Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak vyvést strukturovanou kabeláž v panel. bytě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vyvést strukturovanou kabeláž v panel. bytě?  (Přečteno 54110 krát)
Roman Žárský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.05.2011, 19:33 »

Při probíhající rekonstrukci panelákového bytu jsem provedl i výměnu elektroinstala ce, přičemž jsem si současně rozvedl po bytě UTP kabel pro "domácí síť". Můj dotaz zní jednoduše - chtěl bych poradit,  jak elegantně vyvést kabely v jednom místě pro připojení do Switche/routeru a napojení k přívodnímu datovém kabelu od poskytovatele internetu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #1 kdy: 04.05.2011, 08:55 »

Třeba někde ve špajzu by to nešlo dát do nějaké úhledné krabice, někde na zeď? Nebo někde, kde to nebude moc rušit.. Těžko se radí, když neznáme situaci..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Josef Martinec
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 04.05.2011, 09:06 »

Nevyhovovalo by něco takového? - má to 12x port pak stačí potřebné porty propojit jen krátkým káblíkem do swiště a routeru.
Pravda je na to potřeba nejlápe boxer od krone
Prodává to alza a intelek


* box solarix.jpg (56.18 KB, 1024x683 - prohlédnuto 1774 krát.)

* box solarix2.jpg (93.1 KB, 1024x683 - prohlédnuto 2651 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bruthans
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.05.2011, 14:00 »

Asi bych dal přednost malému racku 19 palců - nic velkého, řekněme 6U. Tam už se vejde jak 1U patch panel (víc než 24 fousů asi doma nemáte),  tak 1U switch (8-24 portů),  polička na router či kabelový modem... Samozřejmě do toho můžete dovést i telefonní přípojku a pak jednoduše jí strukturovaně poslat kamkoliv se zamane. A až se jednou rozhodnete, že potřebujete doma datové úložiště, tak malý server mívá 1-2U a vejde se tam taky.
Ovšem, někteří z nás si pořídí 20U rack a po roce se diví, že je plný...  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 04.05.2011, 19:06 »

Koukněte na stránky firmy Stakohome, která začala vyrábět patche na DIN lištu, takže můžete mít propojení datových sítí i ve stadartních rozvaděčích pod omítku. Většina racků je bohužel v provedení na omítku. Nezapomeňte přivést silovinu pro napájení případných aktivních prvků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bruthans
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 05.05.2011, 13:37 »

Pokud to tazatel myslí se strukturovanou kabeláží vážně, pak bych mu asi takovéhle řešení na Din lištu nedoporučil. Do příslušného podomítkového rozvaděče se vejde tak maximálně placatý router, určitě ne třeba NASka. A malý rack se dá skutečně strčit třeba pod kompoty do špajzu, nebo do nějaké vestavné skříně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 05.05.2011, 13:59 »

Jak už tu zaznělo, spousta firem vyrábí i komponenty na strukturky na tzv. DIN lištu do běžného instalačního rozvaděče, například Legrand nebo Schneider Electric. V praxi pak ale narazíte na problém umístění modemu, zdrojů a dalšího příslušenství.

Pak je namístě použít typizovaný plnohodnotný RACK, klidně i malý a tam se můžete vyřádit. Do RACKu je vhodné dát například i aktivní prvky od rozvodu TV/R signálu, rekordér kamerového systému, ..... možností je moře. To jen na okraj.

Vlastní umístění RACKU je v bytě dost problematické, zazněla tu už špajzka či komora, dále se občas využívají vestavěné šatní skříně, prostor v předsíni pod stropem, atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jan Bruthans
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 05.05.2011, 14:20 »

Ano, vždy je lepší se trochu rozmáchnout na začátku.
Když jsem ukazoval partnerce plány na nové první patro, moc se jí líbila místnůstka 1x1,5m, kterou jsem si tam vytvořil - zvolala "Kumbálek, na košťátka!"
Nebyla moc nadšená, když jsem jí vysvětlil, že je to moje serverovnička a košťátka tam nebudou. Takováhle místnost, má-li doléhající dveře a vyřešenou ventilaci, výrazně sníží hluk a alespoň už nikdo o ten můj brajgl doma nemusí zakopávat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 09.05.2011, 17:00 »

Na to, co požaduje tazatel řešení na DIN lištu stačí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 10.05.2011, 08:34 »

Patchpanel/zásuvku na DIN lištu si umím představit možná v průmyslu kde je potřeba síť přivést k nějakému řídicímu systému, ale v bytě? K čemu bude 7 drátů z bytu + 1 drát přívodní v elektrorozvadě či (hezky v řadě pod jističi)? Už když se zapojí první kabel (přívod od poskytovatele do jedné zásuvky v bytě) tak se tenhle kabel bude motat mezi jističi a dvířka nepůjdou ani pořádně zavřít. V okamžiku pořízení druhého počítače se dvířka dají pryč a router/switch bude viset na kabelech před rozvaděčem.
Nejlepší řešení je 19" rack 9 nebo 12U, někde hezky schovaný
Dobré řešení je takončení někde v poličce vestavné skříně...
Kde není dost místa by se dal zasekat plochý rozvaděč do zdi (třeba nad/pod elektro rozvaděč) - bude tam sice asi trošku nepořádek ale pořád lepší než někde pod stolem
Nejhorší řešení je někde pod stolem. kabely jak klubko zmijí, protože se to někde nechce tahat tak použijeme wifi...

"Ideální" návrh pro pokrokovou domácnost by měl být:
- alespoň dvě dvojzásuvky v každé obytné místnosti, dobře rozmyslet jejich umístění... a počítat s tím, že někdy změníme dispozice místnosti (ať potom není kabel kolem celého pokoje),  určitě počítat se zásuvkou k televizi
- všechny kabely svedeny na patchpanel do dostatečně dimenzovaného RACKu, přičemž by se mělo počítat s umístěním:
-- patchpanelu, vyvazovacího panelu, switche (celkem 3U)
-- routeru (krabička na poličce)
-- UPS nebo alespoň zásuvky s přepěťovkou
-- malého domácího servříku (počítač formátu ITX nebo 2diskový NAS)
- najít vhodné umístění (z hlediska estetiky a pokrytí) pro domácí APčko - třeba použít wifi z routeru, koaxem vytáhnout anténu ven z RACKu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 10.05.2011, 10:11 »

Patchpanel/zásuvku na DIN lištu si umím představit možná v průmyslu kde je potřeba síť přivést k nějakému řídicímu systému, ale v bytě? K čemu bude 7 drátů z bytu + 1 drát přívodní v elektrorozvadě či (hezky v řadě pod jističi)? Už když se zapojí první kabel (přívod od poskytovatele do jedné zásuvky v bytě) tak se tenhle kabel bude motat mezi jističi a dvířka nepůjdou ani pořádně zavřít. V okamžiku pořízení druhého počítače se dvířka dají pryč a router/switch bude viset na kabelech před rozvaděčem.
To myslíte vážně, že by někdo mohl dát tyto moduly na DIN lištu do jednoho rozvaděče mezi silovinu?  zle Tyto moduly jsou sice určeny k montáži na DIN lištu, ale určitě ne v jednom rozvaděči společně s jističi.
Ačkoliv, na straně druhé, po mnohaleté praxi mě už asi nic nepřekvapí.... . určitě by se našel expert, co by toho byl schopen. To v žádném případě neberte osobně, je to pouhé konstatování  Mrknutí

Osobně bych viděl také jako nejschůdnější cestu osazení racku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 10.05.2011, 10:40 »

Osobně jsem to vyřešil následovně:
Z kabelového modemu do routeru WAN. Z routeru 4x LAN (TCP/IP) do čtyř koncových míst v bytě, kde jsou osazeny switche 5xLAN. Odsud kabely k zařízením (NAS, PC, tiskárna, televize, XBox). Páteřní kabely v lištách při podlaze v rozích, místní kabely volně.

Router navíc poskytuje WIFI 2,4/5GHz pro notebooky a telefony a jiné krámy.

U pracovního PC mám další switch 5xLAN abych nemusel lézt pod stůl, když chcu něco dočasně připojit.

Vzhledem k tomu, že páteřní vedení je všude, není problém kdykoliv, cokoliv připojit, když dojdou konektory ve switchi, není problém přidat další.

Vážení kolegové, mám však dotaz: pro potřeby zálohování připojení bych rád nějak vyřešil automatický záskok konektivïty.
Tj. v případě výpadku kabelového modemu 100M/8M by automaticky zaskočila WIFI, kterou mám nasmlouvanou (5GHz, 8M/1M). Chcu totiž provozovat vlastní hosting a mít alespoň minimální zálohu konektivity.

Neznáte někdo router, který by toto uměl (zcela automaticky) a zároveň mě cenově nezrujnoval?

Proti výpadku elektřiny k¨jsem již jakž takž pojištěný: UPS 1kW pro modem, router a NAS.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 10.05.2011, 11:02 »

To myslíte vážně, že by někdo mohl dát tyto moduly na DIN lištu do jednoho rozvaděče mezi silovinu?  zle Tyto moduly jsou sice určeny k montáži na DIN lištu, ale určitě ne v jednom rozvaděči společně s jističi.
No samozřejmě, že bych nikde nic takového nedal. Chtěl jsem poukázat na nesmyslnoust příspěvku p. Šedivého který psal:
Na to, co požaduje tazatel řešení na DIN lištu stačí.
Nevím o rozvaděči, který by standardně byl vybaven DIN lištou (pro zmíněné moduly) a zároveň se hodil pro jakékoliv síťové prvky. Montovat DIN lištu do nějaké jiné skříňky jenom proto, aby se na ni dal RJ45 patchpanel je taky nesmysl (na to existuje mnoho lepších řešení, různé patchboxy, mnohozásuvky.. .).
P. Šedivý to pravděpodobně pochopil tak, že tazatel chce JEDEN přívod poslat do JEDNÉ z několika zásuvek... a to už si docela umím představit, že na to někdo volnou řadu v rozvaděči použije... (a časem se projeví nevhodnost takového řešení)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #13 kdy: 10.05.2011, 11:49 »

Ja som si na stenu v chodbe, poblíž vchodových dverí, nad miesto zamýšľaného vešiaku na kabáty a botníka, urobil na stene zásuvku, asi 20cm pod stropom a blízko nej som vyviedol zo steny UTP káble. V čase rekonštrukcie bytu na to všetci hladeli v lepšom prípade so začudovaním. Router som zavesil na dve skrutky na stenu, bol na to uspôsobený od výrobcu. Potom prišla pointa: vešiak pri vchodových dverách a zatvárateľné skrinky na takmer celej dĺžke zmienej steny. V skrinkách je uskladnená sezónna obuv, iba v jednej zo skriniek je zásuvka a malý router.

tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 10.05.2011, 12:38 »

Osobně jsem to vyřešil následovně:
Z kabelového modemu do routeru WAN. Z routeru 4x LAN (TCP/IP) do čtyř koncových míst v bytě, kde jsou osazeny switche 5xLAN. Odsud kabely k zařízením (NAS, PC, tiskárna, televize, XBox). Páteřní kabely v lištách při podlaze v rozích, místní kabely volně.
To je vpravdě optimální řešení - elektriku žere 6 switchů místo jednoho nehledě na poruchy... Navrhuju pro byt 1 zásuvku 230V, zbytek elektroinstala ce udlěat prodlužovačkam a s vícezásukama. Osvětlení bych řešil háčky na stropě kde zavěsíte žárovku na kabelu a kabel strčíte do nejbližší zásuvky. Ušetí se, protože každý člen domácnosti bude mít vlastní svítidlo které si bude nosit s sebou (doporučuji doplnit havířskými přilbami s lampou)

Vážení kolegové, mám však dotaz: pro potřeby zálohování připojení bych rád nějak vyřešil automatický záskok konektivïty.
Tj. v případě výpadku kabelového modemu 100M/8M by automaticky zaskočila WIFI, kterou mám nasmlouvanou (5GHz, 8M/1M). Chcu totiž provozovat vlastní hosting a mít alespoň minimální zálohu konektivity.

Neznáte někdo router, který by toto uměl (zcela automaticky) a zároveň mě cenově nezrujnoval?

Proti výpadku elektřiny k¨jsem již jakž takž pojištěný: UPS 1kW pro modem, router a NAS.
V základu, takovou věc jde vyřešit jakýmkoliv routerem s Linuxem (od krabiček typu Linksys WRT54GL přes např Alix, Mikrotik až po běžné PCčko) má to ale několik problémů:
- jak poznat, že linka neběží nebo běži špatně (třeba někde pingat, jenomže co když nepojede server na který pingáte...)
- od každého poskytovatele budete mít jinou veřejnou adresu - pokud chcete něco hostovat, musíte nějak vyřešit, aby se k vám uživatelé dostali i když vypadne primární linka (to by jste musel třeba aktualizovat DNS záznamy na vnějších DNS serverech...)
S věcmi kolem IT je to stejné jako s elektrikou - hrabe se v tom a považuje se za experta každý druhý vč. dětí od 5. třídy ZŠ, počítače ale bohudík (nebo bohužel?) neohrožují zdraví a životy, takže se to neřeší...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 10.05.2011, 14:41 »

