Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Setkal se někdo s přerušeným kabelem CYKY z výroby?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Setkal se někdo s přerušeným kabelem CYKY z výroby?  (Přečteno 31026 krát)
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 25.03.2010, 19:47 »

Při kompletaci roubenky, ve které jsem osobně instaloval kabeláž, jsem dnes vytáhl z dřevněnné příčky kabel CYKY 3x1,5-O z vypínače do odbočné krabice  o délce cca 120cm, který na povrchu nemá absolutně žádné známky poškození a přesto jsou všechny tři vodiče přerušené.  to cumim

Pokud je to jen ojedinělá záležitost, dejme tomu, nic není dokonalé. Pokud to ale není ojedinělé a znamená to zhoršování kvality kabelů jako obecně všech výrobků na Českém trhu, tak pánbu s náma! pomoc

V příčce ze dřevěnných hranolů z jedné strany zakryté sádrokartonem z druhé obložené dřevem, byl naštěstí uložený natolik volně, že šel velmi lehce navázat a vyměnit za nový kabel bez zásahů do konstrukce.

Inkriminovaný kabel mám doma a jen co budu mít čas provedu pitvu. Fotky dám sem.



#105#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 25.03.2010, 21:36 »

Já už jsem se s tím setkal, dvakrát osobně a kolegové taky několikrát. Jednou to bylo opravdu nepříjemné protože to bylo u mnohažiláku a přerušení bylo kombinováno s přehozením dvou žil. Než jsme s kolegou vzali tento stav v potaz tak jsme celý den hledali kde jsme mohli udělat chybu.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #2 kdy: 25.03.2010, 21:41 »

Zažil jsem mnohožilák, který měl na jedné straně 12 žil, na druhé 11 ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
FTTx
« Odpověď #3 kdy: 25.03.2010, 22:15 »

Áno zažil som takýto prípad s káblom CYKY-J 3x1,5 pri inštalácii v novostavbe RD.
Kábel bol natiahnutý k stropnému svetlu v chráničke FXP, dĺžka asi 8 metrov, fázový a ochranný vodič v poriadku len pracovný vykazoval poruchu.
Po výmene za nový všetko ok.
Neskoršie skúmanie ukázalo, že pracovný vodič bol asi meter od jedného konca prerušený (akoby ho niekto precvakol klieštami) bola tam asi 10 cm medzera a vodič pokračoval ďalej.

Pripadá mi to tak ako keby sa im počas výroby kábla na linke minul modrý vodič a oni tam jednoducho o kúsok ďalej založili další a pokračovali.

V dnešnej dobe je asi všetko možné. Alebo technici ktorý obsluhujú výrobnú linku to považujú za velmi dobrý vtip, no bohužial pre toho kto ten kábel naťahuje a zapája to až tak velká sranda nie je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Sichinger
*
Offline Offline



Jsou věci mezi fází a nulou


« Odpověď #4 kdy: 25.03.2010, 22:21 »

Asi v roce 95 jsme dělaly instalaci v bytě. Po skompletování se zjistilo že nejde sporák a tak se pátralo proč. Nejdříve jsem myslel že nám přesekl kabel zedník. Domácí chtěl vědět kde je chyba a na koho padne černej Petr a bude platit nový přívod od rozvaděče načež se kabel začal vyndavat z vybílený zdi, ale kabel se zdál být v pořádku. Šok Když se jelo rukou po kabelu, tak na jednom místě byla izolace trochu jiná. Vzal se tedy nůž rozřízla se izolace a ejhle. Někde v kablovce došel drát, tak tam hoši nastavili asi 15 cm provázku na všechny 4 vodiče a mašina to vše pak perfektně zalila vrchní izolací. Ve velkoobchodu byl tento kousek kabelu  vystaven jeko kuriozita, ale můžete hádat na koho padl černej Petr Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromotáže, alarmy, kamery, ovládání GSM, servis plyn kotlů, MaR pro všechny typy vytápění, tepelná čerpadla, kompenzace jalového výkonu, převíjení elektromotorů, RT E2A
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 25.03.2010, 22:25 »

Taky už se mě to stalo. Od té doby děláme základní oživení instalace už při hrubé montáži.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #6 kdy: 26.03.2010, 00:13 »

Také pamatuji kabel CYKY 3Cx1,5mm2 s nastaveným fázovým vodičem.  Ale pouze jednou za svou praxi. Je to cca 10let.
Naštěstí to včas prozradila "bakule" na plášti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 26.03.2010, 06:03 »

Taky se mě to jednou stalo....
Vzpoměl jsem si na starého mistra elektro, který nám tloukl do hlavy v učení že každé klubko kabelu než jej začneme používat si máme proměřit průchodnost... .
Pokud jsme na to zapoměli, měli jsme černou  čárku v sešitku.../horší hodnocení/...
Asi už to za léta praxe znal.... Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Tomáš Jarovec
« Odpověď #8 kdy: 26.03.2010, 07:19 »

Dá se taková závada aspoň vyreklamovat u prodejce elektromateriá lu, nebo dělají potíže?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ppeyrak
« Odpověď #9 kdy: 26.03.2010, 07:37 »

Loni jsme dělali instalaci servisu a lakovny pro kamiony. Koupila se kilometrová špulka CYKY 4x10 protože by se tam podle projektu mělo sdělat asi 800m. Když jsme měli asi půlku natahanou v roštech pod stropem hal, zjistili jsme že v kabelu sice 4 žíly jsou, ale jen 3 izolované a to zž, černý a šedý. Reklamace byl dost velký problém, přijel na to kouknout nakonec i chlapík z kabelovny, až když jsem oholili i druhý konec špulky a on zjistil, že i tam je to špatně polil ho studený pot. Nakonec zaplatili celé náklady s tímto spojené.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #10 kdy: 26.03.2010, 07:40 »

S problémem přerušené žíly jsem se setkal mnohokrát, prvně již asi před 40 léty u AYKY  4 x 4, tehdá ještě byly fáze černá, červená a modrá a červená nevedla - to si pamatuji dodnes. Náhoda je blbec, může se stát v kterékoliv době, jen dnes je těch náhod jaksi více.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 26.03.2010, 17:05 »

Asi před třiceti lety AYKY. Vodiče byly ohnuté a nastavené provazem. Naštěstí to bylo podezřelé už na plášti kabelu. Ale faktická poznámka: když jsem sr učil, tak jsme všechny kabely ještě v klubu museli prozvánět byl to dobrý zvyk ještě před položením zjistit zda je kabel vpořádku. Buhužel nyní to už mnoho roků také nedělám, ale jak je vidět z příspěvku může se to vymstít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 26.03.2010, 18:44 »

U CYKY 3x1,5 jsem přerušení zažil jednou a vloni jsem narazil na přehozené barvy u CYKY 2x1,5. Kabel dlouhý cca 12m na jedné straně fáze na černém, na druhé straně fáze na modrém. Chvíli mi trvalo než jsem na to přišel, za oběť padla dvě doběhová relátka. Zásah zedníků byl vyloučen. Dodnes si to nedokážu vysvětlit, ale kabel zpoza obkladaček se mi sekat nechtělo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #13 kdy: 26.03.2010, 18:50 »

 Pláč
To vypadá jako by v kablovkách pracovali vězni a takto se mstili.
A hlavně, že je všude zaveden systém kontroly kvality a nemohou ani prozvonit konce kabelů na bubnu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
František Sichinger
*
Offline Offline



Jsou věci mezi fází a nulou


« Odpověď #14 kdy: 26.03.2010, 19:16 »

Hlavně aby se do toho vězení nedostal někdo z nás. Na druhou stranu by zase kabely byly v cajku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromotáže, alarmy, kamery, ovládání GSM, servis plyn kotlů, MaR pro všechny typy vytápění, tepelná čerpadla, kompenzace jalového výkonu, převíjení elektromotorů, RT E2A
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 26.03.2010, 20:24 »

A hlavně, že je všude zaveden systém kontroly kvality a nemohou ani prozvonit konce kabelů na bubnu.

