Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Lze vyměnit starý černý jistič za nový moderní?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze vyměnit starý černý jistič za nový moderní?  (Přečteno 25010 krát)
Markéta
« kdy: 05.01.2008, 20:19 »

Máme v rozvaděči ještě staré jističe, takové ty černé 10ks malých a 3ks velké 2ks malých jsou pokažené.
Byl u nás elektrikář a ten mi  řekl, že stejné už nemá a kdyby tam nainstaloval nové typy tak, že by musel podle normy vyměnit všechny ty jističe za nové, a že cena jednoho jističe by byla 150-250 Kč.
Do 5 let chceme stejně rekonstruovat.
Neexistuje nějaká vyjímka?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #1 kdy: 05.01.2008, 20:27 »

Vyjímka na toto neexistuje. Jedná se asi o černé jističe vedení IJV 10A a 15A (ty malé) a trojfázové vedení ITV či trojfázové motorové ITM (obojí jsou ty velké). Ty už se dlouho nevyrábí, my je na tyto opravy sháníme po demolicích, nebo po rekonstrukcích . Ať vám elektrikář , ,vadné okruhy,,  přepojí na ty dobré. Sám si zjistí, které okruhy jsou nejmíň odběrově namáhané. Ale ještě lepší rada je, aby jste ty jističe vyměnili za nové, za těch 5let je využijete
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Markéta
« Odpověď #2 kdy: 05.01.2008, 20:34 »

Tak dobrá děkuji za radu.Jo a on říkal ještě něco o proudovém chrániči ,nebo něco takového ,protože jeden ten jistič byl na koupelnu.Jinak ještě jednou děkuji, myslela jsem si ,že mě budete ignorovat ,když jsem ženská dobrou noc.A hezký nový rok a hodně dobrých rad.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Náhodný
« Odpověď #3 kdy: 05.01.2008, 20:35 »

Dobrý večer paní Markéto,
no správně, podle zákona by neměl ani ty jističe vyměnit, nébrž celou novou rozvodnici a to podle zák. č.22/1997 Sb. Tu cenu vám kolega uvedl celkem správně, až na to, že je to cena pouze za material. Takže konečná suma by byla MINIMÁLNĚ jednou taková.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 05.01.2008, 20:40 »

 Smích ježíšku, ignorovat ženskou  Kroutím očima jak vás tohle jen mohlo napadnou? Všichni elektrikáři jsou rádi, když se zde nějaká ukáže  Mrknutí
P.S. Černé jističe již jsou za zenitem svého života, po tolika letech již nejsou schopny řádně a spolehlivě vypínat zkraty a to je jejich hlavní funkce. Takže výměnou si jen polepšíte. Proudový chránič pro koupelnu je dnes již povinný, ale pokud máte staré vedení v soustavě TN-C tak to bez rekostrukce vedení stejně nebude fungovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Markéta
« Odpověď #5 kdy: 05.01.2008, 20:41 »

To snad ne!! Já jsem sama s 2 dětmi a to bude ještě dražší doufám,že mi pujčí mamka peníze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Markéta
« Odpověď #6 kdy: 05.01.2008, 20:44 »

No on říkal ,že by mi ten chranič nainstaloval v koupelce na pračku ,nebo do pračky ja teď nevím.Ale cena opět okolo 1000Kč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 05.01.2008, 20:50 »

To snad ne!! Já jsem sama s 2 dětmi a to bude ještě dražší doufám,že mi pujčí mamka peníze.
Ano je to možné, existuje zásuvka s integrovaným proudovým chráničem, tu lze použít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #8 kdy: 05.01.2008, 20:51 »

Rozvaděč cca 500-800Kč
Jističe cca 2500Kč
Proudový chránič cca 1300Kč
A samozřejmě plus práce...
Tu cenu za komponenty si ale odečtete za těch pět let, protože se použijí znova
U tohoto bych nešetřil. Kór pokud tam jsou děti...
A proud.chránič se nemusí používat poze na pračku, ale na všechny zásuvky, které jsou v koupelně
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Markéta
« Odpověď #9 kdy: 05.01.2008, 20:59 »

Díky za útěchu.Jen,aby nebyly ty jističe za 5 let zase staré a nevyhovující. A ten chránič vydrží jak dlouho, půjde použít za 5 let taky?A Už končím na moji ženskou hlavu toho bylo na večer až moc. Doubrou noc dráteníci ,ale moc vám děkuji Markéta Fardová.Možná ,že se ještě ozvu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Štemberg
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 06.01.2008, 00:06 »

Jak již správně napsali kolegové, nejlepší řešení by bylo staré jističe nahradit novými, a proudový chránič pro zásuvku v koupelně je určitě bezpečnější než stávající stará instalace.
Pokud ale nechcete teď elektroinstala ci předělávat, mohu vám přenechat původní černé jističe ze starých zásob. Potřeboval bych ale vědět, jaké přesně potřebujete - typ je napsaný na malém štítku pod páčkou jističe (pokud máte podlouhlé jističe s páčkou) nebo u ještě starších čtvercových jističů je číslo vyražené na zapínacím tlačítku. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 06.01.2008, 15:06 »

TO Markéta:
  Jističe i chránič se může pokazit /je to jenom technika/...ale i já mám zkušennosti že se zdá lidem být všechno hodně drahé ,  ale pokud by nastala ta "nejnehorší " situace a vznikne vyhoření spotřebiče, požár ,  a v nejhorším i úraz el. prudem tak peníze vynaložené na výměnu se několikanásobn ě vrátí /oproti např. požáru bytu nebo úrazu a trvalému postižení někoho blízkého !!/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 06.01.2008, 15:31 »

To: Kroutil
To ještě nepoužíváte na náhradu starých jističů IJ a IT Retrofity KT1 a KT3?
http://elektrika.cz/data/clanky/clanek.2005-02-27.9271854804
Náhrada trvá několik minut a je zajištěné odpovídající krytí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #13 kdy: 06.01.2008, 17:35 »

V uvedeném případě mi nepřipadá úplně nezbytné vyměňovat celou rozvodnici jen kvůli dvěma vadným jističům.
Samozřejmě, ideální by bylo vyměnit celou rozvodnici a potažmo i udělat komletní rekonstrukci starých TN-C rozvodů, nicméně určitě to není jediné možné řešení.
Staré černé jističe určitě nejsou "nesehnatelné",  sám mám právě pro tyto účely také slušnou sbírku. A nebo je možné použít retrofit, jak psal kolega Fuksa.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Markéta
« Odpověď #14 kdy: 06.01.2008, 18:10 »

Dobrý večer dráteníci!!Tak dneska byl zase zamnou ten elektrikář chudák byl ze mě hotový.Ale nakonec mě ukecal.Takže vymění všechny jističe za nové protože zkoušel jak fungují i ty ostatní no a jeden ten malý jistič nevypadl,ale až ten velký hlavní no a další zase šel vypnout,ale tak asi na popáté ho nahodil.A ten chránič dá do velkého rozvadéče a povede nový kábl až do koupelny k zásuvkám bo ten starý je spálený a láme se. No a přesvedšil mě tak,že mi ukazoval v notebooku fotky popálených lidí a mrtvých dětí následky špatné elektroinstala ce.Řeknu vám že vy elektrikáři umíte přesvědšit člověka fakt.Příjde v pondělí bo ty prodluźovačky po domu mi lezou na nervy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 07.01.2008, 08:42 »

Inu moderný druh marketingu spojený s remeslom.
To vyzerá nádejne.

Toto musím poradiť známym stavbárom. Žiadne malé opravičky.
Pekne celé, odznova. A nepočká, čo keby to náhodou spadlo.

Ale teraz vážne, vaše rozhodnutie pre opravu je samozrejme správne.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #16 kdy: 15.03.2008, 21:56 »

TO:Markéta
Vezměme to z druhé strany. Kdyby se něco přihodilo vám a nebo dětem vlivem špatné el. instalace zase by jste "hudrovala" na elektrikáře proč vám to neudělal hned tak jak to má být a hlavně bezpečné!.. angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 15.03.2008, 22:24 »

Samozřejmě, že to lze a pro slovenské jističe se vyrábí i vhodný přípravek. Problém je ale ještě v tom, že jističe OEZ Letohrad a Moeller (FG) (nejběžněji používané) nejsou vhodné pro připojení hliníkovými vodiči. Hliníkové vodiče mohou být použity pouze u svorek jističů Bonega a těch slovenských (nevzpomenu si na firmu, ale jsou to tuším Krompachy, tak asi SEZ)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 21 dotazů.