Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Lze sestavit výrobní část ostrovní nn sítě z asyn. a syn. generátoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze sestavit výrobní část ostrovní nn sítě z asyn. a syn. generátoru?  (Přečteno 24984 krát)
Roman Kopecký
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 21.10.2010, 11:17 »

Vlastním kogenerační jednotku osazenou asynchronním generátorem 22 kW. Jelikož chci jako palivo používat dřevní odpad, budu muset postavit nějaký generátor dřevoplynu. K provozním zkouškám budu potřebovat generátor zatížit, a E.ON by asi nebyl rád, kdybych se mu náhodně přifázovával k síti.

Bylo by možné roztočit ještě synchronní generátor 5,5kW (původem z pojízdné dílny Avia) a dodávat jím do asynchronního generátoru potřebný jalový proud?
Pomíjím teď samozřejmě problém s otáčkami, kdy by měl synchronní generátor běžet na synchronních otáčkách a asynchronní v závěsu v nadsynchronníc h. Spíše mne zajímá jen ten princip, případně, zda výkony těchto dvou strojů budou spolu "ladit". Pravděpodobně by bylo nutné aby byl každý z generátorů poháněn zvlášť, právě kvůli regulaci otáček a poloze točivého mag. pole - sfázování.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #1 kdy: 21.10.2010, 13:59 »

Tak znova ...  zed
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,16516.msg112986.html#msg112986
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.10.2010, 21:53 »

Myslím, že pán Kopecký sa nepýtal na možnosť, resp. nemožnosť použitia asynchronného generátora v ostrovnom režime, čo sa rieši vo vami uvedenom odkaze. Predpokladám, že nechce experimentovať s kondenzátorový mi batériami, preto chce jalovinu dostať iným spôsobom, napr. zo synchronného generátora, ktorý by fungoval ako rotačný kompenzátor. Fungovať by to samozrejme mohlo, je však otázne, či by mu stačil tento jalový výkon? Čo sa týka záťaže, resp. marenia vyrobeného výkonu, predpokladám, že to má vyriešené.       
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #3 kdy: 21.10.2010, 22:18 »

Citace
Predpokladám, že nechce experimentovať s kondenzátorový mi batériami, preto chce jalovinu dostať iným spôsobom, napr. zo synchronného generátora, ktorý by fungoval ako rotačný kompenzátor.
Tak ať experimentuje místo kondenzátorové baterie s přebuzeným synchronním strojem...  blboune
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 21.10.2010, 23:03 »

Tak ať experimentuje místo kondenzátorové baterie s přebuzeným synchronním strojem...  blboune
Napriek tomu, že prebudený synchrónny stroj sa chová v sieti ako kondenzátor, nie je to celkom to isté. Synchrónny stroj na rozdiel od kondenzatorový ch batérii dáva aj potrebné napätie, ktoré je minimálne na začiatku potrebné. Nemusí sa spoliehať na zvyškový (remanentný) magnetizmus v plechoch asynchronného stroja.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #5 kdy: 22.10.2010, 08:01 »

Citace
Napriek tomu, že prebudený synchrónny stroj sa chová v sieti ako kondenzátor, nie je to celkom to isté. Synchrónny stroj na rozdiel od kondenzatorový ch batérii dáva aj potrebné napätie, ktoré je minimálne na začiatku potrebné. Nemusí sa spoliehať na zvyškový (remanentný) magnetizmus v plechoch asynchronného stroja.   
1. Synchronní stroj má 5kW (spíš myslím kVA). V souboji s 22kW asynchronním strojem nemá šanci a vypadne ze synchronismu, protože těžko někdo ručně  udrží synchronní stroj ve správném zátěžovém úhlu.
2. Pro takový experiment "na koleně" potřebujete armádu lidí a měření. Od kmitočtu přes synchronoskop. To v každé garáži není.
3. Samozřejmě, že lze takovéto "monstrum" zprovoznit, ale kondenzátory jsou "klidná síla".
4. Remanence v magnetickém obvodu JE, takže bych se na ní spolehl.
5. Pokud někdo o fyzice pochybuje, tak ať  toto "soustrojí" na malý výkon do sítě připojí. Síť je "mocná" a stabilní, max. někde vyrazí deion.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Kopecký
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 22.10.2010, 12:27 »

Děkuji, dobrá tedy, s tím synchronním generátorem to nebyl dobrý nápad. Takže jsou zde ty kondenzátory, můžete mi někdo dát link na nějakou diskuzi, kde se toto téma probírá, ale spíše prakticky, čili kapacita kondenzátorů potřebná pro daný výkon asynchronního generátoru a jejich zapojení? V té kogeneračce nějaký velký kondenzátor je, takže možná by se to nějak rozběhlo, ještě se zeptám přímo výrobce. Druhá věc - samotný generátor, je to výrobek MEZ Frenštát, typ KC180 M02  519P. Nemáte náhodou někdo katalog tohoto výrobce, případně jen znalost toho, zda je tento generátor opravdu asynchronní? Podle výrobce kogeneračky - TEDOM Třebíč by to měl být asynchronní.
Abych trošku rozvířil vody - mám ještě doma kroužkový motor cca 22kW, rok výroby kolem 1970, má cenu o něm přemýšlet jako o potenciálním generátoru, nebo je lepší jej prodat?
Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #7 kdy: 22.10.2010, 13:24 »

Projděte si DŮKLADNĚ diskusi na výše uvedeném odkazu. Někde je tam můj příspěvek a pdfko ke stažení s příkladem výpočtu. Snad můj škrabopis přečtete.
Pokud toužíte zapojit asynchronní stroj s kroužkovou kotvou jako generátor, proč ne. Zkratujte kroužky a použijte stejný postup jako u stroje s klecí nakrátko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 22.10.2010, 21:30 »

Projděte si DŮKLADNĚ diskusi na výše uvedeném odkazu. Někde je tam můj příspěvek a pdfko ke stažení s příkladem výpočtu. Snad můj škrabopis přečtete.
Pán Rajmont, v tom Vašom pdfku máte jednú drobnú chybu. Určite ste neskúšal takto zapojený generátor že? Kapacita tých kondenzátorov musí byť výrazne vyššia. Predpokladám, že ste uvažoval so záťažou s účinníkom 0,96 indukčného charakteru, nie kapacitného, že? Potom bude potrebný jalový výkon:
Q=15*(0,645+0,292)=14,06kVAr.
čo je hodne viac ako Vašich 5kVAR.
Generátor v ostrovnom režime by mal byť schopný do siete dodávať nejaký jalový výkon, a nie ho zo siete odoberať, pretože v nn sieťach má odber väčšinou indukčný charakter.
 
Ešte by ma zaujímalo, či máte aj praktické skúsenosti s prevádzkou asynchrónnych generátorov v ostrovnej prevádzke? Mám na mysli generátory s výkonom aspoň nejakých 20kW, nie nejaké malé experimenty. Ak áno, tak by ma zaujímalo, ako sa tieto generátory chovajú pri výraznejších zmenách záťaže a pri zmene účinníka?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #9 kdy: 23.10.2010, 07:39 »

Citace
Generátor v ostrovnom režime by mal byť schopný do siete dodávať nejaký jalový výkon, a nie ho zo siete odoberať,  
Z principu funkce musí asynchronní stroj brát jalový výkon na magnetizaci. Ten bohužel není konstantní a mění se zátěží, a to nelineárně. Naprosto správný přístup by byl s regulátorem jalového výkonu v regulační  smyčce s výstupním napětím. Tím už ale vzniká "monstrum".   20kW není žádný brutální výkon, zkoušeli jsme větší zvěrstva.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #10 kdy: 23.10.2010, 08:06 »

Výpočet v pdf-ku zohledňuje jeden bod charakteristik y, a to štítkové hodnoty. V příloze posílám "načmárané" charakteristik y dle dotazu z Vašeho příspěvku. Něco takového uregulovat lze jen s aktivní kompenzací, což ekonomiku asynchronního stroje prodraží. Proto ta síť ...

