Jaký kabel navrhnout pro osvětlení trasy v délce cca 3 km?
Petr Doležal:
K té rozteči svítidel, tedy pokud jde o stezky:
http://www..../index.php?id_document=36133
". . . A nyní nastupují prosté tzv. kupecké počty. Optimisticky předpokládejme, že s běžným svítidlem lze dosáhnout rozteče odpovídající šestinásobku jeho výšky nad terénem, tedy 36 m. To znamená, že na úsek délky 900 m bude zapotřebí 25 světelných bodů. Investiční náklady tedy budou 312 000 korun.
Se speciálními svítidly Siteco je však poměrná rozteč 10. To je pro stožáry výšky 6 m úctyhodných šedesát metrů. Na zmíněný úsek postačí patnáct světelných míst (to vysvětluje „podivnou“ délku úseku 900 m – potřeba celočíselných výsledků). Aby taková soustava byla nanejvýš stejně drahá jako předešlá, je na jeden světelný bod možné vynaložit až 20 800 Kč (312 000 Kč na patnáct svítidel). Po odečtení neměnných nákladů (stožár, základ atd.) může být cena svítidla 20 800 – 10 500 = 10 300 korun. Ale tak drahá svítidla Siteco nejsou. To znamená, že díky jejich kvalitě se jen na investičních nákladech ušetří desetitisíce.
Ale tím ekonomická výhodnost svítidel Siteco zdaleka nekončí. S menším počtem použitých svítidel klesne i instalovaný příkon a následně spotřeba elektrické energie. Počet svítidel klesl na 60 % (z 25 na patnáct), stejně klesne i příkon a shodně i spotřeba a náklady na elektrickou energii. Ve stejném poměru klesnou náklady vynaložené na výměnu vyhořelých světelných zdrojů a v tomto poměru se sníží i náklady na údržbu. . . "
Miroslav Macek:
Citace: Petr Doležal 01.08.2009, 19:07
To Macek:
Ať se opírá, normě je učiněno zadost. Ta praví doslovně:
Venkovní prostory s těmito vnějšími vlivy ( m.j. do AD4) mohou být posouzeny za prostory nebezpečné, když se zařízením nemanipulují osoby bez odborné kvalifikace. Opření o kandelábr není manipulace.
Nemáte tam smějícího se smajlíka a tak nevím, jestli je to myšleno vážně.
A propó: Pokud bude sedět na kole je izolován :) nemluvě o tom, že část stožáru v zemi má řádově 100x menší zemní odpor než člověk, pokud tedy stožár není v zemi poplastován a současně není připojen na zemnič.
Mně by zajímalo, jak se s takovým zařízením, jako veřejné osvětlení vlastně manipuluje. Ony s ním nějak osoby kvalifikovaně manipulují ? Já myslím, že ne, mohou se maximálně opírat o sloup, stejně jako obyčejný primitivní cyklista bez elektrotechnic ké kvalifikace.
Petr Doležal:
Tím se netrapte, spíše si odpovězte ve smyslu textu normy, zda znáte případ, kdy se zařízením VO manipuluje osoba bez odborné kvalifikace. Já osobně ne.
Jaroslav Hasala:
Co se obecně týká venkovního osvětlení, mělo by být vytvořené tak, aby se dalo později rozšířit, připojit z jiného místa, začlenit do většího systému a pod.
Řešení, které jsem popsal v přechozím příspěvku, toto umožňuje.
Pro rozvody venkovního osvětlení je podle mého soudu vhodnější použít soustavu TN-C a hliníkové kabely, kromě jiné i z ekonomických důvodů.
Při rozhodování o typu použitých svítidel jsou a vůbec celkového řešení je zřejmě nejlepší podívat se (za tmy) někam, kde to už funguje, vyhýbat se "žhavým novinkám" a nebrat tak úplně vážně tvrzení výrobců a prodejců ... ;)
Ale to platí obecně, i pro jiné případy ...
Někteří projektanti si libují v různých novinkách, které viděli naživo tak maximálně někde na veletrhu - jednou se nám stalo, že by v projektu typ svítidel, který se ještě oficiálně nevyráběl.
Celkem běžné jsou také různé dohody mezi projektanty a výrobci nebo prodejci určitých svítidel, projektant se potom kvůli provizi snaží investora natlačit do určitého typu (drahých) svítidel, i když by jistě existoval levnější ekvivalent.
Poměrně "populární" je také využití rozvodů venkovního osvětlení pro jiné účely, typicky pro napájení nějakého zařízení. Řeší se to potom tak, že se svítidla přepojí na dvě fáze a třetí fáze se pustí "natvrdo".
Pokud to situace alespoň trochu umožňuje, je určitě lepší se tomuto vyhnout, protože to přináší nemalé problémy a řešit to jiným způsobem.
Michal Kolesa:
Citace: Jaroslav Hasala 02.08.2009, 11:19
Pro rozvody venkovního osvětlení je podle mého soudu vhodnější použít soustavu TN-C a hliníkové kabely, kromě jiné i z ekonomických důvodů.
Proč né měď a TN-S ?
Na TN-C, nelze dát chránič a na zařízení "venku" je to POVINNOST.
Citace: Jaroslav Hasala 02.08.2009, 11:19
"populární" je také využití rozvodů venkovního osvětlení pro jiné účely, typicky pro napájení nějakého zařízení.
OT: Jaká zařízení ? Mě napadá maximálně vánoční výzdoba nebo připojení thovců nebo kolotočářů
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana