Je nevhodnost centrálního proudového chrániče podepřena nějakou ČSN?
Kvita Ladislav:
Citace: Kvita Ladislav 07.12.2010, 22:34
Chci říct to, že jsem se tady snažil navzdory kladenému odporu ze strany některých diskutujích prorazit s názorem, že u dřevostavby, o které byla zmínka v původní otázce, "centrální" chránič musí být. A vy znovu přijdete s tím, že jaksi v podstatě být může, ale že se to moc nedoporučuje.
Za tohle se vám, pane Fraňku omlouvám, znovu jsem si přečetl Vaši odpověď a myslím, že jsem poprvé četl nepozorně a nepochopil jsem asi Vaše vyjádření správně.
Jdu spát.
Rudolf Šála:
Citace: Kvita Ladislav 07.12.2010, 20:54
Promiňte, ale všimnul jsem si především tohoto:pokud jsem se vás nějak dotknul, omlouvám se
Nic se neděje ;)
Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Štefan Beláň 07.12.2010, 23:03
TO: Svejkovský
Každý chránič je především přístroj, který se používá k zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem. To, že se používá i v případech ochrany proti požáru, je naprosto až jeho druhořadá funkce.
Proudový schánič 300mA selektivní před úrazem neochrání, ani kdybyste si to přál vy, pane Beláni.
Citace: Štefan Beláň 07.12.2010, 23:03
PS: Vy prostě stále musíte mít za každou cenu nějaké nejapné otázky a narážky na diskutující. Už byste s tím mohl skončit. :(
Toto je vaše úroveň diskuse?
Rozmahel Vladimír:
Citace: Jirka Š. Svejkovský 08.12.2010, 06:57
Proudový schánič 300mA selektivní před úrazem neochrání, ani kdybyste si to přál ...
Primární účel je přeci ochrana proti dotyku na neživou část, která se stane nebezpečná v důsledku poruchy. Tady přeci není o čem diskutovat. Přeci dobře víte, že tady není myšlena doplňková ochrana, / myšlená na dotyk se živou částí /, která je skutečně pouze pro 30mA a méně. ::)
Martin H.:
Citace: petr-filipi 06.12.2010, 12:15
Při pohledu na rozvaděč me zaujal jeden centrální proudový chránič (deltaI=30mA). Podle projektanta je to z důvodu ceny, což je jistě pravda, nicméně na uživatele asi kašle.
Pripájam citát z materiálu firmy Moeller/Eaton. Možno k týmto argumentom nájdete v normách všeobecné ustanovenie o prevádzkovej spoľahlivosti a bezpečnosti, o ktoré by ste sa mohli oprieť.
"Sloučení všech zásuvkových okruhů pod jeden chránič není vhodné z několika důvodů. Představme si například situaci, kdy dojde k incidentu v koupelně a chránič vybaví. Jiná osoba v domě může dojít k závěru, že vybavení způsobil její spotřebič a proudový chránič se pokusí zapnout. Osoba, jež se ještě nachází ve zvlášť nebezpečném prostředí koupelny (třeba přímo ve vaně), bude znovu vystavena tělovému proudu až do opětovného vybavení chrániče. Stejnou věc způsobí i motorový pohon, jež použijeme z důvodu, že jeden společný chránič napájí i zásuvku pro chladničku. Z hlediska provozní spolehlivosti bude celá instalace vystavena většímu riziku vybavení a to i nežádoucích. Situace je stejná jako v případě jističů. I když většina vybavení jističů v domovních a podobných instalacích je způsobena spíše zkratovými proudy než nadproudy, a tudíž i hlavní jistič je schopen tento problém vybavit, přesto chráníme jednotlivé okruhy samostatně.
O účelnosti oddělení proudových chráničů pro jednotlivé světelné okruhy, jsou-li chrániče použity (doporučeno), se hovoří výše. Jejich sloučení se zásuvkovými obvody je nevhodné i z hlediska bezpečnosti, nejen z důvodu provozní spolehlivosti. V případě zasažení osoby proudem, kdy díky chrániči nedojde k újmě na zdraví následkem zásahu proudem, je jistě velmi nemilé, pokud si vlivem leknutí a tmy vzniklé vypnutím i světelných okruhů daná osoba např. zlomí nohu. Z pohledu provozní spolehlivosti může mít slučování obvodů pod účinnost jednoho proudového chrániče naprosto fatální dopad.
Uvážíme-li skutečnost, že 30 mA chránič může vypínat již při 15 mA a výše diskutované unikající proudy, může se stát, že tyto stále bezporuchové unikající proudy překročí hranici vybavovacího proudu chrániče a neumožní vůbec jeho zapnutí. K tomuto jsou náchylné zejména tepelné spotřebiče (bojlery a průtokové ohřívače vody, pračky), ale např. i chladničky. I když v době uvedení do provozu bude vše fungovat správně, po několika letech může tento problém nastat. Reálně proveditelných řešení poté moc nezbývá. Pomineme-li možnost přemostění chrániče a tím jeho vyřazení z obvodu (čímž vyřadíme z činnosti ochrany a nesplníme ani základní požadavky norem), nabízí se dvě možná řešení. Prvním je úprava elektroinstala ce, rozdělení
obvodů pod různé chrániče. Zde ale může nastat problém jak s místem v rozvaděči, tak ve vlastním technickém provedení stávajících rozvodů. Druhou možností je náhrada problematickýc h spotřebičů za nové. Zahodíme jinak zcela funkční spotřebiče, ale problém vyřešíme. Nicméně i nové za pár let může postihnout obdobný problém."
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana