Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Jak je možné dodržovat normy, když jsou tak drahé?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak je možné dodržovat normy, když jsou tak drahé?  (Přečteno 50592 krát)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #36 kdy: 25.02.2006, 09:31 »

To Strýček: 100% souhlas

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #37 kdy: 25.02.2006, 11:16 »

Zlatá slova pane Brejcha, takhle se řeší problémy! "Socky" nemaj mezi náma co dělat! Úsměv)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #38 kdy: 25.02.2006, 11:34 »

To Pavézka: co vás trápí? Ať si na Slovensku vyžadují paragony třeba na suchý z nosu.
To Strýček: máte naprostou pravdu

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #39 kdy: 25.02.2006, 13:02 »

Ne nic - napsal a raděj smazal (nic tím neřeším).
Jen souhlasím, že normy jsou nehorázně drahé.
Je to předpis, který se v podstatě dodržovat musí a
také souhlasím jako pan Doležal..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #40 kdy: 25.02.2006, 13:33 »

ČNI je pod ministersvem MPO. Také ÚNMZ je pod MPO. Vztah mezi ÚNMZ a ČNI mi není znám. Chtělo by to osvětlit. 
 Asi nám nezbývá, než najít ve svých řadách někoho, kdo má  ve svém volebním okrsku poslance se "selským rozumem" a ten by veřejně interpeloval M.Urbana, t.č. ministra, proč ty normy jsou tak drahé. Jestli by tento ze svých úst vypustil, že je dle zákona a že s tím nemůže nic dělat, tak dám svůj hlas i celé rodiny  té straně, která návrhem zákona určí, že např. 1 strana A4 bude stát max 3 Kč.
   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Milan Brejcha
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 25.02.2006, 15:28 »

To : Sedlmajer, nevím do jakého okruhu patříte, ale asi nevíte o čem je vedena tato diskuze !

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #42 kdy: 25.02.2006, 18:33 »

To: Brejcha
Patřím do okruhu těch,kteří normy ke své práci potřebují a musí je kupovat a vydělat si na ně.
Ale rozhodně nepatřím do okruhu těch, kterým je jedno,že nás monopol podporovaný státem ždíme jak chce!!
Omlouvá se,ale váš výrok mne trochu nadzvedl.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #43 kdy: 25.02.2006, 18:33 »

To: Brejcha
Patřím do okruhu těch,kteří normy ke své práci potřebují a musí je kupovat a vydělat si na ně.
Ale rozhodně nepatřím do okruhu těch, kterým je jedno,že nás monopol podporovaný státem ždíme jak chce!!
Omlouvám se,ale váš výrok mne trochu nadzvedl.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Holeček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #44 kdy: 25.02.2006, 19:16 »

Zákony jsou na netu skoro omylem. Roční rozpočet ČSNI je asi 240 mil. Kč, pokud by se tyto penize získaly ze státního rozpočtu jako podpora, mohly by normy vycházet pouze za cenu tisku. Konzultoval jsem to z jedním poslancem hospodářského výboru Senátu ČR. Byl této myšlence nakloněn. Existují i další cesty. vcelku intenzívně jsme se tím zabývali s Mirkem Minaříkem v púlce roku 2003, pak jsem marodil skoro dva roky.


Zajímavý postoj normalizace v austrálii je bezplatné vydávání tzv.  technických změn. V rámci aktualizace se plátí pouze nová vydání (edition),  která vychází cca 1x za pět let.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #45 kdy: 02.03.2006, 21:33 »

Ano pane Bernard. Ta firma sídlí v Nymburce. Jinak samozřejmě, že pro revizního technika to není. jen snad pro nějakou orientaci v neběžných normách.Já to řeším tak, že pokud se jedná o né běžnou normu dojdu si do vědeckotechnic ké knihovny (smůla v městech, kde není) tam si tu normu přečtu a udělám si výpisky potřebné do revizní zprávy. Domů normy nepůjčují, pouze k prostudování na místě.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #46 kdy: 02.03.2006, 21:39 »

Ano pane Bernard. Ta firma sídlí v Nymburce. Jinak samozřejmě, že pro revizního technika to není. jen snad pro nějakou orientaci v neběžných normách.Já to řeším tak, že pokud se jedná o né běžnou normu dojdu si do vědeckotechnic ké knihovny (smůla v městech, kde není) tam si tu normu přečtu a udělám si výpisky potřebné do revizní zprávy. Domů normy nepůjčují, pouze k prostudování na místě.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 02.03.2006, 21:46 »

Pane Brejcha váš 35 příspěvek mne velmi zaujal, protože by se dal aplikovat na snížení nehodovosti a přetížení silnic. Zkrátky vydat nové, úplně jiné dopravní předpisy a prodávat je za 50.000 Kč a kdo b y n a ně n eměl, tak by holt nejezdil autem a přepravoval by se nějak jinak. Tím by ubylo vozidel na silnici a ve stejném poměru by se snížila nehodovost a nutnost oprav vozovek.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štěpán Valenta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Nepřizpůsobivý


« Odpověď #48 kdy: 29.03.2006, 23:40 »

Víte jaké jsou zkušenosti např. z Německa?
V Německu členové elektrotechnic kých svazů kupují normy za 20% jejich ceny.
Co k tomu dotat. Snad jen to, že tím, že většinou nepokládáme účast ve svazech za důležitou nám nezbývá než si trochu připlatit...
   Naše stávající svazy (náš svaz ČES nevýjímaje) s členskou základnou počítanou v promilech celkového počtu elektrotechnik ů na tom nemohou při vší možné snaze příliž mnoho změnit.
   Rozhodující vliv máte vy, nikde neregistrovaní . A ten vliv se rovná 1/ počet elektrotechnik ů...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman A. Masaryk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #49 kdy: 30.03.2006, 01:45 »

Chystáme se podat podnět k zahájení správního řízení s Českým normalizačním institutem pro porušení pravidel hospodářské soutěže k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. O výsledku vás budeme informovat.
Ačkoliv totiž zastánci stávajícího způsobu argumentují situací v Evropě, kde je vydávání norem taktéž zpoplatněno, normy se stávají závaznými odkazem z právního předpisu. Pak je ovšem nezbytné, aby minimálně takové normy byly k dispozici zdarma (např. citace zákona 378/2001, §4 - "...nestanoví-li... normové hodnoty četnost kontrol jinak"). V tomto případě je přímo právním předpisem řečeno, že je třeba k normovým hodnotám přihlédnout.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #50 kdy: 30.03.2006, 06:42 »

To Valenta :
Pokud by se ta myšlenka se slevami norem pro členy cechů podařila prosadit i u nás, jistě se počet členů cechů několikanásobn ě zvýšil.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
štěpán škriečka
« Odpověď #51 kdy: 30.03.2006, 07:37 »

Já osobně mám základní normy a pokud něco dalšího potřebuji, tak využívám technických knihoven, kde jsou normy prezenčně k dispozici. Pročtu si normu a udělám výpis na to co potřebuji.
Když zjístím, že nějakou normu budu potřebovat často, tak si jikoupím.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #52 kdy: 08.04.2006, 00:36 »

Ceny norem jsou nehorázné. Držím palec lidem, kteří se snaží nějak na to upozornit.
Nebo s tím dokonce něco dělat.
Ale na možnost pohnout s něčím co jinému nese peníze jsem rezignoval. Moc šancí asi není.
Jsem ovšem přesvědčen, že i ČNI
by mohla mít větší zisky, když zavede možnost nahlížení do norem přes internet formou zpoplatněného přístupu ke všem normám s ročním poplatkem.
Ovšem ne v řádech tisíců ale stovek korun.
Myslím že například 500KČ by do toho ročně investoval každý elektrotechnik, který se trochu snaží podle norem pracovat a celková úroveň naší profese se zlepší. Ale to je jen sen, který snem zůstane.:-(.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #53 kdy: 08.04.2006, 10:00 »

Takhle bych to také velmi uvítal. Ale když by se to dalo otevřít a prohlížet, asi by to šlo zároveň stáhnout, uložit a případně přeposlat kolegovi... Ale nevím, třeba existují opatření, kterými by šlo dalšímu šíření zabránit.
Co se týká cen norem, přemýšlel jsem i o zaslání tohoto problému jako námětu pro příspěvek např. v pořadu "Podnikatelský servis" na ČT2. Mám ale dojem, že i kdyby se příspěvek k tomuto tématu zpracoval, velmi pravděpodobně by to skončilo akorát tou diskusí v pořadu, kde by si zástupci ČNI cenu norem obhájili a konec. Že by toto vedlo k tomu, aby poslanci začali upravovat příslušné zákony, navíc směřující k dalším výdajům ze státní pokladny, moc nevěřím, protože elektrikářská obec není argumentujícím počtem voličů. Na druhou stranu, pouhým diskutováním v rámci tohoto portálu toho určitě moc nedocílíme.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 21 dotazů.