{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Která osoba může měnit žárovku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Která osoba může měnit žárovku?  (Přečteno 4892 krát)
Vlastimil ag
*
Offline Offline



« kdy: 08.10.2015, 20:38 »


ČSN 50110 ed.2 praví v čl 7.4.2.
"U zařízení nn mohou být tyto výměny prováděny osobou seznámenou, pokud zařízení poskytuje plnou ochranu proti přímému dotyku živých částí."
Plná ochrana IP20 pro trubice zářivky + startér?
Žárovka s E27 by v tomto případě nevyhověla?
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 09.10.2015, 06:18 »

Citace
Žárovka s E27 by v tomto případě nevyhověla?

Žárovkové závity mívají vždy výjimku.... Škleb
TO BY SE NEMOHLY 10-KY  LET VYMĚŇOVAT.. tanecek
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 09.10.2015, 08:13 »

Doma to snad nikdo neřeší a když to umí, tak si to udělá

Jsou firmy, kde to mají ošetřené a třeba taková uklízečka nebo správce mají §3 nebo 4, což je někdy v podstatě alibismus, který se dá použít proti tomu, kdo byl poučen a podepsal...
(...dostal jsi ránu, až jsi sletěl ze štaflí? To máš ale smůlu, my jsme ti říkali jak to máš dělat a tady jsi nám to podepsal...)
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vlastimil ag
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 09.10.2015, 10:58 »

Kde je uvedena vyjímka pro žárovky? Rád bych si tuhle normu přečetl.
Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 09.10.2015, 14:11 »

ČSN 33 2000-4-41 ed. 2; Příloha A (normativní); článek A.2
Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Vlastimil ag
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 09.10.2015, 14:44 »

4-41 Úsměv tu jsem několikrát čet. Jsem v rozpacích Mohly by se tím zabývat i jiné články jiných norem? Jedná se pouze o výměnu žárovky E27 a zářivky 36W
Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 09.10.2015, 16:55 »

4-41 Úsměv tu jsem několikrát čet. Jsem v rozpacích Mohly by se tím zabývat i jiné články jiných norem? Jedná se pouze o výměnu žárovky E27 a zářivky 36W


Nerozumím, co tím chtěl básník říci. Smutek
Zaznamenáno
Vlastimil ag
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 09.10.2015, 18:17 »

Zjišťuji co je třeba udělat k tomu, aby údržbář mohl měnit zářivky a byli splněny všechny náležitosti. Jaký paragraf by si měl udělat když nemá žádnou elektrotechnic kou kvalifikaci.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 09.10.2015, 18:45 »

... aby údržbář mohl měnit zářivky a byly splněny všechny náležitosti. Jaký paragraf by si měl udělat když nemá žádnou elektrotechnic kou kvalifikaci.

Doufám, že teď proti sobě nepoštvu "radikály"...
- obsluha a běžné používání zařízení - to je to, k čemu je zařízení určeno, pokud se to používá v rozsahu popsaném v návodu k použití, nemělo by to vyžadovat nějakou speciální kvalifikaci.
- provozní ošetřování - to může být např. sejmutí krycího skla u svítidla, jeho očištění, výměna žárovky, zářivky,... Tady asi těžko prosadíme, aby lustr přijel umýt "elektrikář". V pracovně-právních vztazích bych tady pro "neelektrikáře"  doporučoval poučení nebo seznámení se správným postupem a ošetřil bych to §3 nebo 4
- práce na zařízení - výroba, oprava, údržba, při které se zasahuje do živých částí,... to je jasně činnost pro elektrikáře se zkouškou jako osoba znalá s vyšší kvalifikací (§6 nebo výše vyhl. 50)
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 09.10.2015, 18:52 »

Zjišťuji co je třeba udělat k tomu, aby údržbář mohl měnit zářivky a byli splněny všechny náležitosti. Jaký paragraf by si měl udělat když nemá žádnou elektrotechnic kou kvalifikaci.


Pokud se jedná o údržbáře v jakékoliv organizaci, tak bych jako zaměstnavatel považoval za nutné, aby byl alespoň osoba poučená dle § 4 vyhl. 50/78Sb. Jinak, jak už bylo zmíněno, rozumný zaměstnavatel proškolí všechny zaměstnance, alespoň dle §3 osoba seznámená, i když to lze považovat za alibismus.
Co se týče ČSN 33 2000-4-41 ed.2 v článku A.2.1 se jasně píše, že krytí IP 2X nemusí být dodrženo, pokud se větší otvor objeví při výměně součástí, např. žárovky.
Zaznamenáno
Milan Illek
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 10.10.2015, 11:56 »

Jaký paragraf by si měl udělat když nemá žádnou elektrotechnic kou kvalifikaci.
Znám takové, co mají i §9!  Pláč
Zaznamenáno
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 10.10.2015, 12:43 »

Kde je uvedena vyjímka pro žárovky? Rád bych si tuhle normu přečetl.
ČSN 33 1310 ed. 2 - Bezpečnostní požadavky na elektrické instalace a spotřebiče určené k užívání osobami bez elektrotechnic ké kvalifikace
Zaznamenáno
Vlastimil ag
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 10.10.2015, 19:33 »

 všem za pomoc.

Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.138 sekund, 22 dotazů.