Systém řízení kvality dle ISO 9000 je zaměřen nikoli na dosahování špičkové kvality, nýbrž na udržování nastavené úrovně. To zřejmě v podání kabelovny znamená, že v každé špulce je jeden vodič cinknutý  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 26.03.2010, 20:34 »

No pane jo!  Šok Takže každé klubo kabelu před použitím prozkoušet.

Kabel dlouhý cca 12m na jedné straně fáze na černém, na druhé straně fáze na modrém.
Také se mi to jednou stalo, zásuvkový obvod CYKY 3x2,5 přímá trasa z rozvaděče až do skupiny zásuvek v podlaze pod pultem. Kabel pohodově čerstvě uložený převážně ve žlabech v podhledech.  V rozvaděči fáze hnědá, střední modrá a na druhém konci obráceně, koukali jsme na to také nevěřícně.

No, pokud vyjde přerušený kabel z výroby statisticky na každého jednou za život, tak já už to mám za sebou   tanecek Je to něco jako elektrikářský přechod  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 26.03.2010, 20:50 »

A proto prodejci kabelů podlahového vytápění uvádějí odpor smyčky a doporučují ho změřit. Už měřím a asi, s ohledem na nevýjimečnost zmetků, začnu měřit i silové kabely. U SYKFY, UTP, FTP, a ostatních kablíků jsem zatím zmetky nezaznamenal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké jsou kapacity nn kabelů?
 Jak správně posoudit zatížitelnost kabelu?
 Jak správně určit pořadí párů v kabelu?
 Řeší nejaký předpis prořezy délek kabelů při tvorbě rozpočtu?
 Jak spojit dva hliníkové kabely?
 Jak vypočítat průměr kabelu?
 Ako nájsť výrobcu káblov typu 1-NYYx630, 1x800?
 DRAKA: Speciální kabely v sortimentu společnosti
 OBO: Jak vypočítat hmotnost kabelů?
 Využití vedení dvou různých ovládacích napětí jedním kabelem
 Kde seženu informace o starých kabelech?
 PRAKAB: Katalog kabelů a vodičů 2010-11
 Od jakého napětí se vede elektrický proud více kabely?
 LAPP: Generální katalog kabelů 2011
 Napěťové nedestruktivní zkoušky zařízení vn (Mečislav Hudeczek)
 Kabely z tekutého kovu
 Jak spočítám celkovou délku všech vedení v bytové instalaci?
 Aké sú zóny ukladania káblov v stene ?
 LAPP KABEL: O kabelové konfekci na AMPERu 2014
 V jaké vzdálenosti lze vést kabel od ohniště?
 LAPP KABEL: Vysoce odolné kabely ÖLFLEX 408 P a ÖLFLEX 409 P
 DDA: Katalog kabelů a vodičů 2016
 PRECON: Katalog pohyblivých přívodů a příslušenství
 Co se mění pro domovní instalace pokud jsou kabely nyní stavebním prvkem?
 Tip na naviják určený k tažení zemních kabelů
 Proč naměřím napětí na vedlejších nezapojených vodičích kabelu Cyky-J 5x1,5?
 SCHRACK a Construction Products Regulation
 Nejdelší energetický řetěz světa funguje již 10 let
 Čím měříte délku již instalovaných kabelů?
 Katalog kabelů LABARA Cables
 Jaká je životnost kabelu CYKY uloženého v hlíně?
 Jak se v roce 1970 označovaly kabely?
 Znáte někdo slovenské kabely a vodiče ELKOND?
 O jaký typ historického kabelu se jedná?
 Co si vše představit s kabelem pro vertikální aplikace?
 Lze kabel CYKY namáhat vibracemi v mrazech?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.037 sekund, 22 dotazů.