Proč výrobce varné desky už ani nepočítá s PEN?

<< < (4/6) > >>

Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Roger  01.06.2016, 19:22


Co by se stalo, kdyby se ve zdi TNC utavil hlinik?


Dostanete takovou ránu, že pokud to přežijete, začnete ještě ten den objednávat materiál a měnit instalaci na TN-S.

Navíc pokud upadne PEN u 3f přívodu, shoří vám na přepětí spotřebiče na nejméně zatížené fázi.

Toto je právě ten důvod, proč se už dvacet let dvojvodič/čtyřvodič netahá.

Roger:
1) nedostane ranu vetsi, nez kdyz si sahne rovnou na fazi...

 Tedy v takovemto pripade, kdy hrozi preruseni PEN (ve zdi) u elektricke desky/sporaku v TNC, neni rozumnejsi nepripojovat svorku PE s N :-) ?

2) Ktere konkretni 3F spotrebice mate na mysli?

3) takze predtim to nikomu nevadilo?

3b) ctyrvodic se uz netaha? a co 3L + PE (motory, ohrivace)? Na to je nejaky zakon?

Jinak ten PEN muze upadnout uz v rozvadeci a situace bude stejna...

Václav Třetí:
Jaká bude ovšem rána, pokud si sáhnu na fázi, to je otázka, kterou neumí nikdo spolehlivě odpovědět, někdy také smrtelná.

Nespojovat PE s N je jistě lepší, alespoň u spotřebiče. Nutné je natáhnout ale samostatný vodič PE, tak jak je u nás zvykem dnes a již dvacet let zpátky. V některých zemích to tak dělají již 80 let, byli kdysi trochu prozíravější a lépe odhadli vývoj elektroinstala ce a požadavků na její bezpečnost.

Za socialismu byla asi úspora materiálu důležitější, než zdraví a život obyvatel.

Tam, kde nebude s ohledem na charakter spotřebiče vodič N nikdy potřeba, není důvod ho natahovat.

Vodič PEN se může jistě přerušit kdekoliv, ovšem je rozdíl v pravděpodobnos ti, která je výrazně odlišná, pokud se jedná o 10 qmm měď nebo 2,5 qmm hliník.

Jan Bocek:
Citace: Roger  01.06.2016, 19:22

Co by se stalo, kdyby se ve zdi TNC utavil hlinik? Ve sporaku proklemovane PE a N, takze na kostru se dostane neco malo z L, ale ten odpor varnych desek je velky... Bude meritelne napeti?


Martin.H. na to již velice decentně reagoval.
Mám rád srandičky, ale tady již trochu legrace končí.
Připadá mi to ale, jako když zedník se plete do elektriky.
Takto mi odpovídat elektrikář při zkoušce na §6, tak jej vyhodím
a bude dělat pomocného elektrikáře. To znamená výkopy a tahat kabely.

Jirka Š. Svejkovský:
Mějme třeba plotýnkový vařič ve třídě I o příkonu 1 kW. Jaká to bude rána? Dost velká.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana