Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Vysvětlete mi prosím, proč mi přeznačili zeleno/žlutý na černý ...
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Vysvětlete mi prosím, proč mi přeznačili zeleno/žlutý na černý ...  (Přečteno 13904 krát)
milcamechos
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 04.03.2008, 19:00 »

Elektrikář natáhl od vypínačů ke světlu následující kabely

- z jedné strany 3 žílový (barva černá, modrá, zeleno/žlutá) a z druhé strany 4 žílový /barva černá hnědá šedá a zeleno/žlutá)

Proč je jeden kabel 4 žílový a na co značí šedá barva vodiče?
Značí hnědá barva u 4 žilového kabelu totéž co modrá u 3 žilového kabelu?

A teď pozor - zapojení světla na předsíni:
černý + černý spojeny dohromady
hnědý + modrý spojeny dohromady
šedý slouží k zapojení na svorku N
1. zeleno/žlutý je kostra
2. zeleno/žlutý je omotaný izolačkou na černo a slouží jako fáze!

Světlo normálně svítí, mě však vrtá hlavou proč je zvolen takovýto postup navíc s přeznačením zeleno/žlutého vodiče na černý na černo.
Bylo mě elektrikářem řečeno že tak ušetří jedno vedení kabelu.
Prosím vás o vysvětlení, případně o názor na zapojení.
Děkuji vám
Milan
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #1 kdy: 04.03.2008, 20:05 »

Tak, jak to popisujete je to špatně, zvlášť přeznačení zž vodiče. zapojení schodišťového vypínače je možné více způsoby. Můžete použít rozbočovací krabice, nebo to tahat přímo přes vypínače a použít Wago svorky. Záleží na vzdálenosti mezi vypínači, jističem a světlem-světly, jaký způsob je vhodnější. Já v tomto případě používám 4 vodičový kabel přes vypínače.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 04.03.2008, 20:28 »

Jestli jsem to správně pochopil, tak jsou ony kabeli propojeny  světle. A pokud to správně chápu dál ,  tak máte doma ne elekrikáře ,ale kutila.
1- Barvy fázové              L     hnědá ,  černá ,  šedá
    barva pracovní nuly   N       modrá
    barva ochrany           PE   zel./žlutá
2- Odpověď na spojení modrá / hnědá  ,je taky v jedničce
3- proč byl zvolen tento postup a na N místo modré zapojil "elektrikář"       
  šedou je i pro mě záhadou. Cena CYKY 5C a CYKY  4B není podstatná.Je to pár    korun (Je to pár metrů).Nejspíš zdělává staré zásoby a nebo .......
Elektrikář něco ví o přeznačování kabelů i přeznačování  žlutozeleného vodiče  zle . A do vypínače natáhnout CYKY 3C místo 3A je taky dobytčárna .
Zaplatil bych mu ,až po revizi a pozval bych si nějakého svého a poctivého rev. technika. Kdoví co ještě napáchal jinde. On vám nejlépe poví co se má s tím udělat.I když pokud je to hotové a uklizeno ,tak se stím nebude chtít někomu něco dělat.  Smutek

CYKY 5C = hnědá, černá ,šedá ,modrá ,  zel./žl.
CYKY 4B = černá ,  hnědá ,  šedá ,  zel./žl.
CYKY 3C = černá (hnědá, šedá) ,  modrá ,  zel./žl.
CYKY 3A = hnědá ,černá ,šedá
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #3 kdy: 04.03.2008, 23:31 »

zeleno/žlutý vodič může být použitý pouze jako ochranný, popř. jako PEN (platí obecně).
zeleno/žlutý vodič nesmí být použitý pro nic jiného a nesmí se ani přeznačovat. 
V praxi to znamená, že zapotřebí používat různé kabely (s odlišnými barvami vodičů) pro různé účely, jak popisují kolegové výše.
Někteří elektrikáři si ale zjednodušují život a vesele používají jeden typ kabelu na všechno.
Není to závada, která by měla vliv na funkčnost, ale je to dost vážné provinění proti platným normám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #4 kdy: 05.03.2008, 00:09 »

Není to závada, která by měla vliv na funkčnost, ale je to dost vážné provinění proti platným normám.

Normy, jsou ale nezávazné (doporučené).
Jak je to s jejím dodržováním ? Pokud je to pouze doporučené, tak se to logicky dodržovat nemusí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 05.03.2008, 06:52 »

Normy, jsou ale nezávazné (doporučené).
Jak je to s jejím dodržováním ? Pokud je to pouze doporučené, tak se to logicky dodržovat nemusí

Dost nebezpečný mýtus. Viz zák. 22 - pokud normy dodržet nehodláte, dokažte, jinak, že je zařízení bezpečné (např. ve státní zkušebně). Bezpečnost zařízení totiž závazná je (zákon, nařízení vlády)!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jaroslav Mrázek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 05.03.2008, 07:17 »

Jěště bych dopnil pana Švejkovského.
Pokud se dodrží platné technické předpisy (normy),  lze plně využít právní ochranu státu. V opačném případě je na každém jednotlivci, aby (při případném sporu) prokázal, že provedení je srovnatelné, nebo i lepší, v porovnání s technickou normou. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 05.03.2008, 07:32 »

to Kolesa

Máte pravdu. Norma je opravdu nezávazná. Norma "jen" souhrnem rad a návodů a měla by určovat jakési minimum toho, co je třeba splnit.

A kdybyste někdy někomu způsobil nějakou škodu nebo újmu na zdraví, dá se předpokládat, že vás nebude soud trestat za porušení "nezávazné" normy. Ono totiž existuje něco, čemu se říká zákon. A je jich hned několik, které se dají použít pro tuto problematiku a jejich platnost, na rozdíl od norem, je závazná a neznalost v tomto případě neomlouvá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 05.03.2008, 11:10 »

To  Kolesa

To, že se nemusí dodržovat normy mě vždycky zvedne ze židle. Vsadím se  ,  že pokud by to bylo u vás doma ,tak se na to koukáte jinak. Uvádět laiky do omylů ohledně norem se mi opravdu ...
Jak psali kolegové ,jsou nezávazné ,ale při jejich nedodržení to odnese montážní firma (pokud to již odnesl zákazník ,atd),
Já bych tedy montážníka s tímto názorem a přístupem, hnal od mých dveří dost nevybíravým způsobem. Zapoměl jste totiž dodat - pokud zajistíte ochranu jiným ,stejně dorým a nebo lepším způsobem ,  což si opravdu moc nedokážu představit. Přeznačováním ochraných vodičů to jistě není lépe chráněno.  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 05.03.2008, 13:14 »

Asi bych ho nechal přeznačit v celé délce použitého vodiče nezaměnitelným způsobem. To je svléknout žlutozelenou a navléci třeba hnědou.  vegeeet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 05.03.2008, 13:53 »

Takhle nějak si představuju novou generaci "elektrikářů",  podle právě projednávané novely živnostenského zákona, kdy z nádeníka s potvrzením "šestileté" praxe na papíře je rázem odborník v oboru elektro, s okamžitým právem již konečně, ale nyní již skutečně svobodně a bez zbytečného papírování, začít podnikat. A samozřejmě dalším zájemcům tato nově vzniklá malá firma poskytne jistě vysoce odbornou, rovněž "šestiletou" praxi požadovanou v projednávané novele živn.zákona. Získávání odbornosti tímto způsobem je vlastně geniální myšlenka. Celý systém školství, ale proboha alespoň až po dokončení základní školní docházky, je jenom zbytečné mrhání veřejnými financemi. Každý si přece tu svoji "šestiletou" praxi obstará sám a potom že zlaté české ručičky jsou už pomalu na vymření.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 05.03.2008, 14:11 »

O to smutnější na tom je, že podobná zvěrstva typu jeden kabel na všechno, laik, kterému dělá takováto "montážní" firma instalaci, jen málo kdy odhalí. Hezká slova o tom, jak bychom my, elektrikáři, takového kutílka hnali jsou bezpředmětná, jelikož málokdo z nás by přenechával tuto práci někomu jinému v oboru. Takže představy o tom, jak podobné individuum sejmeme, do posledního šroubečku rozebereme a zdeptáme, na pranýři zostudíme, jsou jaksi jen a jen zas pouhou představou.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
milcamechos
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 05.03.2008, 17:16 »

to Jan Franěk:
děkuji vám moc za vysvětlení, můj první dotaz někdo zkrátil, ale jeho princip zůstal - jestli se musí nebo nemusí dodržovat norma o tom diskutovat nebudu, spíš bych vás prosil o vysvětlení, jak by to správně mělo být zapojeno - proč je použit jeden 3 žílový a jeden 4 žílový kabel od vypínačů ke světlu.
Jinak ty 2 černé dráty a modrý drát s hnědým jsou smotány k sobě a zaizolovány u toho světla.Vlastně mě tam vystupuje celkem 7 vodičů, místo 3 tak jak sem to viděl vy bytě u rodičů při stejném provedení - světlo na předsíni v bytě rožínané z kuchyně a z předsíně.
ten šedý drát je tedy fázový? a zde slouží jako nulák...
Nejvíce se mě nelíbí ten přeznačený zeleno/žlutý vodič.
A smutný je že je to vlastně nová elektroinstala ce v bytě (koupelnovém jádru) a je to takhle natažený.
Bohužel žádného technika neznám coby se k tomu vyjádřil, k panu elektrikáři jsem měl plnou důvěru...
Milan
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 05.03.2008, 17:18 »

To: milcamechos

A víte jistě, že to byl elektrikář, nebo se za elektrikáře jen vydával?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ferdo
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 05.03.2008, 18:02 »

to Jan Franěk:
děkuji vám moc za vysvětlení, můj první dotaz někdo zkrátil, ale jeho princip zůstal - jestli se musí nebo nemusí dodržovat norma o tom diskutovat nebudu, spíš bych vás prosil o vysvětlení, jak by to správně mělo být zapojeno - proč je použit jeden 3 žílový a jeden 4 žílový kabel od vypínačů ke světlu.
Jinak ty 2 černé dráty a modrý drát s hnědým jsou smotány k sobě a zaizolovány u toho světla.Vlastně mě tam vystupuje celkem 7 vodičů, místo 3 tak jak sem to viděl vy bytě u rodičů při stejném provedení - světlo na předsíni v bytě rožínané z kuchyně a z předsíně.
ten šedý drát je tedy fázový? a zde slouží jako nulák...
Nejvíce se mě nelíbí ten přeznačený zeleno/žlutý vodič.
A smutný je že je to vlastně nová elektroinstala ce v bytě (koupelnovém jádru) a je to takhle natažený.
Bohužel žádného technika neznám coby se k tomu vyjádřil, k panu elektrikáři jsem měl plnou důvěru...
Milan

Dotazateľ to celé domotal ,pletie do toho alternatívy pochybujem že by v dnešnej dobe prevádzal niekto  schodiskové zapojenie cez osvetlovacie teleso avšak umelci sa môžu naisť aj tie farby mi do hlavy nejdú hnedá,čierná,šedá +zž  na Slovensku túto alternatívu som v obchode nevidel najlepšie keby to ofotil  snaď by sa to dalo pochopiť.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
milcamechos
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 05.03.2008, 18:31 »

to Ferdo:
nevím jak to myslíte že bych to domotal a jaké aletrnativy do toho pletu?
spíš vysvětlete mě - laikovy jak to myslíte vy?
- schodiskové zapojenie cez osvetlovacie teleso?
Napište jak by to mělo být správně a né co je domotaný z mé strany...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ferdo
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 05.03.2008, 20:04 »

to Ferdo:
..
odpoved bola odoslana  sukromným emailom
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #17 kdy: 06.03.2008, 14:05 »

Zde je v rychlosti nakreslené schéma ,jak to asi váš "elektrikář " zapojil.
Nad tím kabelem jsem se táké pozastavil.4B CYKYna s novým barevným značením není určitě běžný kabel. Spíše potkávám 5C s vystřiženým modrým drátem  Hněv

* doc1.doc (29.5 KB - staženo 403 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 21 dotazů.