Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Umíte ještě zacházet s Niedax příchytkami?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Umíte ještě zacházet s Niedax příchytkami?  (Přečteno 3710 krát)
Igor Molák
« kdy: 13.05.2020, 12:11 »

V dávné minulosti byly velmi používané v průmyslových instalacích. Ke kabelům příčně montované Niedax lišty a kabely přichycené pomocí porcelánových nebo plastových příchytek. Niedax lišty se šroubovaly do dřevěných špalíčků nebo do hmoždinek, případně se jejich konce nařízly, ohnuly a upevnily do sádry nebo přišroubovaly či navařily ke kabelovým roštům.

Porcelánové příchytky (kameny) se zajistily šroubem, zatímco plastové příchytky (motýlky) měly zajišťovací kolíček, který se zahnutým šroubovákem vtiskl až do lišty a tím zabránil uvolnění příchytky. Plastové příchytky byly v několika variantách, daly se používat i podélně a v některých se místo zajišťovacího kolíčku používal samotný kabel. Bylo to velmi pracné ale zručně provedený výsledek potěšil nejednoho milovníka industriálních elektroinstala cí. Hledat, kam v takové řadě kabelů vede jeden kabel z místa A do místa B připomínalo dětský hlavolam, neboť v rozsáhlejších instalacích do řady přistupovaly další kabely a jiné zase odcházely a člověk se snadno minul.

Nevýhodou byla náchylnost pozinkovaných Niedax lišt ke korozi, velmi obtížné čištění od prachu, suti či malířské barvy a obtížná rozšiřitelnost, pokud lišta neumožní montáž další příchytky.

Připadá mi, že ubývá elektrikářů znalých princip práce s Niedax příchytkami, nebo jejich práce s tímto systémem by byla natolik drahá, že raději uloží kabely do lišty nebo nový kabel přichytí k původním kabelům stahovacími páskami. Taková instalace však už má k estetice daleko. Kromě toho náhradní díly již téměř vymizely z obchodů a ty původní jsou často poškozené. Přesto se ještě prodává plastový válcový "kámen",  který však mezi původní černé "motýlky" příliš nezapadá.

A co vy? Znáte tyto historické instalační systémy? Dokázali byste s nimi ještě pracovat? Dokázali byste rozebrat a opět složit takové vedení na Niedax lištách? Kdy jste s nimi pracovali naposledy - pokud vůbec?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 13.05.2020, 14:06 »

cit: A co vy? Znáte tyto historické instalační systémy? Dokázali byste s nimi ještě pracovat? Dokázali byste rozebrat a opět složit takové vedení na Niedax lištách? Kdy jste s nimi pracovali naposledy - pokud vůbec?

Väčšina z nás sú staré páky, takže to zvládame. Sami sme  vyrábali kábelové rošty 200,400,600mm s Niedax lištami aj pre SONAPky . Táto skúsenosť je nám teraz nanič. Technológie sú úplne inde a množstvo káblov tiež.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #2 kdy: 14.05.2020, 13:50 »

Když bude vedení pomocí těch příchytek Niedax, budou mezi kabely mezery. Když nový kabel přítáhnu pásky ke stávajícímu, počítá někdo jinak zatížení z hlediska oteplení? Nebo to tam všichni připlácnou a neřeší?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.