Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Lze přeznačit hnědou žílu u kabelu na modrou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze přeznačit hnědou žílu u kabelu na modrou?  (Přečteno 10354 krát)

« kdy: 07.03.2005, 13:33 »

Lze přeznačit hnědou žílu u kabelu CYKY 3B*2,5 na modrou (3C*2,5)?
A jak je to s přeznačováním u ostatních barev?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #1 kdy: 07.03.2005, 19:01 »

Normy ČSN jsou v tomto nejednoznačné.
V tomto případě to po podle mého názoru přeznačit lze. Přeznačení musí být jasné, nezaměnitelné a trvanlivé. Celkem se na to osvědčily smršťovací bužírky.
Nesmí se přeznačovat pouze zeleno/žlutý vodič.
Samozřejmě, vždy je lepší tomuto předejít, než to dodatečně řešit. Nabídka kabelů, šňůr a vodičů pro obvyklé použití je určitě dostatečná.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hejduk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 07.03.2005, 19:44 »

To: Knedlík
Toto byla otázka na přezkoušení, koupil jsem si kvůli tomu ČSN EN 60446 a tam píší toto:
čl.3.2.2. - Neutrální a střední vodič *

Pokud obvod obsahuje barevně označený neutrální nebo střední vodič, musí být barva použitá pro tento účel modrá. Aby se předešlo záměně s jinými barvami, doporučuje se použít nesytou modrou barvu, která se v této normě nazývý světle modrá. Světle modrá nesmí být použita pro označení žádného jiného vodiče, který by bylo možno se středním vodičem zaměnit.
Pokud se neutrální nebo střední vodič v systému nevyskytuje, může být vodič označený v celém systému světle modrou barvou použit také pro jiné účely, s výjimkou použití jako vodič ochranný.

* - IEC rozlišuje neutrílní vodič/N/ ve střídavých sítích a střední vodič /M/ ve stejnosměrných sítích. V normách ČSN se pro tyto vodiče ve střídavých i stejnosměrných sítích používá název střední vodič. Viz ČSN 33 0050-826.
*******
Ještě pro zajímavost:
čl.3.3.3.
Pokud jsou vodiče PEN izolovány, musí být označeny jedním z následujících způsobů:
- zelená/žlutá po celé délce navíc s modrým označením na zakončeních, nebo
- světle modrá po celé délce navíc se zeleno/žlutým označením na zakončeních

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 07.03.2005, 22:08 »

To: Hejduk,
ten konec jste velice dobře označil "pro zajímavost". Je to věc, kterou bych já, jako RT "nepřekousl",  myslím použít modrý vodič jako PEN. Trochu mne uklidňuje ÚVOD str.8, že se jedná o základní normu, a že je určená pro použití technickými komisemi při přípravě norem. Snad to někdo bude řešit ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Tibor Hanko
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 07.03.2005, 22:32 »

Aj keď ČSN a STN sú skoro identické, tak do STN sa ten bod o svetlomodrom vodiči PEN so ž/z koncami nedostal. U nás platí len ž/z a na koncoch svetlomodrá.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

projekty, revízie, termovízia
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 08.03.2005, 08:52 »

To: Beláň

Celkem by mne zajímalo, jak by jste modrý vodič PEN se zelenožlutým označením na koncích v revizní zprávě označil jako závadu, a s odvolávkou na co? (Narážka na váš výrok, že by jste to nepřekous)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #6 kdy: 08.03.2005, 09:00 »

To: Ryšavý,
použil bych ČSN 33 0165 - Prováděcí ustanovení .
Modré označení PEN bych "překousl" pouze v Dánsku, Itálii a Polsku podle přílohy A - ČSN EN 60446.
Stačí vám to ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #7 kdy: 08.03.2005, 15:19 »

To: Knedlík,
když jsem četl váš dotaz, zda se může přeznačit CYKY 3B na 3C, ani na chvíli jsem v mysli nezaváhal s odpovědí ANO. Sám jsem přeznačení mnohokrát praktikoval. Po pozorném přečtení ČSN 33 0167 čl.3, vám musím sdělit, že podle uvedené ČSN to nelze !  
Je to novinka i pro mne. V podmínce č.10 je - cituji " Tyto žíly ( černé, hnědé atd. ) mohou být použity pro jakékoli účely s výjimkou použití jako vodič ochranný nebo střední ( neutrální ) ".

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
« Odpověď #8 kdy: 08.03.2005, 19:14 »

Představte si situaci, kdy přijdete jako RT na revizi a někde bude použitý kabel 3B místo 3C. Kabel bude samozřejmě uložený pod hotovou omítkou. Vodiče budou přeznačené. Budete nutit investora k tomu, aby kabel vysekal ze zdi a nahradil novým?

K citované podmínce 10)
" Tyto žíly ( černé, hnědé atd. ) mohou být použity pro jakékoli účely s výjimkou použití jako vodič ochranný nebo střední (neutrální) "
Tato formulace se mi zdá dost nešťastná. Jakékoli účely - vždyť už nic nezbývá...?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 08.03.2005, 19:34 »

To Jaroslav Hasala :To je dobré,v podstatě některé normy mohou být humorné čtení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 08.03.2005, 21:53 »

humorné, dokud neplatím za spoustu zbytečné vaty okolo. Vždyť se to rozhodování zase smrsklo na jednu tabulku předepsaných barev Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #11 kdy: 09.03.2005, 10:44 »

To: Hasala, souhlasím s Vámi a určitě bych nepožadoval vysekání kabelu. Použil bych úlevy dané pro staré a nové značení, s možností přeznačení podle zásad pro přeznačování. Nechtěl bych ale vyvolat dojem, že souhlasím s tím, že když nebude ve skladu kabel 3C tak použiji kabel 3B. To určitě ne. U nových instalací by tento případ neměl nastat. Pokud ano, tak jenom výjimečně při neúmyslném přehmátnutí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaromír Miklík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 09.03.2005, 17:34 »

I já jsem vznesl tento dotaz na IN-EL.
Odpověď kterou jsem obdržel, zasílám.

K Vašemu dotazu sdělujeme, že takové případy přeznačení jsou známy. Opíraly se o ustanovení ČSN 34 0165:1972, které stejně, jako umožňovalo použít modrou žílu jako fázovou v případě, kdy obvod neobsahoval střední vodič, umožňovalo i opačné přeznačení, tzn. vodiče hnědé barvy modrou barvou, v případě, kdy obvod střední vodič obsahoval a vodič modré barvy nebyl v kabelu k dispozici. I když tato možnost není v současné normě ČSN 33 0165:1992, která ČSN 34 0165:1972 nahradila, výslovně uvedena, akceptovalo se v některých případech takové přeznačení jako možnost opačná k možnosti využití vodiče s modrou barvou izolace jako fázového vodiče. Tato možnost je uvedená v čl. 3.2.2 ČSN EN 60446: 2000 (i předchozích ČSN IEC 446 z let 1992 a 1997, které rovněž z podstatné části nahradily ČSN 34 0165:1972).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 09.03.2005, 18:59 »

Jestli dobře počítám,tak šest norem kvůli takové maličkosti.Kol ik asi mohou stát?Zapomněl jsem ještě na několik norem co uvádí pan Beláň.Jsem z toho rozpačitý.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 09.03.2005, 19:00 »

Jestli dobře počítám,tak šest norem kvůli takové maličkosti.Kol ik asi mohou stát?Zapomněl jsem ještě na několik norem co uvádí pan Beláň.Jsem z toho rozpačitý.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #15 kdy: 09.03.2005, 22:12 »

To: Janoušek,
norem je méně, ale stejně dost. Jsou celkem platné 4 normy ( + změny ).
 
1) ČSN EN 60446 - evropská norma určená pro použití technickými komisemi
2) ČSN 33 0165 - česká norma pro značení vodičů -  prováděcí ustanovení
3) ČSN 33 0166 ed.2 - česká norma pro označování a používání žil ohebných kabelů
4) ČSN 33 0167 - česká norma pro označování a používání žil kabelů

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.

« Odpověď #16 kdy: 28.06.2005, 14:02 »

No nemyslím si, že přeznačení barvy vodiče, až na vyjimku - to jest žluto/zelená (vyhrazená) je něco co by se dalo považovat za vyložený nestandard a to především v oblasti silových vodičů (např. 95,150....atd),  kde jsem nedávno řešil v mém projektu, nutnost provést záskok v síti TNC-S. Z důvodů konstrukční nekompaktibili ty nebylo možné použít systém přípojnic, ale určitou část instalovat vodiči CYA...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šulc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 28.06.2005, 20:54 »

Jak vyřešíte problém ,když budete mít v 3C kabelu žílu černou.Zkuste použít kabel 2D nebo 3D ,a nebo zasekat husí krk a použít vodiče CY případně CYA.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.033 sekund, 21 dotazů.