Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Je opravdu spadlý fén do vany životu nebezpečný?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je opravdu spadlý fén do vany životu nebezpečný?  (Přečteno 53872 krát)
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 16.03.2008, 22:02 »

Co dodat k tomuto článku?
http://www.novinky.cz/clanek/135448-zenu-zasahl-proud-pote-co-ji-kocka-prevrhla-do-vany-fen.html
Je cca 1000 Kč za chránič vysokou částkou za záchranu lidského života?
Amyslíte si, že se z těchto neštěstí dokáží ponaučit elektrozedníci, kteří rekonstrukci koupelny začnou a skončí pouze výměnou obkladů a posunutím zásuvky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Václav 3
« Odpověď #1 kdy: 16.03.2008, 23:35 »

Obávám se, že tady by nepomohl ani ten chránič, možná tam i byl. 30mA je docela rána, i když je člověk na suchu, natož celý namočený ve vaně. Myslím si že, pokud to nebyla kočkou zamaskovaná vražda, tak to byla pěkná blbost, mít fén zapnutý v zásuvce a položený tak, aby mohl spadnout do vany. Já bych kohokoliv doma pěkně hnal, aby nechal v koupelně zapnutý fén, když se nepoužívá, a to mám zásuvky od vany 2m, takže tam kabelem ani nedosáhne. Fén se po použití vypne ze zásuvky a po vychladnutí uklidí do skříňky. Kdyby lidi používali hlavu, to by byla krása, jenže já mám čím dál tím víc pocit, že ji mají jen na nošení klobouku, popř. děvčata paruky a ti co nenosí ani jedno, aby jim nepršelo do krku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 17.03.2008, 06:55 »

Obávám se, že tady by nepomohl ani ten chránič, možná tam i byl. 30mA je docela rána, i když je člověk na suchu, natož celý namočený ve vaně. Myslím si že, pokud to nebyla kočkou zamaskovaná vražda, tak to byla pěkná blbost, mít fén zapnutý v zásuvce a položený tak, aby mohl spadnout do vany. Já bych kohokoliv doma pěkně hnal, aby nechal v koupelně zapnutý fén, když se nepoužívá, a to mám zásuvky od vany 2m, takže tam kabelem ani nedosáhne. Fén se po použití vypne ze zásuvky a po vychladnutí uklidí do skříňky. Kdyby lidi používali hlavu, to by byla krása, jenže já mám čím dál tím víc pocit, že ji mají jen na nošení klobouku, popř. děvčata paruky a ti co nenosí ani jedno, aby jim nepršelo do krku.
Nemáte pravdu. Pokud chránič funguje správně, vypne zásuvku při proudu okolo 20mA za čas 10-50ms (dle mých zkušeností). Za tu dobu tělem rozhodně neprojde taková energie, aby způsobila popáleniny. Chránič tam nebyl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
zerotest
« Odpověď #3 kdy: 17.03.2008, 07:25 »

To Svejkovský:
už jste někdy zkusil hodit předmět třídy II do vany? mohu vás ujistit, že stačí aby vana nebyla napojena na pospojování případně byla z , ,plastu,,  a k vybavení chrániče nedojde. Už to bylo psáno v jiné diskusi a sám jsem si ověřil, že je to tak.
Proudový chránič je dobrá věc, ale má určité podmínky pro svůj provoz.
Správná montáž, pravidelné testování zkušebním tlačítkem...
Nepoužívat jej jako základní ochranu, tedy bez ochranného vodiče. Ano i takový blud jako použití proudového chrániče co by ochrany základní se tady již objevil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 17.03.2008, 07:49 »

Nepoužívat jej jako základní ochranu, tedy bez ochranného vodiče. Ano i takový blud jako použití proudového chrániče co by ochrany základní se tady již objevil.
Nevšiml jsem si, že by to někdo tvrdil. Bez ochraného vodiče FI nefachá, jako základní ochrana před neb. dotykem použít lze. Musíte ovšem ještě odjistit před nadproudem, že.
Jistě, fen byl pravděpodobně ve třídě II. Po pádu fenu do vany teče 90% proudu mezu vodičem L a N (má to nejblíž). Nějaká malá část poteče dál do prostoru vany a vrátí se zpět na N. To je proud, na který FI reagovat nebude. Otázka zní, jak velký je ten proud? Voda ve vaně má "značný průřez",  to znamená i malou proudovou hustotu. Vsadil bych se, že plastová vana bude mít svod takový, že FI zareaguje, ale to je teorie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 17.03.2008, 11:00 »

Bez ochraného vodiče FI nefachá, jako základní ochrana před neb. dotykem použít lze. Musíte ovšem ještě odjistit před nadproudem, že.
To by mne zajímalo, kam na FI ten ochranný vodič připojujete.
Leda že byste považoval za ochranný vodič i mokrou podlahu  Mrknutí

Po pádu fenu do vany teče 90% proudu mezu vodičem L a N (má to nejblíž). Nějaká malá část poteče dál do prostoru vany a vrátí se zpět na N. To je proud, na který FI reagovat nebude.
Dovedu si klidně představit situaci, kdy ta voda do fénu vniká kolem L kontaktů, a k N pronikne až za 0,5 sekundy. Takže po tu dobu, než nateče všude, je pěkně celá vana pod napětím (pokud tam není chránič). Když má při tom člověk vystrčenou ruku z vany a dotýká se vlhké zdi nebo vanové baterie... nechtěl bych to zažít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 17.03.2008, 11:15 »

To by mne zajímalo, kam na FI ten ochranný vodič připojujete.
Leda že byste považoval za ochranný vodič i mokrou podlahu  Mrknutí
Dobrá, nepřesně řečeno. Máme oba jasno, ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 17.03.2008, 11:18 »

Dobrá, nepřesně řečeno. Máme oba jasno, ne?
Já myslím, že máme - ale toto diskusní vlákno je v sekci pro laiky, které by to mohlo zmást.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 17.03.2008, 22:22 »

To Svejkovský:
už jste někdy zkusil hodit předmět třídy II do vany? mohu vás ujistit, že stačí aby vana nebyla napojena na pospojování případně byla z , ,plastu,,  a k vybavení chrániče nedojde. Už to bylo psáno v jiné diskusi a sám jsem si ověřil, že je to tak.

To máte pravdu, ale zase vás nic "nekopne". To je jako vrána, co sedí na drátě vedení vvn a žije. A vo tom to je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #9 kdy: 17.03.2008, 22:45 »

Bez ochraného vodiče FI nefachá,
Chapu je to vlakno pro laiky, i zavadějicí myšlenky. ale tohlene. FIčku je oplně jedno, jestli někde je nebo není vodič PE. A je mu zcela jedno, jestli vybaví poruchovým proudem do kostry nebo do vodovodního potrubí. Ale jedno mu není, pokud se objeví rozdíl proudu ve vodič L a N. To potom bez milosti vybaví, at je to zpusobeno lidskym tělem nebo dratem. A vo tom to je.
Tak že pokud vana bude izolovana, spadne do ní fen či jina hračka, a bude připojena pouze faze ( třeba porucha ve vidlici fenu) tak si klidně do ty vany lehnu. V okamžiku jak se dotknu zdi, už mnou začne protíkat poruchový proud, ktery se přes vhkou ruku a vlhkou zed uzavíra do země. Chranič rozpozna, že to co teče do obvodu, se zpět vraci jinudy, než ma (tzn. tento proud přes ruku neprochází vodičem N zpět do trafa) a vybaví. A panove, jakou funkci v tomhle případě ma vodič PE? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #10 kdy: 18.03.2008, 06:58 »

A panove, jakou funkci v tomhle případě ma vodič PE?

"Prosím, prosím, Hujer se hlásí"     "Žádnou"   Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #11 kdy: 18.03.2008, 07:06 »

Chapu je to vlakno pro laiky, i zavadějicí myšlenky. ale tohlene. FIčku je oplně jedno, jestli někde je nebo není vodič PE. A je mu zcela jedno, jestli vybaví poruchovým proudem do kostry nebo do vodovodního potrubí. Ale jedno mu není, pokud se objeví rozdíl proudu ve vodič L a N. To potom bez milosti vybaví, at je to zpusobeno lidskym tělem nebo dratem. A vo tom to je.
Tak že pokud vana bude izolovana, spadne do ní fen či jina hračka, a bude připojena pouze faze ( třeba porucha ve vidlici fenu) tak si klidně do ty vany lehnu. V okamžiku jak se dotknu zdi, už mnou začne protíkat poruchový proud, ktery se přes vhkou ruku a vlhkou zed uzavíra do země. Chranič rozpozna, že to co teče do obvodu, se zpět vraci jinudy, než ma (tzn. tento proud přes ruku neprochází vodičem N zpět do trafa) a vybaví. A panove, jakou funkci v tomhle případě ma vodič PE? 
Beru zpět, nebijte mě. Nebyl jsem zrovna úplně při smyslech. Chtěl jsem tím říct něco úplně jinýho. Děkuji_ za pochopení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
zerotest
« Odpověď #12 kdy: 18.03.2008, 07:30 »

To Lampart,
sedíte ve vodě a v té samé vodě máte L a N, u třídy II PE chybí. V žádném případě nesedíte na jednom potenciálu. Potom dle mě záleží kudy vodou projde proud. Tam budete mít popáleniny a při troše štěstí vám je budou muset léčit - to když přežijete. Lidské tělo ve vodě obvykle vytváří cestu s menším odporem a je nepravděpodobn é, že přes něj nějaký proud nepoteče. To že proudový chránič nevybaví v plastové vaně /dokonce ani kovové, která je spojena s PE u které není poškozen smalt/ mám odzkoušeno.
Ovšem vlézt do vany se zapnutým spotřebičem natož  třídy dvě jsem nezkoušel a ani bych to nikomu nedoporučoval.
Je velkou nezodpovědnost í naznačovat, že má li někdo proudový chránič < 30mA nemůže se mu nic stát.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #13 kdy: 18.03.2008, 12:07 »

Souhlasím s kolegou ZEROTEST, je to obrovská loterie kudy proud poteče, protože v té vaně mívá koupající se mydlinky a tudíž ta voda nemá nízkou vodivost jako destilovaná, navíc vlastnosti této směsi se mohou podle koncentrace látek v různých částech vany výrazně lišit, dále je otázka, kde bude poškozen smalt natolik, že tam dojde k vodivému spojení s kovovým materiálem vany a tudíž s ochranou pospojováním a se zemí - nejčastěji to bývá u výpusti a na té člověk většinou nesedí - takže proud projde celou do vody ponořenou částí těla. Již před víc jak 20 léty upozoňoval ing. Honys při školeních elektrotechnik ů, že podle tehdá platné ČSN 341010 není bezpečný střídavý proud 10mA až tak bezpečný a dával k dobru vlastní zkušenost, že do sebe někde nechal pustit 7mA a nic moc to prý nebylo. Předpokládám, že nebyl celý mokrý a ve vaně a navíc 7mA  je méně než třetina z těch 22-23mA, při kterých vypínají chrániče 30miliampérové . Takže neočekávejme od chráničů žádné zázraky, jejich použití je více než užitečné, ale stále je třeba být opatrný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Škop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 18.03.2008, 12:52 »

A co teprve plastová vana ..... těch je čím dál víc  ? !

FI  nikdy neochrání pokud se nám podaří zapojit své tělo mezi L a N . Jasný. Hezký. 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #15 kdy: 18.03.2008, 15:03 »

A co teprve plastová vana ..... těch je čím dál víc  ? !

FI  nikdy neochrání pokud se nám podaří zapojit své tělo mezi L a N . Jasný. Hezký. 
Jj doplnuji pouze izolovaně uložene tělo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #16 kdy: 18.03.2008, 20:12 »

Pánové, když už je tu taková polemika o procházejícím proudu, pak předpokládám, že se obvod chce spojovat.
Tedy L s N.
Otázka zní, zda není bližší cesty přímo uvnitř potopeného fénu, než aby se uzavíral delší cestou přes tělo, vodu, špunt, kilometr plastu někam do kanálu? Pokud proteče jinudy, reaguje chránič.

Teď bych rád věděl, proč si proud najde jinou cestu, než přímo ve fénu samotném?  bojim Je to otázka odporu mezi oběma kontakty?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 18.03.2008, 20:33 »

Přívodní svorky ve fénu byly zdroj, celá voda ve vaně byla na stejném potenciálu, něco mohlo téci mezi L-N ve fénu, něco přes vanu do země. Co jsem četl, tak ta nešťastnice měla popáleniny na zádech a rukách. Je to důkaz toho, že tudy mohl téci poruchový proud  - styk těla nad vodou s vanou a dále do země. Tím, že tam nebyl proudový chránič tak právě přes ty popálená místa mohl téci proud do země přes tělo. Část proudu přes vodu ve fénu L-N mohla tak akorát slabě vařit vodu, ale zřejmě netekl takový proud, který by vyhodil jistič např.16A zkratem. To se nepodaří ani přes tělo. Bez proudového chrániče je to špatné, poruchový proud mohl být v řádu amper...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.077 sekund, 23 dotazů.