To je vpravdě optimální řešení - elektriku žere 6 switchů místo jednoho nehledě na poruchy... Navrhuju pro byt 1 zásuvku 230V, zbytek elektroinstala ce udlěat prodlužovačkam a s vícezásukama. Osvětlení bych řešil háčky na stropě kde zavěsíte žárovku na kabelu a kabel strčíte do nejbližší zásuvky. Ušetí se, protože každý člen domácnosti bude mít vlastní svítidlo které si bude nosit s sebou (doporučuji doplnit havířskými přilbami s lampou)
V základu, takovou věc jde vyřešit jakýmkoliv routerem s Linuxem (od krabiček typu Linksys WRT54GL přes např Alix, Mikrotik až po běžné PCčko) má to ale několik problémů:
- jak poznat, že linka neběží nebo běži špatně (třeba někde pingat, jenomže co když nepojede server na který pingáte...)
- od každého poskytovatele budete mít jinou veřejnou adresu - pokud chcete něco hostovat, musíte nějak vyřešit, aby se k vám uživatelé dostali i když vypadne primární linka (to by jste musel třeba aktualizovat DNS záznamy na vnějších DNS serverech...)
S věcmi kolem IT je to stejné jako s elektrikou - hrabe se v tom a považuje se za experta každý druhý vč. dětí od 5. třídy ZŠ, počítače ale bohudík (nebo bohužel?) neohrožují zdraví a životy, takže se to neřeší...

No, však právě proto se ptám, zda to má cenu vůbec vymýšlet. To s tím DNS mě nenapadlo, sakra.

Ale více switchů (maličkých) v prostoru bytu mi nepřipadá nějak ujeté, vyhnu se technologické serverovně, kterou bych oproti šatně a botníku neuhájil a hledání chyby není tragédie, prostě zkusím vyměnit switch. Takže problém - spousta napáječů - to je pravda.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 10.05.2011, 17:31 »

No, však právě proto se ptám, zda to má cenu vůbec vymýšlet. To s tím DNS mě nenapadlo, sakra.

Ale více switchů (maličkých) v prostoru bytu mi nepřipadá nějak ujeté, vyhnu se technologické serverovně, kterou bych oproti šatně a botníku neuhájil a hledání chyby není tragédie, prostě zkusím vyměnit switch. Takže problém - spousta napáječů - to je pravda.
Ad napajace: Ja pouzivam riesenie, pri ktorom v UTP kabli taham 2parmi paralelne 120VDC a kazdy switch ma svoj vlastny menic na 5-12V a cela 120V "linka" je zalohovana UPS (pozical som si taketo riesenie z prace - napajanie telekom. zariadeni)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 10.05.2011, 19:14 »

Vážený pane Šafránku, nikde jsem nepsal o umístění v silnoproudém rozvaděči. Nakonec si můžete pro propojení několika datových zásuvek vyhradit třeba celý pokoj  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké jsou vaše zkušenosti s montážemi internetu a Wifi?
 Jak psát, nepsat e-mail!
 Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
 To nejlepší z WEB TOP100. Je váš web bezpečný?
 Co si myslíte o nových generických doménách?
 SCHRACK: Multimediální kabeláž Schrack 4 Home – flexibilní řešení pro vaše pohodlí
 Využíváte také PoE nebo jste zavaleni adaptéry 230V?
 SCHRACK: Realizace páteřní sítě
 SCHRACK: Datové rozvaděče
 Teče ethernet přes fázi?
 ACTIVE 24 výrazně nedoporučuji využívat!
 Jakou přepěťovou ochranu na internetové připojení (RJ45) pro maximální ochranu?
 Mimochodem, snad vám neřeší konektivitu pro vaše potřeby tímto 5GHz pojítkem?
 Trubko STORY: FFKu-Smart net
 Budete první, kdo bude vědět o možnosti optiky v husím krku?
 Máte již katalog nové technologie Datalight již u sebe?
 Jste pro zavedení cenzury a zdražení internetu?
 SCHRACK: Katalog datových produktů 2016
 Nová aplikace Siemens propojí světovou výstavu Expo 2020 v Dubaji s internetem věcí
 Technologie LI-FI se dostává do popředí
 Je nutný pro instalaci internetové přípojky odborník na EMC?
 5G u kulatého stolu na MSV 2021
 Kdo dokáže tu hromadu IoT zařízení synchronizovat?
 Zastavíte se na MikroExpo v Uherském Hradišti také?
 Konference MikroExpo bude 20. července opět v Uherském Hradišti
 Jak vypadal telemost na stánek české národní expozice?
 Co jsme psali o připojení na internet před čtvrtstoletím :-)
 Mikroexpo 2023 19.7.2023 – 17. ročník - Uherské Hradiště
 Kdy nám umělá inteligence pomůže s hledáním v technických normách ČSN?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 24 dotazů.