Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Mohu jako montážní firma dávat štítek na bytový rozvaděč?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu jako montážní firma dávat štítek na bytový rozvaděč?  (Přečteno 53306 krát)
Hynek Čermák
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 11.04.2006, 17:28 »

Mohu jako firma, pokud dělám elektroinstala ci v bytě zákazníka mohu při kompletaci bytového rozvaděče tento rozvaděč opatřit štítkem i tehdy pokud nejsem výrobce rozvaděčů?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 11.04.2006, 18:25 »

Bylo by to platné jako, kdyby jste mi předepsal recept na lék. Taky by mi ho v lékárně nevydali, protože nejste doktor.
Pokud nemáte povolení k výrobě rozvaděčů, nemáte od autorizované osoby předepsané zkoušky na vámi vyráběnou typovou řadu a nemáte provededou kusovou zkoušku předmětného rozvaděče, tak je to na nic.
Pouze vás majitel lépe najde až bude mít uvedeno v revizi, že rozvaděč z důvodu výše uvedených nevyhovuje.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 11.04.2006, 21:31 »

Ne že můžete, ale musíte!


Každý kdo uvádí na trh jakýkoliv výrobek je povinen jej opatřit štítkem a také napsat prohlášení o shodě.


 


P. S. Minimálně je dobré a slušné uvést rok montáže, jméno (OSVČ) nebo firmu a IČ.


 


 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #3 kdy: 12.04.2006, 18:42 »

Rozvaděče do míst s laickou obsluhou musí být vyrobeny dle ČSN EN 60439-1 ed.2 a ČSN EN 60439-3 a jsou to výrobky vyrobené nebo uvedené na trh dle zák. 22/97 Sb. V něm se rovněž dočtete jaké máte povinnosti pokud jste výrobce (upřesňují ještě nař. vlády 17/03 a 18/03). A také případné sankce od ČOI při zneužití označení CE. Pokud jste montážní firma, máte ve svém oprávnění k činnosti od ITI jasně napsané k čemu jste oprávněni, je proto dobré se toho držet. (montážní firma je od výrazu montovat nikoli vyrábět)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 13.04.2006, 02:26 »

Panu Chalupa,
I přes to,že si pana Beláně velmi vážím, doporučení pana Beláně v této konkrétní věci neberte vážně.
Na Vaší otázku je jediná odpověď -NE-,  pokud jste jen montážní firma, což vás asi zajímá.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ladislav Boháč
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 13.04.2006, 06:20 »

Nevím, jestli tato otázka již v diskuzích nebyla řešena, protože je určitě dost bolavá a její správné řešení je těžkopádné a málokdy používané. Ale docela by mě zajímalo, jak v praxi tento problémem řeší jednotliví technici účastnící se těchto diskuzí. Nechci být špatným prorokem, ale myslím si, že je to další případ, kdy si předpisy a praxe žijí každý svým vlastním životem. Já osobně vyžaduji výrobní štítek minimálně s označením: výrobce, typu, normy ČSN EN 60439-3 a označení CE. A radši už se moc nezajímám, jak rozvaděč ke štítku přišel.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 13.04.2006, 17:35 »

Nedalo by se na bytovou rozvodnici pohlížet jako na elektrorozvodn é jádro? Obsah takové rozvodnice může odpovídat definici elektrorozvodn ého jádra a přitom nejde o rozvaděč.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 13.04.2006, 18:58 »

Již vícekrát jsem zde uvedl,že fi Moeller dodává ke každé rozvodnici výrobní štítek s údaji,kde stačí doplnit proud.
Dle mého přesvěčení,že typová zkouška kterékoliv skříně,musí být prováděna i plně osazená, jsem znesl jsem proto dotaz přímo na výrobce a bylo mně sděleno,že další typová zkouška se již nemusí provádět,stačí jen výchozí RZ.
Bohužel za předpokladu ,že osazení provede firma mající předmět podníkání  na výrobu rozvaděčů.Toto dnes snadno získáte na každém ŽÚ za 1000,- Kč.
Již od padesátých roků spatřuji(pro některé, není to prosím ještě délka mojí praxe) různé rozvaděče ,  které byly vyrobeny doslova na koleně a přesto běží.
Jsem přesvědčen,že by se měl už konečně někdo kompetentní nad touto skutečností zamyslet a to, co se po dlouhá léta běžně dělá"porušuje" ,konečně legalizovat.Ni c se tím určitě nepokazí.Myslí m tím modulové,stavebnicové rozvodnice do RD a menší objekty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #8 kdy: 13.04.2006, 19:05 »

TO: Strycharsky > "a čo je to také to rozvodné jadro?"


Bavme se jako tecnici, každý technický pojem má svojí normalizovanou definici a z toho plyne také použití.


TO: Molák > Neshrnul byste zde prosím nějakým osvětovým textem jak se má po stránce normalizačně - právní výroba rozvaděčů nn? Jasný text s patřičným zdůvodněním by jistě mohl otevřít oči značné části elektrikářské veřejnosti.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #9 kdy: 13.04.2006, 19:17 »

TO: Pavézka > Po stránce praktické a zkušenostní s Vámi mohu než souhlasit, ale pohrávat si s porušováním zákona, byť si o něm mohu myslet cokoli, je přinejmenším nerozumné. Jak již jsem jednou říkal, pokud má Moeller patřičné certifikáty a je to tak snadné, chtělo by to zveřejnit příslušný postup a celá elektrikářská obec vám bude vděčná. Jinak ale výchozí revize dle ČSN 332000-6-61 se určitě neprovádí na výrobky, takže ani na rozvaděče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #10 kdy: 13.04.2006, 23:06 »

TO: Molák


 


Pokud odpovídáte v této konkrétní věci jasné NE,  znamená to, že zavíráte očí před realitou a děláte mrtvého brouka! 80% všech OSVČ a firem bez oprávnění k výrobě rozvaděčů, montuje a uvádí na trh zmiňované "malé bytové rozvodnice",  jako součást instalace.


 


Z mého pohledu jako RT, je mnohem přijatelnější, když vím, kdo prováděl montáž, a mohu tuto skutečnost uvést do výchozí revize, než provést výchozí revizi bez základních informací. Jestliže má firma nebo OSVČ oprávnění k opravám, kontrole a montážím, tak by se mělo předpokládat, že umí sestavit i takovouto malou bytovou rozvodnici z modulárních přístrojů.


 


Netvrdím, že je tento postup v souladu s platnou, dle mého názoru ale chybnou, legislativou. 


 


 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 14.04.2006, 07:35 »

Souhlasím s panem Beláněm. Pokud někdo zkazí zapojení deseti jističů v rozvodnici, tak by pro něj ani nemělo platit, že může zapojit na jeden jistič deset zásuvek. Podle mě je to ukázka toho, jak vzniká a žije státní správa. Objeví se nějaké nebezpečí, toto nebezpečí se patřičně vynásobí nebo umocní, čímž nastane potřeba vzniku úřadu nebo aspoň odboru, a pak už je třeba jen dávat pozor, aby snad někdo nekreslil schémata, nepsal, že se mohou používat ty a ty přístroje a tím poukázal na zbytečnost některých oprávnění  apod. (samozřejmě jen v některých případech, nechci paušalizovat, není rozvaděč jako rozvaděč).

To: Karvánek
Elektrorozvodn é jádro je pojem z platné ČSN 35 7030 a docela dobře se na něj hodí právě bytová rozvodnice.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 14.04.2006, 16:18 »

TO :Karvánek,

v žádném případě nikoho nenabádám k porušování čehokoliv,sám vlastním ŽO na rozvaděče,štítek s výr.čís. atd. přikládám,někdy i 2x a to, když je předpoklad, že by ten na povrchu došel k újmě,umístím i uvnítř.Nechám také i své tel.č. a adresu.Jde mně jen o to,že dnes a denně vidím na různých místech ,  v různých prostředích rozvaděče jak profi tak i bastle,bez jakýchkoliv štítků a známek po výrobci.Pokud u vás tomu tak není,tak jste asi jediný nebo že bych byl jen já ten jediný,co jsem kdy vystavil RZ na elektroinstalaci,kde je rozvaděč bez uvedeného výrobce. Dejme si všichni ruku na srdce.Je to dnes docela běžná praxe,tak jako ,že mnohé  strojařské a stavební firmy dodávají vyhrazená elektrická zařízení.Již několikrát zde jsem se ptal proč,nikdy jsem se však kvalifikované odpovědi nedopátral,natož pak nápravy.Všichn i ti co takto po dlouhá léta  činí,jsou nadále v pohodě,při takovýchto dotazech,se zde neozývají a mnohdy by se v nich i krve nedořezal.Prot o apeluji na zdravý rozum všech zde zůčastněných,pro hledání cesty jak docílit nápravu,změnou některých nesmyslných,  ustanovení ČSN.Jsem přesvědčen,že mnohá ustanovení norem jsou účelové a to jen proto,že na jejím vypracování se podílely osoby zabývající se zkušebníctvím,např.ČSN EN 60 439-3.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #13 kdy: 14.04.2006, 16:22 »

Jistě ČSN 357030 stále platí a rovněž její čl.66 "Vyrobené rozvodnice nebo jádra musí být před odesláním z výr. závodu přezkoušeny. ..." a čl.67 "Typová zkouška se provádí na jednom kuse od každé velikosti pravidelně po 4 létech. Typovou zkoušku je nutno provést u každého nového výrobku..." Takže jistě může výrobce vyrábět i elektrorozvodn á jádra dle této normy, když chce, ale musí si nechat udělat typovou zkoušku a po smontování dělat kusovou zkoušku (dle čl.68) a výrobek opatřit štítkem (čl.52.) Takže jsme zase u výroby rozvaděčů, tudy taky cesta nevede.


P.S. Mě osobně se třeba nelelíbí silniční zákon, který mne jakožto řidiče příliš omezuje, bohužel, pokud nechci platit pokuty, nebo přijít o ŘP, musím ho dodržovat. Je ten život holt k vzteku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #14 kdy: 14.04.2006, 16:33 »

TO: Pavézka > né ani u mne to není jinak, postupuji podobně jako Vy a při revizích vídám jen málo oštítkovaných rozvaděčů a jen tak 50% z nich bych vzal při kontrole na milost jako vyhovující. Proto říkám, že i když se nám nemusí současná zákonná úprava líbit, musíme jí jakožto RT ctít. Pokud všichni RT začnou při výchozích revizích vyžadovat schválené rozvaděče se štítky a protokolem o kusové zkoušce, oni se do toho budou muset montážní firmy nějak vejít a za čas se to srovná. Aspoň se odliší solidní elektromontážn í firmy od melouchářů a pochybných "elektrozedníků". I to by prospělo všem solidním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Brejcha
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 15.04.2006, 07:37 »

TO p. Karvánek. Naprosto souhlasím s vaším příspěvkem, ale neodpustím si jednu poznámku. Pokud provádím revize pro soukromé osoby a vím, že se jedná o byt a nebo o RD, tak označovací štítek beru jak se říká s rezervou. Ale pokud se jedná o podniky + školy + prodejny atd. tak to označení rozvaděčů vyžaduji spolu se shodou. Jako RT se domnívám, že je třeba tuto problematiku brát z ndhledem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #16 kdy: 15.04.2006, 09:46 »

TO: Brejcha > ... s rezervou, s nadhledem, zkrátka po sousedsku, přece nebudu chtít po Frantovi aby montoval schválený rozvaděč do bytu Pepíkovi, ještě bych v naší hospodě vypadal jak blbec. Právě v sektoru občanské výstavby působí meloucháři a lidé si bastlí instalace svépompcí. Tak když už to tak je, ať alespoň používají solidní výrobky. Myslím, že každý elektrikář mi dá za prvdu, že i malou plastovou rozvodnici lze pěkně "zmršit".


V nejedné diskusi zde na Elektrice si mnozí oprávněně stěžují na nízkou úroveň odváděné práce. Každý známe hned několik takových příkladů u konkurenčních firem.  Málokdy u sebe.  Přitom používání schválených rozvaděčů, důsledné používání technické dokumentace pro montáže a kvalitní podrobná revize jsou jedna z cest jak odlišit firmy pochybné od firem solidních. Zvýšení kvality a solidnosti máme přitom zcela ve svých rukách, jen chtít. Vlastně stačí ještě méně, důsledně dodržovat již stávající pravidla a předpisy.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Brejcha
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 15.04.2006, 10:13 »

To Karvánek je to pouze váš názor a já vám ho nechci v žádném případě vyvracet !!  Já osobně vím po kom tu revizi budu provádět a neprovádím revize po nějakých melouchářích.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde je v normě uveden požadavek na umisťování štítků ?
 Kde má byť správne umiestnený výrobný štítok a ako musí byť prichytený?
 Je absence výr.štítku na rozvad. důvod k negativnímu závěru výchozí rev.zprávy?
 Jaky štítek má mit motor 500V 60Hz?
 Je výrobní štítek koupené a sestavené rozvodnice ze supermarketu platný?
 Je nutné vlastnit certifikaci na vylepování výrobních štítků rozvaděčů?
 Bude svítidlo funkční na 230V, když má na štítku 250V?
 Štítek suchého transformátoru obsahuje mimo jiné i třídu prostředí. Co představuje označení třída E1
 Štítek suchého transformátoru obsahuje mimo jiné i klimatickou třídu. Co představuje označení třída
 Co představuje označení na štítku transformátoru Y/D?
 Proč jsou na štítku motoru dvoje hodnoty?
 Co znamenají hodnoty značení na štítku rozvaděče?
 Jak má vypadat tabulka "Jen pro odbornou osobu"?
 Jak obnovit výrobní štítek na spotřebiči?
 Jaký údaj příkonu napsat na štítek stroje?
 Ako pri vyrobe rozvadzaca urcit InA?
 Jak získat pro svůj rozvaděč jednoúčelového stroje výrobní štítek?
 Co vše musím splňovat jako výrobce svítidel?
 Jak rozumět kolonce topení na štítku myčky nádobí?
 Čím tvoříte výrobní štítky v souladu s ČSN 61439-1 ed.2 čl.10.2.7?
 -
 Jak zlegalizovat rozvaděč bez výrobního štítku?
 Jaká mnou vyvíjená zařízení musí splňovat normu ČSN EN 61010-1?
 Co přesně je stanovený výrobek?
 Potřebuje prázdný elektroměrový rozvaděč výrobní štítek?
 Jakým způsobem řešíte úpravy ER rozvaděčů pro FVE a dáváte své štítky?
 Jaké způsoby používáte při výrobě výrobního štítku k domovnímu rozvaděči?
 Lze u nás použít výrobek, který má na výrobním štítku údaj 220/380V AC?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 22 dotazů.