Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  (Ne)může porucha na distribučním vedení ovlivnit hl. jistič před elektroměrem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: (Ne)může porucha na distribučním vedení ovlivnit hl. jistič před elektroměrem?  (Přečteno 7092 krát)
Petr Wicher
« kdy: 03.11.2018, 15:27 »

V rámci el. přípojky u novostavby, kde je v době kolem poledne v provozu jen lednice s mrazákem a plynový kotel zapnutý v těchto dnech na minimální výkon (a v domě nikdo není),  došlo k vybavení hlavního jističe před elektroměrem, umístěným ve volně přístupném "antoníčku" na hranici pozemku.

Jelikož při mém večerním příchodu z práce byla "tma",  tak jsem nejdříve zkontroloval domovní rozvodnici. Jističe byly všechny zapnuté, pouze 3-f chránič byl shozený. Jeho zapnutí ovšem nepomohlo, tak jsem logicky šel zkontrolovat "venkovní" jistič u elektroměru, který byl k mému překvapení vypnutý.

Má otázka tedy zní:

1) Došlo k vybavení hl. jističe před elektroměrem vlivem nějaké vnější poruchy na distribučním vedení? A vybavení chrániče byl jen toho důsledek?

2) Pokud poruchy na vedení nemají/nemohou ovlivňovat jisticí přístroje na jednotlivých přípojkách, pak příčina musí být na přípojce samotné, tzn. že k poruše došlo ve vnitřní instalaci. Proč v takovém případě nevybavily jističe v rozvodnici, ale až hl. jistič před elektroměrem? Přece platí zásada selektivity jištění! A co ten chránič, jakou s tím vším má souvislost? Výše jsem psal, že v uvedené době v domě nikdo nebyl a spotřeba byla minimální. O jakou vnitřní poruchu by se tedy mohlo jednat, aby vybavily tyto dva přístroje? Instalace je rok stará a snad provedená správně.

3) A nebo nějaký záškodník otevřel antoníčka, který nemá zámek, a hl. jistič vypnul? Vybavil by ale při tomto zákroku chránič v domě?

Třetí možnost se mi jeví jako nepravděpodobn á, proto mám obavu z kvality elektroinstala ce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 04.11.2018, 10:14 »

Selektivita v bytove instalaci je sci-fi. Predpokladam hl. Jistic B 25A/3, k nemu bude selektivni mozna 6ti Amperovy jistic. Takze pripadny zkrat na okruhu jistenem 16A/10A jisticem, muze klidne vyrazit i jistic B 25A.
Vybaveni proudoveho chranice muze naznacovat podle me dve moznosti:
 - nekde je nejaky spatne zaizolovany vyvod a vlivem vlhkosi mohlo dojit ke zkratu mezi L a N i PE
- muze byt vadny nejaky spotrebic se spinanym zdrojem - klidne nejake LED svitidlo.

Kouknete po dome, jestli vse funguje, sviti, toci se... To by mohlo byt nejake voditko.

Jinak k dotazu na v tematu: myskim ze porucha na siti pred hl. Jisticem nemuze zpusobit jeho vybaveni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Ivan Polínek
OSVČ
*
Offline Offline



Praha; působiště celá ČR


« Odpověď #2 kdy: 04.11.2018, 11:30 »

Ano může pri použiti svodiče přepeti za chraničem ve vaši instalaci. Přeruseny vodič PEN v distribuci zpusobi zvyseni napeti na nezatiženych fazich až na možnych 400V proti zemi, zapusobemi prepeťovych ochran a naslednemu vypadku chraniče a hl. jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT - E1/B; pro laiky: revizní technik bez omezení napětí i v prostředí s nebezpečím výbuchu
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.11.2018, 12:00 »

Takový scénář by ovšem vypovídal o špatně provedené instalaci v měřené části, zejména chybějícím či velmi špatném uzemnění, přičemž pak i ty svodiče jaksi pozbývají smysl...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 04.11.2018, 12:37 »

Pokud by byla nějaká závada na PEN vodiči ještě před HDS konkrétního objektu, asi těžko ten jeden objekt bude mít tak skvělé uzemnění, že to podrží "střed celé sítě"

Takže já bych se přikláněl k tomu, že to mohlo být nějakou špičkou, a nemuselo to být jen kvůli závadě na PENu, pokud to bude v blízkosti elektrifikovan é trati nebo poblíž tramvajové tratě, možná i trolejbusové, mohlo dojít k nějaké mimořádnosti.. .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.11.2018, 13:14 »

To je tvrzení podložené praxí. Několikrát se na uhnilý PEN v instalaci přišlo až po výměně ponorky a nasazení polyetylenu. Ono to nemusí být špičkové uzemnění, aby uchránilo spotřebiče a instalace stihla podivnými projevy upozornit uživatele, že je něco v nepořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #6 kdy: 04.11.2018, 18:47 »

Podle mého názoru v tomto případě, vybavení hlavního jističe před elektroměrem a 3-f proudového chrániče mohl způsobit zkrat za 3-f proudovým chráničem mezi L a PE/PEN/zemí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 04.11.2018, 22:15 »

Podle mého názoru v tomto případě, vybavení hlavního jističe před elektroměrem a 3-f proudového chrániče mohl způsobit zkrat za 3-f proudovým chráničem mezi L a PE/PEN/zemí.

Vidím to obdobně. Buď závada na spotrebiči, nebo někde napálenej kabel - špatná izolace mezi L a PE/PEN.
Někde zkrátka dochází ke zkratu. Stačí dobře navrtaný kabel nebo pořízlá izolace.

Bude to chtít zkoušet a hledat. Ideálně přizvat RT s vhodnými měřáky.

Chybějící či špatná nula na přívodu většinou oddálí nějakou tu elektroniku. Navíc se projevuje výkyvy napětí, což je vidět i pouhým okem na osvětlení - blikání.

Pokud je to novostavba, je dost možné že je tam nějaký nedostatek který se projevil až po zabydlení. Musíte zavzpomínat co tam kdo dělal než se porucha objevila, pravděpodobně se bude opakovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Javorsky
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 05.11.2018, 07:13 »

Doporucuji zacit v ER, ktery doufam pouze laicky nazyvate antonickem. Jistič reaguje na pretezovaci a zkratove proudy, jejichz pruvodni jevy pri reakci jistice mohou vyvolat dostatecny rezidualni proud.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 05.11.2018, 11:46 »

V tomto případě bych řekl, že se nedá problém řešit na internetu. To chce dobře vybaveného elektrikáře nebo RT a provést měření. Podezřelé je, že vypadl hlavní jistič a chránič, nikoli však některý z jističů pro jednotlivé okruhy. Od tohoto poznatku bude užitečné při pátrání vyjít.


P.S. Ještě mě napadá, zda nemáte ještě nějaký další rozvaděč, třeba v garáži, který jste v prvním okamžiku nekontroloval a kde by mohl být jistič nějakého okruhu vypadlý.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Petr Wicher
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 05.11.2018, 20:14 »

Pánové,
předně děkuji za vaše odborné názory, které jsem si všechny přečetl.
Jelikož jeden z vás zde psal o možnosti vadného LED svítidla, tak jsem si všimnul, že nesvítí jedna ze šesti "žárovek" lustrového svítidla. Provedl jsem proto výměnu žárovky, ovšem bez úspěchu, a to přesto, že mezi paticí a objímkou je po zapnutí vypínače napětí 230 V. Nevím, možná to má jen špatný kontakt. Co mě však překvapilo daleko více je to, že po vypnutí vypínače (jednoho či druhého vypínače ve schodišťovém zapojení) jsem naměřil mezi L a N (PE) napětí 105 V! Když jsem pokusně v tomto vypnutém stavu vypínačů "vyzkratoval" L a PE, tak se nic nedělo (žádný jistič nevybavil).
Je to u LED svítidel normální, že ve vypnutém stavu je na přívodu takovéto napětí?
Druhá má otázka zní takto:
Můžete mi doporučit opravdu znalého, schopného a dobře vybaveného elektrikáře nebo RT, který by u mě provedl komplexní kontrolu instalace? Jedná se o lokalitu mezi Ostravou, F-M a Havířovem.
Předem děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 05.11.2018, 20:43 »

... že po vypnutí vypínače (jednoho či druhého vypínače ve schodišťovém zapojení) jsem naměřil mezi L a N (PE) napětí 105 V! Když jsem pokusně v tomto vypnutém stavu vypínačů "vyzkratoval" L a PE, tak se nic nedělo (žádný jistič nevybavil).
Je to u LED svítidel normální, že ve vypnutém stavu je na přívodu takovéto napětí?
...
Bohužel tohle není závada, ale nepříjemná vlastnost daná tím, že používáme střídavou napěťovou soustavu a rozvody mají jistou kapacitu mezi vodiči. Různé měřicí přístroje naměří různá napětí, stačí zatížit to "vadaskou" a ta bude indikovat beznapěťový stav...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 05.11.2018, 20:51 »

Pánové,
předně děkuji za vaše odborné názory, které jsem si všechny přečetl.
Jelikož jeden z vás zde psal o možnosti vadného LED svítidla, tak jsem si všimnul, že nesvítí jedna ze šesti "žárovek" lustrového svítidla. Provedl jsem proto výměnu žárovky, ovšem bez úspěchu, a to přesto, že mezi paticí a objímkou je po zapnutí vypínače napětí 230 V. Nevím, možná to má jen špatný kontakt. Co mě však překvapilo daleko více je to, že po vypnutí vypínače (jednoho či druhého vypínače ve schodišťovém zapojení) jsem naměřil mezi L a N (PE) napětí 105 V! Když jsem pokusně v tomto vypnutém stavu vypínačů "vyzkratoval" L a PE, tak se nic nedělo (žádný jistič nevybavil).
Je to u LED svítidel normální, že ve vypnutém stavu je na přívodu takovéto napětí?
Druhá má otázka zní takto:
Můžete mi doporučit opravdu znalého, schopného a dobře vybaveného elektrikáře nebo RT, který by u mě provedl komplexní kontrolu instalace? Jedná se o lokalitu mezi Ostravou, F-M a Havířovem.
Předem děkuji.

Ad1: Záleží kde a co jste čím měřil.
Ad2: https://elektrika.cz/adresar
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.