Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Je umístění sporákové kombinace přímo nad sporákem v pořádku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je umístění sporákové kombinace přímo nad sporákem v pořádku?  (Přečteno 30457 krát)
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« kdy: 18.09.2008, 19:15 »

Volal mi clovicek co dela kuchyne ze maji nekde nejakou delat a ze jim projektant a potazmo i elektrikari dali sporakovou trojkombinaci primo do prostoru nad varnou desku.

Cili v pripade jakekoliv cinnosti na sporaku (vareni) je kombinace vystavena nepriznivym vlivum jakou je horko a para.
Dotaz na me znel zda je toto umisteni dovoleno.
Ja osobne si myslim ze neni ale chtel bych znat Vas nazor pripadne clanek CSN ktery toto resi.
Jeste jsem se s timto nesetkal cili nejsem si 100% jisty.
Projektant tvrdi ze je to v poradku.
Ja ze sve pozice bych to rozporoval a tvrdim ze to v poradku neni.
Jaky mate nazor?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 18.09.2008, 20:43 »

Projektant tvrdi ze je to v poradku.Ja ze sve pozice bych to rozporoval a tvrdim ze to v poradku neni.
Dekuji
Nevysypu vám teď sem odkaz a citaci normy, na to je dobrej např. Štefan Beláň, ale spíš bych se zeptal pana projektanta, zda by si to takto provedl i doma. Někdy je méně více, a trocha logiky, zdravého selského rozumu a přemýšlení u práce dá mnohem více jak citace kterékoli normy.
Možná bych začal u toho, aby projektant určil vnější vlivy mezi varnou deskou a digestoří a od toho se odpíchnul, pokud neřekne, že vnější vlivy bude posuzovat u kuchyně jako u celku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 18.09.2008, 20:51 »

Kdybych byl revizák jako že nejsem  Mrknutí tak bych si řekl: plní sporáková kombinace nad sporákem svoji funkci vypínače v případě nějaké poruchy?
Zarovanná rozpálenýma hrncema asi dost špatně.  Smutek
Dále bych si řekl: je vůbec v dnešní době důvod osazovat sporákovou kombinaci a k tomu ještě na hloupé místo nad sporák?  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 18.09.2008, 20:56 »

Projektant tvrdi ze je to v poradku.Ja ze sve pozice bych to rozporoval a tvrdim ze to v poradku neni.

Ach jo, už zase má někdo touhu mluvit projektantům do řemesla ? Proč ?

Teď nemám na mysli konkrétně váš spor ohledně vypínače, ale obecně - projektant je člověk předpokládám svéprávný, vzdělaný s odpovídající kvalifikací, za svoji práci snad dostane co mu patří (tedy odměnu) a hlavně je za ni zodpovědný.
Tak jestliže jeho dílo není evidentně nebezpečné,  nechte jej na pokoji. V případě, že bude zákazník-investor spokojen, nechť je projektant náležitě veleben.
V případě, že má zákazník-investor námitky proti zvolenému řešení, nechť si je zákazník řeší přímo s projektantem.  Fackovaci


Aby bylo jasno - nejsem projektant, nikdy jsem nebyl a 9 z 10 projektantů nemám rád.  dabel Sám poměrně často žasnu, co lze namalovat za zvěrstva a kdysi jsem měl také snahu tato zvěrstva napravovat.
Ale jednak si nemůže být nikdo jistý, že jeho řešení je lepší a hlavně, proč za někoho řešit jeho případný šlendrián ?   ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
akademik.richard
« Odpověď #4 kdy: 18.09.2008, 22:08 »

Ach jo, už zase má někdo touhu mluvit projektantům do řemesla ? Proč ?


To Novák:
A proč ne?  To je přece součást našeho řemesla. Projektanti, montéři a revizáci spolu právě musí diskutovat. Jedině tak se všichni dostávají na vyšší úroveň ve své profesi, protože si tím předávají své zkušenosti. Když budou spolu diskutovat, třeba právě o sporákové kombinaci, tak si třeba vysvětlí, že jí mohou postrádat, anebo že je blbost, už z pohledu selského rozumu, dávat vypínač nad sporák, kde dostane za chvíli co proto.
Mluvím z pozice bývalého montážníka, investora, nyní projektanta a revizáka. Jsem rád za každou plodnou diskuzi, která mě může upozornit na něco nového.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #5 kdy: 19.09.2008, 02:30 »

Díky elektronické regulaci mnoha nových sporáků, kde je nebezpečí proražení polovodičového spínacího prvku - triaku - daleko vyšší než porucha klasického vícepolohového spínače, tak bych tu sporákovou kombinaci úplně nezatracoval, hospodyně určitě snáze vypne v případě poruchy sporák v kuchyni než když musí hledat v rozvaděči správný jistič. Ovšem určitě ji umístit mimo prostor sporáku, tak aby nebyla zapářená, rozpálená od vaření a aby se na ní nemuselo natahovat přes rozpálené hrnce
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #6 kdy: 19.09.2008, 07:25 »

to Novak: ja nikomu nechci do niceho kecat.Ted jsem kreslil take byt cely se realizuje a treba zrovna vcera jsem se domlouval s kuchynare jak to bude vypadat.Nastes ti mam prave toho kuchynare ktery mi presne nakresli na zed kde co pozaduje a ne ze si musim domyslet jak to bude vypadat.Moje reakce na jeho otazku byla ze by si to mel probrat s dannym projektantem.R ikal jsem mu i to ze bych se zeptal projektanta na to jake urci prostredi nad plochou sporaku a ze podle toho se musi volit IP vypinace a dalsi veci.Ja jsem chtel pouze slyset nazor kolegu RT a projektantu zda je to v poradku ci nikoliv pripadne zda se s tim jiz nekdo s podobnym pripadem setkal.Urcite nebudu kecat nikomu do jeho prace.Presne jak rikate onen subjekt je za svoji praci odpovedny.Klid ne je mozne ze nakreslili kombinaci jinam a investor si vymyslel po realizaci jinak rozmisteni kuchyne.Obklad y pry tam nejsou takze asi nejmensi zlo bude presekat nebo zrusit sporakovku uplne ale co s kratkym kabelem?Kuchyne jsou nevdecne hlavne pro kresleni.Vzdy do provadeci dokumentace pisu ze je nutno pred zapocetim praci upresnit s kuchynarem presne rozmisteni jednotlivych prvku.Jinak se to asi neda pokud to tedy neni kuchyne standard od nejakeho vyrobce ale je to kuchyn primo na miru.
Takze logicky a prakticky sporakovka nad deskou je blbost ale na to asi projektant ani elektrofirma slyset nebude pac je to nezajima v pripade ze to neodporuje primo nejakemu clanku CSN.
Jeste pockam na pana Belane ten ma nejvetsi prehled v CSN treba se vyjadri.
Jinak vsem dekuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Vladimír Kadlec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 19.09.2008, 14:26 »

Není projektant jako projektant. Vzhledem k tomu, že projektování elektrických zařízení je živností volnou, u níž se pro vznik živnostenského oprávnění a provozování živnosti vyžaduje pouze splnění všeobecných podmínek, podmínka splnění odborné ani jiné způsobilosti není stanovena, jsou v odbornosti projektantů značné rozdíly. O tom jsem se měl možnost přesvědčit nedávno při podávání stanoviska k projektu zpracovaném jednou renomovanou firmou, kdy projektant elektro v celé dokumentaci třífázovou napěťovou soustavu TN-S označoval jako  3PEN 3x230V 50Hz TN-S, namísto 3NPE~50Hz 400V/TN-S (viz ČSN 33 2000-3/Z2). Ale je vidno, že tací zde, naštěstí, mezi námi nediskutují.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #8 kdy: 19.09.2008, 15:36 »

Aby bylo jasno - nejsem projektant, nikdy jsem nebyl a 9 z 10 projektantů nemám rád.  dabel Sám poměrně často žasnu, co lze namalovat za zvěrstva a kdysi jsem měl také snahu tato zvěrstva napravovat.

K obraně projektantů... .............c o dokáže zrevidovat spousta revizních techniků, z toho se člověku opravdu zatočí hlava a sevřou pěsti.
Berme to tak, že vyčůránkové a podobná havěť je i v našich řadách stejně tak v hojném počtu, jako v jiných oborech. S tím asi nic nenaděláme a házet na sebe vzájemně špínu......to se mi trochu zajídá i když jsem to před chvílí sám nakousl  angel
Projektant sice namaluje do půdorysu vývod na sporák zpravidla na střed sporáku, ale tím určitě není myšleno, že bude vývod nad sporákovou deskou. Jestli to pak zmiňovaní elektrikáři sami takto domysleli, no tak to je pak problém. Přesné rozmístění spínačů a zásuvek v prostorách kuchyňských linek řeší většinou sám dodavatel kuch. linek v předloženém montážním plánu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Zdeněk Pikhart
OSVČ - Tábor
*
Offline Offline



revizní technik-E2/A , elektromontáže


WWW
« Odpověď #9 kdy: 19.09.2008, 15:47 »

Už v dobách, kdy jsem byl v učení se sporákový kombinace dávaly nad varnou desku. Nikdy se mi to nelíbylo a pokud to jde vyhledávám jiná řešení, ale dodnes jsou ty sporákový kombinace funkční.
Založení hrncema asi moc nehrozí, málokdo vaří na všech plotýnkách ve velkejch hrncích.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize, montáže a opravy převážně v občanské výstavbě a průmyslových provozech
Václav 3
« Odpověď #10 kdy: 19.09.2008, 23:14 »


Založení hrncema asi moc nehrozí, málokdo vaří na všech plotýnkách ve velkejch hrncích.  Škleb


V tom určitě není zásadní problém, pokud to není zrovna velkokuchyně, ale zkuste vypnout sporákovku v okamžiku, kdy se vám přesně před ní vaří i v malém hrnci voda a přesně tato plotýnka nejde z nějakého důvodu vypnout.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #11 kdy: 23.09.2008, 05:39 »

to horsky: Ja maluju vyvod na sporak taky na prostredek sporaku.Ale v pripade ze to realizuji sam tak mi je jasne ze tam nedam sporakovou kombinaci pac stejne si to necham presne urcit od kuchynaru.Otaz ka znela zda je proti takovemu nesmyslu opora v nejake norme.Pomalu aj na uprdnuti mame normu a ja potrebuji argumentovat nejakym clankem.pokud to nikdeneni uvedeno jako treba v 33 2000-7-701 umisteni zasuvek a vypinacu v koupelnach tak mi muze vzdy protistrana jako projektant a elektrofirma tvrdit ze pokud to neni zakazano tak je to povoleno.Ze se to tak nedela to vime vsichni ale cim muzu argumentovat.Z atim jsem nic nenasel.Je nejaka norma na kuchne a umisteni ovladacich prvku v nich?Vim jen o nejake na nabytek a s uzardenim se priznam ze ji nemam ale pracuji na tom aby se ke mne dostala.Nekde ji tady zminoval pan Belan.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 23.09.2008, 10:50 »

No a což dílo nepřevzít z důvodu závažného provozního nedostatku? V tomhle případě je ve výhodě investor, pokud to tedy již náhodou nezaplatil předem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #13 kdy: 23.09.2008, 17:02 »

To Augustin: dobrý argument je třeba takový, že sporáková kombinace umístěná na stěně uprostřed sporáku nemá ani potřebné krytí IP. Co třeba páry z hrnců? Stačí že bude pára z pod pokličky funět přímo na tu nešťastnou spor. kombinaci a je hotovo. Nemluvě o tom, že je to prostě prasárna.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #14 kdy: 23.09.2008, 17:54 »

to Dosba: to jsou takove ty developerske byty chtej za nej 2miliony a setri kde se da.Zasuvky CYKY 3x1,5 10A jistic svetla tahana 0,75 nebo 1mm vodici.
To Horsky: Presne tohle byl take jeden z mych argumentu ze urcite nebude vyhovovat kryti a zarozen sem kamaradovi poradil at se zepta projektanta na vlivy ktere jsou nad sporakem :-) Vic uz pro nej asi udelat nemohu pokud si me neobjedna primo investor.
Jinak diky vsem za podnety.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.