Proč došlo k zásahu proudem a chránič nereagoval?

<< < (2/4) > >>

Otakar Dosbaba:
To Šohajda: Zapoměl jste přičíst odpor toho člověka v obvodu, jak zde píše i pan Polínek. :)

Miroš Jan:
TO Šigut.
váš dotaz není zcela přesně specifikován.
1) Jak byla zapojeno zkoušečka
2) Kterou stranou se zkoušečka dotýkala fáze
3) Které strany zkoušečky Jste se dotýkal

Jestliže jsem to správně pochopil, tak že jste se dotkl jednou stranou zkoušečky fáze, a druhou stranou zkoušečky jste se dotkl rukou. pak by teoreticky musel chránič vybavit.

Tak mi to nedalo abych si to vyzkoušel sám. SN 3 při měření mezi fází a N, protéká proud 46,8mA. To je dostatečná hodnota na vybavení chrániče.
Ty které jsem měřil, vypínaly při proudu od 18,5mA do 25,8 mA.
Záleží na více okolnostech, ale vše nasvědčuje tomu že chránič je kaput.
Ještě mě napadlo, nestál ste v belíku s vodou  :o
To by vše vysvětlilo.  ;)

Jaroslav Hasala:
Jestli to dobře chápu, tak zásahu došlo po dotyku s jedním pólem zkoušečky, zatímco druhý pól byl připojen na fázi. Potom zřejmě k vybavení nedojde, procházející proud asi nebude dostatečný.
No ale vykládejte to tomu postiženému, že jeho tělem neprošel dostatečný proud, on na to bude mít asi jiný názor :)
Vzpomínam na jeden případ, kdy byl zasažen jeden pracovník, který smotával poškozenou přívodní šňůru, přičemž měl vidlici stále v zásuvce. Po dotyku s poškozenou částí dostal "strašnou pecku". Zásuvka byla připojena přes chránič 0,03A. Byl jsem k tomu přivolán, měření parametrů chrániče bylo bez problémů. Dotyčný člověk dost dobře nechápal jak je to možné, že chránič nevybavil. Nakonec jsem mu celkem brutálně sdělil, že když ten zásah relativně v pohodě "ustál",  tak to asi taková pecka nebyla ... :)
Vnímání proudu procházejícího tělem je velmi subjetivní, záleží na spoustě okolností. Vzpomínám na jeden případ, kdy jsem vlastním tělem vybavil chránič 0,5A a abych tak řekl "nic moc" a jindy zase chránič 0,03A nevypnul a já to vnímal velmi, velmi bolestivě... ;) a přitom v obou případech oba chrániče vypínaly správně.
V daném případě bych rozhodně doporučoval ověření parametrů chrániče, ale nemyslím si, že bude něco špatně. Spíš bych si vsadil na to subjektivní vnímání.
Z praktických zkušeností vím, že zkoušečka SN3 odebírá proud kolem 50 mA. Když to vezmu ohmicky (zjednodušuji to, neuvažuji indukčnost),  tak má ohmický odpor kolem 5 kOhm. Předpokládaný odpor lidského těla je také 5 kOhm (uváděno v různé literatuře i v některých normách). Prostým dosazení do Ohmova zákona I = U (230V) / R (5 + 5 kOhm) nám vyjde proud kolem 23 mA, který chránič vypínat nemusí, ale lidské tělo ho bezpochyby bude vnímat  :o
Takže asi tak ...  ;)

Jaroslav Hasala:
Jinak samozřejmě, pokud se někdo hlásí jako dobrovolník, můžeme na něm provést praktické pokusy. Zkoušečku SN3 mám... :)

František Šohajda:
TO  Dosbaba:
Jasně odpor lidského těla se musí připočitat.... ..
Asi jsem se špatně vyjádřil- chtěl jsem jen upozornit jak bez drahého MP se dá vyzkoušet FI 30 mA na jeho funkčnost....s amozdřejmě pokud si není jist tak zavolat RT s příslušným MP...

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana