Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Kdo může provádět revize strojů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo může provádět revize strojů?  (Přečteno 14042 krát)
Jaroslav Hasala
« kdy: 08.02.2005, 08:35 »

Kdo může provádět revize strojů?
Stačí revizní technik s osvědčením E2-A, nebo musí mít osvědčení E4?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Jeleň
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 08.02.2005, 14:58 »

Podľa môjho názoru  osvedčenie E2A je pre vykonávanie revízií na elektrických zariadeniach do 1000 V vrátane bleskozvodov a teda zahŕňa aj stroje a zariadenia. Naopak revízny technik s osvedčením E4 nemôže vykonať revíziu na elektrických inštaláciach budov. Aspoň na Slovensku to platí. Ja mám osvedčenie E2A a samozrejme robím aj revízie strojov.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
vladimir vaněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 08.02.2005, 17:21 »

Můj názor je, že také RT s osvědčením min. E2A (u strojů s napětím do 1000V),  pro ověření el. zařízení stroje dle čl.19 ČSN 60204-1, akorát nevím jakým způsobem provést kontrolu EMC požadovanou v uvedeném standardu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant, RT, E1B, E1-C5
Ján Jeleň
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.02.2005, 19:42 »

Myslím, že som niekde čítal, že skúška EMC je typová skúška a nie kusová.Hľadal som to v doplnku STN 60204-1, ale doplnok som zatiaľ nenašiel. Budem pátrať ďalej.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Jeleň
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 08.02.2005, 20:01 »

Už som to našiel. Ospravedlňujem sa, ale zmýlil som sa, nebol to doplnok  STN 60204-1 ,  ale je to v STN 60204-31 Osobitné požiadavky na šijacie stroje, ale aj tak si myslím, že skúška EMC je vec výrobcu konkrétneho stroja.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
vladimir vaněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 09.02.2005, 17:06 »

A co teda by se mělo napsat do pravidelné revizní zprávy na stroj pro ověření jeho elektrické výbavy (stav nezměněn, nebo se zhoršil) ohledně EMC?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant, RT, E1B, E1-C5
Ján Jeleň
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 09.02.2005, 17:25 »

Ja osobne EMC vôbec nepreverujem, pretože si myslím, že nemá podstatný vplyv na zariadenie z hľadiska bezpečnosti. Podľa môjho názoru norma určuje všeobecné požiadavky pre stroje a  časť meranie neurčuje čo má byť merané pri revízii, resp. pri odbornej prehliadke a odbornej skúške (na Slovensku) ,  ale čo musí odmerať výrobca stroja pri výstupnej kontrole, či už typovej alebo kusovej.
Ja osobne využívam pre revíziu strojov tlačivo STN EN 60204-1, Príloha S a tam nieje vôbec zmienka o EMC. Samozrejme za revíziu je zodpovedný revízny technik a nemôže sa odvolávať na nejaké tlačivo, ale nikde v norme som sa nedočítal, že čo presne má byť odmerané pri revízii.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Jeleň
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 09.02.2005, 18:32 »

Ešte dodatok, aby nevznikol dojem, že sa vôbec nepreveruje EMC. Samozrejme je potrebné prekontrolovať podľa schémy zapojenia ,  či sú zapojené, prípadne či sú funkčné odrušovacie členy, kondenzátory, ale aj kryty a podobne.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Branda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 11.02.2005, 19:21 »

Osvedceni v rozsahu E2A v sobe zahrnuje E4A (E4A - pouze el. stroje a rozvadece). Pravidelna revize el. zarizeni stroje se provadi dle CSN 33 1500 s prihlednutim nebo s vyuzitim CSN EN 60204-1. Cast 19 CSN EN 60204-1 plati predevsim pro vyrobce stroju, ktery dle teto casti normy musi provest zkousky kazdeho vyrobeneho kusu - tedy zadne vychozi, nebo jakekoli jine el. revize. EMC (odolnost nebo emise) se pri pravidelne revizi samozrejme nezkousi - nebo mate snad merici zarizeni v cene nekolika set tisic Kc. Lze samozrejme kontrolovat pripojení odrusovacich filtru, kondenzatoru, pripojeni stineni napajecich kabelu, neporusenost pripadneho stineni rozvadecu apod. Sama cast 19 CSN EN 60204-1 vubec nehovori o zkouskach na EMC, ale pouze cl. 4.4.2 v návaznosti na CSN EN 60439-1 ed. 2 (nove take Zmena A1 teto CSN).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslava Brejchová
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 12.02.2005, 12:13 »

Vážení,
předchozí příspěvek p.Ing. Brandy hovoří o celé problematice pracovních strojů ! Skutečně jsou  RT, kteří provádí tyto revize a neuvádějí měřicí přístroje. Jinak záležitost revizí strojů je v plné kompetenci provozovatele pracovních strojů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #10 kdy: 12.02.2005, 13:18 »

Vážená paní nebo slečno ?
Přemýšlím nad Vašimi příspěvky a nějak mi utíká jejich smysl a pointa. Jediné co se z Vaších příspěvků dozvím je, že ten či onen přispěvatel opomenul uvést svůj titul a vy se to snažíte napravit. Ptám se proč asi, a jaká je Vaš profese ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslava Brejchová
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 12.02.2005, 18:30 »

Pane Beláň,
mých příspěvků jistě nebylo tolik, jako vašich. Pokud se jedná o přispěvatele, tak bych vás chtěla jenom ujistit,že je osobně znám i jejich titul.     O své profesi jsem již psala v předchozích příspěvcích a pojednáních v souvislosti s ITI.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hejduk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 12.02.2005, 21:30 »

