Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Jak se chová vaše tělo při zásahu elektrickým proudem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se chová vaše tělo při zásahu elektrickým proudem?  (Přečteno 42535 krát)
Michal Kříž
*
Offline Offline




« kdy: 09.12.2010, 08:02 »

O účincích proudu na lidský organismus
Víte, jak reaguje lidské tělo vlivem průchodu proudu? Při jaké hodnotě proud pocítíme? Víte, že při 10mA už nemusíte držený předmět pustit? Impedance lidského těla má převážně charakter činného odporu. Malý podíl kapacit je obvykle zanedbatelný. Velikost odporu přitom závisí na dráze proudu lidským tělem. Hodnota impedance kůže naproti tomu závisí na řadě vnějších činitelů. Těmi jsou napětí, kmitočet, doba průchodu proudu a ...
Zdroj: zde...




Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
Jak se chová vaše tělo při zásahu elektrickým proudem?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 09.12.2010, 09:09 »

Vzhledem k léty vypěstované ostražitosti neměl žádný z těchto případů doposud fatální následky.  tanecek
Takže se situace, kdy ke kontaktu dojde, zatím omezily pouze na nadávání, sakrování a jiné hlasové projevy nevole. Mrknutí
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 09.12.2010, 09:59 »

Takže se situace, kdy ke kontaktu dojde, zatím omezily pouze na nadávání, sakrování a jiné hlasové projevy nevole. Mrknutí
 

Ano, taky pozoruju tuto souvislost. Když dostanu pecku tak se sustí centrum řeči se zásobou neslušných výrazů  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 09.12.2010, 12:38 »

Z jara jsem byl na Ořechu u Prahy zmapovat terén před návrhem PD pro napájení nafukovací haly. Zaparkoval jsem kousek od přípojkové skříně s tím, že manželka, která se mnou jela na výlet zůstala sedět v autě a pozorovala, co dělám. Otevřel jsem dvojkřídlou skříň, zkontroloval její stav a při jejím zavírání jsem zjistil, že první křídlo nejde zavřít. Byl zatuhlý zámek. Tak mě nenapadlo nic lepšího, než že jazýčku zámku pomohu ručně. Přibouchl jsem křídlo a strčil prsty za jeho okraj.......no to byla bomba až mi vylétla nudle. Šáhl jsem si přímo na hliníkové sběrny. No vůl jak má být! Manželka dodnes vypráví, že jsem čuměl jak vyoraná myš a nadávky by prej nesnesl žádný papír. Jedno vím ale jistě, už mě nikdy nic takového nenapadne.  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 09.12.2010, 13:10 »

Každý elektrikář v praxi dostal určitě bezpočet zásahů.
Když jde pracovat na elektrickém zařízení podvědomě tuší do čeho jde.
A podle toho se chová. Obléká, používá nářadí, zajištuje zařízení nebo pracuje s dalšími osobami.
Nejhorší případ je překvapení, nepřipravenost .


P.S. Nadávky jsou v takovém případě již jakýmsi koloritem ...  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 09.12.2010, 13:30 »

Ta připravenost má i odvrácenou stranu. Nedávno jsem něco řešil v rozvodně vn. Průvan prásknul dveřma od rozvodny. Málem jsem si překousl jazyk ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 09.12.2010, 18:27 »

Potkal jsem lidi, co mě opakovali jednu zásadu - nejprve zkoušečka, pak opatrně špička prstu a až pak to vzít do ruky...
To, že po více než 25 létech práce na elektrických zařízeních píšu tento příspěvek, je důkazem, že to není špatná teorie...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 09.12.2010, 19:16 »

To, že po více než 25 létech práce na elektrických zařízeních píšu tento příspěvek, je důkazem, že to není špatná teorie...

 Palec vzhůru  Není větší pravdy
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 09.12.2010, 22:45 »

Jak se chová ?

Jak kdy. Jednou sebou jenom cukne a jindy si nese bolest o něco déle. To ovšem neznamená, že by se mě to stávalo pořád. Dnes jsem na tom spíš jako Pavel Horský. Pořád si dávám pozor, měřím a pak udělám podobnou blbost jako on, až se sám sobě divím  Škleb  Ale to bývá samozřejmě pouze vyjímka. Jak řekl pan CHocholoušek-Maximálně jednou za deset let. (možná 2x, nebo 3x ? )
  Úsměv Úsměv Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 09.12.2010, 23:02 »

Zrovna včera jsem naprosto nepochopitelně vzal jeden hrot měřáku do jedné ruky a druhou rukou jsem druhý hrot přiložil na fázi. Moje tělo reagovalo tak že mi začalo naprosto bez mého přičinění nadávat (slova nelze zveřejnit, mohou to číst děti). Ponaučení jsem si z toho vzal takové že už je letos na čase skončit protože když projde jedna blbost nemusí projít i ta druhá. Asi budu muset chodit dřív spát, koukám že už je zase jedenáct.  Pláč 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #10 kdy: 10.12.2010, 07:00 »

Vnímání účinků průchodu el. proudu přes tělo je určitě velmi individuální, do jisté míry se dá odolnost proti tomuto i "natrénovat"  Úsměv
U většiny zásahů nejde ani tak o to, že to bolí, ale spíše o to, že se člověk lekne a může si způsobit jiné zranění, např. pádem. Celkem běžné jsou také situace, kdy to "přijde" úplně odjinud, než člověk očekává. Téměř každý elektrikář se někdy dostal do situace, kdy bylo potřeba udělat něco ne úplně standardním způsobem, v blízkosti částí pod napětím nebo přímo pod napětím. V těchto situacích se obvykle nic nestane, protože se soustředíte a dáváte pozor. Nejvíce úrazů se podle mých zkušeností stává v situacích, kdy se prostě nedává pozor.
Vnímání účinků je také jistě dost individuální. Např. jeden známý "skoroelektriká ř",  typ kutil domácí, si stěžoval, že dostal zásah el. proudem a přitom nevypadl proudový chránič 0,03A. Měl obavy o funkčnost chrániče. Na místě chránič přeměřil, jeho parametry byly v pořádku - známý chtěl vědět, proč chránič nezareagoval. Tak jsem mu vysvětlil, že prostě nedostal dost velkou ránu - což si on zjevně nemyslel, když to řeknu slušně ... Úsměv
Debatu jsem ukončil tím, že pokud potom normálně vstal, mohl chodit a mluvit, potom to určitě nebyla tak velká rána ...  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Hrubant
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 11.12.2010, 11:49 »

Tak jsem mu vysvětlil, že prostě nedostal dost velkou ránu - což si on zjevně nemyslel, když to řeknu slušně ... Úsměv
Debatu jsem ukončil tím, že pokud potom normálně vstal, mohl chodit a mluvit, potom to určitě nebyla tak velká rána ...  Škleb

A nebo si šáhnul na fázi a nulák. Pak to opravdu mohla být dost velká rána, ale chránič neměl důvod vybavit, neboť váš známý se připojil jako "obyčejný" spotřebič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 11.12.2010, 18:12 »

Musel by ale stát na izolované podložce. Sítě jsou zemněné, proud by se dělil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 11.12.2010, 18:59 »

...proud by se dělil.
Jj, takových 40 mA rozdělených: 20 do země, 20 druhou rukou do nuláku - pěkná pumelice!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 11.12.2010, 19:26 »

Na školeních Ing.Honys vždy říkával že v začátcích zkoumání průchodu proudu tělem a nasazení chráničů zkoušeli vše svým vlastním ...
Už při 7-8 mA to podle jeho výkladu byla taková "prda" že si sedl a pomalu nevěděl jak se jmenuje !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 11.12.2010, 20:22 »

Já bych řekl, že původní příspěvek upozorňuje na skutečnost, že stačí velmi málo, abychom se dostali do průšvihu. Historky o tom, jak se zkouší napětí nasliněným prstem a příběhy o tom, kdo jakou "prdu" inkasoval slýchávám u piva často. O lidech, pro které to byl zážitek poslední se pak dozvídám na školení bezpečnosti práce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 12.12.2010, 21:17 »

Na školeních Ing.Honys vždy říkával že v začátcích zkoumání průchodu proudu tělem a nasazení chráničů zkoušeli vše svým vlastním ...
Už při 7-8 mA to podle jeho výkladu byla taková "prda" že si sedl a pomalu nevěděl jak se jmenuje !

Nevím, jestli to zkoušel Ing. Honys, ale mám video s těmito pokusy, které na sobě páchal jakýsi prof. Bieglemeier (údajně spolutvůrce RCD).
Jestli si pamatuji, tak si do sebe pouštěl různě velké proudy, různými směry (ruce mezi sebou, ruka-noha, nohy ve slané vodě...) a ještě si u toho nechal snímat EKG křivky.  Šok

Bohužel to mám jen na VHS, takže ukázkou nemohu sloužit.  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 12.12.2010, 21:56 »

Bohužel to mám jen na VHS, takže ukázkou nemohu sloužit.  Nerozhodný

O tom jsem jen slyšel ale neviděl jsem to, byl to Rakušan. Pokud by byl zájem, mohu VHS přehrát na DVD.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.068 sekund, 22 dotazů.