Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak uzemnit systém s dynamometry aby nebyl rušen?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak uzemnit systém s dynamometry aby nebyl rušen?  (Přečteno 23877 krát)
Luboš Zeman
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 09.01.2006, 09:19 »

Dobré ráno, mám následující problém. Provozujeme měření námrazy na stožáru 50 m výšky. Stožár je rozdělen na patra po 10 m a v každém patře provádíme měření(tepl, váha námrazy). Používáme tenzometrické dynamometry umístěné v hliníkovych skříních s otevíratelnými dveřmi. Signál z dynamometrů se převádí na linku RS422 a ta je prosmyčkována celým stožátem(délka celkem cca 250m od terminátoru po PC.)Problém je v tom, že signál z dynamometru je řádově 0.1-10 mV. Na vrcholu stožáru je několik prabol od převaděče netu 2,4 a 10 GHz a nějaké dvě anteny od vysílaček policie a záchranky. Máme asi ale problém s rušením právě od těchto antén. Potřeboval bych poradit, jak správně uzemnit zařízení, jestli uzemnit stínění kabelu linky(FTP),  případně kde. Dochází nám k značným zkreslováním výsledků a jsme už bezradní co s tím.. Pomůže mi někdo, prosím?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
václav tichota
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 09.01.2006, 09:30 »

stínění MUSÍ být uzemněno v jednom jediném bodě. pokud se "pospojuje" v různých a nahodilých místech, je na problémy zaděláno. Takže stínění po celé délce odizolovat a uzemnit v jednom bodě nejlépe u PC nebo zařízení, kam je vedení připojeno.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Luboš Zeman
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 09.01.2006, 09:42 »

A co s dynamometry, které mají kovové tělo a jsou přišroubované na železném držáku spojeným se stožárem.Uzemě ní v jednom bodě jak radíte bych udělal,ale co s těmi 6 snímači (6 nalších uzemnění). Odizolovat od kovového držáku..? To by asi nebyl problem. Děkuji za další pomoc.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 09.01.2006, 09:53 »

Spojit a uzemnit u počítače, případně použít vodiče s lepším stíněním /dvojité/,  nebo použít kovové trubky. Jaký je souběh vedení na trase? Jsou dostatečně vzdáleny od sebe?  Na dynamometry je použita propojovací krabička?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Luboš Zeman
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 09.01.2006, 10:09 »

Vedení linky RS (FTP kabel) je až na pár míst veden v kovových trubkách. Dynamometr je ve skříni spolu s převodníkem viz. obrázek. Je tam také topení pro temperování skříně. Skříní je celkem 6, stožár 5 pater + 5 m plošina(stejné měření). Přesně jsem nerozuměl poslední otázce..



* merskrin.JPG (37.62 KB, 640x896 - prohlédnuto 629 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 09.01.2006, 10:33 »

RS422 je symetrické datové rozhranní, kde by měl být pro vyhodnocení logického stavu využit pouze potenciál mezi dvojicí "živých" vodičů. Neměl by tedy být problém s odpojením stínění na jedné straně kabelu, třeba zrovna na straně výstupu převodníků snímačů. Logické úrovně se pohybují zhruba od TTL úrovně (5V) do zhruba 12V, rovněž datová rychlost (zpravidla 9,6kbd) je oproti rušivým frekvencím ostatních vysílacích prvků na stožáru velmi nízko, takže bych spíše hledal cestu důkladným odstíněním samotných snímačů (což asi bude značný problém) a jejich A/D převodníků. Největší podíl na chybách v měření tipuji především na analogovou část před tímto převodníkem, možná by také pomohl VF filtr ve stejnosměrné cestě měřícího napětí/proudu. Ten ale může vnášet svými svodovými proudy, závislými na okolní teplotě a vlhkosti určité chyby do měřeného signálu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 09.01.2006, 10:47 »

Po shlédnutí obrázku mě ještě napadá také vliv tělísek vytápění: jejich přívodní vedení je možná dobrou anténou pro příjem VF pole, které se pomocí topných tělísek (závity odporového drátu) přenáší do čidel a analogové části. Je to sice málo pravděpodobné, moc bych tomu sám nevěřil, nicméně jistá pravděpodobnos t vlivu by tu teoreticky mohla být :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Luboš Zeman
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 09.01.2006, 10:56 »

Přesně jste to trefil. Mám zjištěné že pokud odpojím signálovou část siloměru, výstup, tj. hodnata kterou mi dá comp je stabilní. Na rušení je opravdu nejcitlivější samotný siloměr. Mám nainstalovány filtr na napájecí i měřící části. Zatím žádné zlepšení. Důležité bude asi vyřešit to uzemění.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 09.01.2006, 10:58 »

Dynamometry se spojují  v jednotlivých patrech v převodníku a pokračují v jednom vedení do počítače?
Nebo mají samostatná vedení do počítače?
Tak měla znít otázka.
Další možnost vlivu je napájení topení. Je použitý stíněný kabel?
Zkusil bych pospojit plášt dynamometru se skřínkou převodníku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Luboš Zeman
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 09.01.2006, 10:59 »

Tohle mě opravdu nenapadlo:-)Vyřešit to topení bude asi problém. ale děkuji za poznatek.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Luboš Zeman
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 09.01.2006, 11:09 »

Dynamometry jsou propojeny s převodníkem stíněným kabelem, uzemněným na straně převodníku( kovové tělo není od výroby spojeno se stíněním kabelu). Z převodníku je už přímo výstup RS422. Takže anolog je pouze snímač-převodník cca 40cm. Všechny zařízení jsou spojeny pouze přes RS. Topení je provedeno pouze vodiči, bez stínění. Topidla jsou 100W co se používaly(jí) u pájek (takové ty hokejky s dírou pro měděný hrot).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Luboš Zeman
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 09.01.2006, 11:16 »

Ještě k tomu propojení dynamometru a převodníku. Převodník je v té klasické plastové krabičce na DIN lištu. Zkoušeli jsme dát tuto krabičku do kovové. Jak ale víme, problém je v rušení samotného dynamometru a kabelu mezi siloměr-převodník. Dá se sehnat nějaká kovová pružná trubka, kterou bych nasadil na tento kabel?



* KPDIN3.jpg (9.61 KB, 354x300 - prohlédnuto 654 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 09.01.2006, 11:24 »

Nebo použít kousek FTP kabelu i pro vedení ze siloměru do převodníku?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Luboš Zeman
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 09.01.2006, 11:31 »

Vyzkoušel jsem i řešení s FTP kabelem. Ale zase jsem neměl pouze uzemění v jednom místě,jak mi radil Václav Tichota. Takže kovové tělo nechat uzeměné, nepřipojovat stínění propojovacího kabelu na stranu siloměru ale jen na stínění FTP a dole u PC připojit na zem?? Bylo by to schudné řešení??

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Luboš Zeman
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 09.01.2006, 13:01 »

Ještě jsem udělal screen jak to vůbec chodí. Tohle je zajímavý průběh, jak je ta pila pravidelná. Ostatní měření je více méně nepravidelné a je tam i větší rozptyl hmotnosti.



* Graf.jpg (84.54 KB, 1022x724 - prohlédnuto 619 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #15 kdy: 09.01.2006, 13:11 »

Jsem v tomto laik, neberte mě příliš vážně. Co takhle optopřevodníky a optické kabely ?

Asi by to bylo ale drahé.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Luboš Zeman
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 09.01.2006, 13:18 »

Problém je, že rušen je siloměr.Obsahu je tenzometrický můstek a výstup z něj je v nezatíženém stavu cca +-0,5mV. Při 4kg je výstup 10 mV. Pořád je to strašně malé napětí. Do toho snímače žádnou elektroniku nedostanete. Co jste měl přesně na mysli s tou optikou?? Převod analog-optika?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 09.01.2006, 13:20 »

Používám tenzometrické snimače tlaku tam spojuji extra vodičem plášť snímače s nejbližším připojovacím místem snímače sdružovací krabicí s uzemňovací lištou. Připojenou přes odpor na stínění kabelu.
Kovové ohebné trubky bývaly Kopex.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 24 dotazů.