Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak na rozvody v hořlavých hmotách?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak na rozvody v hořlavých hmotách?  (Přečteno 13217 krát)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« kdy: 19.03.2007, 08:35 »

Uložení kabelů s PVC izolací a PVC pláštěm na dřevo
Uložení kabelů a silových vodičů na hořlavých podkladech je  definováno v normě ČSN 33 2312 - Elektrická zařízení v hořlavých hmotách a na nich. Platnost této normy je od 1.9.1986 
Kabely s PVC izolací a PVC pláštěm, vyráběné v nkt cables s.r.o.  Kladno, splňují podmínku odolnosti proti šíření plamene dle IEC 60332-1 (ČSN EN 50265-2-1). V ČSN 33 2312, čl. 2.10. je uvedeno toto:  „Silové kabely nebo vodiče je možno uložit přímo do hořlavých hmot stupně hořlavosti B,C1,C2,C3 nebo na ně za předpokladu, že jsou tyto kabely nebo vodiče odolné proti šíření plamene.“ Rozdělení hmot podle stupně hořlavosti je  uvedeno v ČSN 73 0823 - Stupeň hořlavosti stavebních hmot. Platnost této normy je od 1.4.1984. Dřevo listnatých stromů (dub, buk) je stupně hořlavosti C2, dřevo jehličnatých stromů (smrk, jedle, modřín, borovice) je stupeň hořlavosti C3.
Z textu citovaného článku plyne, že odolnost proti šíření plamene dle IEC60332-1(ČSN EN 50265-2-1) je postačující k tomu, aby kabely splnily podmínku pro možnost uložení na dřevo. Z tohoto důvodu lze kabely s PVC izolací a PVC pláštěm pokládat na dřevo. 
Výše zmiňovaná norma ČSN 33 2312 sice připouští možnost uložení PVC kabelů na dřevěný podklad, ovšem v případě zkratu na oheň nešířícím kabelu může v místě tohoto zkratu dojít k zapálení hořlavého okolí a tím k vzniku požáru. Z tohoto důvodu je vhodné při instalaci PVC kabelů zajistit, aby nedošlo k přímému dotyku pláště s hořlavým podkladem.

Toto je stanovisko výrobce kabelů, děláte te to taky tak?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Tesař
*
Offline Offline



OSVČ-www.elektroprojektant.cz


« Odpověď #1 kdy: 19.03.2007, 10:07 »

Byl jsem nedávno na školení a tam odborník z nkt cables dokonce pronesl, že CYKY lze klást na hořlavý podklad, ale pouze samostatný kabel. V žádném případě ale NÉ svazek kabelů CYKY.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #2 kdy: 19.03.2007, 11:19 »

TO Rozmahel.
(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!).
Já osobně při montáži kabelů na hořlavé podklady používám příchytek, nebo tuhé PVC trubky. Záleží na okolnostech. Nikdy nepokládám kabel s PVC izolací přímo na hořlavé podklady.
Jinak ale veškeré okruhy uložené na hořlavých podkladech jistím jak proti přetížení, tak i proti zkratu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 19.03.2007, 12:23 »

Jinak ale veškeré okruhy uložené na hořlavých podkladech jistím jak proti přetížení, tak i proti zkratu.
Nevím jak myslíte to veškeré. Při běžném jištění proti přetížení jističi se zkratovou odolností 6-10kA, obsáhnete i zkraty. Pouze u vyšších proudů nebo např. změně průřezu nebo uložení by se doplnila např. pojistka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 19.03.2007, 15:03 »

Jestliže výrobce uvádí, že je oddálení kabelu od hořl.podkladu VHODNÉ,  nikoli NUTNÉ,  tak jestliže odpovídá jištění, tak bych si s tím moc hlavu nelámal.

V poslední době jsem několikrát viděl v nových roubenkách natažené kabely CYKY přímo v otvorech v trámech krovů a nikdo proti tomu neprotestoval.
Ani hasiči, ale ani nikdo ze stavařů. Stavařině a statice nerozumím, ale nějak se mi nezdá vrtat díry do krovů, aby se jimi mohly protáhnout kabely. Jako by neexistovaly žádné příchytky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 19.03.2007, 19:15 »

Kabel, zejména nižšího průřezu, může být při výrobě, dopravě i montáži mnohokrát překroucen, zlomen, či jinak mechanicky namáhán. V extremu nelze vyloučit nalomení pracovní žíly uvnitř kabelu. Nu a máme nejslabší místo vedení, které nám může nahradit pojistku tím, že se přepálí jako první. Při tom může dojít ke zkratu na sousední žílu a je zde problém který zmiňuje výrobce. Norma toto neřeší, domnívám se, že jde o určité alibi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #6 kdy: 19.03.2007, 22:05 »

TO Rozmahel.
(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!).
To co popisujete ve svém posledním příspěvku, se mi nějak nezdá. Za celou dobu codělám řemeslo se mi ani jednou nestalo že by kabel byl takto poškozen. Pravda je ta že sem si občas kabel žměřil kličkovým megmetem na izolační odpor, neš šel kabel na montáž. Neříkám že se to nemůže stát.
Pro klid duše instalujte na začátek instalace proudový chránič s In 300 mA, a máte vystaráno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 20.03.2007, 06:56 »

To Miroš.
Chránič 300mA chrání proti požáru ale hlídá jen unikající proudy. Pokud dojde ke spojení pracovních žil v kabelu tak nemáte vystaráno jak píšete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 20.03.2007, 07:24 »

TO: Nosek

Máte sice pravdu oba, ale musím se pana Miroše zastat, protože je blíž k pravdě.
Když totiž v kabelu dojde z nějakého důvodu k přechodového odporu nebo ke spojeni pracovních vodičů, tím k zahřívání a k poškození izolace, první k čemu dojde, je svod z PE na pracovní vodiče. Chránič zareaguje a odpojí zařízení od přísunu další energie.

Otázkou je, zda již není pozdě. Záleží na mnoha okolnostech.
Já bych ale vsadil více na to, že pozdě není! Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 20.03.2007, 07:34 »

Zeslabené místo vodiče v kabelu nepoznáte měřením izolačního odporu. Musel by se měřit ohmický odpor drátu. Při malých hodnotách měřicího proudu a nízkých ohmických hodnotách by výsledky měření nebyly relevantní. Poškozené místo se může postupně přerušovat, ochranná žíla může být nedotčena a žádné unikající proudy netečou. Proudový chránič však jistě představuje vyšší úroveň bezpečnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #10 kdy: 20.03.2007, 14:18 »

V případě zkratu mezi vodičem L a N, při správně navrženém jištění musí jistič vypnout. Podle mne je prvním příznakem problémů klesající izolační odpor kabelu. No a to vám proudový chránič velice spolehlivě pohlídá. Je to v podstatě takový HIS (hlídač izolačního stavu). Samozřejmě pokud nepočítáme s eventualitou, že nějaký dobrák veme sekyrku a nesekno do kabelu přímo. Ele i tak musí předřazené jištění vypnout, včetně chrániče.
TO Rozmahel.
Kolikrát se vám stalo že ste měl tak jak popisujete poškozený kabel ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 21.03.2007, 07:29 »

TO: Miroš
Když se podíváte na začátek diskuse, zjistíte, že názor na možnou poruchu není můj, ale výrobce kabelů. Jestliže normy nejsou závazné, pak stanovisko výrobce ANO. Osobně jsem se setkal se zkraty kabelů, prozatím ne v hořlavých hmotách. V případě možného problému pak výrobce může řict " my jsme to doporučili ". Komu potom zůstane Černý Petr?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #12 kdy: 22.03.2007, 13:49 »

Přeji  pane Rozmahel.

Pokud bych se neměl spolehnout na protokol od výrobce, tak nic neudělám.Podle mne jsme zašli do extrému. Pokud výrobce pouze "připouští". tak to neřeším.Znova opakuji zatím se mě nestalo že bych narazil na kabel s takovou vadou.
Aprpopo byl ste někdy v kablovce na exkurzi ? Proč se ptám, při výrobním procesu kabelů, mě mozek nebere že by se kabel takto poškodil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.068 sekund, 23 dotazů.