Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Jak spočítat proud třífázové zátěže?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak spočítat proud třífázové zátěže?  (Přečteno 63937 krát)
jan 095
« kdy: 08.07.2010, 12:06 »

Mám topné těleso 7,5 kW na 3x 400V zapojené do trojuhelníka. Tedy klasickou odporovou zátěž. Podle výpočtu by měl v každé fázi téct proud 6,25 A. Při měření klešťovým ampermetrem, ale zjistím hodnotu přes 9 A. Proč ? A jakým proudem je potom zatěžován trojfázový jistič?

#112# Původní nadpis "Zatížení trojfázového jističe" nevystihoval podstatu problému
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 08.07.2010, 13:02 »

To, co jste spočítal (2500W/400V=6,25A),  je proud jedním topným tělesem. Postavme si rovnostranný trojúhelník na základnu a bavme se o jeho vrcholu. Tam se stýkají (což platí o všech vrcholech) dvě tělesa. Do každého tělesa z toho vrcholu teče 6,25A. Vrchol je připojen na jeden vodič elektroinstala ce, tím vodičem musí být přiveden proud pro obě tělesa.
Nejedná se však o prostý aritmetický součet (12,5A),  protože proudy spolu svírají úhel 60° a musí se sečíst vektorově. To si prosím udělejte buď grafickým diagramem, či goniometrickým i funkcemi a nebo nám budete věřit, že 6,25*odm(3)=10,8A
Těch 10,8A platí při jmenovitých hodnotách, vy jste naměřil méně, asi máte menší napětí v síti a nebo špatný měřák či oči.
Abych nezapomněl, jističem teče proud totožný s proudem vedení, který jste naměřil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
jan 095
« Odpověď #2 kdy: 08.07.2010, 15:06 »

Předně THX za odpověď, nicméně stále tápu. Mám trojuhelník jehož každou stranou teče 6,25  A ale z vrcholů teče 10,8 A. Což odpovídá výkonu 2500  W při napětí fázovém 230 V.  Nevidím pak rozdílu mezi zapojením topného tělasa do hvězdy a trojuhelníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 08.07.2010, 16:45 »

Pokud se budeme bavit pořád o těch stejných tělesech a o případné regulaci pomocí přepínání Y-D, tak nejdříve zkuste u tělesa, jež je vyrobeno na 2500W při 400V spočítat jeho odpor. Pak do toho odporu "pusťte" 230V a spočítejte si proud, který tělesem projde. Chyba je v tom, že uvažujete konstatní výkon tělesa 2500W ať je napájeno jakýmkoliv napětím. Jenže výkon se mění se čtvercem napětí, P=U*I=U*U/R=U2/R
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 08.07.2010, 16:53 »

Nevidím pak rozdílu mezi zapojením topného tělasa do hvězdy a trojuhelníka.
A vy máte pocit, že když odebíráte z třífázové sítě 7,5 kW, tak že by odebíraný proud měl nějak záviset na tom, jestli jsou topné odpory do hvězdy nebo do trojúhelníka?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
jan095
« Odpověď #5 kdy: 08.07.2010, 17:08 »

Ne, ja si myslím, že když mám topné těleso 7,5 kW na 3x400 V zapojení do trojuhelníka, měl by odebírat jiný proud než při zapojení do hvězdy a napětí 230 V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 08.07.2010, 17:58 »

Ne, ja si myslím, že když mám topné těleso 7,5 kW na 3x400 V zapojení do trojuhelníka, měl by odebírat jiný proud než při zapojení do hvězdy a napětí 230 V.
To také bude, kol. Doležal vám to vysvětlil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
jan095
« Odpověď #7 kdy: 08.07.2010, 19:26 »

To se nezlobte, ale nevysvětlil. Topné těleso s jmenovitým výkonem 7,5kW zapojené do trojuhelníka odebíra (při měření klešťákem)10.8 A. To je hodnota která odpovídá vypočtenému proudu při zapojení do hvězdy. Nějak mi to nepasuje dohromady. Někde je chyba, ale nevím kde. Jde mi o to, že jsem chtěl instalací topného tělesa na 400V snížit proudové zatížení jističe. Ale měřením se mi to nepotvrdilo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jan095
« Odpověď #8 kdy: 08.07.2010, 19:37 »

Možná se nevyjadřuji přesně. Mám na mysli dvě topná tělesa se stejným výkonem 7,5 kW. Jedno na napětí 400 V se zapojením do trojuhelníka a druhé se zapojením do hvězdy 230V. Předpokládám u zapojení do trojuhelníka nížší proud. Ale při měření tělesa v provozu to tak není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 08.07.2010, 19:45 »

Jaké jsou štítkové údaje topného tělesa?
Dejte sem foto štítku, nebo odkaz na stejné těleso.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 08.07.2010, 19:50 »

Možná se nevyjadřuji přesně. Mám na mysli dvě topná tělesa se stejným výkonem 7,5 kW. Jedno na napětí 400 V se zapojením do trojuhelníka a druhé se zapojením do hvězdy 230V. Předpokládám u zapojení do trojuhelníka nížší proud. Ale při měření tělesa v provozu to tak není.

Pohybujeme se v kruhu.

A vy máte pocit, že když odebíráte z třífázové sítě 7,5 kW, tak že by odebíraný proud měl nějak záviset na tom, jestli jsou topné odpory do hvězdy nebo do trojúhelníka?

Perpetuum mobile bohužel zatím nikdo nepostavil. 7,5 kW je 7,5 kW, ať se na to díváte zleva nebo zprava, a těch 3x400V (trojúhelník) jsou pořád ty samé dráty jako 3x230V (hvězda).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
jan095
« Odpověď #11 kdy: 08.07.2010, 20:17 »

No o dráty nejde, ale o proud. Podle výrazu p.Doležala P= U*I  tj I= P/U  a jelikož U je 400V při zapojení do trojuhelníka a U= 230 při zapojení do hvězdy bude i proud jiný. Teoreticky. V praxi mi to nesedí. Hledám odpověď na otázku proč.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jan095
« Odpověď #12 kdy: 08.07.2010, 20:22 »

Jaké jsou štítkové údaje topného tělesa?
Dejte sem foto štítku, nebo odkaz na stejné těleso.

Foto štítku nemám. Hotnoty jsou vyraženy na okraji tělesa a jsou 7500W  3x400V
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 08.07.2010, 21:04 »

No o dráty nejde, ale o proud. Podle výrazu p.Doležala P= U*I  tj I= P/U  a jelikož U je 400V při zapojení do trojuhelníka a U= 230 při zapojení do hvězdy bude i proud jiný. Teoreticky. V praxi mi to nesedí. Hledám odpověď na otázku proč.
Pak si přečtěte první příspěvek kol. Doležala, tam tu odpověď najdete. Pokud ne, tak znovu, v případě potřeby třeba i 5x.

Navrhuji to tu už zavřít, vše bylo řečeno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Frantisek Bocek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 08.07.2010, 21:07 »

Možná se nevyjadřuji přesně. Mám na mysli dvě topná tělesa se stejným výkonem 7,5 kW. Jedno na napětí 400 V se zapojením do trojuhelníka a druhé se zapojením do hvězdy 230V. Předpokládám u zapojení do trojuhelníka nížší proud. Ale při měření tělesa v provozu to tak není.

Domnívám se, že nerozlišujete řádně proud ze zdroje (na fázových vodičích) a proud spotřebičem (jednotlivými odpory topného tělesa)

Topné těleso o výkonu X Wattů bude mít jiný odpor v provedení pro trojúhelník než v provedení pro hvězdu.
Také jím poteče jiný proud (to zřejmě očekáváte).


Z fázových vodičů  zdroje bude spotřebič  (opět při daném stejném výkonu) v obou případech odebírat stejný proud,   ať je v provedení hvězda nebo trojúhelník.
  Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 08.07.2010, 21:09 »

Pozorně si prohlédněte zapojení cívek Vašeho tělesa. Přikládám dobrou pomůcku ke studiu.

* Fázový a sdružený proud v souměrném třífázovém obvodu.doc (45 KB - staženo 1747 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 08.07.2010, 21:10 »

Pán má v elektrotechnic e znalosti asi jako já v pohřebnictví. Takže, všechny informace jsou řečeny, zamknul bych téma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
jan095
« Odpověď #17 kdy: 08.07.2010, 21:29 »

Pozorně si prohlédněte zapojení cívek Vašeho tělesa. Přikládám dobrou pomůcku ke studiu.

THX pomůcku prostuduji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.