Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Jaký je rozdíl mezi synchronním a asynchronním generátorem u elektrocentrály?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je rozdíl mezi synchronním a asynchronním generátorem u elektrocentrály?  (Přečteno 58333 krát)
michal.bunat
« kdy: 01.07.2010, 08:16 »

Jaký je  rozdíl mezi elektrocentrál ou se synchronním a s asynchronním generátorem?

Jedná se mi hlavně o to, zda-li je nějaký rozdíl pro použití těchto strojů (použitelnost pro el.nářadí, ...)











#106#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 01.07.2010, 21:08 »

Rozdíl v tom je veliký.

Synchronní stroje:

Počet otáček je stejný jako rychlost Točivého Magnetického Pole - tedy synchronní.
Rotor- Stejnosměrné vinutí. U hydroalternáto ru jsou vyniklé póly (pomalotočivý stroj),  turboalternáto r má hladký rotor (rychlotočivý stroj)
Stator- Třífázové vinutí prostorově posunuté o 120°

Synchronní alternátor musí mít mechanickou energii na hřídeli a DC napájení rotoru ke vzniku 3L. Tyto alternátory se užívají ve většině elektráren.

Asynchronní stroje:

Počet otáček je menší než rychlost TMP. Toto zpoždění vyjadřuje - zklus v procentech (max. 10%,  pokud se dobře pamatuji),  proto je asynchronní.
Rotor- klecové vinutí s měděnými (popř. hliníkovými nebo mosaznými) tyčemi a magnetický obvod z elektrotechnic kých plechu (s kotovou na krátko); u kroužkového máme kromě svazku rotorových plechů i sběrné kroužky, v drážkách pechu je uloženo 3L vinutí zapojené většinou do Y, na kroužky je připojeno vinutí rotoru na které se většinou připojuje spouštěč.
Stator- stejný jako synchronní.

Asynchronní alternátor potřebuje větší otáčky než synchronní k dosáhnutí požadované frekvence.

Nejmenoval jsem tu např. synchronní krokový motor (pernamentní magnety na rotoru) a asynchronní jednofázový motor.

Rozdíl je v tom že synchroní motor je účinější ale potřebuje vlastí zdroj DC kdežto asynchronní se musí točit víc aby dosáhl stejné frekvence. Na funkci to nemá vliv.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 01.07.2010, 21:19 »

Asynchronní alternátor potřebuje větší otáčky než synchronní k dosáhnutí požadované frekvence.
Dva nesmysly v jedné větě. Gratuluji!

Jaký je  rozdíl mezi elektrocentrál ou se synchronním a s asynchronním generátorem?
Jedná se mi hlavně o to, zda-li je nějaký rozdíl pro použití těchto strojů (použitelnost pro el.nářadí, ...)

Pro ostrovní provoz generátoru (bez propojení s distribuční sítí) potřebujete vždy synchronní otáčky, bez ohledu na to, jak je zajištěno řízení otáček stroje. Co je uvnitř možná naznačí tato diskuse: http://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=1437.0
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
raj
« Odpověď #3 kdy: 01.07.2010, 21:29 »

Citace
Pro ostrovní provoz generátoru (bez propojení s distribuční sítí) potřebujete vždy synchronní otáčky
A co skluz ?
... a navíc je třeba dodat jalovinu kvůli magnetizaci. Normálně si to asynchronní stroj bere ze sítě, u ostrovního provozu je třeba kondenzátorová baterie. Kolem toho bylo už tolik napsáno, že pokračovat je ztráta času.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 01.07.2010, 21:41 »

Jirka Š. Svejkovský :

Jen né gratulaci a nechtěný aplaus  Smutek Mohl byste mě uvést na pravou rovinu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 01.07.2010, 22:09 »

Jirka Š. Svejkovský :
Jen né gratulaci a nechtěný aplaus  Smutek Mohl byste mě uvést na pravou rovinu?
1) Alternátor
2) Asynchronní generátor může pracovat pouze do distribuční sítě. Pak lze hovořit o skluzu (rozdílu otáček a frekvence sítě. V ostrovním režimu pracovat nemůže. Vyjímku budou tvořit asynchronní stroje řízené měničem pro udržení otáček.

A co skluz ?
... a navíc je třeba dodat jalovinu kvůli magnetizaci. Normálně si to asynchronní stroj bere ze sítě, u ostrovního provozu je třeba kondenzátorová baterie. Kolem toho bylo už tolik napsáno, že pokračovat je ztráta času.

Synchronní otáčky, nemyslel jsem tím generátor.

Omlouvám se, pokud jsem se do toho trošku zamotal, na této diskusi je námětů poměrně dost. Stačí hledat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
raj
« Odpověď #6 kdy: 01.07.2010, 22:22 »

Citace
Asynchronní generátor může pracovat pouze do distribuční sítě. V ostrovním režimu pracovat nemůže.
Samozřejmě že může. Za podmínek, které jsem uvedl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 01.07.2010, 22:40 »

Jirka Š. Svejkovský; Zdenek Rajmont:

D.í.k za opravení, teď to jen vstřebat  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 01.07.2010, 22:48 »

Samozřejmě že může. Za podmínek, které jsem uvedl.
Vždyť říkám, že jsem se do toho zamotal. Beru zpět a nechám to na ostatních. U těchto strojů můj vysvětlovací talent poněkud vázne.  Jsem v rozpacích Možná je to i pozdní hodinou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
raj
« Odpověď #9 kdy: 01.07.2010, 23:42 »

Ať už je jednou provždy konec diskusím o ostrovní fuknci asynchronního stroje jako generátoru. Snad to přečtete.

* Asynchronni stroj jako generator.pdf (274.69 KB - staženo 1255 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 02.07.2010, 00:18 »

Ať už je jednou provždy konec diskusím o ostrovní fuknci asynchronního stroje jako generátoru.
Poněkud netradiční forma transformace 230V na 400 V: dva motory, řemen a pár kondů
http://www.youtube.com/watch?v=LOJcZSnS74o
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroslav Melichar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 02.07.2010, 11:21 »

Z hlediska provozu synchronní generátor udržuje konstantní napětí a kmitočet při změně zatížení. U asynchronního generátoru napětí a kmitočet kolísá při změnách zatížení (zatěžovací charakteristik a je podobná charakteristic e derivačního dynama).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #12 kdy: 02.07.2010, 16:04 »

Citace
Z hlediska provozu synchronní generátor udržuje konstantní napětí a kmitočet při změně zatížení.
Ale kdepak ... Každý rotační stroj má mezi kotvou a statorem vzduchovou mezeru ( jinak by se nemohl točit ...). A tato vzduchová mezera představuje v náhradním schematu indukčnost zapojenou v sérii. Takže čím vyšší proud, tím vyšší úbytek na této reaktanci a nižší napětí na výstupu. Takže i synchronní stroj potřebuje stabilizaci výstupního napětí pomocí buzení. Zatížení je o zátěžovém úhlu beta, ale to už je "vyšší dívčí".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mam dynamo z tanku ...
 Z jakého motoru je možno udělat generátor?
 Jak vyrobit generátor z asynchronního motoru?
 Může asynchronní generátor dodávat do sítě jalovou energii?
 Co se děje s generátorem v ostrovním režimu?
 Lze zapojit jednofázový indukční motor jako generátor u MVE?
 Lze použít asynchronní motor jako generátor v ostrovním režimu?
 Aké dynamo či alternátor použiť na malú vodnú elektráreň?
 Je samospádová vodná elektráreň vhodná jako mikro generátor?
 Může pracovat 3f synchronní generátor typu A1064(49,6kW) do sítě?
 Proč mi nejde výstupní napětí u generátoru?
 Jaký průřez vodiče musí být k uzemnění uzlu generátoru?
 Lze sestavit výrobní část ostrovní nn sítě z asyn. a syn. generátoru?
 Zajimalo by mě, jestli by šel postavit kapanadzegenerator?
 Je možné využití vodního kola k výrobě elektrické energie?
 Proč nemá automobil dynamo místo stávajícího alternátoru?
 Jaký generátor pro generování elektřiny pomocí spádu vody?
 Jak připojit asynchronní generátor k síti ?
 SOLID: Přenosné a převozné generátory, problematika jejich provozu a revizí
 Je třeba regulovat generátory?
 Není nesmysl provozovat generátor na pár procent výkonu?
 Jak odrušit stejnosměrný proud ze sitě do generátoru?
 Jaká síla je potřebná k roztočení generátoru?
 Neměl by někdo návod k tomuto generátoru?
 Jak správně zapojit generátor do sítě?
 Prezije polovodicovy menic pripojeni/prifazovani (a)synchronniho generatoru?
 Podle jaké normy revidujete generátorové centrály se spalovacím motorem?
 Generátor TC-PG 3500 W Einhell Classic
 Co to kdysi byla "dynamka"?
 Jakým způsobem derivační dynamo zabraňuje přepolarizaci magnetů při zpětném proudu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 22 dotazů.