Proč výrobce varné desky už ani nepočítá s PEN?

(1/6) > >>

PetrX:

Ve své profesi dělám spíš s menším napětím za stabilizátory ...
Nejsem elektro firma která se živí byty a rozvaděči, proto mi chybí znalost posledních trendů ... Nicméně jednou za čas musím připojit příbuzným a tak ...
 
Jedná se o varnou desku viz foto ...
Přívodní kabel je dle staré normy 3f a ochranný zeleno/žlutý.
Sporáky v minulosti měly pro tuto situaci připravenu svorkovnici tak, že bylo možno dodanou klemou propojit N a PE (pokud bylo v přívodu PEN).
Tady je však PE svorka (v podstatě kostřící šroub) 5cm od svorkovnice s N a taková svorka u varné desky není. Lze si to vysvětlit tak, že  výrobce už ani nepočítá s přívodem PEN?

Mohu tedy ochraný zeleno/žlutý připojit pod kostřící šroub a odtud vést klemu z drátu do svorky N?
Jde mi o to, jestli za takto 5cm odděleným kostřícím šroubem se neskrývá nějaká jiná past než jen to, že výrobce už jen nepočítá s připojením 3f a PEN ...

Roger:
Proč? Protoze nakoupil vagon takovych levnych svorkovnic a tak je chce udat :-)

Pochybuju, ze vyrobce desky si vyrabi ty svorkovnice, nekde je nakupuje...

"Mohu tedy ochraný zeleno/žlutý připojit pod kostřící šroub a odtud vést klemu z drátu do svorky N? "

A jak byste to chtel udelat jinak, nez koupit jinou desku a poradne se podivat, jak pracne bude pripojovani.

Vít Rotrekl:
To se zeptejte vyrobce, proc s tim nepocita. :)
Ve vasem pripade, bych to asi resil jinak. Ve starsich instalacich je z pravidla nekde pobliz sporakova kombinace (3 fazovy vypinac). Bod rozdeleni bych provedl tam. A sporak pripojil 5ti zilovym ohebnym kabelem. Ostatne, pokud se nepletu, ta u pohyblivych by se PEN nemel pouzivat uz dost dlouhou dobu. Otazkou je jestli je takovyto typ pripojeni "pohyblivy privod".

To Roger: Myslim, ze jste neporadil tu nejlepsi variajtu..

Václav Kalina DC:
A jak by jste chtěl připojit k varné desce 10mm Cu. To ji dřív zlomite, než naformatujete takový průřez.  Vždy připojovat jako TN-S.  U starých rozvodu rozdělit alespoň ve sporákove kombinaci. A hlavně nepripojovat přes 2,5 Al

Jiří_Hrubý:
A coby bod připojení PE je pouze ten šroubek na destičce, která je opět přes šroubky připevněna ke krycí desce? To je  (zle)
Pokud už něco takového připojit, pak jedině s dodatečným pospojením CY10 ale na to nebude asi nikde vhodný šroub co?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana