${perex}
${date}
Více »
Upozornění! Odpovědi na témata nejsou právně závazné! Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!
Lakonická citace 22/99Sb:
(7) Náklady na tvorbu českých technických norem hradí ten, kdo požaduje jejich zpracování. Náklady na tvorbu českých technických norem, především českých technických norem přejímajících evropské normy, zpracovaných na základě požadavku ministerstev nebo jiných ústředních správních úřadů a náklady spojené s členstvím v mezinárodních a evropských normalizačních organizacích hradí stát.
Kdo z nás si vypracování nějaké normy objednal ?
To Alin:Dovedu si představit, že provádím instalaci dle výpisků a pokud dojde k soudu, tak si tu normu k soudnímu jednání koupím.Pokud se potkám s investorem, který chce se mnou diskutovat nad originálem normy, koupím ji a zahrnu do ceny díla.
Celá situace kolem financování norem je složitá. Včera jsme o tom s Janem Lojkáskem hovořili dlouho do večera. Podle jeho informací proběhlo sezení s MP, ČNI a poslanci na HK. Ovšem problém není pouze ve financování normy samotné. Ještě jsou totiž ve hře smluvní pravidla CENELEC, která vylučují bezplatné šíření nebo třeba financování provozu tohoto úřadu přímo státním rozpočtem. -Myslím, že ví všichni, že jsou parametry nastaveny nerovnoměrně. Ovšem tato skutečnost nedává nikomu právo zákon porušovat :-(
Stanislav Pavézka 1955:Podobně jako jsem nevypátral co znamená "část normy", tak nikdo oficiálně nesdělil, kde je hranice toho, kdy se o takové porušení začne zajímat právník zastupující ČNI. Dá se ovšem předpokládat, že v případě podání tolika trestních oznámení, která představují počet citací norem například v revizních zprávách, by bylo nutné na Biskupském dvoře ještě přistavět další oddělení :-))-Proč ovšem tyto často pokládané otázky nejsou zveřejněny na www.cni.cz nevím.
To Doležal: Základní normy by měl mít každý RT, elektrikář (OSVČ) nebo firma. Jde mi hlavně o to, jak nařízení norem aplikovat v praxi, v tomto směru to není vždy jednoznačné. Další věcí jsou normy, se kterými nepřicházíme uplně běžně styku. Zdá se mi min. zbytečné nutit někoho ke koupi celé normy, když ho zajímá jedna konkrétní věc. Navíc, většinou to taky spěchá. Nebo když potřebujete přeložit jednu větu z cizího jazyka, můžete si samozřejmě koupit příslušný slovník, větu si přeložit a slovník si nechat pro možné další použítí, ale je to bezpodmínečně nutné a efektivní? Po nějaké době se vám zřejmě začnou hromadit doma slovníky, budou to jen uložené peníze.
Existujje firma, jejíž zkratka je PŠIS. Tuším Polabské školící středisko. To vydává (za bankovky) stručné výtahy z norem. Objednáte-li si tyto výtahy, posílají vám je domů.
Hlavně výpisky nejsou právně závazný dokument o který lze opřít svou živnost. Svou existenci bych patrně založil na originále, který se v zákoně 22/97 označuje jako část normy nemožnou kopírování.
Pan ing.Váňa-Polabské školící středisko posílá program "revizáček" na cédé asi za 30Kč.Jsou tam normy(ořezané ale funkční a dá se i tisknout),zákony a jiné dobré pomůcky.Sám jej používám.Nyní jsem si objednal plnou placenou verzi ze 5500 cca,a je možnost objednávat aktealizace za 600 Kč za půl roku.
Nejlevněji lze získat normy vydané jako učebnice nakladetelství m IRIS Havířov, prodávané např. prodejnou Ben. www.ben.czIris - žlutý svazek montáže a rekonstrukce elektroinstala cí rozsah 205 stran A5 vazba brožovaná V2 vydal Iris vydáno 14.3.2002 obj. číslo 120146 - Pouze na objednávku Vaše cena 590,00 Kč (včetně 5% DPH) Aktualizováno 10.06.2005 Soubor předpisů pro montáže a rekonstrukce elektroinstala cí. ČSN 333320, 332130, 332135, 332312, 341050, 375245, 375050, 375051, 340350, 332180, 331500, 343880, 343881, 341610, 050601, 050630. Výše uvedeno je kopie nabídky Ben. Obrázek se neobjevil, ale to nevadí.
Brečíme hezky, ale stále volíme sociální demokraty.A tito mají jen jediný úkol, udržovat nás v permanentním strachu, že něco porušujeme.A umí to dobře viz:http://www.podnikame.cz/zakony05/index.php3?co=Z2005251Pak jsme vláční bojíme se, mlčíme, no a tak to má být. Je to jen hrozně smutné, ale nedá se s tím nic dělat. Uf.Omlouvám se nechtěl jsem politika sem nepatří.
To jsem ani nepostřehl, že za vlády minulé strany byly normy zdarma.
To Pedol kmet:Třeba na Slovensku prý vyžadují při zkouškách paragony od koupených norem.
To Moravec:Asi bych to nepřisuzoval žádné politické straně. Jednoduše model financování a distribuce je u nás nešťastný. Jednak změna není jednoduchá a také priorita případné změny je nízká.
Elektrotechnic i u nás nejsou jako menšiny kompaktní, ale rozhádaní, závidí si, kydají na sebe špínu pomlouvají se. Jen v diskuzích za těch několik roků! Stále někdo nadává kolegům do různých zvířat, do komunistů, posílají se do důchodu a tak podobně.
Tak v takovém případě zůstane patrně pouzeu postesků.
Zvážit, pokud na to mám tak ty ČSN budu ctít a dodržovat a nebo v opačném případě na to nemám a budu se živit jinou profesí.
Pane Brejcho, nesouhlasím. Technické normy jsou zákonem povýšeny na roveň zákona, jsou prostředkem státní regulace nějakého odvětví. Nikdo konkrétní si je tedy neobjednal a proto by náklady na jejich tvorbu a distribuci měl nést regulátor. Zatímco v jednom odvětví to takhle funguje a není problém je získat zdarma a zachovat jejich PRÁVNÍ VÁHU, v odvětví jiném se státem dekretuje něčí výnosné podnikání na místě, kde by stačilo na portále veřejné správy vystavit pár PDF souborů vybavených elektronickým podpisem. Na ježdění na silnicích si taky můžete koupit učebnici, kterou prakticky může vydat kdokoliv, nebo nastudovat příslušný zákon, kterým se prostě řídit musíte. Připomíná mi to podobnou situaci v jiném odvětví, kdy státní papírová válka stojí kolem 10 tisíc ale státem podporovaný výběrčí výpalného natáhne ruku a skásne vás o stopadestát, za které vám dá prefabrikovaný papír jen kvůli tomu, abyste mohl vyrábět něco, o čem vůbec nemá potuchy. Máte na to? Budiž vám přáno. Já na tohle tady rozhodně žaludek nemám a proto jsem vyrábět přestal.