Bude fungovat třífázový motor jako dvoufázový generátor?
Ján Pitoňák:
Citace: DYDAS 17.05.2011, 23:51
Asynchronní stroj připojený přes frekvenční měnič a nebo v autonomním provozu má každé otáčky "synchronní".
Synchrónne s čím? S točivým poľom? Potom by musel byť sklz rovný nule.
Citace: DYDAS 17.05.2011, 23:51
Asynchronní stroj dodávající energii do sítě s pevným kmitočetem přes měnič může mít v generátorickém stavu libovolné otáčky. To znamená od otáček blízkých nule až po otáčky překračující synchronní otáčky odvozené od kmitočtu sítě.
Áno to platí v prípade rekuperačných meničov, ktoré sa používajú napr. u niektorých veterných elektrárni s asynchrónnymi generátormi. Taký menič však JKlaik používať určite nebude.
Citace: DYDAS 17.05.2011, 23:51
Připojení zdroje k síti není jednoduché. Některé body opakuji.
1. Digitální elektroměr nemá klasickou brzdu proti zpětnému chodu. PŘÍKLAD: Ze sítě odeberete 1 kWh, do sítě dodáte 2 kWh. Zaplatíte 1 + 2 = 3 kWh! Pokud máte dost peněz?
Áno niektoré typy digitálnych elektromerov sčítavajú obidva smery tokov do jedného. Má sa tým zabrániť manipulácii, resp. zneužitiu prehodením prívodov.
Citace: DYDAS 17.05.2011, 23:51
2. Síť bude (byť i jen v jedné fázi) napájena ze dvou stran! Po odpojení distribučního transformátoru ze strany vn bude v síti i na vn straně transformátoru napětí. Stejné nebezpečí je i při odpojení na straně nn. Tím můžete zavinit smrtelný úraz elekrikáře!! Proto musíte připojený zdroj nahlásit rozvodnému závodu.
Toto neplatí u asynchrónnych generátorov, ktoré si odoberajú jalovinu zo siete. Po výpadku elektriny sa generátor veľmi rýchlo odbudí a prestane dodávať prúd.
Josef Pentoda:
Citace: JKlaik 15.05.2011, 12:06
Nepředpokládám že je to podstatné, ale situace se má takto. Občasný kutil v chalupě, osazené jednofázovým el. rozvodem, k níž přiléhá malý potok, na něm samoúčelně a čistě pro radost se točící vodní kolo s teoretickým výkonem cca 200-250W. Kutil přemýšlí, jak potěšení ze svého snažení umocnit přeměnou samoúčelnosti vodního motoru v účel prakticky využitelný, tedy využít místní energetický potenciál třeba k pohonu ledničky a jiných drobných spotřebičů, případně momentální přebytek vracet do sítě a tím vyjít vstříc jak své peněžence, tak svému niterně "zelenému" smýšlení. Výkon kola zmiňovaných 200-250W při cca 40 ot./min.
Není kutil jako kutil. Ve vašem případě bych potok využil ke zřízení vodotrysku na zahrádce před chatou.
DYDAS:
Ján Pitoňák
Asynchronní stroj připojený přes frekvenční měnič a nebo v autonomním provozu má každé otáčky "synchronní".
Synchrónne s čím? S točivým poľom? Potom by musel byť sklz rovný nule.
Úmyslně jsem uvedl synchronní v uvozovkách.
Nevím jaký měnič bude JKlaik používat, ale pokud bude mít měnič tak musí být schpen práce ve druhém kvadrantu.
Asynchronní generátor může odebírat magnetizační energii ze sítě nebo z připojených kondenzátorů nebo z kapacity napájecího vedení.
Martin Kurka:
Jklaik má opravdu jen zájem o co nejjednodušší zařízení – žádné frekvenční měniče ani střídače, nic než asynchronní motor nadsynchronně poháněný vodním motorem – vodním kolem, patrně nějaký Poncelet. Výkon a otáčky kola má odhadem ze spádu a průtoku spočítány střídmě.
Jeho spočítání ekonomiky je však horší, zapomněl, že:
1) Kdykoliv může ČEZ vyměnit elektroměr za elektronický a dobročinnost Jklaika v dodávce nadbytečné energie do sítě zadarmo u klasického elektroměru se mění na dvojnásobnou dobročinnost vůči ČEZu – zdarma dodanou energii ČEZu Jklaik ještě ČEZu zaplatí, jako svůj odběr.
2) Kdykoliv změnou průtoku, nebo odpory v mechanizmu mohou otáčky kola klesnout pod synchronní a Jklaik bude elektromotorem za energií placenou ČEZu pohánět potok, aby tekl rychleji. Tento stav nepozná –kolo se bude pořád točit a Jklaik bude v omylu, jak mu to pěkně klape. Například v týdnu bude 5 dnů kolo poháněné elektromotorem a o víkendu bude vyrábět energii (podle přírodních zákonů prší většinou o víkendu).
