Jak řešit vyhazování jističů při spuštění velkého množství spínaných zdrojů?
Jan Bocek:
SCL 3680 TRONIC
je nejlevnější a bezpečné řešení pro laiky.
1 Fázový modul Soft Startu do rozvaděče nabízí desítky firem
( Emerson CSS-25U, CELDUC SYMC 0001, Tele TSG, Schneider Electric ATS 01N)
jenže ceny jsou násobně vyšší než SCL 3680.
Podobný modul na DPS vyráběla plzeňská firma
a najdete jej na https://aukro.cz/soft-start-230v-16a-7049594143?cjdata=MXxZfDB8WXww&utm_source=CJ&utm_medium=affiliate&utm_campaign=9128252&utm_content=15698810&utm_term=c61fb066922511ef807d00a40a18b8fc&cjevent=c61fb066922511ef807d00a40a18b8fc
za cenu 400 Kč
Montáž modulů musí provést osoba s potřebnou kvalifikací elektro.
V principu je to do serie zapojený termistor, který za studena má velký odpor a po zahřatí jeho odpor klesne na minimum. Pro malé spotřebiče se nechává zapojený do serie, protože úbytek na tomto termistoru je 1-2V, co je k napětí 230V zanedbatelné. Takm kde to může vytvářet bproblémy, tak se termistor po nahřatí přemostí kontakty relé. V principu SS omezí proudové špičky při zapnutí toroidnívch traf ale i spínaných zdrojů a zdrojů, kde jsou velké kapacity. Otevřené moduly jsou mnohém levnější než zapouzdřené moduly s min. krytím IP 20. a případně s nastavovacími prvky. [/
Bobik WC40:
Díky za tipy, už aspoň vím co hledat.
Martin Kurka:
Moderní klučinové s láskou k technice si vymění zdroje v PC za zdroje s aktivním PFC, které mají měkký rozběh a nevytváří brutální špičku do sítě. Tím dokáží že techniku milují, protože ji netrápí brutálními náběhy proudu. A přijde je to levněji než shánění softstartů a neustálé výměny svařených vypínačů v prodlužkách.
A před domácí kino si dají prodlužovačku s filtrem, její tlumivky nárazový proud také oříznou a ještě do zvuku nebude pronikat rušení ze sítě.
Třeba https://www.softcom.cz/eshop/acar-504wf-ochranny-filtr-230v-vyp-1-5m-5zasuvek_d114316.html
Otakar Dosbaba:
Mean Well pro podobný účel vyrábí moduly ICL-28R nebo L dle montáže na DIN lištu, nebo do krabice. Jde o výkonový rezistor v kombinaci se zpožděným překlenutím kontaktem relé.
Martin Kurka:
Omezovače rozběhového proudu jsou problematické z hlediska tvrdého zkratu za nimi v okamžiku zapínání. Zvýšená impedance smyčky při zkratované zátěži často nevypne jistič a když neshoří předřadný odpor na kterém je po dobu zkratu plné síťové napětí, pak se svaří nebo vypaří kontakty překlenovacího relé, které v době trvání zkratového proudu sepne.
Z tohoto hlediska je někdy výměna B jističe za C jistič nebo D jistič menší proudové hodnoty menší bezpečnostní riziko. Jenže taková výměna bez reálného proměření instalace není korektně možná.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana