Co byste vzkázali panu "projektantovi", potažmo investorovi takového hromosvodu?
Jan Palička:
Aniž bych chtěl hájit akci, investora či projektanta:
1/ zateplení fasády je dle zákona 183/2006 Sb stavební úpravou, která vyžaduje stavební povolení, protože se mění vzhled stavby a provedení může negativně ovlivnit její požární bezpečnost (proto se k němu také vyjadřují hasiči). Pokud stavební úřad nevyžaduje stavební povolení, je to špatně
2/ stavební dokumentace pro stavební povolení těžko může sestávat ze dvou plánů (řez a půdorys nový stav) a čtyř fotografií. Domnívám se, že v poptávce je tedy pouze extrakt z dokumentace. Už proto, že chybí TZ
3/ slouží-li stavební dokumentace současně pro stavební úpravu i pro opravu hromosvodu, je to jistě špatně. Bude-li se hromosvod "revitalizovat" podle jedné věty ve stavebním plánu, je to ještě horší. Ale víme to určitě?
4/ kdyby stavební úřad konal v souladu se stavebním zákonem, na základě takovéto dokumentace stavební povolení nemůže vydat.
5/ investorem je SVJ, zadavatelem bude tedy výbor, pravděpodobně bez odborných znalostí (víme, kdo v takových výborech bývá). Proto poptávka vypadá jak vypadá.
Citace: Jan Hlavatý. 01.11.2015, 14:54
Takže:
- napráskat na místní živnostenský úřad (neoprávněné podnikání)
- napráskat na ČKAIT (překračování rozsahu autorizace)
- napráskat na SUIP (neoprávněná projekční činnost na VTZ)
Mno......
Miroslav Minařík:
A asi bych připomenul ...
Jaroslav Molák:
Mám jisté zkušennosti v této oblasti, zateplování panelových domů, které orientačně zhrnu, ale nebudu uvádět odkazy na příslušné předpisy.
1. pouhé zateplení objektu nevyžaduje stavební řízení do tlouštky zateplení 16 cm. Za přístavbu je vhodné považovat zvětšení půdorysu o víc jak 16 cm a tedy podléhá takovému řízení.
(Poznatek z MMR, oddělení metodiky)
2. vzhledem k tomu, že dojde k demontáži stávajícího hromosvodu a bude nutné vybudovat nový hromosvod, toto nelze považovat za opravu, tedy vyměnu starého za nové, ale dochází k technickému zhodnocení domu, tedy jde o rekonstrukci a modernizaci, nutno postupovat podle současně platného předpisu (ČSN EN 62 305 - 1 až 4).
Jen "vykuk" může dělat nové zařízení podle už snad 7 let neplatné ČSN 34 1390.
Podobně by se postupovalo i u jednoduché instalace v koupelně, nebo u venkovní zásuvky 230 V, kde dnes nikdo si nedovolí nechránit zařízení proudovým chráničem, nebo když demontujete elektrickou instalaci v koupelně, vybudovali by jste ji znovu, dělali by jste ji podle normy, která již dávno neplatí? To snad ne? Vždyť platí dnes nejen normy, (zařízení musí odpovídat minimálně požadavkům platné normy), ale zejména předpisy. Nebudu pro nedotatek prostoru je jmenovat.
Plný souhhlas s Jirkem Schwarzem
3. Pro realizaci je potřebné, aby projektant elektro byl znalý cca 400 stran této normy a řešil komplexně potřebné záležitosti spolu se stavařem, zejména stavební dozor je zodpovědný za provedené dílo investorovi.
Jan Palička:
Citace: Jaroslav Molák 01.11.2015, 21:23
1. pouhé zateplení objektu nevyžaduje stavební řízení do tlouštky zateplení 16 cm. Za přístavbu je vhodné považovat zvětšení půdorysu o víc jak 16 cm a tedy podléhá takovému řízení.
(Poznatek z MMR, oddělení metodiky)
Mohu poprosit o odkaz či text? Například v Praze stavební úřady vyžadují na zateplení SP. Včetně stanoviska památkářů, hasičů i hygieny. A to i když je objekt mimo památkové území na periferii.
Lukáš Rotrekl:
To by mě také zajímalo. Je fakt, že náš dům byl extrém a náš pozemek končil se zdí a zateplovali jsme nad sousedy....
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana