Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaké zařízení použít pro odfiltrování občasného přepětí před indukční deskou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké zařízení použít pro odfiltrování občasného přepětí před indukční deskou?  (Přečteno 17423 krát)
Lukáš Smrčka
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« kdy: 23.10.2017, 17:14 »

Indukční varná deska se nám občas vypíná s chybovým kódem, který odpovídá přepětí na jedné z fází. Revizní technik naměřil analyzátorem časového průběhu, že v určitých časových intervalech se na všech fázích nachází jakési rušení nebo parazitní signál, která projevuje jako kolísání napětí přibližně 8V nahoru nebo dolu od napětí v síti. Na jedné fázi máme standardně 239 a v časovém intervalu, kdy nastává ono rušení je minimum efektivní hodnoty napětí 231V a maximum 247V. Tato věc způsobuje, že se indukční deska vypíná s chybou. Jedná se o novostavbu a dělají to zatím všechny indukční varné desky Bosch v budově, jiné značky problémem netrpí. Vzhledem k tomu, že bosch má ve specifikaci 230-240V a kolísání napětí je stále podle normy, je to lehce patová situace. Moje otázka tedy zní: Existuje nějaké zařízení, kterým bych napětí omezil tak, aby to prostě nad 240V nešlo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.10.2017, 18:33 »

Pokud by ta varná deska skutečně takto reagovala na kolísání napětí v uvedených mezích, tak je to na reklamaci. Spíš si ale myslím, že reaguje na impulsní přepětí, které běžný registrační voltmetr ani nezachytí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Lukáš Smrčka
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 23.10.2017, 19:19 »

Pokud by ta varná deska skutečně takto reagovala na kolísání napětí v uvedených mezích, tak je to na reklamaci. Spíš si ale myslím, že reaguje na impulsní přepětí, které běžný registrační voltmetr ani nezachytí.

Založil jsem ještě jedno téma, týkající se přímo samotného rušení,
 tam je vidět o trochu více http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,38655.0.html. Primárně bych se samozřejmě rád zbavil toho rušení, ale zároveň se v rámci tohoto příspěvku připravuji na variantu, že mi reklamaci neuzná ani stavba ani Bosch. Sousedům už v rámci reklamace desku (jiný typ Bosch) vyměnili a chyba jim nastává dál. Vzhledem k tomu, že v popisu/manuálu desky je napětí 220-240 tak si nejsem jist, co ještě zmůžu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 23.10.2017, 20:11 »

Řešil jsem stejný problém a po hokuspokus byl vyřešen nasazením svodiče třídy D s vf filtrem, bez filtru bylo prosté déčko k ničemu.
Vědecké osvětlení nechám na povolanějších.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Smrčka
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.10.2017, 20:34 »

A jaký konkrétní svodič jste použil? Předpokládám, že potřebuju mít na každou použitou fázi jeden (mám desku na zapojenou na dvě fáze)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 23.10.2017, 20:44 »

Řešil jsem stejný problém a po hokuspokus byl vyřešen nasazením svodiče třídy D s vf filtrem, bez filtru bylo prosté déčko k ničemu.
Vědecké osvětlení nechám na povolanějších.
Ovšem vzhledem k tomu, že je tím zamořena celá budova, bylo by vhodnější řešit to především u zdroje toho rušení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 23.10.2017, 22:42 »

Výtah?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 23.10.2017, 23:07 »

Výtah?
S rekuperací.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Lukáš Smrčka
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.10.2017, 23:28 »

Dobrý typ s tím výtahem, už jsem kolem toho něco zjišťoval. Dle technika výrobce výtahů má výtah brzdný rezistor (v podstatě ale nevím co to znamená). Krom toho předvčerejší večer jsem trávil vařením vody a zároveň ježděním výtahem. Chyba se mi ale neprojevila. Nicméně jezdil jsem výtahem ve vchodu kde bydlíme. Budova má ještě další dva vchody kde jsou samozřejmě také výtahy. Každý ze vchodů má ale samostatnou odbočku z rozvaděče. Myslíte, že připadá v úvahu i varianta, že by se to přeneslo přes rozvaděč z výtahu z vedlejšího vchodu?
Další věc je, že se hned vedla staví další budova a jsou tu dva jeřáby a další stavební technika... ale...Za prvé netuším jestli tyhle věci dokážou něco vracet do sítě a za druhé mi chyba nastávala i pozdě večer, kdy je stavba v klidu. Nějaké další nápady? Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 23.10.2017, 23:30 »

Pokud by to dělal výtah, záleží na provedení, stáří,... A také na "tvrdosti sítě",  délce vedení od jiných objektů, od trafačky...
On některý starší výtah dokáže vyprodukovat pěkné špičky když se motor zastavuje...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Smrčka
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 23.10.2017, 23:34 »

Ještě jednou...původ ně jsem v tomto tématu chtěl řešit jak z problému technicky vybruslit a na samotné rušení a jeho příčinu jsem založil samostatné téma. Ale když už jsme u příčiny. Tady jsou výsledky měření od revizáka v pdf... třeba někdo vytušíte dle charakteru naměřených hodnot o co jde http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,38655.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 23.10.2017, 23:49 »

Ještě jednou...původ ně jsem v tomto tématu chtěl řešit jak z problému technicky vybruslit a na samotné rušení a jeho příčinu jsem založil samostatné téma. Ale když už jsme u příčiny. Tady jsou výsledky měření od revizáka v pdf... třeba někdo vytušíte dle charakteru naměřených hodnot o co jde http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,38655.0.html
Řekl bych, že HDO.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Smrčka
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 23.10.2017, 23:53 »

Nevím co je HDO .)


Ještě k výtahům, je uplně nový.Typ jsem nenašel ale jde o značku Kone, pravděpodobně model EcoSpace nebo MonoSpace 500. A v popisu se tedy hodně chlubí efektifitou a rekuperacemi.. . Takže informace od technika jednoznačně prověřím
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.10.2017, 00:02 »

Nevím co je HDO .)
Hromadné dálkové ovládání. Odpovídalo by to délkou "rušení" i amplitudou.

Ještě k výtahům, je uplně nový.Typ jsem nenašel ale jde o značku Kone, pravděpodobně model EcoSpace nebo MonoSpace 500. A v popisu se tedy hodně chlubí efektifitou a rekuperacemi.. . Takže informace od technika jednoznačně prověřím
No, mě se nezdá, že by ten výtah brzdil/rekuperoval tak často a tak dlouho. Navíc se obávám, že ta rekuperace je mírné šméčko - nebo váš dům má s distribuční společností domluvenu dodávku elektrické energie zpět do sítě?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Bohumil Kuk
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 24.10.2017, 01:55 »

Hromadné dálkové ovládání. Odpovídalo by to délkou "rušení" i amplitudou.
No, mě se nezdá, že by ten výtah brzdil/rekuperoval tak často a tak dlouho. Navíc se obávám, že ta rekuperace je mírné šméčko - nebo váš dům má s distribuční společností domluvenu dodávku elektrické energie zpět do sítě?
Šméčko to trochu je. Vzhledem k zvýšeným pořizovacím nákladům se rekuperace nevyplatí pro jednotlivé výtahy, ale až pro skupiny. Rekuperace se používá na vlastní spotřebu (osvětlení,dobíjení baterií apod.). Rekuperovat zpět do sítě určitě distribuce nepovolí. Zařízení by musel zajistit zákazník, jako současný odběratel a jak už jsem podotkl návratnost nákladů by se vzhledem k životnosti výtahu nevyplatila.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Smrčka
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 24.10.2017, 08:27 »

Hromadné dálkové ovládání. Odpovídalo by to délkou "rušení" i amplitudou.

To znamená nějaký druh ovládání čehosi v domu, který funguje tak, že se ovládací signál superponuje na napětí v el. rozvodu? Jinak v těch naměřených hodnotách nejde o amplitudu ale o maximum a minimum ef. hodnoty. Já si popravdě nedokážu moc představit jak vlastně vypadá signál, který následně měřák takto zaznamená.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jakub Drbohlav
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 24.10.2017, 08:40 »

No, někteří výtaháři jsou docela kouzelníci Úsměv.

Občas se setkávám s přístupem typu - tady máte rekuperační měnič, ušetříte milióny!! Akorát se rekuperuje zpět do napájecí sítě výtahu, tzn. že provozovatel se stává černým distributorem elektřiny. Nikdo to neřeší, páč je to BIOGREENEKO a bůch ví co ještě.
Jeden technik z EONu se kterým jsem toto řešil mi řekl, že jim to je docela jedno, protože elměr "rekuperujícího" zákazníka tento přetok ven neodečte (není osazen 4Q elměr - proč taky, že jo) a jiný zákazník tuto energii spotřebuje a jeho elměr ji pěkně započítá...

Řešil jsem i případ, kdy v rozporu s projektem výtahář prodal a instaloval do admin. budovy výtah s rekuperací. Výtah musel být evakuační, protože v části budovy byly ordinace lékařů. Tento výtah (pouze tento výtah) byl zálohován online 3f UPS a samozřejmě že jakmile začal rekuperovat, UPS šla do bypassu, protože rekuperovaná energie se začala "tlačit" zpět do střídače UPS. Tato situace nakonec byla výtaháři vyřešena instalováním 2kW topné spirály do každé fáze. Tzn.,  že celý efekt rekuperace byl absolutně "zabit" a navíc má uživatel ve výtahové šachtě 6kW topení 24/7 navíc zálohované UPSkou. Problém tohoto případu byl v tom (když pominu nesmyslnou instalaci rekuperačního měniče),  že měnič výtahu neměl rekuperační vývod oddělený od napájecího vstupu, ale používal IGBT usměrňovač i pro rekuperaci - tzn. nedalo se rekuperovanou energii spálit samostatně.
Řešil jsem to tenkrát i s jinými výtaháři a ti mi řekli, že rekuperaci používají pouze ve větších systémech jako např. obchodní centra a tpo pouze v oddělené síti pro napájení výtahů, schodů a pod. a to tak, aby nic nepřeteklo ven.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Obyčejnej elektrikář, §6, §7, §8, §10 se zaměřením na záložní zdroje a požárně bezpečnostní zařízení.
OZO v požární ochraně dle zák. 133/1985Sb.
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 24.10.2017, 09:37 »

To znamená nějaký druh ovládání čehosi v domu, který funguje tak, že se ovládací signál superponuje na napětí v el. rozvodu? Jinak v těch naměřených hodnotách nejde o amplitudu ale o maximum a minimum ef. hodnoty. Já si popravdě nedokážu moc představit jak vlastně vypadá signál, který následně měřák takto zaznamená.
Co takhle použít Google?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 23 dotazů.