Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze legalizovat starý rozvaděč osazený novou výzbrojí dle současných standardů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze legalizovat starý rozvaděč osazený novou výzbrojí dle současných standardů?  (Přečteno 4315 krát)
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 16.10.2020, 22:03 »

Provádím postupně úplnou rekonstrukci elektroinstala ce v RD. Dům je postavený před 40 lety, původně dvouvodičový AL rozvod. Měním prakticky vše od venkovního sloupu rozvodné sítě. Nově chci mít vše podle současných bezpečnostních standardů včetně revizí. Vše konzultuji se zkušeným revizním technikem, který mimo jiné vyrábí rozvaděče. Nyní stojím před otázkou zda mohu ponechat původní skříň rozvaděče (doplnil by se štítek) nebo musím použít novou skříň. Z původní skříně by zůstal opravdu jen plechový obal a napojení původních husích krků (+ přidám cca 10-15 nových obvodů),  jinak veškeré přístroje, svorkovnice budou nové dle návrhu revizního technika, zapojí elektrikář. Nechal bych si vyrobit přesný kryt přístrojů, tak abych dodržel i dostatečné krytí. Revizní technik by mi vystavil štítek na rozvaděč, prý to tak lze.

Je takové řešení správné? Tj. otypovat starou plechovou skříň s novou výzbrojí, nebo je jedině správné řešení osadit nový rozvaděč včetně nové skříně?

Jediný důvod proč bych chtěl zůstat u staré skříně je, že je dostatečně prostorná: šířka 70cm, výška 90cm, hloubka 30cm, zabudovaná v cihlovém zdivu. Husí krky jsou zaústěny u zadní stěny. Kdybych použil novou skříň (nejspíš oceloplechová OEZ se 4mi nebo 5ti řadami po 33modulech),  bude hluboká jen cca 15cm a současné husí krky bude asi komplikované  napojit bez zlomů, případně bych je musel hodně vysekat. Husí krky bych chtěl zachovat pro případ nějaké budoucí rekonstrukce (CYKY kabely tahat jimi lze, protáhl jsem i 5x4mm2)


 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 17.10.2020, 21:25 »

Provádím postupně úplnou rekonstrukci elektroinstala ce v RD. Dům je postavený před 40 lety, původně dvouvodičový AL rozvod. Měním prakticky vše od venkovního sloupu rozvodné sítě. Nově chci mít vše podle současných bezpečnostních standardů včetně revizí. Vše konzultuji se zkušeným revizním technikem, který mimo jiné vyrábí rozvaděče. Nyní stojím před otázkou zda mohu ponechat původní skříň rozvaděče (doplnil by se štítek) nebo musím použít novou skříň. Z původní skříně by zůstal opravdu jen plechový obal a napojení původních husích krků (+ přidám cca 10-15 nových obvodů),  jinak veškeré přístroje, svorkovnice budou nové dle návrhu revizního technika, zapojí elektrikář. Nechal bych si vyrobit přesný kryt přístrojů, tak abych dodržel i dostatečné krytí. Revizní technik by mi vystavil štítek na rozvaděč, prý to tak lze.

Je takové řešení správné? Tj. otypovat starou plechovou skříň s novou výzbrojí, nebo je jedině správné řešení osadit nový rozvaděč včetně nové skříně?

Jediný důvod proč bych chtěl zůstat u staré skříně je, že je dostatečně prostorná: šířka 70cm, výška 90cm, hloubka 30cm, zabudovaná v cihlovém zdivu. Husí krky jsou zaústěny u zadní stěny. Kdybych použil novou skříň (nejspíš oceloplechová OEZ se 4mi nebo 5ti řadami po 33modulech),  bude hluboká jen cca 15cm a současné husí krky bude asi komplikované  napojit bez zlomů, případně bych je musel hodně vysekat. Husí krky bych chtěl zachovat pro případ nějaké budoucí rekonstrukce (CYKY kabely tahat jimi lze, protáhl jsem i 5x4mm2)


 

Když si změříte rozměry niky, namalujete schéma a zadáte další požadavky, je možnost si nechat udělat novou skříň se vším všudy od výrobce rozvaděčů na míru.

Stačí vydloubnout starou hrůzu a zazdít nový oceloplech.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 17.10.2020, 21:49 »

Já bych tak striktní nebyl, sám jsem řešil velký oceloplech, původně napůl měření, napůl instalace.
Měl i štítek, žádná samodělka. Protože je pěkně zazděný, hluboký, prostorný a rovněž se spoustou husích krků na vstupu, které bylo možno použít pro nové kabely, bylo nejjednodušší řešení vyndat vnitřní rám a nechat ho upravit na DIN lišty a vyřezat nový kryt s výřezy pro jističe.
I s veškerou dokumentací a výzbrojí ABB 48 modulů a vývody RSA to vyšlo na necelých 30kKč, což je pořád lepší, než rozbourat kus chalupy a pak to zas opravovat a mít tam nějaký novodobý chrastítko, co si říká rozvaděč.
Firem, které dělají rozvaděče je poměrně dost, někdy má oprávnění i menší elektrofirma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 17.10.2020, 22:38 »

Já bych tak striktní nebyl, sám jsem řešil velký oceloplech, původně napůl měření, napůl instalace.
Měl i štítek, žádná samodělka. Protože je pěkně zazděný, hluboký, prostorný a rovněž se spoustou husích krků na vstupu, které bylo možno použít pro nové kabely, bylo nejjednodušší řešení vyndat vnitřní rám a nechat ho upravit na DIN lišty a vyřezat nový kryt s výřezy pro jističe.
I s veškerou dokumentací a výzbrojí ABB 48 modulů a vývody RSA to vyšlo na necelých 30kKč, což je pořád lepší, než rozbourat kus chalupy a pak to zas opravovat a mít tam nějaký novodobý chrastítko, co si říká rozvaděč.
Firem, které dělají rozvaděče je poměrně dost, někdy má oprávnění i menší elektrofirma.

Při troše snahy to příjde skoro nastejno a nejedná se chrastítko.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 17.10.2020, 23:12 »

Řeším to s revizním technikem, který může vyrábět a vyrábí rozvaděče a sám mi nabídl, že pokud se vnitřek kompletně vymění, pak prý mohu zachovat původní obal plechového rozvaděče  a on by mi rozvaděč zlegalizoval a dodal štítek.
Chtěl jsem si ověřit, zda je to fakt možný oficiální postup, zda mi většina jiných RT později neřekne, že to tak nelze, že mi sice někdo vydal štítek, ale o on ho neuzná, neuzná výpočet oteplení atd.
Nyní rekonstruuji v domě skoro vše, nejen elektřinu, takže trocha prachu a suti navíc by až takový problém nebyl, spíš další komplikace, kterou bych klidně podstoupil, než od někoho jiného za 10, 20 let poslouchat, že to není schválený rozvaděč.

Jinak skříň rozvaděče asi nejspíš byla nějaká sériová výroba, vzhledově s ním nemám problém a dvířka působí hodně odolně (2mm prolisovaný plech). Původně v něm byly tři systémové desky pro elektroměry + 30 pojistek a dva hlavní jističe.
Elektroměrný rozvaděč mám už nový na fasádě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 17.10.2020, 23:17 »

Většinu ověřování podle ČSN EN 61439-3 lze dodatečně udělat i na zabudovaném rozvaděči. Pro prázdnou skříň je v současné době nutné splnit:

požadavky ČSN EN 61 439-3, čl. 8.1 (10.2)

nebo

požadavky na prázdné rozváděčové skříně ČSN EN 62208 ed. 2

U kovového rozvaděče jsou důležité zejména korozní zkoušky, které u starého rozvaděče nejspíše nedoložíte a těžko je již dodatečně uděláte. Podobné je to i s mechanickou odolností a doložením požadovaného IK.

Nepomůže vám ani to, že doložíte, že rozvaděč je vyroben dle dříve platných norem (60439, 357107). Tam tyto zkoušky nebyly totiž vůbec definovány.

S tendencí použít starou prázdnou skříň jsem se setkal spíše v průmyslu, kde bylo např.  ve skříňovém rozvaděči nutné vyměnit řídící systém. Často se v těchto případech jedná pouze o rozšíření rozvaděče, avšak se stejnými důsledky.

V případě „nutnosti“ použití prázdné skříně se často argumentuje: „Pokud tato skříň vydržela v daném prostředí funkční 20 let bez známky jakéhokoliv poškození, tak s tou odolností snad nebude problém“.

V bytové výstavbě je však spíše zásada vyměnit stávající skříň za novou. Zejména pokud se dělají výraznější stavební úpravy a rekonstruuje se celá elektroinstala ce. Vždy, když jsem chtěl v minulosti zachovat prázdnou skříň, bylo z toho nakonec více problémů než užitku (vyřezávání otvorů pro nové jističe, nový nátěr atd.). Jedná se o typický problém částečných rekonstrukcí.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 19.10.2020, 17:34 »

Takže, pokud se mi někdo nyní pod to podepíše (vystaví ES prohlášení, protokol o kusové zkoušce a vydá štítek),  tak by asi problém nebyl.
Chápu, že montovat nový rozvaděč je jistě pohodlnější (od okamžiku montáže) a lépe předvídatelná práce, ve výsledku možná i levnější se zaručeným výsledkem a bez kličkování.

Přípravné práce bych si však v případě zachování staré skříně zajistil sám (vyříznutí starých úchytů a příprava nových),  kryt přístrojů pro mne není problém si nechat vyrobit na laseru, mechanických úprav se nebojím. Takže fakt je to pro mne zatím nerozhodné.

Jak to vidíte se svými zkušenostmi, je lepší namontovat novou skříň (hloubka asi 15cm, pod DIN lištami to je max. 50mm, odolnost ?) nebo ponechat tu stávající (hloubka 30cm)? Samozřejmě v okamžiku po montáži bude nová skříň jistě 100% funkční, bezpečné a přehledné řešení (za předpokladu dobrého návrhu a odborné montáže). Jde mi spíše o výhled do budoucnosti, po dalších vynucených zásazích. V RD lze očekávat potřebu úpravy/rozšíření elektroinstala ce a nejedná se nástěnný rozvaděč o 24modulech. Pokud bych skříň ponechal, umožnila by mi za DIN lištami ponechat klidně 10-15cm místa, určitě by to napomohlo přehlednosti i kdyby se v budoucnu provedla nějaká další větší úprava, dopojení kabelu, rozšíření přístrojů apod. (vím je potřeba nové ověření).
Přeci jen, před 40lety chrániče nikdo asi neznal a dnes je to standard, nedávno se dával jeden chránič na celý dům a světla byly mimo a teď má prý mít každý světelný okruh svůj vlastní chránič. Obloukové ochrany se nyní myslím ještě moc nemontují, ale jak to bude za pár let? Co byste zvolili starou/novou skříň?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 19.10.2020, 18:31 »

Máte výrobce skříně a máte i RT který se pod to pak podepíše. Za mne OK.

Mě je jedno jak výrobce dojde ke svým údajům. Pokud má rozvaděč štítek a všechny ostatní průvodní dokumnety, není v mé kompetenci to zkoumat. Tedy pokud nenajdu během prohlídky zjevnou závadu a rozpor s dokumentací.

K tomu ostatnímu. Nehledejte zde projekt. Vše proberte se s vým projektantem a vaše otázky směřujte k němu. Co se týká výroby rozvaděče, by jste měl logicky zase probrat s ním. Tady to berte jako pomoc když se vám něco nebude zdát, něčemu nebudete rozumnět a podobně.  (nějak se mi tomu všemu vzhledem k položeným otázkám nechce věřit  Nerozhodný )
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 19.10.2020, 19:39 »

My keď sa dohodneme s prevádzkovateľ om na rekonštrukcii rozvadzača, tak používame dva spôsoby

Keď nechávame starú skriňu, tak z nej nič nerežeme, a len do nej upevníme DIN lišty na ktoré ide všetka nová výzbroj a nový kryt
Len tak pre istotu si vypýtame platnú dokumentáciu  od starého (ktorú sme zatiaľ ešte nikdy nedostali),  a potom dodáme len svoju dokumentáciu výrobcu,  a problém chýbajúcej dokumentácie pôvodného výrobcu (v podstate výrobcu skeltu) necháme na prevádzkovateľ ovi

A už sa stalo aj to, že starý rozvádzač ostal v pozícii obyčajnej "oplechovanej diery" v stene, osadil sa do jeho skeletu celý nový plasťák na omietku, a prázdny priestor sa vymuroval alebo prekryl krytom...to už podľa dohody..

Starú skriňu sme ale zatiaľ ešte nevysekávali, a to aj kvôli zamurovaným káblom aby sa zbytočne nepoškodili
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.