeré popisy a výstražné tabulky v češtině.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #3 kdy: 27.06.2012, 09:06 »

Pokud je mi známo, tak zákon 102/2001 Sb. dle paragrafu 1 odstavce 2 se použije pouze tehdy, jestliže se na výrobek nevztahuje žadné nařízení vlády dle zvláštního právního předpisu jako například zákon 22/1997 Sb.. Takže dle mého názoru se na rozvaděč použít nedá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Pája Hadrava
« Odpověď #4 kdy: 27.06.2012, 09:10 »

Jenže co když dorazí stroj + rozvaděč z - třeba - Itálie, popisky půl italsky, půl špatně anglicky... ?

Dodavatel debatu ukončí "má to C E, tak co si stěžujete?". U nás to nikdo nevyrábí, není kde jinde nakoupit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Robert Jedek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 27.06.2012, 10:07 »

Pokud je mi známo, tak zákon 102/2001 Sb. dle paragrafu 1 odstavce 2 se použije pouze tehdy, jestliže se na výrobek nevztahuje žadné nařízení vlády dle zvláštního právního předpisu jako například zákon 22/1997 Sb.. Takže dle mého názoru se na rozvaděč použít nedá.
Zákon 22/1997 Sb. plnění zákona 102/2001 Sb. vyžaduje, nikoli ruší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #6 kdy: 27.06.2012, 11:44 »

Právě ... dorazil rozvaděč z Portugalska, popisky německo anglicky.
Ten, kdo to dodává se samozřejmě brání, že mu nic nepřikazuje dodávat popisy v češtině (viz ono CE).
Ten, kdo to má přebírat se brání, že to chce v češtině.

A teď babo raď, jak z toho ven ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 27.06.2012, 11:52 »

Citace
A teď babo raď, jak z toho ven ...

To je problém velkého nadnárodního seskupení...
ČSN taky vycházení (některé) v angličtině a málo kdo si je může pročíst (zejména starší elektrikáři..) .... Nerozhodný
Ale jsou vydány pod hlavičkou ČSN EN............ ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 27.06.2012, 12:21 »

A proč v objednávce rozvaděče nebyl důrazný požadavek na české popisy? Co je psáno, to je dáno


* česky.jpg (185.04 KB, 1920x1028 - prohlédnuto 637 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
H
« Odpověď #9 kdy: 27.06.2012, 12:23 »

To nevím, do objednávky nevidím ... ono abych to ještě upřesnil ... rozvaděče dodává německá firma, rozvaděče byly vyrobeny v Portugalsku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 27.06.2012, 12:40 »

Tak dopátrat objednatele a nechat mu to přeložit a opravit. To je samý senior manager, junior manager a neumí ani ošetřit takovou blbost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #11 kdy: 27.06.2012, 13:05 »

to: Jedek
Ano, máte pravdu, teď jsem se do zákona mrknul. Budu si to muset zopáknout. Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Pája Hadrava
« Odpověď #12 kdy: 27.06.2012, 13:36 »

Tak dopátrat objednatele a nechat mu to přeložit a opravit. To je samý senior manager, junior manager a neumí ani ošetřit takovou blbost.
Dopátrat nebude třeba tak těžké - objednávky dělá centrála firmy v Německu pro všechny pobočky v Evropě.  Alespoň v mnou popisovaném případě.
On byl už vůbec problém prosadit ve zdejším sídle zásuvky dle ČSN, matka v rámci sjednocení jinak požaduje všude schuko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #13 kdy: 27.06.2012, 14:17 »

Máte smůlu.
Pokud stroj koupila vaše "matka" v SRN a jen ho převezla do ČR, máte dokonce smůlu i co se týká řeči ve které je návod k obsluze.
Pokud produkt zakoupil český subjekt a dodavatel je z EU, MUSÍ být dokumentace v jeho národním jazyce, pokud smlouva nestanoví jinak.
O popiskách na rozvaděči nařízení evropské komise nic neříká.
Vyžaduje se ES prohlášení o shodě v českém jazyce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #14 kdy: 27.06.2012, 14:41 »

A co onen citovaný zákon 102/2001 Sb.?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #15 kdy: 28.06.2012, 06:20 »

To je legislativa národní.
Pokud to není smluvně ošetřeno, těžko pak můžete nutit zahraničního výrobce k jeho dodržování.
Jak může výrobce vědět, jestli jeho výrobek v dané zemi skončí, či zda objednatel není jen "překupník" a nevyveze výrobek jinam ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 30.06.2012, 23:55 »

Jak může výrobce vědět, jestli jeho výrobek v dané zemi skončí, či zda objednatel není jen "překupník" a nevyveze výrobek jinam ?
Výrobci to může být fuk, ale zákon 22/1997 uvádí povinnosti toho, kdo výrobek uvede na trh v ČR.
Co vše se považuje za uvedení na trh viz onen zákon.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.