Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Proč program sichr nepočítá proudovou zatížitelnost kabelu s nulovým vodičem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč program sichr nepočítá proudovou zatížitelnost kabelu s nulovým vodičem?  (Přečteno 6193 krát)
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 15.02.2023, 04:05 »

A čo súvis s teplotou okolia..?

Napr. zemina v kontakte s plášťom kábla bude mať v jeho tesnej blízkosti defakto tú istú teplotu jak plášť...takže vysoká teplota okolia ( zeminy v dotyku) vlastne výrazne znižuje zaťažiteľnosť kábla...

No a pri uložení na vzduchu vo voľnom priestore sa ráta s neustálym prúdením (výmenou) vzduchu, takže teplota okolia sa udržiava výrazne nižšia neustálou výmenou vzduchu do priestoru... chladnejší vzduch  vlastne neustále strieda ten ohriaty, ktorý od plášťa stúpa do priestoru..
Vzduch v taký čas teplo nevedie, ale vlastne "odnáša" od povrchu kábla preč,... takže kábel nevie svoje okolie zohriať....a tým pádom sa neznižuje zaťažiteľnost vplyvom teploty okolia....

 Úsměv. Mňa to na fyzike na strednej škole učili inak. Ak niečo dokáže odviesť 2,5W na m pri poklese teploty o 1 st C a druhé len 0,025W na m pri poklese o 1 stC ,  lepšie chladí to prvé. Inak by ste zatepľovali dom betónovými platňami a nie polystyrénom  Mrknutí
 
Teplota okolia v zemi je konštatná a v hĺbke 0,8m aj v lete má pod 20 st.C Vzduch 35 ,  čierna izolácia na slnku nahriata na 55, tepelná vodivosť zeme 50-100x vyššia ako vzduch a teda odvod tepla 50-100x vyšší. Údaj výrobcu je na vzduchu menší ako v zemi ,  prečo je to v 5-52 obrátene? Zem je vodič tepla, vzduch izolant. Alebo to majú VŠETCI výrobcovia káblov na celom svete v katalógoch zle, alebo je čudný údaj v jednom dokumente
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 15.02.2023, 09:30 »

Pořád mi přijde, že každý mluví tak nějak o něčem úplně jiném.

Normované údaje tam uvedené sú uletené a napríklad uvádzajú nižšiu zaťažiteľnosť v zemi ako na vzduchu.

Mňa stále zaujíma, ako je možné, že 50-100x lepšie chladený kábel v holej zemi môžeme zaťažiť nižším prúdom ako kábel na vzduchu, takmer nechladený ,   pri rovnakých zaťažovacích podmienkach, len prostredie je iné.

V prvním příspěvku je katalogový list od 1-AYKY 95
ČSN 33 2000-5-52 ed. 2, Tabulka B.52.11, uložení E (na vzduchu) = 183 A
ČSN 33 2000-5-52 ed. 2, Tabulka B.52.4, uložení D2 (přímo v zemi) = 193 A

Ještě jsem ani neaplikoval koeficient x1,5 pro tepelný odpor půdy 1 K⋅m/W, a i přesto norma říká, že kabel v zemi má vyšší zatížitelnost, jak na vzduchu. Po aplikaci koeficientu je to v zemi 193 x 1,5 = 289 A

Můžete nám osvětlit, o čem tady celou dobu hovoříte, a co vlastně zpochybňujete?
V normě je totiž psáno něco jiného (i v té slovenské).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 15.02.2023, 10:01 »

Úsměv. Mňa to na fyzike na strednej škole učili inak. Ak niečo dokáže odviesť 2,5W na m pri poklese teploty o 1 st C a druhé len 0,025W na m pri poklese o 1 stC ,   lepšie chladí to prvé. Inak by ste zatepľovali dom betónovými platňami a nie polystyrénom  Mrknutí
 
¨

Jenom se divím, že ty baráky vůbec zateplujeme. Když je vzduch lepší izolant než pěnový polystyrén.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 15.02.2023, 10:11 »

Neizoluje polystyrén, ale vzduch obsiahnutý v ňom. Ale to viete :-D
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 15.02.2023, 10:18 »

Nedělejme z toho vědu, holt při stanovování podmínek v půdě bylo přítomno více beduínů, nežli Jožinů z bažin.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 15.02.2023, 10:22 »

Pořád mi přijde, že každý mluví tak nějak o něčem úplně jiném.

V prvním příspěvku je katalogový list od 1-AYKY 95
ČSN 33 2000-5-52 ed. 2, Tabulka B.52.11, uložení E (na vzduchu) = 183 A
ČSN 33 2000-5-52 ed. 2, Tabulka B.52.4, uložení D2 (přímo v zemi) = 193 A

Ještě jsem ani neaplikoval koeficient x1,5 pro tepelný odpor půdy 1 K⋅m/W, a i přesto norma říká, že kabel v zemi má vyšší zatížitelnost, jak na vzduchu. Po aplikaci koeficientu je to v zemi 193 x 1,5 = 289 A

Můžete nám osvětlit, o čem tady celou dobu hovoříte, a co vlastně zpochybňujete?
V normě je totiž psáno něco jiného (i v té slovenské).

Katalóg Prakab    Zem                Vzduch
AYKY 4x95           215                  186
B 52.4                 148
B 52.11                                       183

AYKY 4x240          364                  338
B 52.4                  250
B 52.11                                        330

Podľa výrobcu je základná hodnota bez koeficientov pre umiestnenie v zemi vyššia ako na vzduchu, v 5-52 je to naopak
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 15.02.2023, 10:31 »

Norma je "celosvětová" údaje výrobce se liší dle oblasti nasazení.
Proto to u vzduchu vychází stejně, ale u země dle převažujícího typu hlíny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 15.02.2023, 10:41 »

Katalóg Prakab    Zem                Vzduch
AYKY 4x95           215                  186
B 52.4                 148
B 52.11                                       183
Ach, já se seknul měď/hliník, pravdu máte.

Ale i tak to nesedí s tím, co tvrdíte, protože

Katalóg Prakab    Zem                Vzduch
AYKY 4x95           215                  186
B 52.4                 148x1,5=222
B 52.11                                       183

Norma udává zatížitelnost v zemi vyšší, než na vzduchu.
Kdežte zde tvrdíte stále opak
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 15.02.2023, 11:43 »

Základné hodnoty bez koeficientov sú rozdielné. To ma mätie . No a prepočítavacíí koeficient pre umiestnenie v zemi B 52.16 s horším koeficientom prestupu tepla ,  ( K=1 miesto K=2,5) teda horším chladením kábla  je 1/1,5= 0,7. Teda alebo delím 1,5 alebo násobím 0,7 Hodnota horšieho tepelného odporu v zemi zaťažiteľnosť zníži. Nie zvýší  . Tento koeficient 0,7 uvádza aj M. Kříž
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 15.02.2023, 11:47 »

Odkud vyplývá tvrzení, že by koeficienty dle tabulky B.52.16 měly být "1/koeficient"?  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 15.02.2023, 12:59 »

Ak je horší odvod tepla, lebo je horší tepelný odpor prostredia zaťažiteľnosť sa zvýši? Spomínam si na fórik kolegu, ktorý vravel. Náš zlú Zs? Vkúr tam vyššie hodnoty poistiek

Fór je asi v inom.
5-52 udáva koeficienty pre tepelný ODPOR  K = xy (K*m)/W
 Priemerná tepelná VODIVOSŤ pôdy v našich končinách pre vlhkosť pôdy 6,4%  ( 64 litrov vody na 1m3 zeminy) je 0,44-0,55 ale W/(m*K) . Prevrátená hodnota tepelnej vodivosti je tepelný odpor v našich končinách a to je cca 2-2,1 K*m/W .  A na túto hodnotu to podľa 5-52 je potrebné prepočítať .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 16.02.2023, 13:06 »

Úsměv. Mňa to na fyzike na strednej škole učili inak. Ak niečo dokáže odviesť 2,5W na m pri poklese teploty o 1 st C a druhé len 0,025W na m pri poklese o 1 stC ,   lepšie chladí to prvé.
Takto áno,.. ja som ale chcel skôr poukázať na fakt, že norma to prvé médium (zeminu) vníma jak stabilné okolie pre odvod tepla, zatiaľ čo pre to druhé médium (vzduch) predpokladá súvislú výmenu prúdením...
Pre normovo štandardné referenčné hodnoty (zem-20C, vzduch 30C) je to rozdiel, kde mi príde tabuľkovo nižšie zaťaženie pri uložení v zemi logické...


Na okraj,..
Podľa poznámky v B.52.6.2. to vyzerá tak, že návrhové metódy so softvérovou podporou (predpokladám že Sichr a jemu podobné) zatiaľ podľa prílohy „D“ pre návrhy podľa 5-52 nie sú dovolené...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 16.02.2023, 14:32 »


Dajte sedemdecku plnú vriacej vody na slnko na kus polystyrénu pri okolitej teplote 30 st C a druhú do kýbla s vlhkým pieskom, ktorý ste mali deň v kúpeľni pri 20 st. . Ochladí sa tá na vzduchu skôr?

Z 5-52 si treba viať to čo je dobré, napr koeficienty podľa umiestnenia ale ortodoxné použitie znamená nevyužitie kapacity vedení v zemi a zbytočné zvyšovanie prierezov a prekročenie zaťažiteľnosti na vzduchu ak je to počítané na hranu.

Nepočítam s tým, že výrobca si vycucal hodnoty zaťažiteľnosti z prsta, ( skúška je primitívna)  ale že si ich dal odskúšať za súčasného merania teploty pri zaťažení 3 žíl. On to totiž garantuje.
5-52 parametre výrobku negarantuje
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 16.02.2023, 15:23 »

Dajte sedemdecku plnú vriacej vody na slnko na kus polystyrénu pri okolitej teplote 30 st C a druhú do kýbla s vlhkým pieskom, ktorý ste mali deň v kúpeľni pri 20 st. . Ochladí sa tá na vzduchu skôr?
Tento prímer bude fungovať presne jak píšete aj pri kábli,..ale až od času jeho odpojenia od záťaže, keď mu pretekajúci prúd prestane prikurovať..,  súhlasím, že v taký čas dochladzovanie na teplotu okolia bude rýchlejšie v piesku...

Trochu inak to vidím, keď sa bude tej vode nepretržite prikurovať natoľko, aby si napr. v polystyréne stabilne udržala 100°C..
Potom sa v nádobe ten piesok v blízkosti fľaše skôr či neskôr postupne ohreje na teplotu blízku obalu vody, pretože ten piesok i pri jeho lepšej vodivosti sa dokáže ohriať v čase viac, jak to obrovské množstvo vzduchu, ktoré sa vo voľnom priestore okolo fľaše neustále mení za ten s referenčnou hodnotou..
Inakšie povedané, kábel v piesku bude síce zo začiatku ochladzovaný teplotou 20°C, no v čase sa bude piesok od kábla ohrievať, teplota okolia kábla bude stúpať, a zaťažiteľnosť klesať...
Na vzduchu je ale veľký predpoklad, že keď je teplota v priestore 30°C, tak dajaký kábel ten celý priestor postupne nevykúri, ale tých 30°C sa trvalo udrží...

Iné je to v rozvádzačoch, kde to občas bez prídavnej ventilácie neide..
Tepelnú vodivosť či odpor okolia vidím len jak jeden z vplyvov na zaťažiteľnosť, musí sa rátať ešte aj ohrevom kábla v čase...
U zeminy môže byť zas problém s jej miestnym vysúšaním ,  a jak vieme, max. zaťaženie treba počítať pre najnepriaznive jšie miesto uloženia...


Zas súhlasím, že tú 5-52 treba brať s rezervou,... bo zaťažovať kábel trvalo prúdom na jeho hranu je zas ekonomický nezmysel,.. a pri následnej ekonomickej optimalizácii už problém so zaťažovaním, jak to vidí norma, v podstate odpadá...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 16.02.2023, 18:01 »

Veď ja nič. Neide o bezpečnosť, lebo preťažený kábel po zničení istenie vypne. Bavíme sa o škode. Ako ju zdôvodníte? Že ste sice nedoržali návod výrobcu pre inštláciu na vzduchu ,  ale dodržali ste normu . Je návod výrobcu záväzný ? ,  ak nie načo je ,  je záväzná norma nad návod výrobcu ? Otázka pre právnika. Laik hovorí, že by ste platili vyhorenie prevádzky vy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 16.02.2023, 18:41 »

Čo tam ja,.. mňa to iba zaujíma,..ja som len elektrikár čo má skúšky z príslušných zákonov, vyhlášok a hlavne noriem o ktorých skúšam debatovať,.. no a na návody sa ma pri skúškach ani AOP naozaj ešte nikdy nikto nepýtal..

Ja len viem, že zo zákona sú za bezpečné projekty, návrhy a postupy  zodpovední projektanti, konštruktéri a tvorcovia pracovných postupov ktorí musia postupovať podľa právnych a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci...

A tu je naozaj zaujímavé čo píšete o návodoch v súvislosti s projektantami. .
Bavíme sa o škode. Ako ju zdôvodníte? Že ste sice nedoržali návod výrobcu pre inštláciu na vzduchu ,   ale dodržali ste normu . Je návod výrobcu záväzný ? ,   
Bo elektroprojekt ant dneska už nie je elektrikár, a keď sa rozhodne že návod výrobcu je pre neho ostatný predpis, tak je to plne na jeho zodpovednosti zo zákona..
Akurát podľa môjho by mal byť maximálne ostražitý, že o čo pri návrhu opiera svoju budúcu trestnoprávnu zodpovednosť, ..
Ono nech už je v návode hocičo, nikdy by to nemalo byť menej jak je v norme, ..presnejšie nijaký kábel by nemal mať v návode vyššiu zaťažiteľnosť jak je maximum z normy..
Návody sa čo viem nezverejňujú v nijakých vestníkoch, a každý výrobca si môže potom na súd doniesť desať ďalších,. „práve platných s opravenými chybami“...

Ja už som raz navrhol že by sa tu hodila rubrika na "hviezdnu rotu" návodov, kde si výrobcovia doslova robia srandu z našej profesie...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 22 dotazů.