Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Proč je PE můstek v DC/AC rozvaděči střídače spojen s N můstkem v byt.rozvaděči?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč je PE můstek v DC/AC rozvaděči střídače spojen s N můstkem v byt.rozvaděči?  (Přečteno 5516 krát)
MB2
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 30.01.2023, 18:05 »

Zapojení je naznačeno ve schématu v příloze. Jedná se o FVE paralerně připojenou do sítě. Střídač je ve sklepě a u něho je rozvaděč DC a AC (s  jističi a přepěťovýma ochranama ). Bytový rozvaděč je cca 10m dále. V AC rozvaděči je N-můstek a PE můstek.  V bytovém rozvaděči je taky N-můstek a PE můstek.
Nevím proč je jedním extra zž-kabelem (ve schematu zelený s tečkami) propojen PE - můstek v AC rozvaděči s N-můstkem v bytovém rozvaděči. Proč ho nezapojily na PE můstek v bytovém rozvaděči.

Pozn.:
Bod rozdělení PEN bude u elektroměru (dříve tam býval předřazený chránič 100mA),    připadá mi že tím extra kabelem jsou jsou PE a N můstky v bytovém rozvaděči přes PE můstek v AC rozvaděči zase spojeny. Ve sklepě je zemnící tyč.

          


* 20230130_164830.jpg (1400.18 KB, 2448x3264 - prohlédnuto 402 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 30.01.2023, 22:26 »

Působí to divně, takže by bylo dobré zeptat se autora proč to tak navrhnul
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
MB2
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 30.01.2023, 23:12 »

Jediný co mě napadá je, že PE a N (co mám ve schématu v bytové rozvodnici ) je stejně u elektroměru spojený do PEN, elektroměrový rozvaděč je cca 1m od bytového, kdybych teoreticky propojil N a PE v mém bytovém rozvaděči, jaký je rozdíl, když jsou stejně spojeny u elektroměru. Pak mi připadá, že by mohlo být jedno kam je PE z AC rozvaděče připojeno

Dál mě napadá jestli to nemůže souviset s výstupem ze střídače FVE, většinou to bývají plovoucí výstupy
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 31.01.2023, 06:13 »

Začal bych zjištěním o jaký konkrétní střídač se jedná. V jeho návodu bude od výrobce doporučené schéma zapojení. Z toho by měl vycházet finální návrh zapojení. Pak se můžeme dohadovat proč a jestli je to správně, nebo ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 31.01.2023, 10:48 »

Divné zapojení, které zavání nepochopením principu přechodu z TN-C do TN-C-S.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 31.01.2023, 11:03 »

Pravdepodobne je to iba omyl z nepozornosti alebo nedostatku vedomostí.

Ak je priložený nákres jedinou dokumentáciou k FVE, tak sa prikláňam k druhej možnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Martin Procházka, Slaný
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 31.01.2023, 11:29 »

Mně to přijde jako jakýsi pokus o umožnění ostrovního provozu. U vás to ale samozřejmě nejde, jelikož ve schématu není žádná možnost síť bezpečně odpojit a sám píšete, že máte měnič pro paralelní provoz se sítí.
Ale takto je to samozřejmě špatně - spojujete trvale N-PE za bodem rozdělení!  zle Střídače s možností ostrovního provozu to většinou řeší pomocí relé, které se v ostrovném provozu sepne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #7 kdy: 31.01.2023, 13:56 »

Zapojení je naznačeno ve schématu v příloze. Jedná se o FVE paralerně připojenou do sítě. Střídač je ve sklepě a u něho je rozvaděč DC a AC (s  jističi a přepěťovýma ochranama ). Bytový rozvaděč je cca 10m dále. V AC rozvaděči je N-můstek a PE můstek.  V bytovém rozvaděči je taky N-můstek a PE můstek.
Nevím proč je jedním extra zž-kabelem (ve schematu zelený s tečkami) propojen PE - můstek v AC rozvaděči s N-můstkem v bytovém rozvaděči. Proč ho nezapojily na PE můstek v bytovém rozvaděči.

Pozn.:
Bod rozdělení PEN bude u elektroměru (dříve tam býval předřazený chránič 100mA),    připadá mi že tím extra kabelem jsou jsou PE a N můstky v bytovém rozvaděči přes PE můstek v AC rozvaděči zase spojeny. Ve sklepě je zemnící tyč.

         



To se ta FVE montovala bez projektové dokumentace elektro?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
MB2
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 31.01.2023, 14:17 »

Díky všem za reakce,
Jan Franěk: Jedná se o střídač Wattsonic - WTS-10KTL-HT– 10kW

Miroslav Révus: Nákres jsem dělal sám podle toho jak je to finálně zapojený (jenom pro sebe pro pochopení ať vím kde co vede). Originál el. schéma mám taky v dokumentaci projektu. Ale jak to chodí vše se neshoduje, např. ona přepěťová ochrana v AC rozvaděči dle orig. schématu je typ zapojení 3+1, ale fyzicky je tam KIWA 82.004 což je pro zapojení 4+0.
Nechce se mi věřit, že by omylem zapojily zeleno/žlutý drát, poměrně silnej (6mm2 možná víc) jako jediný mezi dalších dvacet modrých drátů

Martin Procházka: V současné době mám systém bez akumulátorů, ale podle domluvy má to být připraveno na použití aku + backup, tzn možnost i přepnutí na ostrovní systém v případě výpadku (samozřejmě asi po doplnění síť.přepínače atd) Ale i tak bych nechápal ono zapojení na N-můstek

V příloze je orig schéma

* Projektova.pdf (595.6 KB - staženo 169 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #9 kdy: 31.01.2023, 15:14 »

Od kdy, ja ta FVE v púrovozu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
MB2
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 31.01.2023, 16:11 »

Od září 2022
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #11 kdy: 31.01.2023, 16:46 »

Tak to je supr.
Akorát že ten projekt elektro, nesplňuje připojovací podmínky EON, pro výrobny.
Není osazen v elektroměrovém rozvaděči, vypínač instalace. zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
MB2
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 31.01.2023, 18:13 »

No, revize proběhla - BZ, dále pracovník EGD při výměně elektroměru znovu kontroloval celou instalaci. Co se týče dálkového odpojení FVE ( jestli tím myslíte - Není osazen v elektroměrovém rozvaděči, vypínač instalace),  v době kdy byla prováděna instalace být nemuselo, v každém případě pracovníci realizační firmy provedli přípravu i pro toto ( v AC rozvodnici je síťový odpojovač + jistič který je shozený, když jsem se ptal proč je shozený, tak mi vysvětlovali právě o té možnosti odpojení ). V každém případě jak jsem psal, vše si procházel pracovník EGD.
V každém případě, vše je na klíč, se vší byrokracií s tím spojenou, všemi projekty revize, kontroly EGD atd.
Myslím, ale že to nesouvisí s původní otázkou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 01.02.2023, 06:57 »

Tak potom mi z toho vychádza jednoducho omyl z neznalosti montéra. Veď "nulák" ako "nulák".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 01.02.2023, 08:24 »

no nejen neznalost montéra, ale i ten co dělal tu RZ a kontrolu. Až si říkám, že se podívám na chalupě jak je to tam XD také se tam loni dělala FVE
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 01.02.2023, 09:16 »

no nejen neznalost montéra, ale i ten co dělal tu RZ a kontrolu. Až si říkám, že se podívám na chalupě jak je to tam XD také se tam loni dělala FVE

Dnes se u FVE musí všechno kontrolovat! když vidím co a kdo  v našich končinách montuje FVE,je mě z toho zle!! Ne všichni, ale někteří se vezou na boomu FVE! Už jsem jic několik upozornil na ochranu před bleskem FVE (to co vidím z ulice) že to mají hóódně špatně, hleděli i z jejich revizákem!
A vnitřní instalace, to je kapitola sam pro sebe...Domů už nikdo to nemůže jít to zkontrolovat. Těch pár co jsem viděl ze zajímavosti některé odborně dobré jiné vhodné na předělání!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 01.02.2023, 10:07 »

Dnes se u FVE musí všechno kontrolovat! když vidím co a kdo  v našich končinách montuje FVE,je mě z toho zle!! Ne všichni, ale někteří se vezou na boomu FVE! Už jsem jic několik upozornil na ochranu před bleskem FVE (to co vidím z ulice) že to mají hóódně špatně, hleděli i z jejich revizákem!
A vnitřní instalace, to je kapitola sam pro sebe...Domů už nikdo to nemůže jít to zkontrolovat. Těch pár co jsem viděl ze zajímavosti některé odborně dobré jiné vhodné na předělání!

To věřím. Co sem slyšel za věci co se děli když to montovali na chalupě (rodiče pomalu museli volat záchranku jelikož jeden pracovník hodil ze střechy druhému věci přímo na záda). Ale zase věřím, že otec si to pohlídal (taky elektrikář tak snad ještě všechno nezapomněl)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 01.02.2023, 10:50 »

Veď "nulák" ako "nulák".
No právě. Takhle například může vypadat řešení N a PE od projektanta.


* FVE.jpg (96.78 KB, 1094x634 - prohlédnuto 267 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.