Proti bodu 2 existuje částečná laciná ochrana – volnoběžka (jako u byciklu, nebo jako bývala u Wartburgu) – při podsynchronníc h otáčkách motor poběží sice naprázdno (sice odběr, ale malý), ale vodní kolo zpomalí, nebo se až zastaví.
Proti bodu 2 existuje perfektní ochrana – zpětné wattové relé. To ale stojí řečeno v Budvarové ekonomice (kterou zavedl Jklaik na basy) 300 lahváčů, přitom výnos z 180W 24hodin 365dnů v roce je 400 lahváčů a to jen v případě, že veškerá energie se spotřebuje v chatě samé.
Druhé zpětné wattové relé by bylo potřeba jako ochrana proti bodu 1) – jenže dalších 300 lahváčů
Ale abych odpověděl na prvotázku. Teoreticky je jednofázový motor výhodnější, protože má lepší plnění jednofázovým vinutím a hlavní vinutí má menší ohmický odpor při stejné osové výšce motoru. Jenže jak si sám odpověděl Jklaik, nízkootáčkový jednofázový motor aby jeden špendlíčkem hrabal. Tudíž mírně lepší energetická účinnost jednofázového motoru se ztrácí v převodech do rychla. Převody u vodního motoru nejsou jednoduché, pořád kolem něj cáká voda, v zimě se měnící na ledovou tříšť.
Jklaik správně tvrdí, že asynchronní motor je robustní a odzkoušená a jednoduchá technologie. Jenže to platí pro trojfázový motor a trojfázovou síť. Jednofázový motor vytváří nebo potřebuje eliptické magnetické a točivé pole a jeho eliptičnost, jak již upozornil kolega Rajmont, je závislá na zátěži. Eliptičnost znamená, že se tam mění nějaký vektor napětí a proudu jak velikostí, tak směrem, jsou tu najednou harmonické a vzhledem k možné součinnosti například s nějakým pulzním zdrojem PC, nebo TV to může vytvářet velmi velké podivnosti a rušení. Takže závislosti na velikosti a typu zátěže by klidně mohl být výzkum hodný NASA. Eliptičnost popsali již klasici Křemílek a Vochomůrka v pohádce o tchoři Šuperkovi – vejce je šišaté, bude s ním legrace. A tady legrace bude a právě před tím varují zkušení praktici anavrhují přejít na ss generátor, nebo na trojfázovou síť. I když proti gustu žádný dišputát a jako zábava to bude aspoň na dlouhé letní i zimní večery. Lepší než na chatě čučet na TV. A každý koníček a každá zábava a každý dobrý pocit něco stojí, tam je ekonomika v něčem jiném. Tak co.
Václav 3:
Původně, po přečtení několika prvních příspěvků, jsem si říkal, že to snad ani nebudu číst. Dnes, když jsem zjistil, že téma má již tři stránky, mi to nedalo a dočetl jsem až do konce. Jediný přínos je ten, že se člověk opět přesvědčí, že pokud někdo chce zrealizovat jakýsi svůj sen, nelze předpokládat, že ho přesvědčí sto odborníků stem argumentů proč to nedělat.
Nyní k samotné problematice: počítat s tím, že RZ nevymění v dohledné době starý elměr za nový, elektronický, je krátkozraké. Elektronické elměry registrují podstatně menší odběry, než klasické elektromechani cké, jsou přesnější, lépe chrání před černým odběrem, takže váš starý přístroj bude nejspíš vyměněn dříve než mu dojde cejchovní termín a buď půjde do šrotu, nebo bude po kontrole cejchovnou prodán do elektroodbytů jako podružný (tytam jsou doby, kdy ještě na začátku 90. let sloužily jako úřední elměry z války a 30. let a nejen na chatách).
Vaše plánované soustrojí považuji za nevhodné z důvodů již zmíněných kolegy výše a také proto, že ho chcete nainstalovat na chatě či chalupě, kde nebude převážnou část doby provozu vůbec kontrolováno.
S ohledem na Vámi požadovanou láci, bych jednoznačně použil jako generátor automobilní alternátor s elektronickým regulátorem, jehož výstupem bych nabíjel akumulátor a vytvořil bych samostatnou stejnosměrnou síť, ze které bych napájel např. zabezpečovací ústřednu, pomocí autonabíječek nabíjel mobilní telefony a případně v noci osvětloval chodníčky na zahradě světýlky s LED. O konverzi stejnosměrného napětí na 230V~ elektronickým měničem bych z důvodů ekonomických i technických také neuvažoval.
Vy se sice o stejnosměrné síti vyjadřujete v jednom ze svých příspěvků dost pohrdavě, ovšem zamyslete se, kolik spotřebičů v domácnosti používá k napájení síťový adaptér na malé ss napětí a zde je další cesta k úsporám. Běžný malý adaptér zapojený celý rok v zásuvce spotřebuje elektřiny podle tarifu i za několik set Kč a to přístroj nemusí ani běžet. Takováto zařízení by mohla po malých úpravách na ss síť běžet také. Tím bych zajistil jakousi úsporu EE bez nebezpečí, že se úspora promění v dosti velký prodělek.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana