Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Může vyšší odběr v jedné fázi zvýšit napětí v další fázi?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může vyšší odběr v jedné fázi zvýšit napětí v další fázi?  (Přečteno 3416 krát)
Miloš Mojžiš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 15.05.2006, 12:33 »

Byl jsem na na návštěvě u známého na chatě a zjistil jsem tam podivný úkaz. Při zapnutí elektrického průtokového ohřívače vody (2,5 kW),  zapojeného do zásuvky, se rozsvítila zapnutá světla znatelně vyšší intenzitou Určitě něco není v pořádku, když vyšší odběr jedné fáze zvýší výrazně napětí druhé fáze.
Chata má 3 jističe fází: 2x zásuvky a 1x světla. Tento jev se projevoval večer a v noci. Druhý den přes den vše fungovalo normálně. Může mi to někdo vysvětlit, příp. navrhnout řešení problému? Neměl jsem k dispozici žádný měřicí přístroj, proto nemohu zatím uvést přesnější údaje. Děkuji za názory.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 15.05.2006, 13:32 »

Pravděpodobně bude špatný spoj na vodiči PEN v rozvaděči nebo v přívodu. Může to být i před elektroměrem. Je to třeba to vizuelně zkontrolovat a změřit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 15.05.2006, 18:42 »

Ještě bych doplnil názor pana Josefa Noska. Kontrolu je třeba provést pokud možno co nejdříve protože v určitém případě se při poruše na PEN může objevit v zásuvce 230V napětí sdružené tzn. až 400V se všemi důsledky pro připojené spotřebiče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 15.05.2006, 19:47 »

Je to běžný jev, ale při mnohem vyšších proudech. V tomto případě se pravděpodobně jedná o odběr na konci vedení (sítě),  a určitě bude vysoká impedance smyčky všech vodičů L1, L2, L3 i PEN.


Může to však být způsobeno pouze vysoký odporem (impedancí) vodiče PEN, jak je uvedeno p. Noskem. 


 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.012 sekund, 20 dotazů.