Je potřeba pro OSVČ provádějící domovní elektroinstalaci osvědčení TIČR?

<< < (4/8) > >>

Jan Bocek:
Citace: Jirka Š. Svejkovský  25.02.2024, 14:14

Potřebujete oprávnění od TIČR.

Osvědčení máte, to je ta vaše padesátka (nebo dneska NV. 194).
EDIT: Pokud nemáte §8 (vyhl. 50) nebo §7 (NV 194),   je potřeba jej doplnit, jinak vám oprávnění nevydají.

Oprávnění je nutné, abyste mohl vykonávat činnost "montáže, revize, opravy a zkoušky elektrických zařízení". Jinak by se mohlo jednat o neoprávněné podnikání.

Informace vám podají na TIČRu (ticrt.eu)



Vidím, že mnozí se pod to nechtějí podepsat. Přitom je to zde jediná správná odpověď.

A podsouvají diskusi "proč se u nás jezdí v pravo a ne vlevo". A zaměňují funkcí SÚIP a TIČRu. Pravidla jsou dané a je lépe je respektovat, než vytvářet objížďky.

Milan Hudec:
Citace: Jan Bocek  30.03.2024, 07:42

Vidím, že mnozí se pod to nechtějí podepsat. Přitom je to zde jediná správná odpověď.


Ne!,  o neoprávněné podnikání ve smyslu ŽZ by se jednalo, kdyby osoba se živnostnákem na "montáž elektro" k této činnosti nabízela další, např.sexuální služby a pod.

Co se týká VTZ, stav je takový....,  prosím povšimni si, že se dále hovoří furt o VTZ


„(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku na úseku bezpečnosti vyhrazených technických zařízení tím, že

a) neprovede řádně prohlídku, revizi nebo zkoušku v souvislosti s uváděním do provozu nebo provozem vyhrazených technických zařízení,

b) bez oprávnění nebo osvědčení o odborné způsobilosti k činnostem na vyhrazených technických zařízeních vydaného podle zákona o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení provede prohlídku, revizi nebo zkoušku vyhrazeného technického zařízení, pro které je nezbytné být držitelem tohoto osvědčení,

„(1) Právnická osoba a podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku na úseku vyhrazených technických zařízení tím, že

a) neprovede řádně prohlídku, revizi, montáž, opravy nebo zkoušku v souvislosti s uváděním do provozu nebo provozem vyhrazených technických zařízení,

b) bez oprávnění nebo osvědčení o odborné způsobilosti k činnostem na vyhrazených technických zařízeních vydaného podle zákona o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení provede prohlídku, revizi, montáž, opravy, rekonstrukci nebo zkoušku vyhrazeného technického zařízení, pro které je nezbytné být držitelem tohoto oprávnění nebo osvědčení,

c) v rozporu s § 20 odst. 5 zákona o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení nezajistí odstranění zjištěných závad na vyhrazeném technickém zařízení,

d) v rozporu s § 20 odst. 2 písm. d) zákona o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení nezajistí řádnou obsluhu vyhrazených technických zařízení,

e) jako provozovatel vyhrazeného technického zařízení neohlásí havárii v rozporu s § 22 zákona o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení.“.

Jan Bocek:
Jen jsem vytáhl z archívu Živnostenský list starý 20 roků, kde je uvedeno,
že podle Z455/1991 Sb se uděluje pro předmět podnikání

MONTÁŽ, OPRAVY, REVIZE A ZKOUŠKY VYHRAZENÉHO ELEKTRICKÉHO ZAŘÍZENÍ

A podíval jsem se na stránky ŽÚ, kde pro živnosti řemeslné, podle §20 žz část A je uvedeno

MONTÁŽ, OPRAVY, REVIZE A ZKOUŠKY ELEKTRICKÉHO ZAŘÍZENÍ

Nějak se vytratilo kouzelné slovíčko VYHRAZENÉ.

Jenže při všech těchto činnostech se setkáváme s "práci na elektrickém zařízení" a to také na EZ pod napětím, anebo v  blízkosti EZ. A tak se při provádění elektroinstala cí nevyhneme práci na VTEZ. Zvláště při zkouškách a opravách.....

Dědek elektrikář to vidí takto:

ŽL je nutný, abychom dostali IČO a mohli podnikat. To je ta část A
Jenže pro tuto odbornou činnost práce na elektrickém zařízení ( VTEZ) potřebujeme ještě tu část B, ktará je definováná Z250/21 a NV 194/22 Sb.,  s podmínkou kvalifikace §7
,  neboli "vedoucí elektrotechnik" a následné udělení oprávnění k této činnosti

MONTÁŽ, OPRAVY, REVIZE A ZKOUŠKY VYHRAZENÉHO ELEKTRICKÉHO ZAŘÍZENÍ

Pak již máš Milane pravdu, že "furt se jedná o VTZ". Pak se vrátím k tomu příkladu vyšetřování komisáře PČR vážného úrazu, kdy ta firma ( a je dno zdá PO nebo FO),  která provedla instalaci "domácích zásuvek",  neměla to oprávnění B. Měla jen ten ŽL k podnikání a IČO, ale neměla to oprávnění k odborné činnosti podle zákona. A jsme u trestného činu.......Z 89/2012 Sb.,povinnost  jednat řádně a bez vad s odbornou pečlivosti.


Jan Bocek:
Citace: Jakub Č  14.02.2024, 16:26

Jelikož se mě dostalo informace, že budu potřebovat osvědčení u TIČR, chci se zeptat, zda je to opravdu tak.
Dělám ještě s jedním známým domovní elektroinstala ce, který má všechny osvědčení apod. co jsou potřeba. Takže mě "zastřešil". Prý se to ale mění a "zastřešení" již nebude možné. Tudíž bych nejspíše musel jít na TIČR si udělat nějaké osvědčení.
Je ale opravení od TIČR potřeba u provádění domovní elektroinstala ce?



Když jsme prováděli velké a rozsáhlé montáže EZ, tak jsem na dohodu zaměstnávál několik elektrikářů, kteří měli ŽL a tím i IČO. A dokonce i studenty, kteří žádné IČO neměli. To je normální praxe.  

Dělat někomu odpovědného zástupce se svým oprávněním je věc nebezpečná a věci důvěry. Proto byla dříve omezená na 3 subjekty. Proto se nedivím, že byla zrušená.

Dodavatel domovní elektroinstala ce musí prokázat, že je EI bezpečná a že je provedená podle norem a podle dokumentace. Musí provést závěrečné zkoušky a ověření EI a tyto náležitosti připravit pro výchozí revizi. Proto se nevyhne práci na EZ, která spadá pod VTEZ.

Proto stojíte na křižovatce, kde se musíte rozhodnout, zdá budete dále jako "helfer" pro někoho ( nenesete odpovědnost) anebo budete pán mistr, který bude "dělat" na sebe, ale také ze zodpovědnosti před zákonem.

Anebo jezdit bez řidičáku s obrovským rizikem ?

Radim Strycharski:
Citace: Jan Bocek  31.03.2024, 11:14

MONTÁŽ, OPRAVY, REVIZE A ZKOUŠKY ELEKTRICKÉHO ZAŘÍZENÍ

Nějak se vytratilo kouzelné slovíčko VYHRAZENÉ.

Vytracení kouzelného slovíčka VYHRAZENÉ byl nápravný krok správným směrem. Do té doby byl dodavatel montáže UTZ jaksi bez stanovené živnosti, což asi nebyl dobrý stav věci.

Citace: Jan Bocek  31.03.2024, 11:14

ŽL je nutný, abychom dostali IČO a mohli podnikat. To je ta část A
Jenže pro tuto odbornou činnost práce na elektrickém zařízení ( VTEZ) potřebujeme ještě tu část B, ktará je definováná Z250/21 a NV 194/22 Sb. ...

Část B je podnikání v oblasti působnosti resortu Ministerstva práce a sociálních věcí. Čili jenom někde. Proto taky dává logiku, že živnostenský úřad vydá ŽL nezávisle na tom, jestli žadatel má nebo nemá oprávnění od TIČRu. Podnikání bez držení tohoto oprávnění může být obecně vzato legální.

Tazateli bych doporučil, aby si oprávnění od TIČRu pořídil, protože neví a nebude v budoucnu vědět, stejně jako my ostatní, jestli v daném případě pracuje nebo nepracuje na VTZ. Čili z principu předběžné opatrnosti.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana