Nemá být sekundární napětí transformátorů 22/0,4 a 22/0,42 kV?

<< < (4/8) > >>

Jaroslav Molák:
 (poklona)  vám pánové
za osvětovou činnost, při dobré úrovni Vaší diskuze.
Je sice praktické jisté zvýšení napětí v siti, ale spotřebitele nezajímá problematika. Musí ho ale zajímat bezpečnost provozu jeho spotřebičů.
Za odběr elektřiny platí vysokou cenu, a přepětí v síti mu v mnoha případech ničí spotřebiče. Myslím tím světelné zdroje a elektroniku obecně, jako takovou.
Vystudoval jsem elektrotechnik u a enegretiku a jako revizní technik k tomu mám co říci. Rozhodně nemohu souhlasit s názorem který obhajuje vyšší napětí. Musí zde být taková regulace, aby byl provoz spotřebičů bezpečný.
Energetika je náročná a v mnoha případech v neodborných rukou. Proto máme v síti docela běžně napětí 426/423/425 V. Pro čtenáře uvádím že napětí v zásuvce je kolem 248 V. Jaky vliv má takové napětí na spotřebiče je nabíle dni.
S pozdravem hezkého dne Jarin



dolac:
Citace: Jaroslav Molák  12.04.2008, 14:58

Rozhodně nemohu souhlasit s názorem který obhajuje vyšší napětí. Musí zde být taková regulace, aby byl provoz spotřebičů bezpečný.
Ani ja nemôžem súhlasiť s názorom p.Havlika, že "V distribucnich sitich je v praxi snaha vyuzivat prioritne horni cast tolerancniho pasma napeti"
Treba si však uvedomiť, že historicky boli nn siete budované tak, že nie je problém nájsť siete, kde je vzdušné vedenie ťahané od DTR aj 1km. Ak má byť potom na konci vedenia napätie aspoň 90%Un, musí byť v trafostanici naozaj vyššie napätie a u nás sa bežne nastavuje odbočka na nejakých 248V. Už som sa stretol aj s prípadmi že napätie v trafostanici bolo 253V. A v podstate je to ešte v norme (myslím tým na Slovensku) V Čechách je však povolených zatiaľ +6%Un, pokiaľ sa to ešte nezmenilo. 

H:
Po delší době přispěju zase trochou do diskuse ohledně sekundárního napětí transformátorů vn/nn v Česku.

Co říkáte na ČSN 33 0120:2001, strana 11, tabulka NA.5 - Jmenovitá napětí elektrických střídavých zdrojů a spotřebičů do 1 kV?

Zdroje 420V
Spotřebiče 400V

To IMHO podporuje mé původní tvrzení, že sekundární napětí transformátorů vn/nn má být 420 V a ne 400 V, což naprostá většina současných projektů nesplňuje.

Miloš Trochta:
Chtěl bych navázat na diskusi z roku 2008. Změnilo se za za těch x let něco ohledně původní otázky, resp. může být v instalaci použit transformátor 22/0,40kV, který bude na primáru "nastaven" na 0,42kV?

Miroslav Janča:
Je třeba si uvědomit, že transformátor 420 V má toto napětí na výstupních svorkách při jmenovité zátěži. Napětí naprázdno se u tohoto transformátoru pohybuje okolo 437 V.  Co na to spotřebiče používané při nezatíženém trafu, například v noci, když je fabrika bez odběru ? Je tam pak přepětí větší než dovoluje norma (6 %).

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana