Martin Kurka

Offline

Projektant automatizace a strojů
|
 |
« Odpověď #4 kdy: 20.10.2022, 20:20 » |
|
Původní relé Eaton co máte používá pro paměť stavu a přepínání stejný mechanismus, jako je v propisovačce. Impulzní elektromagnet jen mačká na tu propisku. Zároveň onen propisovačkový mechanismus můžete i ručně namáčknout - je to ono modré tlačítko ručního ovládání relé. Protože musí být zmáčknutí silné, je elektromagnet hlučný. Ale protože magnet se zapíná jen při změně stavu, má toto relé nulovou klidovou spotřebu.
Relativně tichá relé o nichž psal kolega Yossarian fungují na bázi bistabilního relé s permannetním magnetem. Shodná bistabilní relé jsou v prostorových programovateln ých termostatech. Pokud vás neuráží hlučnost těchto termostatů a nepotřebujete ruční ovládání a centrální vypínání či zapínání tak na bázi bistabilního relé dělá v kvalitě pro domácnosti a v lidové ceně impulzní relé třeba Elko-MR41. Jeho nevýhodou je trvalá klidová spotřeba 1,5W.
Pro veřejné prostory, nebo chytřejší použití bych volil výrobce, který s těmito relé mají velké zkušenosti a mají je dost vymazlené. Třeba Eltako.
Pro veřejné prostory je rozumné použít něco jako ES12Z-4x8..230V UC (ES12Z-110 1). Cena je ovšem trojnásobná a klidová spotřeba není nenulová, ale 0,4W a cena stoupá ke 2000Kč.
Když u Eltaka zůstaneme, pak naprosto bezhlučné relé pro až 400W osvětlení je Eltako ESR61SSR-230V, s klidovou spotřebou 0,3W. Ale je jen do krabice a za cca 1300Kč.
Pokud chcete impulzní relé s nulovou klidovou spotřebou na DIN lištu a také relativně tiché s interním bistabilním relé musíte volit typy Eltako ES12DX, ESW12DX, ES12-200, ES12-110, ES61, nebo ESR61M. Jedndušší bez centrálního spínání jsou ES12-200 a ES12-110 jsou cca za 1300Kč
Obdobné řady impulzních relé s tišším nebo tichým spínáním a s nízkou nebo nulovou klidovou spotřebou byste našel i u mnoha dalších výrobců. Eltako jsem volil, protože jejich schodišťové spínače mají funkce, které jsou opravdu hodně užitečné a tyto finty přenáší do jiných relé pro ovládání světel.
V dnešní době je třeba na klidovou spotřebu hledět. Dnes si musíte elektronická radarová a PIR čidla, impulzní relé a ovladače rolet už hodně vybírat podle úrovně klidové spotřeby. Občas by se totiž u neúsporných ovládacích prvků ani nevyplatilo některá orientační LED světla vypínat senzorem (senzory), protože mají spotřebu srovnatelnou s instalovaným čidlem, nebo impulzním relé. Ona je to jen psychologie, že světla moc žerou, někdy žrouti baští za rohem - sice to tahají brčkem, ale celých 24 hodin 7 dnů v týdnu 365 dnů v roce a kilowatthodiny nakapou stejné jako u trvale svítícího LED světla.
|