* asychronni stroj.pdf (93.34 KB - staženo 356 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 23.10.2010, 10:44 »

Z principu funkce musí asynchronní stroj brát jalový výkon na magnetizaci. Ten bohužel není konstantní a mění se zátěží, a to nelineárně. Naprosto správný přístup by byl s regulátorem jalového výkonu v regulační  smyčce s výstupním napětím. Tím už ale vzniká "monstrum".   20kW není žádný brutální výkon, zkoušeli jsme větší zvěrstva.
Je samozrejme, že asynchrónny stroj potrebuje jalový výkon pre magnetizáciu, veď preto aj tie kondenzátorové batérie. Neodpovedal ste mi však na moju otázku, a to, že prečo máte ten mínus vo vašom vzorci pre výpočet jalového výkonu? Veď okrem magnetizácie potrebujete ešte nejakú jalovinu dodávať do záťaže.
Samozrejme, že výpočet je hodne zjednodušený a bez regulácie takýto stroj nebude optimálne pracovať. Preto som sa pýtal aj na vaše skúsenosti s takto prevádzkovaným asynchrónnym generátorom pri zmenách záťaže.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Kopecký
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 23.10.2010, 21:23 »

Promiňte moji neznalost, ale v době, kdy nás ve škole učili o točivých strojích mne asi zajímaly jiné věci  Kroutím očima. Proto mi nějak nic neříká vyjádření 14 kVAr. Kondenzátory pro mé pochopení věci asi musejí být definovány jejich kapacitou [F] a maximálním napětím [V]. Pokud sem napíšu údaje ze štítku, budete tak laskaví a spočítáte mi tyto údaje? Popřípadě, mohli byste mi doporučit nějakou literaturu k nastudování.
Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.10.2010, 09:36 »

Promiňte moji neznalost, ale v době, kdy nás ve škole učili o točivých strojích mne asi zajímaly jiné věci  Kroutím očima. Proto mi nějak nic neříká vyjádření 14 kVAr. Kondenzátory pro mé pochopení věci asi musejí být definovány jejich kapacitou [F] a maximálním napětím [V]. Pokud sem napíšu údaje ze štítku, budete tak laskaví a spočítáte mi tyto údaje? Popřípadě, mohli byste mi doporučit nějakou literaturu k nastudování.
Děkuji
Áno, kapacita kondenzátora je definovaná jednotkou Farad. Pri kompenzácii jalového výkonu je však výhodnejšie používať hodnoty jalového výkonu, ktorý vie kondenzátor dodať, preto sa aj hodnoty týchto kondenzátorov udávajú priamo v kVAr. Samozrejme, že jalový výkon Q a kapacita C spolu súvisia. Jednoducho si to vypočítate tak, že Q=U.I=U.U/Xc
kde Xc=1/2.Pi.f.C=1/314.C
Hodnota 14kVAr je však celková trojfázová hodnota. Kondenzátor je trojfázový, a teda ak som sa nepomýli, tak by mal mať kapacitu 3x93uF. Musí byť dimenzovaný na menovité zdužené napätie. Vy však nebudete kupovať kondenzátor 3x93uF, ale budete si kupovať kondenzátor, alebo kondenzátory na 14kVAr.     
   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #14 kdy: 24.10.2010, 20:34 »

Citace
Veď okrem magnetizácie potrebujete ešte nejakú jalovinu dodávať do záťaže.
Proč? Od toho je kompenzace abych jalovinou systém nezatěžoval. Proto byla počítána kompenzace na ideální stav. Pokud bude zátěž odebírat jalový výkon, ja třeba ji také kompenzovat. (ona je to stejně jedna a ta samá kondenzátorová baterie, protože jinam stejně zapojit nejde)
Jinak pokud chcete znát zkušenosti s ostrovní provozem, na topení, kde jsou parametry lhostejné je to dobré.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 24.10.2010, 21:25 »

Proč? Od toho je kompenzace abych jalovinou systém nezatěžoval.
Je samozrejme, že snahou je systém nezaťažovať jalovinou, a ak už nejaká jalovina v systéme tečie, tak má byť indukčná, nie kapacitná. Kapacitná jalovina nie je žiaduca, preto sa sankcionuje každý dodaný kVar. U indukčnej môžete ísť do účinníka 0,95. Veď ste vo svojom príklade vychádzal z hodnoty 0,96 nie? Preto mi vôbec nieje jasné, prečo ste tie dva Tg fi od seba odčítal, keď ste ich mal vlastne spočítať? Vo výsledku je to potom chyba už skoro 200%,  čo je už dosť veľa na to aby to fungovalo, že?   
Proto byla počítána kompenzace na ideální stav. Pokud bude zátěž odebírat jalový výkon, ja třeba ji také kompenzovat. (ona je to stejně jedna a ta samá kondenzátorová baterie, protože jinam stejně zapojit nejde)
Ak ste to počítal na ideálny stav, prečo ste uvažoval s účinníkom 0,96?
To ste mal potom počítať cosfi =1. Vtedy by vám vyšla hodnota kondenzátora cca 9,7kVAr. Záťaž by však musela byť vykompenzovaná na účinník=1.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #16 kdy: 24.10.2010, 21:51 »

Panebože Vy jste šťoural... Učiník kolem 0.95 je "standartní"  hodnota kompenzovaného účiníku.
Zapojení asynchronního stroje jako zdroje ostrovní sítě je nádherné a vděčné zadání diplomových a disertačních prácí.
Tak si nakreslete vektorák, z něho to pochopíte. Howgh.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 25.10.2010, 20:39 »

Panebože Vy jste šťoural... Učiník kolem 0.95 je "standartní"  hodnota kompenzovaného účiníku.
Až na to, že je rozdiel, či používate asynchrónny stroj ako motor, alebo ako generátor. Asynchrónne generátory, ktoré sa neprevádzkujú v ostrovnej prevádzke (bežne MVE) sa prevádzkujú tiež s účinníkom 0,95  a často aj horším - bez kompenzácie. Vždy si však nejakú jalovinu zo siete odoberú. V ostrovnej prevádzke ju však váš generátor potrebujete do siete čiastočne aj dodávať.
Nie som štoural, ale reagoval som iba na váš výpočet, ktorý ste tu dal ako vzor pre návrh takého to generátora. Doposiaľ ste ma však o správnosti vášho výpočtu argumentami nepresvedčil.   
Zapojení asynchronního stroje jako zdroje ostrovní sítě je nádherné a vděčné zadání diplomových a disertačních prácí.
Tak si nakreslete vektorák, z něho to pochopíte. Howgh.
Bolo by lepšie ak by to neostávalo iba u diplomových a dizertačných prác, ale aby sa to aplikovalo častejšie v praxi.
Asi si naozaj nájdem čas a ten obrázok vám nakreslím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mam dynamo z tanku ...
 Z jakého motoru je možno udělat generátor?
 Jak vyrobit generátor z asynchronního motoru?
 Může asynchronní generátor dodávat do sítě jalovou energii?
 Co se děje s generátorem v ostrovním režimu?
 Lze zapojit jednofázový indukční motor jako generátor u MVE?
 Lze použít asynchronní motor jako generátor v ostrovním režimu?
 Aké dynamo či alternátor použiť na malú vodnú elektráreň?
 Je samospádová vodná elektráreň vhodná jako mikro generátor?
 Může pracovat 3f synchronní generátor typu A1064(49,6kW) do sítě?
 Proč mi nejde výstupní napětí u generátoru?
 Jaký průřez vodiče musí být k uzemnění uzlu generátoru?
 Jaký je rozdíl mezi synchronním a asynchronním generátorem u elektrocentrály?
 Zajimalo by mě, jestli by šel postavit kapanadzegenerator?
 Je možné využití vodního kola k výrobě elektrické energie?
 Proč nemá automobil dynamo místo stávajícího alternátoru?
 Jaký generátor pro generování elektřiny pomocí spádu vody?
 Jak připojit asynchronní generátor k síti ?
 SOLID: Přenosné a převozné generátory, problematika jejich provozu a revizí
 Je třeba regulovat generátory?
 Není nesmysl provozovat generátor na pár procent výkonu?
 Jak odrušit stejnosměrný proud ze sitě do generátoru?
 Jaká síla je potřebná k roztočení generátoru?
 Neměl by někdo návod k tomuto generátoru?
 Jak správně zapojit generátor do sítě?
 Prezije polovodicovy menic pripojeni/prifazovani (a)synchronniho generatoru?
 Podle jaké normy revidujete generátorové centrály se spalovacím motorem?
 Generátor TC-PG 3500 W Einhell Classic
 Co to kdysi byla "dynamka"?
 Jakým způsobem derivační dynamo zabraňuje přepolarizaci magnetů při zpětném proudu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.