Potvrzuji, že majitel E2A osvědčení může provádět i revize pracovních strojů, ve čtvrtek jsem absolvoval přezkoušení na ITI Praha a teno dotaz jsme tam vznesli. Ještě jednou díky kombajnu pana Minaříka - jeho otázky a odpovědi jsou úplně stejné jako ty na ITI.Ale ústní s deseti otázkami - tam dojde na lámání chleba.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslava Brejchová
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 13.02.2005, 08:39 »

Vážený pane Hejduku,
jako asi první bych vám chtěla poblahopřát za úspěšné složení zkoušek na ITI. Činím tak na oplátku, kterou jste mi projevil vy v minulém roce.Od začátku této diskuze je patrné, že revize pracovních strojů může provádět RT s osvědčením E2A. Ovšem záleží jaké vlastní k tomuto účelu měřicí přístroje. Tak ještě jednou blahopřeji a těším se na další příspěvky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hubáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 16.05.2005, 07:42 »

Je zajímavé pozorovat, jak banální otázka vyvolá tak neplodnou diskuzi. Připadá mi to stejně absurdní, jako diskutovat o tom, jestli může řidič s oprávněním B, C nebo D jezdit na babetě.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Slávek Spring
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 16.05.2005, 09:33 »

To:Josef Hubáček
Nevím jaký stupeň hodnocení obsahu otázek značí pro vás banální,ale věřte že každý dotaz a odpovědi není neplodnou diskusí jak uvádíte a vždy něco přinese,byť i jenom pro osvěžení paměti.Pokud budu soudit já,tak jedině váš příspěvek je pro mě neplodný a Vaše přirovnání oprávněnosti z oblasti dopravy k elektrotechnic e je poněkud mylné.Zde v některých případech platí,že vyšší kvalifikace nepokrývá automaticky i práce,kde stačí nižší.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kučera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 17.05.2005, 21:27 »

Pane Hubáčku! Nemyslím si, že by na této úrovni bylo vhodné se snižovat k osobním invektivám. Moje zkušenost je, že pokud se týká výkladu právních předpisů, není nikdy věc tak jednoduchá a i banální diskuze může mít věcný smysl. Jen na vysvětlenou; skutečnost, že v dávných dobách, kdy jsem dělal řidičák, se automaticky ke skupinám B a vyšším dával M (malý motocykl) dnes nemusí vůbec platit. Dokonce, když jsem před rokem absolvoval přezkoušení na §9, nebylo mám uznáno osvědčení pro § 8 s tím, že kvalifikace pro řízení činnosti dodavatelským způsobem případně provozu podle tohoto paragrafu neopravňuje k samostatné práci podle § 6. Dodnes nevím, zda inspektoři ITI měli pravdu, nebo ne. Prostě jsme museli tento jejich výklad přijmout s tím, že jistou logiku má. Jak říká Jára (da) Cimrman: Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést spory, ale to je to jediné, co s tím můžeme dělat.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hubáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 19.05.2005, 14:30 »

Vzhledem k tomu, že žádného z diskutujících neznám osobně, nebyla moje poznámka myšlena adresně nebo urážlivě. Omlouvám se tímto všem, kteří do diskuze přispěli VĚCNÝM názorem. Ale jestli se nemýlím, oprávnění RT E4 je platné pouze pro hromosvody, E3 pro pracovní stroje, E2 pro instalaci, pracovní stroje a hromosvody, E1 = E2 pro vn. Takže pro pracovní stroje minimálně E3. Jestli se mýlím rozcupujte mě.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký je rozdíl mezi oprávněním a osvědčením? (rok 2004)
 Co se naučit na zkoušky pro ITI?
 Mohu udělat revizi pouze s osvědčením RT?
 Za jakých podmínek lze provádět revizní činnost při vydaném oprávnění XXXX/7.20?
 Ako je to s osvedčeniami z komory stavebných inžinierov u trafostanic?
 Ake su ofiacialne anglicke preklady roznych stupnov osvedceni ?
 Může být ještě platné osvědčení RT vydané v roce 1984 ?
 Uznává organizace státního odborného dozoru osvědčení revizních techniků?
 Neznáte nějaké příčiny proč RT přišel o osvědčení?
 Je nutné mít přezkoušení od Báňského úřadu pro el. revize v povrchových lomech?
 Jaké zkoušky potřebuji absolvovat na ITI pro živnost?
 Jaký doklad musí mít instalační firma, která instaluje hromosvody na RD?
 Jsou osvědčení vydávána organizací státního odb. dozoru přezkoumatelná soudem?
 Musím mít k podnikání na ŽL ještě oprávnění k elektromontážím vydané ITI?
 Potřebuje s.r.o. k montážím, revizím atd. dodavatelským způsobem oprávnění?
 Co hrozí firmě, která provedla elektrorevize technikem s propadlým osvědčením?
 Potrebuji k elektromontazim mimo CR osvedceni od TICR?
 Má oprávnění revizního technika neomezenou platnost?
 Kdo a jakým způsobem může školit a udělovat osvědčení nad 1kV st?
 Jaké rozdíly vidíte mezi oprávněním a osvědčením vy?
 Je potřeba pro OSVČ provádějící domovní elektroinstalaci osvědčení TIČR?
 Jaké jsou požadavky TIČR pro získání TIČR oprávnění/ osvědčení?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.