Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak zapojit kabel mezi ostatní na svorkovnici?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit kabel mezi ostatní na svorkovnici?  (Přečteno 41453 krát)
Markovič
« kdy: 26.03.2011, 17:17 »

Potřeboval bych si ujasnit pár věcí na instalaci v mém domě. RD je starý 50 let.
V patře, kdysi neobyvatelném, jsem si nechal natáhnout nový přívod.
Zásuvky jsem si udělal sám.
Přívod byl udělán do nové rozvodnice 3x2,5CYKY.
Dneska jsem rozvodnici otevrel, abych se podíval jak napojit zásuvky, a překvapilo mě zapojení ochranného kabelu a pracovního.
Přívodní pracovní a ochranný je pospojován ve wago svorce.
Žádné další místo tam na napojení dalších vodičů nemám.
Když jsem si zapojoval rozvodnici v práci, byla tam připravena i kovová spojka zvlášť na praovní a zvášť na ochranný vodič.  
Takže teď nevím jak dál.
Mohu z té wago svorky vytáhnout pracovní, vyměnit za ochranná a použít novou wago svorku, kde spojím zbytek?
(původní pracovní, nové pracovní ze zásuvek včetně ochranného)

V tom případě jsem ale zbytečně zapojoval zásuvky kabelem CYKY 3x2.5, když potom stačilo propojit jen ochranný s pracovním, ne?
 Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Pospíšil.
*
Offline Offline



E2/A - montáž + revize elektro, EZS, EPS, CCTV


« Odpověď #1 kdy: 26.03.2011, 19:02 »

Myslím si pane Markovič, že tady je namístě jediná rada:"zavolejte si odborníka".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektro, drobné projekty.
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 26.03.2011, 19:52 »

Místo krabice instalujte rozvodnici, kterou vybavte patřičnými svorkovnicemi, jistícími prvky a proudovým chráničem. Práce pro odborníka na 3 hodiny + materiál + doprava = cca do 2500,- kČ, tak tuto investici, s ohledem na bezpečnost, zvažte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Markovič
« Odpověď #3 kdy: 26.03.2011, 21:47 »

Místo krabice instalujte rozvodnici, kterou vybavte patřičnými svorkovnicemi, jistícími prvky a proudovým chráničem. Práce pro odborníka na 3 hodiny + materiál + doprava = cca do 2500,- kČ, tak tuto investici, s ohledem na bezpečnost, zvažte.
Přívod byl udělán do nové rozvodnice 3x2,5CYKY.
Dneska jsem rozvodnici otevrel, abych se podíval jak napojit zásuvky, a překvapilo mě zapojení ochranného kabelu a pracovního.

Tak ještě jednou. Přívod je v rozvodnici. Potřebuju dopojit zásuvky jen do rozvodnice.
Jen mě zarazilo, to zapojení modreho se zelenožlutým a v tom případě zbytečným zapojením v zásuvce.
Takže zítra oddekluju hlavní domovní přívod a podívám se jestli už to tak není zapojené tam.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 26.03.2011, 21:54 »

Občas se modrá se zelenožlutou potkají. Říká se tomu bod rozdělení. Dál už se ale potkat nesmí.

Možná by napovědělo foto.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 26.03.2011, 22:11 »

Dneska jsem rozvodnici otevrel, abych se podíval jak napojit zásuvky, a překvapilo mě zapojení ochranného kabelu a pracovního.
Máte trochu pomíchané pojmy, což může někdy vést k nedorozumění.
Zřejmě tam máte jednofázový přívod,
   vedený jedním kabelem,
     obsahujícím dva pracovní vodiče: fázový (krajní) a nulový (střední)
      a dále jeden ochranný vodič.

Vážně nechcete uvažovat o tom, nechat si to zapojit a zkontrolovat někým, kdo tomu rozumí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Markovič
« Odpověď #6 kdy: 26.03.2011, 22:35 »

Chápu, že mé elektrotecnick é vzdělání se nemůže srovnávat s odborníky tady. Ale myslím že podle dodaného obrázku pochipíte, že je to vlastně prkotina.

Občas se modrá se zelenožlutou potkají. Říká se tomu bod rozdělení. Dál už se ale potkat nesmí.

Možná by napovědělo foto.

Fotku bohužel nemám, dokládám aspoň obrázek. Mrknutí


Obrázek asi napoví, že si pojmy pletu.


* 2zrl1ty.jpg (45.3 KB, 923x592 - prohlédnuto 3458 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #7 kdy: 26.03.2011, 22:59 »

Obrázek jste namaloval hezky, ale opravdu by to chtělo návštěvu odborníka aby vám dal dohromady soustavu TN_S (alespoň podle barev by to bylo záhodno).
Mou radu berte tak, jako když budete hrát karty - musíte hrát podle pravidel a musíte barvit. Když to nebudete dodržovat v kartách tak vás od stolu vyhodí. V případě el. instalace však jde ale o průser.
Jak už uvedl kolega výše, není to zas tak drahé ani časově náročné. Opravdu si nechte poradit.
Jinak mi moc nesedí jako hlavní napájení kabelem CYKY 3Cx2,5. Počítám, že chcete osadit určitě zásuvkové okruhy 16 A jističi, a k tomu by se odborník měl taky vyjádřit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 26.03.2011, 23:33 »

Pardon, zaměnil jsem rozvodnici za krabici. Zřemě z důvodu obashu současné výzbroje. Pokud si chcete instalaci dobastlit sám, použijte třeba kombi chránič s jističem 16A a vypínacím reziduálním proudem 30mA. Proto jste zásuvkový okruh instaloval správně kabelem CYKY-j-3x2,5.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 26.03.2011, 23:47 »

Ještě k připojení na svorkovnice: modrý do chrániče N, zeleno/žlutý na samostatnou svorkovnici PE a fázi do chrániče L. Odchozí vodiče: Fáze L z chrániče, pracovní N z chrániče, zeleno/žlutý PE ze samostatné svorky PE. Doplňuji: bod rozdělění PEN na PE a N tzn. sítě TNC na TNS by měl být uzemněn.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Markovič
« Odpověď #10 kdy: 27.03.2011, 09:55 »

nuže dobrá, ale než si koupím chránič, mohu to zapojit k sobě, ten modrý a zeleno/žlutý?
Jinak zapojený přívod (a taky spojeny žlutý s modrým) dělal elektrikář, takže to snad dobře bude. Hodně mě zmátly ty zásuvky. Tuším, že ani ten elektrikář s chráničem nepočítal. nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #11 kdy: 27.03.2011, 10:10 »

Od místa prvního rozdělení vodičů PE (zeleno/žlutý)  a N (modrý) je již nikde nesmíte znovu spojit. V místě rozdělení by se mělo provést přizemnění vodiče PE. Čili to co udělal elektrikář je špatně tím, že v přívodním kabelu spojil oba tyto vodiče na obou stranách. V nové rozvodnici by měly být již dvě samostatné svorkovnice. Dále se mi nezdá průřez přívodu k nové rozvodnici dostatečný. Jaké je předchozí jištění?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Markovič
« Odpověď #12 kdy: 27.03.2011, 10:24 »

Tak mi to nedalo. Rozdělal jsem domovní rozvodnici a tam je na liste spojené modré vodiče s ochrannýma zelenožlutýma. Oba, jak modrý, tak zeleno/žlutý jdou o patro výše do nové rozvodnice, kterou se snažím dopojit.
Hnědý, fázový vodič je veden z 16A jističe do 20A a z něho je veden do příslušného patra.

Takže modrý a zeleno/žlutý už je propojen hlavní domovní rozvodnici.

Znamená to ,  že elektrikář to opravdu špatně v patře zapojil, a má to být rozdělené na modrý a zeleno/žlutý?
Jen dodatek, ten privod bude pro 4 zásuvky a 2 světla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #13 kdy: 27.03.2011, 11:15 »

Tak mi to nedalo. Rozdělal jsem domovní rozvodnici a tam je na liste spojené modré vodiče s ochrannýma zelenožlutýma. Oba, jak modrý, tak zeleno/žlutý jdou o patro výše do nové rozvodnice, kterou se snažím dopojit.

Přívod do domu před elměrem je vždy pouze s vodičem PEN, pokud je rozvod novější, mělo by být někde provedeno rozdělení na PE a N, buď hned za elměrem nebo v domovní rozvodnici, jak jsem již napsal výše, v místě rozdělní se má přizemnit nově vzniklá svorkovnice PE a od tohoto místa se již vodiče N a PE nesmí spojit, pokud je použit proudový chránič, tak to ani nefunguje, chránič při jakémkoliv zatížení spadne. Sesvorkování vodičů PE a N na jednom můstku je špatně, i když se v tomto místě provádí rozdělení na PE a N. Dvě svorkovnice jsou nutné např. kvůli kontrolním měřením při revizi.

Pokud je část domu vybavena starší instalací se dvěma vodiči, rozdělení se provede u nové sítě podle stejných pravidel.

Hnědý, fázový vodič je veden z 16A jističe do 20A a z něho je veden do příslušného patra.


Pokud je po směru toku proudu nejprve jistič  16A  a pak 20A tak je to pěkný nesmysl!

Jen dodatek, ten privod bude pro 4 zásuvky a 2 světla.

To nic nemění na tom, že přívod není dostatečný, v nové rozvodnici máte 4 jističe, nepíšete sice jakých hodnot, ovšem dá se předpokládat  nějaká kombinace jističů 10A pro světla a 16A pro zásuvky. Co kdo zapojí do budoucna do zásuvek nelze dost dobře ovlivnit, takže může velice dobře dojít k přetížení přívodu, který svým průřezem odpovídá jednomu zásuvkovému okruhu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kolejník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 27.03.2011, 11:25 »

Pokud nemáte přívod ještě napevno-zavoljte elektrikáře.
To co popisujete je sice funkční ale špatné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Markovič
« Odpověď #15 kdy: 27.03.2011, 11:36 »

Sesvorkování vodičů PE a N na jednom můstku je špatně, i když se v tomto místě provádí rozdělení na PE a N. Dvě svorkovnice jsou nutné např. kvůli kontrolním měřením při revizi.

Pokud je část domu vybavena starší instalací se dvěma vodiči, rozdělení se provede u nové sítě podle stejných pravidel.

Sesvorkování vodičů PE a N na můstku v domovní rozvodnici je od počátku.
mohu tedy rozdělit tento vodič na nově vzniklé rozvodnici? Nebo to mám nechat tak jak to je. Takže nechat pospojovaný PE a N jak v rozvodnici domovni, tak v nové.

TO: Kolejnik Obrázek, který jsem pracně vytvořil, jsem dělal podle zapojení údajně zkušeného elektrikáře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 27.03.2011, 13:33 »

Už to někdo napsal v jiném vlákně, nenazývejte prosím PRASATA elektrikářem. Děkujeme  Mrknutí

Tu 3x2,5 by bylo samozřejmě minimálně vhodné vyměnit. Pokud se rozhodnete vést vodič PEN až do podkroví a rozdělit ho až v rozvodnici v podkroví, musí mít minimální průřez 10 mm2 v Cu!!

když budete hrát karty - musíte hrát podle pravidel a musíte barvit. Když to nebudete dodržovat v kartách tak vás od stolu vyhodí. V případě el. instalace však jde ale o průser.
To by se mělo někde nechat vytesat do kamene  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Markovič
« Odpověď #17 kdy: 27.03.2011, 14:34 »

Nějak se v tom celém ztrácím, a pravděpodobně nejen já.

Přívodní kabel je natáhnut z domovní rozvodnice, kde je na jedné svorce připojen modrý vodič a žlutozelený, stejně jako ostaní kabely z celého domu.
Tento kabel je v podkroví napojen do nové rozvodnice, kde je ve wago svorce znovu spojen modrý vodič se zelenožlutým.

Teď se ptám, rozdělit to na modré a zelenožluté kabely zvlášť tedy nejde, jak píšete.
Jak tedy připojit další žlutozelené a modré vodiče ze zásuvek??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 22 dotazů.