Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak vysoko musí být zářivkové trubicové svítidlo bez dalšího krytu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jak vysoko musí být zářivkové trubicové svítidlo bez dalšího krytu?  (Přečteno 13472 krát)
Luboš Vintera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 06.10.2010, 00:28 »

 Plastová svítidla Prelux, IP 65, dvě trubice 35x1500. Trubice nemají žádný další kryt. Utěsnění  trubic na koncích  je provedeno převlečnými plastovými matkami s gumovým těsněním. Umístění svítidel je na obvodových zdech pod stopem nebo na stropě ve stájích a skladech bez slámy a sena. Je třeba řešit jejich výměnu (opravu) za stejná nová identická, která zbyla po montáži.

Montér  předběžně diskutoval o tom, zda-li je současná výška umístění dostatečná vzhledem k provedení svítidla s trubicemi bez dalšího mechanického krytu. Vzhledem k tomu, že nevíme jaké jsou normy pro  výškové umístění a zda-li lze ještě zakoupit náhradní trubice velkého průměru, řeším  případnou výměnu všech svítidel za jiný typ, pokud by stávající montáž měla být  nevyhovující.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
*
Offline Offline
« Odpověď #1 kdy: 06.10.2010, 13:01 »

V zmysle ČSN 33 2000-4-41 ed.2 ,  čl. 412.4   je to pre vnútorné priestory 2,5m. Ak sa v priestore manipuluje s dlhými predmetmi, musí byť s ohľadom na tieto predmety vzdialenosť väčšia.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Luboš Vintera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 06.10.2010, 13:46 »

,   pochybnosti montéra potvrdila norma.
Takže, kde stropy dovolí, umístit výše  a tam kde je výška stropu pouze 225 cmm lze použít jiná trubicová s dalším krytem nebo jaká jiná svítidla použít za poškozená aby nebyl  případný střed s normou a dalšími revizemi?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline OfflineChomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 06.10.2010, 14:48 »

V zmysle ČSN 33 2000-4-41 ed.2 ,  čl. 412.4   je to pre vnútorné priestory 2,5m.
Asi jste myslel čl. B.3 přílohy (čl. 412.4 neznám). Ochrana polohou se uplatní tam, kde se nepohybují laici.

Pokud má svítidlo krytí IP65, nevidím problém s normou 4-41.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #4 kdy: 06.10.2010, 17:35 »

Pokud do starých zářivek s IP65 pro staré trubice průměr 35mm výkon 40W které se utahují převlečnou matkou na trubici, dáte nové slabší trubice 36W, tak samozřejmě nedodržíte krytí IP65 a v tom je problém, ne ve výšce svítidla.
Výška svítidel není předepsaná a ochranu polohou tak jako tak nelze použít.

= svítidla vyměnit za nová.


P.S.
Revizní technik by měl řešení navrhnout. Že by ten váš nenavrhl, nebo se vám výměna všech svítidel nelíbí?  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jan Alin
*
Offline Offline« Odpověď #5 kdy: 06.10.2010, 17:46 »

P.S.
Revizní technik by měl řešení navrhnout. Že by ten váš nenavrhl, nebo se vám výměna všech svítidel nelíbí?  angel

RT hledá co je špatně, pak může ale nemusí navrhnout řešení, to je spíš věcí projektanta. Já když slyším o slámě a stájích jak je uvedeno v původním dotazu tak bych se do toho taky moc nehnal a svítidlo bez krytu bych určitě nedoporučoval takhle přes net bez prohlídky na místě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Luboš Vintera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #6 kdy: 06.10.2010, 19:54 »

,   problém vidíme právě v tom, zdali vůbec ještě existují náhradní trubice 35x1500. Stávající tělesa mají 2x 65 W.
 Vzhledem k  instalovanému počtu trubic byl světelný výkon ve stájích v případě maximální potřeby dostatečný, ale nelze jej celkově snižovat.

 Jinak prostředí je  permanentně vlhčí, vzhledem k čpavku i agresívní,  ale prašnost se příliš nevyskytuje, přestože je provoz klasický stlaný. Na čistotu prostředí dbám dostatečně, protože je základním předpokladem úspěchu chovu. Nedostatky budou spíš v el.instalacíh.
 Na půdě stáje ještě funkční (seno, sláma, prach) původní instalace volnými hadrovými Cu vodiči upevněnými na porcelánových izolátorech přišroubovanýc h na trámech, tak ve výšce očí  a ten krásný porcelánový vypínač  i světlo se žárovkou na lustrháku - pastva pro RT. Už jsem jej s "lítostí" odpojil.

Vím ze své praxe zaměstanance v zemědělství na co jsou asi RT zvyklí, na vlastním malém  hospodářství se zažitým způsobům bráním, proto i má účast na tomto foru, které, na rozdíl od jiných čistě debatních, je velkým přínosem.
Právě nezaujatý odborník (na provizi) nedeformuje předmět řešení.
 
Ani po 15 letech provozu namontovanýchz ářivkových těles nebyla jediná závada až na zloděje mědi. Celoplastová tělesa (vnitřek ani povrch) navykazují žádné známky vlivu prostředí. Většina trubic je ještě původních s tělesy dodaných.
Problém je v tom, že mám ještě dost nových těles na výměnu, ale již méně trubic.
Dle zatím zjištěných cen nových těles v tomto výkonu, IP a jejich montáže se dostávám do poměrně vysokých částek.

Mám ještě v zásobě nová celoplastová žárovková svítidla  se skleněným krytem a košem, IP 65, 1x100W.  Těmi by šlo možná nahradit část lineárních zářivek ve výšce 225 cm.   Ale vzhledem k  výkonu současných kompaktů, jich musí být nejméně dvakrát tolik, tedy předělat část elinstalace.

K tomu umístění zářivkových těles (přesně změřeno- spodní okraj trubice od země činí 240 - 245 cm) neměl RT připomínky, zkoumal IP, což vyhovělo. Trubice se nenacházejí ani v blízkosti slámy, či sena,  nejsou ničím mechanicky ohrožována (vidle a pod.) jen vlhko,  ale elektrikář mne na montážní výšku upozornil, abych informaci ověřil (dvakrát měř..).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 07.10.2010, 00:06 »

leda svítidla měnit postupně, jak budou postupně umírat...  a nebude to taková drada najednou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Miloslav Zubal
*
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 07.10.2010, 05:43 »

Svítidla PRELUX se stálé vyrábějí, kontaktujte výrobce určitě má gumová těsnění pro dnes vyráběné tenší trubice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #9 kdy: 07.10.2010, 10:16 »

Vážený pane Vintero,
Svítidla PRELUX se stálé vyrábějí, kontaktujte výrobce určitě má gumová těsnění pro dnes vyráběné tenší trubice.

Doporučuji vám u výše položených svítidel začít novými těsněními a novými tenčími trubicemi s kvalitním barevným podáním a lepší účinností za nízkých teplot. Zároveň s výměnou trubic a těsnění do svítidel osaďte elektronické startéry, sice stojí jeden cca 300Kč, ale ušetří vám nové trubice a zabrání zničení svítidla na konci životnosti trubic.
Rozhodně nekupujte nejlevnější trubice, zajímejte se o barevné podání a o rozsah pracovních teplot. Zejména v chladném období se laciným trubicím enormě snižuje svítivost. Barva světla se řídí úrovní osvětlení, pro vyšší intenzity se volí do bíla až modra, pro nízké do červena ("teplá bílá"). Kopíruje to barvu Slunce během dne, za svítání a soumraku rudne. Správná barevná teplota světla podle úrovně osvětlení je příjemná nejen pro lidi, ale i pro zvířata. Slabě svítící bílé a namodralé světlo vyvolává pocit chladu a takové pocitu" že na vás leze nemoc". 

Místo přemisťování svítidel výše se vám vyplatí rovnou výměna za moderní typ s polykarbonátov ým krytem a krytím alespoň IP 65. Uvědomte si, že přemístěním svítidla výše, klesá osvětlení se čtvercem vzdálenosti a mimo problémy s novým přívodem byste třeba musel navyšovat počet svítidel. Čím lepší krytí svítidla vyberete, tím sice více zaplatíte, ale tím pomaleji vám bude v agresivním prostředí vevnitř svítidlo korodovat. Ovšem nedbalou montáží bez dokonalého utěsnění vývodek svítidla, bez vyrovnání nerovností podkladní stěny a bez  utěsnění upevňovacích prvků lze krytí svítidla a tím i vložené peníze do kvalitního výrobku znehodnotit. Od krytí IP66 lze bez obav svítidla ostříkat hadicí.

Navíc budete u nových svítidel mile překvapen jak svítí proti Preluxům, které již mají určitě zkorodované nebo zmatnělé a špinavé původně bílé odrazné plochy. Na nových svítidlech moc nešetřete na kvalitě, určitě vám tu doporučí typ se stabilními mechanickými vlastnostmi plastu (korpus vyztužený skelným vláknem atd).
vám se rozhodně vyplatí typ svítidel s elektronickým předřadníkem - svítidla jím vybavená lépe a zaručeně startují, je možné častější rozsvěcení se stejnou životností trubic, vypínače se méně opalují, zářivky mají díky nim mírně lepší barevné podání, snižuje se oteplení ve svítidlech a hlavně šetří se nezanedbatelně elektrickou energií.Jen pozor, elektronické předřadníky nemilují výměnu trubic za provozu.
Ještě upozor'nuji, že speciální druhy elektronických předřadníků lze stmívat, může to být pro vás zajímavé z chovatelského hlediska, tyto elektronické předřadníky jsou ale asi 2x dražší než standardní elektronické.
Doporučuji vám se zařídit opět na jeden typ svítidla z hlediska servisu a výměny trubic a trubice i startéry kupovat ve velkoobchodním balení v elektrotechnic kém velkoobchodě.

Dalším postupným krokem doporučuji postupnou výměna Preluxů nejprve od míst kde se svítí často a dlouho, nebo se často  rozsvěcí a zhasíná, nebo kde je důležité dobré osvětlení (ošetřování, porody).

Uzavřená svítidla vám také budou lépe svítit v chladném období.

Výměnu zářivek za kompaktní žárovky je technicky krokem zpět, zářivky jsou účinnější a osvětlují lépe a chovají se lépe v chladných i horkých prostorách.  Snad jen to má opodstatnění na chodbách kde je velmi časté rozsvěcení, kvalitní kompakty jsou na to stavěné.

Vzhledem k potřebě osvětlení na půdách s hořlavým a výbušným prachem už bych vám spíš doporučil na osvětlení projektanta, který si to fyzicky projde a navrhne rozumné řešení. Ono je dobré tady v poradně načerpat zkušenosti a rady a ty pak zadat projektantovi a realizační firmě, kteří si to projdou v reále a mohou vám poradit ještě lépe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Luboš Vintera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #10 kdy: 07.10.2010, 15:25 »

 za podnětné a věcné úvahy, jak jsem tedy zjistil, původní průměry trubic 35mm se již nedodávají,  což by neumožnilo zajistit IP65, což je rozhodující. Jedno namontované těleso nemělo při montáži gumová těsnění a vnitřek by po pěti letech  KO. Jinak ostatní po 20 letech provozu uvnitř jako nová, bez jediné provozní závady, tedy čest výrobci tělesa Prelux a Philips za trubice!
Proto jich asi tak lituju.

Právě úvaha o možností stmívání (pro mě potřebné v nočních hodinách při porodech),  jež jsem chtěl dát do nového tématu, mne přivedla na cestu postupné výměny  stávajících těles (při poruše trubic) za nová moderní. I rozložení částky na pořízení kvalitních těles je přínosem a elektrikář je s tím to i spokojen ( jsem stálý zákazník).
Jinak teoreticky vím co je  teplota chromatičnosti, index barevného podání a stím související použití, jen ty praktické rady a úvahy jiných mi chyběly.  ještě jednou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Luboš Vintera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #11 kdy: 07.10.2010, 16:58 »

Svítidla PRELUX se stálé vyrábějí, kontaktujte výrobce určitě má gumová těsnění pro dnes vyráběné tenší trubice.

Prosím, hledal jsem na netu, ale žádné odkazy na  výrobce, dodavatele svítidla PRELUX nenalezeny, ani v eprodejnách. Pokud máte někdo informaci, prosím poskytněte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #12 kdy: 07.10.2010, 19:13 »

Už jsem jednou podobný problém řešil, byly instalovány tuším maďarské zářivky tohoto typu, původní "vývodky" byly na staré trubice, šlo to nahradit vývodkami od jiného výrobce (ZUMTOBEL),  byl tam stejný závit.
Zkuste si sehnat pár kousků, podle mého soudu by to mělo pasovat.
BTW, mají dokonce i vývodky, kde je trubice navíc v ochranné trubce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Luboš Vintera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #13 kdy: 07.10.2010, 21:12 »

Ano, ZUMTOBEL, právě jsem produkty prozkoumal, zdá se, že jsou má svítidla téměř identická, řešení menšího průměru trubic pro zachování IP 65  může existovat a navíc nabízejí ochranné trubice a ochrannou mřížku, až budu mít příslušenství v ruce a ověříme jejich kompatibilnost s mými tělesy, podám  zde zprávu. Jinak moc  za snahu a informace.   funny  Vintera
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké svítidla a jaký proudvý chránič do drůbežárny
 Jaká svítidla se dají použít k nasvícení squaschového kurtu?
 Čepelík a chybějící startery....
 Jak revidovat atypická svítidla ?
 Jak připevnit venkovní světlo na zeď před zateplováním?
 Dáváte přednost výrobci Trevos nebo Modus?
 Je u nás povolen prodej rákosových lustrů?
 Jak připojovat v koupelnách dodatečnou "galerku" ?
 Kde sehnat informace o starých venkovních svítidlech (např. Elektrosvit) ?
 Je ještě možné sehnat kryt zář. svítidla z 90. let?
 Kde bych našel označení stropních svítidel s trojúhelníky, čtverečky?
 Není autorský poplatek už i u svítidel nějaký nesmysl?
 Jak se u nas rika typum svetel CLAMP LIGHTS a kde je sehnat?
 Jak se odborně jmenuje svítidlo s koulí na WC+koupelnu/kopyto?
 Lze použít na strop koupelny světla s krytím IP20?
 Kde sehnat kompletní pouliční svítidlo 1x250W?
 OSMONT DRACO - nová řada interiérových svítidel
 ENCABLES: Odolná svítidla a stavební trojzásuvky
 Využíváte také rozšířeného sortimentu svítidel SCHRACK?
 Už jste se seznámili s výsledky měření rušivého světla nad Libereckým krajem?
 Také se vám líbí přístup značky Fulgur ke svým odběratelům?
 ELKOVO ČEPELÍK: Katalog svítidel 2010
 Jaký druh ochrany je u svorkovnice pro svítidlo?
 ELNAS na Elektrofestu v Plzni
 FULGUR: Katalog svítidel 2012
 Jaké svítidla (zmetky) lze zakoupit se značkou CE?
 Vyrábí se průmyslové zářivkové tělesa s ocelovou "vanou"?
 Jaké jsou předpisy pro letecká překážková svítidla, musí svítit stále?
 Jaké kladné zkušenosti máte se značkou OSMONT?
 Jak může výrobce svítidel (Vyrtych) šířit údaje bez záruky?
 Podle kterých norem posuzovat spotřebič (halogenové světlo) pro zahraničí?
 Nemalo by mať každé svietidlo prípravu na pripojenie dvoch káblov?
 SRVO: Oprávněné uvádění svítidel do oběhu podle platné legislativy
 Existuje svítidlo s PIR a nuceným svícením?
 Viděli jste větší ráj svítilen, než Fenixlight?
 Nakupujete svítidla přes internet nebo raději osobně?
 PANLUX: Katalogový ceník svítidel 2013/2014
 Použili jste již v praxi čidla nebo svítidla ZÜBLIN?
 Doporučíte osvědčený typ svítidla do bateriové místnosti?
 Oceněné svítidlo High Bay LED400
 FULGUR: Katalog svítidel 2013/14
 Jaké svitidlo lze použít do montážní jámy?
 VYRTYCH: Katalog 2013-2014
 Poznáte výrobcu svietidla do zony 2?
 LEDKO: Nové LED centrum vás inspiruje i osvítí
 Poradíte vhodný typ svítidla na osvětlení cesty okolo domu?
 Jaký je výrobce tohoto svítidla alá kopyto se stínítkem?
 SCHRACK: Arktur LED svítidla
 Mohou být v plynové kotelně ponechána zářivková svítidla?
 OSMONT: Katalog svítidel 2014/15
 Půjde přisazený LED panel instalovat na sádrokartonový strop?
 Znáte někdo typ svítidla na obrázku?
 ENIKA: Série svítidel GUELL v nových barvách
 MODUS: Katalog Zářivková, výbojková a nouzová svítidla 2014-2015
 Kde skutečně končí životnost zářivkových svítidel?
 FULGUR: Katalog Svítidla 2016
 ABB: Svítidla IK plus
 Poradíte mi svítidlo pod skříňky kuchyňské linky s vyšším krytím?
 Kde sehnat stropní intériová LED světla se soumrakovým spínačem?
 HORMEN: Katalog svítidel Light07 (2016)
 Jaký materiál vybrat pro výrobu vlastního svítidla?
 Vestavné prachotěsné LED svítidlo FOGGY
 TIP na plastové interiérové LED svítidlo na přisazení
 HORMEN:Vestavné svítidlo s technologií LGP
 TIP na reflektorové svítidlo 5STARS 1000 pro světelné zdroje s výkonem 1000W.
 HORMEN: Vestavné svítidlo AERO VI LED
 TIP na na speciální LED svítidlo do venkovních podhledů čerpacích stanic.
 PANLUX: Ceníček 2016/2017
 Osvětlovací systémy s halogenovými miniaturními žárovkami
 Svítí zbytek svítidel hůře/lépe než udávaná hodnota poklesu světelného toku?
 Nepoznáte svítidlo na obrázku?
 GREENLUX s jedinečnou optikou svítidla VIRGO PROFI
 Navrhli byste svítidlo svítidlo Modus LV236 pro osvětlení hlavních komunikací?
 Mohu já jakožto montážní firma vyrábět svítidla?
 Kde bych mohl koupit výkonné zahradní LED reflektory?
 TIP na svítidlo pro osvětlení náročných průmyslových prostorů
 Koho z výrobců svítidel nominuješ jako TOP?
 Prachotěsná rychlomontážní svítidla s IP65
 Komponenty pro průmyslová a reflektorová svítidla
 Kancelářské zářivkové svítidlo PILO 2
 Jaké svítidlo zvolit do mražáku?
 Průmyslové svítidlo PLATE PREMIUM
 TIP na průmyslové, závěsné LED svítidlo VM HL
 Průmyslové svítidlo LED svítidlo WATERPROOF IP66
 LED pracovní přenosné svítidlo
 Integrovaná LED trubice od DEXON
 Downlight Slim, jako přímá náhrada za kompaktní zářivková podhledová svítidla
 Jaké svítidlo používáte do stísněných prostorů jako jsou WC, úklidovky?
 Zumtobel Highlights pro rok 2018
 Jaké zvolit LED svítidlo 600x600 do vatou zatepleného rastrového stropu?
 TIP na nový model vestavného svítidla MODUS E
 Znáte svítidlo LOGICA LED?
 Kde sehnat objímku pro šikmou armaturu "kopyta"?
 Katalog svítidel LUXOMATIC
 O jaký typ lodního svítidla se jedná?
 Kdo je výrobcem nekopyta, starého dílenského svítidla ve vyšším krytí?
 Katalog svítidel Light 20 od HORMEN ...
 LED závěsné svítidlo Fashion
 THEBEN: Světlo pro venkovní prostor
 Jak zamezit slabému svícení stmívatelného LED světla i po vypnutí vypínače?
 Jak se připojují světelné reklamy ?
 ČSO 2012: Vývoj netradičního LED svítidla
 Poznáte svítidlo podle nákresu?
 TIP na praktické univerzální svítidlo se třemi LED diodami

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.238 sekund, 23 dotazů.