Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Satelit pro společnou televizní anténu
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Satelit pro společnou televizní anténu  (Přečteno 17114 krát)
szt
« kdy: 19.02.2008, 22:14 »

Soused v domě se 100 byty přišel s nápadem níže, odhlédneme-li od problému finančních zda by se to vůbec vyplatilo, je to průchozí legislativně, případně z hlediska bezpečnostních norem ? Co by to vše obnášelo pakliže by to mělo být uděláno čistě ?

"Nedavno som sa len teoreticky zaoberal myslienkou na satelitny prijem, a hned som hodil spatecku kvoli nevzhladnej parabole. Napadla ma ale myslienka, co tak zaviest prijem zo satelitu do spolocnej anteny. Ked som prezeral net, tak je to bezna varianta a dost casto vyuzivana prave v bytovych druzstvach a pod.
Satelitna parabola je schopna uz v sucasnosti prijmat signal z niekolkych druzic v jednom okamziku, bez zmeny pozicie. Takze kazdy by mohol mat doma sat.prijmac podla chuti a zaujmov, bud prijmac pre volne siritelne programy, alebo pre DIGI TV alebo CS LINK prip. UPC direct. Pripada mi to vcelku rozumne, minimalizuje to mnozstvo parabol na baraku, a prinasa pohodlie. Iba ma zaujimalo ci by o to bol zaujem, cisto hypoteticky... ."
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ALCR
« Odpověď #1 kdy: 19.02.2008, 23:48 »

Nevím jestli to je technicky možné pro 100 bytů najednou, ale všeobecně to možné je, u nás v domě máme pro 14 bytů v rámci STA i společný satelit s už rozkódovanými volnými programy takže nepotřebujeme už žádný dekodér, kdo chce přijímat placené kanály tak si pořídí příslušný dekodér a napojí ho do rozvodu STA vlastní parabolu mít už nemusí.

Pokud se týká otázky jestli se to vyplatí záleží na tom kolik lidí z těch 100 bytů by satelit chtělo a jestli se na to složí, spočítejte si kolik by to stálo kdyby si parabolu pořizoval každý sám a kolik bude stát parabola společná a u té společné přičtěte jako + že dům nebude hyzdit x parabol a majitelé/nájemníci nebudou mít se společnou skoro žádné starosti.

Z hlediska bezpečnosti musí být sat. parabola chráněna proti úderu blesku a rozvody by měli být chráněny přepěťovými ochranami, ale stejné opatření se týká i klasické STA.

váš dotaz by jste spíš měl směřovat např. na http://www.parabola.cz/,  nebo přímo na nějakou firmu zabývající se STA a satelitním příjmem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Škop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 20.02.2008, 08:15 »

montáž vlastní paraboly s konvertorem - konvertory pro příjem více satelitů je ten nejmenší problém .   

Nesrovnatelně větší finanční dopad má rozhodnutí jaký druh vedení ( ve vašem případě 100 účastníků ) zvolíte nebo jste schopni ve Vašem objektu realizovat . Principielně dva základní druhy :

1,  pro každý požadovný kanál umístit ve skříni pro STA zesilovač ,  který signál satelitu převede na běžný VHF-UHF kanál ( podle toho kolik je obsazených kanálových pozic ve vašem stávajícím STA rozvodu . Je využito stávající kabelové vedení .

Výhoda - žádná nová instalace v bytech, poměrně levná varianta . Nevýhoda - omezená a pevně daná nabídka nových programů, jednotliví uživatelé ji nemohou měnit

2,  nový hvězdicový kabelový rozvod k účastníkům ,  ve skříni STA osazen vícekanálový SAT distributor se zvlášť výstupem pro každého účastníka . Každý uživatel pak má ve svém bytě svůj vlastní SAT přijímač a v rámci dané zvolené družice využívá všech jejích TEL a RADIO programů. 

Vřele doporučuji kontaktovat nejbližší firmu ,  která se STA a SAT rozvody zabývá, klientovi se 100 účastníky se budou určitě rádi věnovat. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Škop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 20.02.2008, 08:28 »

Mimochodem - všimli jste si že například v Německu nebo Švýcarsku na větších domech téměř neuvidíte "les"  hnusných a nevzhledných desítek satelitních antén ?  Jen jednu schovanou nahoře a jinak čistou fasádu objektu ? 

Je to podle mně vynikající i estetické řešení . Slyšel jsem že v těchto zemích jsou tyto realizace velmi preferovány, mimo jiné i formou určitých daňových výhod.  Nevíte někdo něco bližšího ?

Kdyby se i u nás architekti a památkáři věnovali této problematice, bylo by to fajn. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Hrnčíř
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline


OK2HAM


« Odpověď #4 kdy: 20.02.2008, 09:46 »

Tak technicky to mozne je.- jen tam musi byt viceero pripadne nejake ctyrnasobne konvertory a pak multiswitche.. Technicky si myslim ze to je provediltelne vic nez dobre.. ale nebyl bych si tak jist papirovanim jelikoz pokud je to nad 100 ucastniku uz se na to neprihlizi jako "domaci rozvod" ale na neco podobneho distribuci televizniho signalu a pak se na to prihlizi trosku jinak.. kazdopadne pokud je to na vice panelacich coz asi bude resit bych to co panelak to aparatura.. zjednodusi se papirovacka respektive nebude zadna a prevesy mezi domy na kterych jsou namodulovane one programy uz nejsou moderni a tahat kilometr kablu s mf cca 1GHz k prijimaci od multiswitche uz taky nebude idealni..

Jinak pozor take na licence od poskytovatelu satelitnich programu.. nevim jak u CzechLinku ale Gital uz ted zavedl oficialni moznost pouziti v STA ale mam dojem ze musi kazdy platit separe i kdyz mensi castu za zrizeni.. protoze je to to same jako sdileni cehokoli.. jeden zaplati 2000 za gital kartu a ma ji naporad.. ale kdyz se za tyto jedny penize "přihákne" 20 lidí už se nebudou tvářit moc nadšeně

osobne me zajma legislativni problematika jedne karty pro x lidi protoze to budu v dohledne dobe u nas v panelaku realizovat.. brnknu do gitalu a dam vedet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

OK2HAM
Milan Piotrovský
*
Offline Offline
« Odpověď #5 kdy: 20.02.2008, 09:55 »

V dnešní době je jediná smysluplná cesta. A to STA v podobě hlavní, centrální, výkonné antény. Antény jak pro terestriál tak i pro sat. Nese to sebou ale jednu (vlastně asi jedinou) nevýhodu, a to nový hvězdicový rozvod. Udělat STA v podobě postaru s x DVB-S přijmači nebo jak byl u nás pokus rekonstrukce STA s instalací 32xDVB-T přijmači se starým rozvodem.
Analogový společný sat máme teď, máme 8 programů konvertovaných . Toto je ale v dnešní době přežité a mrtvé řešení. Jistě najdou se podnikavci s nabídkou, že za 200-300tKč vybaví STA a na rozvod nesáhnou.
Zamlčují ale to, že při změně kódovacího systému, přenosového kodeku se musí všechno vyhodit a zase koupin nové znovu.
To taky u nás zkusili ale podařilo se mi tohle řešení zarazit.

 My se právě pomalu chystáme na rekontrukci STA spojenou s rekonstrukcí rozvodů. STA s DVB-T anténami a s 4xPozice SAT. Jedině s vlastním DVB-T/S přijmači je možné totiž přijmat zakodované programy a využít všech služeb digitálních programů, nejenom provozovatel bude brblat ale zákon to nedovoluje.
Zatím ale nemáme řešení právě na výměnu rozvodů. Jak a kudy na to v paneláku.
A k tomu německu. Právě to je ukázka fungujícího řešení STA jako příjmací části a vlastních přijmačů v bytech.
Ale tam je taky podstaně levnější kabelovka, takže 100 bytů už by měli pěkný zálusk (my máme 236-4x59).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #6 kdy: 20.02.2008, 12:25 »

Jestli za rozvod signálu budete něco chtít (pětikačku měsíčně?),  mělo by to být evidované u ČTU jako TKR (televizní kabelový rozvod). Pro jistotu se na to zeptejte, jestli v tomhle není nějaká změna z poslední doby.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Piotrovský
*
Offline Offline
« Odpověď #7 kdy: 20.02.2008, 14:35 »

Ano, my máme TKR ale na tzv. ohlášku. A máme ho proto, že máme na těch 236 zásuvek Hlavní stanici Grundig a za ním v každém vchodu zesilovač. Bez zesilovače by to byla STA. A při předání dál do domu jiného vlastníka by to byla licencovaná kabelovka(my měli převes do rodinných domků v tzv. veřejném zájmu protože je panelák zastínil). Převěs se ustřihl a bylo, samozřejmně po dohodě s obcí. Celé toto posvěcené po kontrole přímo prováděné ČTU.
Platba na údržbu není problém, nesmíte chtít nic za program.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ZdŽtc
« Odpověď #8 kdy: 20.02.2008, 18:57 »

Nemělo by se v odpovědích zapomenout na jednu z otázek, že se dá chytat prakticky cokoliv bez nutnosti otáčení parabolou. Vzpomíná se digiTV atd. Nutno podotknout, že i v tomto ohledu je výběr satelitů omezen prakticky na dvě - maximálně čtyři pozice - a to už by bylo monstrum. I když je pravdou, že se investují miliony do zateplení a nabarvení fasády a vzápětí se na ní toleruje les parabol. Na slušný přijímací komplet navíc třeba kombinovaný s datovou sítí na  se už spoluvlastníků m nechtějí "vyhazovat" peníze. Tady také viditelně chybí síla státu s výchovou k základní estetice.
Ze Žatce zdraví ZD
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #9 kdy: 20.02.2008, 21:51 »

I když je pravdou, že se investují miliony do zateplení a nabarvení fasády a vzápětí se na ní toleruje les parabol.  Tady také viditelně chybí síla státu s výchovou k základní estetice.

V tomto případě není zapotřebí nějaká estetická výchova.  Kroutím očima
Nechali jsme si před časem udělat zateplení, dostali jsme na to prodlouženou záruku 10 let za podmínky, že na fasádě nebude NIC přimontováno.
A je to.  Mrknutí

Nehledě na fakt, že se na cca 10 cm vrstvu polystyrenu nebo vaty dost problematicky cokoli upevňuje, zvlášť má-li to být stabilní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Piotrovský
*
Offline Offline
« Odpověď #10 kdy: 21.02.2008, 10:32 »

U SAT příjmu už není zapotřebí budovat monstrum. Dnes stačí pro 8 pozic satelitů v pohodě 2 antény a použít multifokus
A právě při zateplení, orientaci bytu ne na jih, nízké patro, historický objekt je ideální míti STA.
Je to ale tzv. služba majitele objektu. Já si myslím že by ji měl poskytovat. Ale dnes čím dál více třeba právě u obecních a nájemních bytů je to vyřešeno zavedením místní kabelovky a to je špatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde seženu rozdělovač kabelu pro připojení 2 TV?
 Není málo antenní stožár přizemnit pouze na okap?
 Jak uzemnit anténní stožár?
 Jakým materiálem oddělit oplechování od anténního stožáru?
 Je nějaký jiný trik jak duchy odstranit, než opět přeskládal kabely do svazku?
 Bude anténní i síťový kabel v husím krku, rušit TV signál?
 Jak chránit před bleskem radioamatérské antény?
 Je možné sloučit TV signál z klasické TV antény a satelitu?
 Je možné umístit na betonový sloup nn antény pro retranslaci datového spoje?
 Jak ochránit před bleskem anténu pod střechou a koaxial venkem?
 Co vše hrozí připevněním antény na jímač nebo je anténní stožár nejvyšší bod?
 Bude spolehlivě fungovat zásuvka TV/SAT zapojená jedním koaxiálním kabelem?
 Jakým způsobem byl ukládaný anténní koaxiální rozvod ve starych panelácích?
 Co vše je špatné na této anténě?
 Mám výložník satelitu připojit k hromosvodu, tak jak je připojeno vše okolo?
 Jak ochránit anténní svody a LAN vedoucí do bytu?
 Nevíte co je to za podivný SAT konektor?
 Jak uzemněnit anténní sloup s více spotřebiči?
 Lze nějak zapojit dva kabely do zásuvky TV+R+SAT?
 Jak bezpečně uzemnit anténu na střeše bez hromosvodu?
 Jak vidíte problematiku připojení anténních stožárku na hromosvodovou soustavu?
 Kam zapojit zemnící kabel RJ45 PoE bleskojistky?
 Opravdu nezemnit anténní stožár?
 Jak se chrání kouřové signály před přepětím?
 Q: Garantují dodavatelé IT ochranu před přepětím?
 Ake su rizika pospojenia antenneho stoziara s kostrou rozvadzaca v panelaku ?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.