Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Lze FVE připojit na existující rozvod nebo až do hlavního rozvaděče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze FVE připojit na existující rozvod nebo až do hlavního rozvaděče?  (Přečteno 3771 krát)
Jan Bruthans
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 20.06.2022, 20:27 »

Hledám tu odpověď na takovou primární otázku - je mi jasné, že připojení FVE mi bude kreslit odborník, ale rád bych věděl, co lze (či nelze).
Mám jeden hlavní rozvaděč, ve kterém je celkem 7x jistič 3F/20A pro části nemovitosti (přízemí 2x, kotelna, patro, vedlejší obytný objekt, stodola, garáž.
Právě na stodolu bych rád umístil panely, byl by tam i prostor pro baterie, hybridní měnič, atd. V tuto chvíli je stodola napojena do hlavního rozvadeče pomocí CYKY 5x4, signální vodič není přiložen.
Je (teoreticky) možné se FVE instalací napojit až v té stodole? Nebo je třeba dopoložit signální vodič? A nebo je třeba se FVE vždy napojit až do hlavního rozvaděče?
Uvítám samozřejmě i nějaký odkaz na povídání jinde - jde mi o to mít představu, než začnu poptávat projekt a instalaci.
P.S. FVE předpokládám 8kWp, baterii do 20kW
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #1 kdy: 20.06.2022, 21:32 »

Nezoufejte, možné je úplně všechno, pokud to technické možnosti stávající instalace unesou...,   je to opravdu otázka vyprojektování, pokud něco chybí lze to vždy doplnit (třeba signální vodič),   projektanti pohybující se v oboru znají řadu množných řešení.
No a podle toho co vídám u "velkých" dodavatelů FVE na klíč, kde se celý projekt na DC i AC straně vejde na jeden list A4 a závěrečná revizní zpráva neobsahuje ani jednu naměřenou elektrickou hodnotu a přesto to distributor připojí do sítě a stát vyplatí dotaci...,  asi bych se poohlédl po projektantovi který vám ušije individuální řešní na míru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Chalupa_
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 20.06.2022, 23:32 »

Co se týče projektu a revize FVE, seriózní firma vám toto ráda rovnou zařídí. Počítají s tím už v cenové kalkulaci, kterou vám udělají. Nevidím důvod, proč to zadávat další firmě, která např. ani nezná měniče, které zhotovitel používá + proč by musely jet na místo zjišťovat stejné náležitosti 2 firmy a spolu nějak kooperovat... Zkrátka podle mě zbytečná komplikace a prodražení. Raději bych byl důsledný na firmu, kterou si vyberete a pohlídal si všechny náležitosti sám. Mrknutí

Co se týče připojení až ve stodole, není to problém, většinou ten měnič lze zapojit až do podružného rozvaděče, ale problém je trochu jinde. Pro tento systém, který jste vybral krom měniče a baterie potřebujete ještě měřící obvod na vstupu do objektu. Zkrátka 3 malé cívky, kterými prochází fázové vodiče (měří proud) a připojení těchto fází do měřícího obvodu (měří napětí). Tato chytrá krabička musí být spojena s měničem nějakým datovým kabelem (využívá se např. RS485/232). Díky tomu má měnič k dispozici data o výkonech tekoucích do objektu a z objektu a díky tomu je schopen rozdělovat výkon přednostně pro vlastní spotřebu objektu a přebytečným výkonem pak nabíjet baterii. Teprve pak začne dodávat ven z objektu.

Pokud byste toto měření připojil až ve stodole, kde nemáte v podstatě žádný stálý odběr, měnič by nabil baterii a pak už by vše posílal stále jen do sítě. Tedy baterie by byla zbytečná a funkce systému velmi omezená.
K baterii je velmi doporučována instalace v temperované místnosti - v interiéru. Předpokládám, že ve stodole baterce asi nebudete chtít topit. Pokud na tom umístění budete trvat, asi vás nechají, nicméně zkrátíte asi dosti její životnost, což k ceně takové baterie jakou uvádíte není úplně bezpředmětné  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Bláha
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 20.06.2022, 23:41 »

Doporučuji navštívit stránky fora mypower.cz kde se zabývají výhradně FVE a ukládáním energie. Nejvíc se tam řeší ostrovy ale i hybridní FVE tam mají hodně místa...

FVE 8kWp a 20 KWh v baterii je velmi rozumný (funkčně) ale poněkdu finančně drahý nápad...

Já osobně mám kombinaci 5Kwp a 16 KWh baterii a na potřeby běžné domacnosti OK (v zimě by se mi hodilo víc panelů ale není kam dát..)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bruthans
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 22.06.2022, 11:17 »

Tak už jsem pochopil tu regulaci... - říkal jsem si, že měnič "musí nějak vědět",  zda cpát do sítě nebo do baterek (a kolik). K těm dalším dvěma věcem:

- teď v létě to poctivě sleduji a za 24h můj statek "sežere" +- 24 kWh. Svícení, server, několik mrazáků, jednou denně myčka, někdy žena vaří, někdy pere. Vodu ohřívám kapalinovými kolektory na střeše (když svítí slunce),  topím automatickým kotlem na uhlí (v zimě). Tedy mi z toho vyplývá, že v létě potřebuji pokrýt 24kWh/den, na co mi "koeficientem od plotu" vychází těch 8kWp s baterií 16-20kWh  (to by mělo pokrýt řádově duben - říjen, s jistým přetokem červen-srpen. V zimně budu samozřejmě dokupovat). Systém o 5kWp by asi nepokryl ani to léto

- otázku teplotního komfortu baterie samozřejmě řeším. Ve stodole je vyzděná dílna - tam více-méně nemrzne vůbec, počítám že měnič by mohl nějaký ten stupínek přidat. Je to tak dosti? Dát to do domu skoro nepřipadá v úvahu, když vezmeme, že panely potřebuju právě na tu stodolu (a ta je od domu cca 30m, stavebně to nenavazuje).

P.S. Bojuju i s manželkou, která se bojí požárního nebezpečí a nejraději by mi jakékoliv nápady tohoto typu zatrhla. Nebojí se třeba uhelného kotle, ale FVE a související infrastruktury fest
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Chalupa_
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 22.06.2022, 19:04 »

Systém o 5kWp by asi nepokryl ani to léto
Léto by vám asi pokryl, máte-li střechu k jihu. Kolega má teď nově 5.4kWp a prý má většinou přes 30 kWh/den. Rekord i přes 40. Ale na jaře a na podzim by to bylo už horší.
Důležité je spálit toho sám co nejvíc, tedy plánovat zapínání spotřebičů na časy, kdy většinou svítí. Abyste např. zbytečně nevytápěl bojler z baterek v noci...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.