Fáze vlevo, vpravo nulák, vážně to nikdy nebylo upravené nějakou normou?

<< < (4/15) > >>

Jan Bocek:
Citace: Milan Hudec  25.10.2023, 08:49

Dovolil bych si rozšířit tvůj seznam o vyhl.ke SZ.
Paragraf 34, poslední bod ustanovení tebou jmenovaných norem zezávazňuje.


(7) Zásuvky se jmenovitým proudem nepřesahujícím 16 A musí splňovat národně stanovené parametry. Minimální vybavení bytu elektrickým zařízením a přístroji je dáno normovými hodnotami.

Tato vyhláška bude zrušena k 1.1.2024
Ale že by zezavazňovala fázi vlevo a nulák vpravo, jen zezavazňuje "národně stanovené parametry" dejme tomu v ČSN. Zatím jsme nenašli že musí, jen že doporučuje

Ale Pavel má pravdu v tom, jestli norma z tohoto tisiciletí odkazuje na normu v minulém tisiciletí, tak je to pro normální pochopení, anebo pro právníky. Na odborných školách se stále učí, že fáze vlevo a nulák vpravo. Norma nenorma....něc o jako zvýkové právo.

Milan Hudec:
Honzo, hezky, ale málo...
Onen parametr není jen o kolíku, ale i zapojení....

Jan Yossarian:
Nemohu nezmínit hlášku jednoho z našich normotvůrců.
V Česku nemůžeme mít schuko zásuvky, ne že by to technicky nešlo ale proto, že čeští elektrikáři jsou zamilovaní do fáze vlevo.
Nejdříve jsem ho měl za úplného idiota, teď se přikláním k jeho výroku. Tuším, že je členem TNK 22.
 (drinks)

Pavel Horský:
Citace: Jaromír Táborský  25.10.2023, 13:24

Dnes, když je pracovní obvod L a N a nikoliv L a PEN lze na stejnou zásuvku pohlížet jinak. A není to o nějakých polobozích ale o kritickém uvažování technika. Což tradičně u některých neprogresivníc h bývá velký problém.


Kolego, já s vámi prostě nemohu a vlastně ani nechci souhlasit.
Šel bych v tu ránu sám proti sobě a to prostě nejde.
Co se asi musí stát po ránu v hlavě "odborníka" z oboru, který přijde na stavbu a začne zapojovat zásuvky obráceně?
A pak svoje náhlé pochybení začne obhajovat tím, že se vlastně s ohledem na bezpečnost nic neděje?
Děje se daleko více.
Se sebemenším souhlasem jeho pochybení začneme podporovat úpadek vážnosti našeho řemesla. Proč?
Vlastně vím proč.
Elektrikář je zvláštní brouk, který se neustále snaží druhým za každou cenu do mozku vypálit svoji myšlenku, svůj názor a to i přes to, že je to třeba hovadina. A vypalovačka začne o to více konat, když jde o člověka, který běžně provádí to, co tu ostatní zatracují.

Zkuste přijet někdy na Elektrickou spojku (najdete si ve vyhledávači portálu) a tam můžeme hodit řeč naživo. Možná byste zjistil, že nepatřím mezi "některé" neprogresivní.

Pavel Horský:
Citace: Jan Yossarian  25.10.2023, 14:16

Nemohu nezmínit hlášku jednoho z našich normotvůrců.
V Česku nemůžeme mít schuko zásuvky, ne že by to technicky nešlo ale proto, že čeští elektrikáři jsou zamilovaní do fáze vlevo.
Nejdříve jsem ho měl za úplného idiota, teď se přikláním k jeho výroku. Tuším, že je členem TNK 22.
 (drinks)


Ona nejde v Schuko zásuvce zapojit fáze vlevo?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana