Je nevhodnost centrálního proudového chrániče podepřena nějakou ČSN?

(1/13) > >>

petr-filipi:
Sestra staví dřevostavbu, která je již víceméně hotová. Při pohledu na rozvaděč me zaujal jeden centrální proudový chránič (deltaI=30mA). Podle projektanta je to z důvodu ceny, což je jistě pravda, nicméně na uživatele asi kašle.
V tomto příspěvku (http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,10397.0.html) poukazuje pan Schwarz na dvě opory v ČSN řady 33 2000 proti použití jednoho centrálního I-chrániče. Netušíte někdo, prosím, v které části zmiňované normy se nacházejí věty o tom, že porucha jedné části nemá způsobit vypnutí jiné části a že porucha v obvodu má vypnout jen vadnou část?
Jinak to asi budeme předělávat za své, včetně jiného rozvaděče, protože v tomhle už moc místa není.

Původní otázka: Citace ČSN - nevhodnost centrálního proudového chrániče?

Petr Doležal:
Dal jsem si tu práci a zjistil:
1. 33 2000-1/1995 v čl.132.8 Ochranné přístroje v 132.8.N1 praví: Ochranné přístroje musí působit tak, aby případné poruchy postihovaly jen nezbytnou část zařízení
2. 33 2000-1 ed.2/2009 v čl.132.8 Ochranné přístroje tato národní podmínka zmizela a není uvedena ani v příloze národních odchylek. Poradí někdo, zda se přesunula do nějaké jiné normy?

Pokud si chcete pročíst příspěvky zastánců či odpůrců centrálního chrániče, zadejte do vyhledávání: centrální chránič

petr-filipi:
 (poklona) .
V práci jsme měli přístup k ČSN po webu, ale to je už minulost. Konkrétní normu už někde na webu seženu. A sestra může jít na projektanta a zeptat se ho, proč nepostupovat podle citované ČSN.
Protože jinak bude při výpadku chrániče potmě hledat rozvaděč a shazovat všechny jističe, pak nahodí chránič a bude jističe postupně nahazovat, až ji (snad) zase některý vypadne, tím zjistí ten vadný okruh, takže zase nahodí ten chránič a postupně nahodí zbytek domu (celkem 24 jističů - aspoň myskím).
Ale ono se není čemu divit, když elektrikáři nainstalijí krabičky na sádrokarton tak, že jsou asi 1,5mm nad plochou sádrokartonu a když namontují kryt zásuvky (vypínače),  tak to domáznou silikonem. Přitom stačilo srazit hrany díry pro krabičku.

PF

Petr Doležal:
Citace: petr-filipi  06.12.2010, 13:08

. . . Protože jinak bude při výpadku chrániče potmě hledat rozvaděč a shazovat všechny jističe, pak nahodí chránič a bude jističe postupně nahazovat, až ji (snad) zase některý vypadne, tím zjistí ten vadný okruh, takže zase nahodí ten chránič a postupně nahodí zbytek domu (celkem 24 jističů - aspoň myskím). . .

A pokud nemáte jističe 1N a 3N tak ještě možná 23x odpojit a připojit N. Je to ale teoretický počet, spojení N a PE v pevné instalací méně pravděpodobné než ve spotřebičích a šňůrách, které byste mohl při hledání závady odpojit. :'(

Jirka Š. Svejkovský:
No, hledal jsem a taky nenašel. Je to ale v rozporu se zdravým selským rozumem.

Těch 15mA unikajícího proudu nasbíráte dneska dost snadno (pár počítačů, mikrovlnka ...). Pak stačí "bouchnout dveřma" a je tma.

V případě poruchy na jednom okruhu se potmě taky dost špatně hledá viník.

Centrální chránič dávají někteří kolegové z pohodlnosti. Pochopím to u dřevěné rekreační chaty (sám ho tam navrhuju),  kde zároveň ochrání stavbu před požárem a občasný výpadek není žádná katastrofa (navíc je předepsán chránič do 300mA).

Ale u RD nebo bytu je to nesmysl.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana