Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaké je bezpečné zapojení kalového čerpadla proti úrazu el. proudem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké je bezpečné zapojení kalového čerpadla proti úrazu el. proudem?  (Přečteno 9183 krát)
PetrG187
« kdy: 06.08.2019, 22:28 »

Stavím klukovi (4 roky) na zahradě malé 'vodní dílo'. Ze dřeva asi 2m dlouhá strouha s mlýnky a zdymadlem. Myšlenka je taková, že budu dokola přečerpávat vodu (asi 50L). Na to bych chtěl použít kalové čerpadlo, které je zatím nevyužité (skoro nové),  ale přece jenom mám trochu obavy o bezpečnost. Co se týče elektro instalace tak jde o novou elektroinstala ci s jedním proudovým chráničem OEZ 30mA. Čerpadlo je značky Fieldman (pořizovací cena ~1000,-).
Jde mi samozřejmě o bezpečnost a tak bych chtěl vědět jestli PCH je dostatečný popřípadě jakou doplňkovou ochranu použít. Díval jsem se i po čerpadlech na 12/24V, ale pořizovací cena je velká.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 07.08.2019, 06:04 »

Pokud je proudový chránič předřazen zásuvce (místu),  ze které bude napojeno čerpadlo, pak je tato doplňková ochrana dostačující. Nechte si vše proměřit revizním technikem. Pak budete mít jistotu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 07.08.2019, 07:41 »

U bazénových filtrací je většinou pokyn, že se za chodu nesmí bazén užívat.
Proudových chránič bych považoval za dostatečný, kdyby to bylo jezírko bez koupání, nebo pravidelného kontaktu s vodou. Tady bych asi přemýšlel o oddělovacím trafu nebo jak jste uvedl čerpadle na malé bezpečné napětí. (Jenom 24V neznamená vždy automaticky bezpečné).
Nějakou oporu v normách bych teď ale hledal těžko. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 07.08.2019, 08:02 »

Pro obdobnou zahradní výbavu (jezírka, bazény, osvětlení, prasetoče, strunovky..... ...
Doporučuji OT s HIS, je to universální řešení a velice bezpečné.
Jen pozor, ne každý elektrikář je takovou sestavu schopen správně zapojit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 07.08.2019, 08:38 »

To nebude veľký príkon, zato asi dosť trvalý a tomu je dobre prispôsobiť ochranu. Netreba vám tam 16A istič ani ďalšie zasuvky, a OT je na toto naozaj ako vyšité. A s primeranou rezervou trafka aj na osvetlenie diela  Smích
Chlapec bude často mokry a bosy, radšej by som mu nedožičil ani 5mA čo môže ľahko púšťať aj chranič 10mA.
A ešte k tomu ak vám dobre rozumiem máte cely dom na jeden chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PetrG87
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 07.08.2019, 08:56 »

To nebude veľký príkon, zato asi dosť trvalý a tomu je dobre prispôsobiť ochranu. Netreba vám tam 16A istič ani ďalšie zasuvky, a OT je na toto naozaj ako vyšité. A s primeranou rezervou trafka aj na osvetlenie diela  Smích
Chlapec bude často mokry a bosy, radšej by som mu nedožičil ani 5mA čo môže ľahko púšťať aj chranič 10mA.
A ešte k tomu ak vám dobre rozumiem máte cely dom na jeden chránič.
Ano jeden PCH je na celý dům. Nevadí mi to. Z hlavního domovního rozvaděče je napojený podružný rozvaděč v garáži s 16A jističem. Na tomto okruhu jsou zásuvky z nichž na jedné je prodlužka s čerpadlem. V rozvaděči by bylo ještě místo na případný druhy PCH...
Mohl by jste mi osvětlit co je to OT ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PetrG87
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 07.08.2019, 08:59 »

Teď mi to došlo ... Oddělovací trafo... Hledal jsem za tím více  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PetrG87
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 07.08.2019, 09:49 »

A co se týká jištění u OT na sekundaru. Má smysl pouze jistič pro ochranu čerpadla?
Proti zemi se žádný kopanec nekoná a aby dostal ránu musel by přímo vyrvat kabel z čerpadla a dotknout se obou drátů ze sekundaru. Akorát vlastně nezjistím pokud dojde k průrazu na obal čerpadla...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 07.08.2019, 10:40 »

Trafko dá čo dá, na odolnosť voči skratu by som u žiadneho trafka z dlhodobého hľadiska nespoliehal a najlepšie asi bude odistiť motor na štítkovú hodnotu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 07.08.2019, 11:20 »

OT a HIS je velmi dobré řešení z hlediska úrazu a z hlediska provozu....
Ale cena bude 15x větší,jak chráněné čerpadlo a to bude asi zásadní problém!! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 07.08.2019, 11:31 »

OT a HIS je velmi dobré řešení z hlediska úrazu a z hlediska provozu....
Ale cena bude 15x větší,jak chráněné čerpadlo a to bude asi zásadní problém!! tanecek
Stačí pár měsíců namísto kupování dítěti předražených  ...,  které stejně vy..re šetřit na bezpečnostní prvek ,  který bude sloužit na věky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 07.08.2019, 11:48 »

Trafko 230/230 odhadujem 500W za asi 60eur.
Ale k tomu HIS za možno 400€? Nechápem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #12 kdy: 07.08.2019, 12:00 »

Trafko 230/230 odhadujem 500W za asi 60eur.
Ale k tomu HIS za možno 400€? Nechápem.


V případě bezpečnosti, jsou peníze vedlejší. Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 07.08.2019, 12:30 »


V případě bezpečnosti, jsou peníze vedlejší. Super!
To hej, toto chápem, nechápem prečo je pre bezpečnosť za OT nutný tak drahý HIS. Viete mi to nejak vysvetliť?
Možno dačo neviem, ale ja by som pre seba HIS vynechal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 07.08.2019, 12:49 »

Je problém pre taku jednoduchú IT sieť použiť na stráženie izolačného stavu obyčajný chránič?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 07.08.2019, 13:15 »

Když si pročítám tuto diskuzi, tak si říkám jestli to není až moc přetechnizovan é. Osobně se domnívám, že použití proudového chrániče 10mA na místo 30mA by mohlo být dostatečné a pokud bych chtěl být hodně pečlivý, tak bych dal dva chrániče za sebe pro případ, že by zrovna v době poruchy čerpadla ten jeden selhal  Úsměv.
Navíc bych vodní cesty doplnil o zemnící vodič, do dřevěných žlábků na vodu bych vložil měděný a nebo nerezový drát, který bych uzemnil (propojil s PE),  aby měl případný poruchový proud opravdu krátkou cestu pro vybavení chrániče, možná by se voda dala i trochu přisolit kvuli stabilizaci a zvýšení vodivosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 07.08.2019, 13:29 »

Kolegové já Šok

Pán bude mít nějakou jímku/bečku/něco, kde bude přenosné kalové čerpadlo. K čerpaldu bude připojena, pravděpodobně, plastová hadice, možná bude proveden nějaká pevný rozvod z PPR nebo PE, tato trubka bude ústit do "vodního díla".
Mylsím, že se tu konstruují nějaké šílenosti. Proč by si šel klučina do jímky s čerpadlem?  Táta dá šňůru od čerpadla do zásuvky někde na domě, nebo bude v té jímce... klučinovi poteče voda a bude šťastnej. Nebude potřebovat lozit k čerpadlu...

Zásuvka pro čerpadlo přes chránič 30mA, když bych chtěl být geroj, tak přes 10mA.

Čerpadla jsou provedená na to aby byla ponořená do vody a fungoval. Pokud nějaký výrobce někde doporučuje OT a HIT okej, tak si asi nevěří, že jeho čerpadlo je bezpečné a volba padne na jiného výrobce...

Čerpadel už jsem tahal ze studní a jímek dost a ještě nikdy jsem od žádnýho nedostal ránu, že by probíjelo. Ano většinou byly připojený do zásuvky přes chránič, když byly v provedení na manipulovaní při zapnutí - typicky kalové čerpadla. Když byly na pevno, tak se tahaly ven protože nefungovaly - vyhazovaly jištění/chránič, takže bez napětí.

Já bych situaci nedramatizoval a nesnažil se jít s kanónem na vrabce...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 07.08.2019, 13:53 »

Kolegové já Šok
Já bych situaci nedramatizoval a nesnažil se jít s kanónem na vrabce...

Este tu chyba onen znamy univerzalny nazor,  vypracovat k tomu protokol o vonkajsich vplyvoch, naprojektovat a zrevidovat, nech si kazda profesia zarobi.
Ak nebude v tom uzavretom okruhu mineralka alebo solanka, bezny chranic uplne staci, plastove potrubia, cerpadlo do kovoveho vedra pripojeneho na PE.
Bezne sa v domacnostiach pouziva prietokovy ohrievac, kde musi vyrobca ratat s prepalenim spiraly tesne za L. Jedina ochrana je armatura ohrievaca pripojena na PE. staci to a ma to skusky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.